Strona główna serwisu
Kiedy lekarz nie chce wypisać zwolnienia...

Kiedy lekarz nie chce wypisać zwolnienia...

Lekarze nie chcą wystawiać zwolnień lekarskich rodzicom, którzy na szpitalnej izbie przyjęć spędzają z chorym dzieckiem długie godziny w kolejce po poradę, ubolewa "Metro" i podaje przykłady takiego postępowania.
Czy lekarz na izbie przyjęć może nie wypisać zwolnienia? - pyta gazeta. ZUS, NFZ i biuro rzecznika praw pacjenta twierdzą zgodnie: nie może. - Tylko lekarz badający bezpośrednio dziecko może ocenić, czy stan zdrowia dziecka powoduje czasową niezdolność do pracy rodzica. Lekarz powinien wystawić dokument, mówi Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, która otrzymuje wiele podobnych sygnałów.

Okazuje się, że niektóre szpitale uważają, że rodzicom nie należy się zwolnienie lekarskie. Wypisują tylko zaświadczenia dla pracodawcy, że pracownik przebywał z dzieckiem w szpitalu. To, czy szef uzna takie usprawiedliwienie, zależy tylko od jego dobrej woli.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ radzi, że gdy lekarz odmawia wypisywania zwolnienia, trzeba skarżyć się do NFZ (każdy oddział ma dział skarg) albo do rzecznika praw pacjenta.


"Metro" przypomina, że jeśli lekarz nie chce dać zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, pozostaje kodeks pracy. Według 188. artykułu pracownik, który wychowuje jedno lub więcej dzieci w wieku do lat 14 ma prawo do dwóch dni płatnego zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego, o ile drugi rodzic nie skorzysta z tego prawa.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (19)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~gonzi 2011-06-02 (04:11) 18 godzin i 1 minutę temu

"Tylko lekarz badający bezpośrednio dziecko może ocenić, czy stan zdrowia dziecka powoduje czasową niezdolność do pracy rodzica. Lekarz powinien wystawić dokument, mówi Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, która otrzymuje wiele podobnych sygnałów. " To w końcu kto decyduje? Lekarz czy rzecznik? Jeśli TYLKO lekarz decyduje, i uzna że stan zdrowia dziecka nie powoduje czasowej niezdolności rodzica do pracy, to chyba może odmówić wydania zwolnienia? Ten artykuł to jakiś bełkot, jedno zdanie zaprzecza drugiemu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~lekarz 2011-06-02 (08:32) 13 godzin i 40 minut temu

jesśli dziecko jest chore lekarz MUSI dać z wolnienie -w izbach przyję nie dają bo lekarzom zwyczajnie nie chce sie pisać mimo,ze to nasz obowiązek-nalezy składać skargi najlepiej do NFZ LUB DYREKTORA PLACÓWKI

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Ewa 2011-06-02 (10:27) 11 godzin i 45 minut temu

Prosty wniosek - kilkulatki muszą chodzić same do lekarza i problem zniknie. Singiel to ma klawe życie ).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1