więcej

Kanonizacja Jana Pawła II w Polsce?.

Rzeczpospolita, wp.pl |  dodane 2012-05-11 (07:14) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 2 godziny i 17 minut temu
drukuj


Papież Jan Paweł II opinie
Papież Jan Paweł II zostałby ogłoszony świętym w 2015 r. - ten pomysł jest poważnie rozważany. Ogłoszenie świętości bł. Jana Pawła II przez Benedykta XVI miałoby się odbyć przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2015 r. To pomysł dyskutowany na najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii w Polsce i Watykanie - informuje "Rzeczpospolita".

Gdyby doszło do kanonizacji w 2015 r., nastąpiłaby ona w dziesiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w mieście bliskim sercu papieża, wśród młodych, których Dni zainaugurował w 1985 r.

Informacje "Rzeczpospolitej" na temat trwających rozmów w tej sprawie potwierdzają kościelne źródła. Jednak, po wypełnieniu wszystkich wymogów procesu kanonizacyjnego, ostateczna decyzja należy do papieża Benedykta XVI

Do kanonizacji potrzebny jest jeden cud, który wydarzył się po beatyfikacji, czyli po 1 maja 2011 r. Ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego, mówił niedawno, że w kongregacji nie jest w tej chwili badany żaden cud za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Od zgody papieża na kanonizację czy beatyfikację do momentu ogłoszenia świętym mija zazwyczaj kilka miesięcy.

Gdyby Benedykt XVI ogłosił kanonizację Jana Pawła II w Krakowie, czyli poza Watykanem, byłby to pierwszy taki przypadek w czasie tego pontyfikatu.

Dodatkowo, gdzie dokładnie odbędą się Światowe Dni Młodzieży w 2015 r., dowiemy się oficjalnie za rok, na zakończenie ŚDM w Rio de Janerio. Starania o to, by odbyły się w Krakowie, podjął kard. Stanisław Dziwisz już w sierpniu ubiegłego roku. Niebawem zaproszenie do papieża wyśle prezydent Bronisław Komorowski.

rp.pl

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 50 74.63%
nie 17 25.37%

Przeczytaj też

Zatrzymano mężczyznę, który zniszczył pomnik Jana Pawła II

dodane 2012-06-20 (13:05) 2 lata 6 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 26 minut temu

Kardynał Stanisław Dziwisz stracił grunt pod nogami

dodane 2012-06-18 (07:41) 2 lata 6 miesięcy 4 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Matka Boska płacze krwawymi łzami

dodane 2012-06-08 (06:19) 2 lata 6 miesięcy 14 dni 3 godziny i 12 minut temu

Kard. Dziwisz: ostatnie słowa Jana Pawła II na razie zostaną tajne

dodane 2012-05-01 (05:25) 2 lata 7 miesięcy 21 dni 4 godziny i 6 minut temu

Listy Jana Pawła II z lat 1978-85 przekazano Archiwum Akt Nowych

dodane 2012-04-24 (13:55) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 36 minut temu

"Uzdrowiciel" - te cuda wydarzyły się za życia Jana Pawła II

dodane 2012-04-08 (16:20) 2 lata 8 miesięcy 13 dni 17 godzin i 11 minut temu

7. rocznica śmierci Jana Pawła II

dodane 2012-04-02 (08:15) 2 lata 8 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 16 minut temu

Ks. Oder: kilka sygnałów o cudzie uzdrowienia za sprawą Jana Pawła II

dodane 2012-03-30 (10:25) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 23 godziny i 6 minut temu

Mają dokumenty w sprawie cudu Jana Pawła II?

dodane 2012-03-07 (17:35) 2 lata 9 miesięcy 14 dni 15 godzin i 56 minut temu
materiał foto

Relikwie bł. Jana Pawła II

dodane 2011-08-26 (19:53) 3 lata 3 miesiące 25 dni 13 godzin i 38 minut temu

materiał foto

Relikwie Jana Pawła II

dodane 2011-06-05 (11:42) 3 lata 6 miesięcy 16 dni 21 godzin i 49 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (113)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

88
13
~Franciszek 2012-05-11 (08:59) 2 lata 7 miesięcy 11 dni i 32 minuty temu

Psychopatów od opluwania Św.kościoła rzymsko-katolickiego uprzejmie uprasza się o zaprzestania wypisywania swoich dyrdymałów na tematy o którym nie mają zielonego pojęcia. Bo to nie żadna krytyka, ale czyste chamstwo. Człowiek jednak powinien wykazywać się większą inteligencją od bydła.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

55
21
~Petrus II 2012-05-11 (08:03) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 28 minut temu

jasne, Katoland bogaty kraj, a Watykan bardzo biedny!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

29
10
~alibaba 2012-05-11 (08:00) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 31 minut temu

Byle nie w Krakowie!

odpowiedz

25
9
~Duduś 2012-05-11 (08:11) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 20 minut temu

a kto za tą impre zapłaci?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

19
4
~wies 2012-05-11 (08:14) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 17 minut temu

A kto zapłaci za imprezki które zorganizują z tej okazji ? A może Stanisław Dziwisz zapłci za te imprezki ze swojej kieszeni. Ja mam to głeboko w ...

odpowiedz

39
26
~Bobek 2012-05-11 (08:19) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 12 minut temu

JP II sprzedał Polskę obcemu krajowi, któremu obficie płacimy lenno za poddaństwo !!! To zdrajca narodu !!! Gierek przynajmniej budował mieszkania, a czarni zdrajcy ? Tylko kościoły ! Precz z JP II !!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

13
1
~Wezyr 2012-05-11 (09:34) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 23 godziny i 57 minut temu

"Do kanonizacji potrzebny jest jeden cud, (...)po 1 maja 2011 r." Numer z zakonnicą już spalony, ciekawe co teraz wymyślą ! Ps. Dziwisz masz kasę na ten spęd nawiedzonych ? czy znów będziesz gościem na "państwowej" imprezie? Jest jeszcze szansa że B-16 do tego czasu już straci licencje od "szefa" i przeleci do " krainy wiecznych łowów" a następca będzie to miał głęboko w d... :)

odpowiedz

20
8
~pat 2012-05-11 (08:19) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 12 minut temu

Taki on swiety jak i cala reszta tej sukienkowej mafi

odpowiedz

17
5
~gazda 2012-05-11 (08:18) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 13 minut temu

czy Pan Bóg o tym już wie ???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~tolek katolek 2012-05-11 (08:30) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

Walka o wpływy kościoła w Polsce i kasę dla niego idzie na całego. Indoktrynacja mlodzieży jest kluczowa bo młodzież to przyszłość władzy i dochodów Watykanu. Jak świętość JP2 nie pomoże to trzeba będzie go bogiem ogłosić. Trzeba ukryć ciało i powiedziec, że został wniebowzięty. To byłby ten drugi cud. Mam kilka pomysłów na cuda i mógłbym coś podpowiedzieć, ale KK jest ekspertem w dziedzinie wymyslania róznych rzeczy od wielu wieków więć jestem spokojny, że coś wymyslą co owieczki kupią i nadal będą wiernie słuzyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~3-ci Polak 2012-05-11 (13:47) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 19 godzin i 44 minuty temu

po co tego palanta ruszać świat o nim zapomniał i niech leży spokojnie

odpowiedz

10
1
~misiu 2012-05-11 (08:39) 2 lata 7 miesięcy 11 dni i 52 minuty temu

Dlaczego tak okrutnie chcą nas pokarać? Za co?

odpowiedz

10
1
~Orion 2012-05-11 (08:34) 2 lata 7 miesięcy 11 dni i 57 minut temu

Nie mamy nowoczesnych ośrodków naukowych, nie mamy znaczących firm inwestujących w nowe technologie, za to mamy JP II, wódkę i koko koko

odpowiedz

16
7
~produkcja świętych 2012-05-11 (08:19) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 12 minut temu

watykan i kler watykański, to maszynka do produkcji świętych poprzez 2 etapy: etap 1: to błogosławieni, etap 2: to autentyczni święci... a w licheniu licho nie śpi... w sensie komercyjnym oczywiście...a gdzie jest ichni bóg ?

odpowiedz

31
22
~zorro 2012-05-11 (08:15) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 16 minut temu

należy sprawdzić czy kościół ma kase na taki festyn czy znowu okradną na tę okoliczność wszystkich polaków

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
0
~andronik 2012-05-11 (13:19) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 20 godzin i 12 minut temu

Uwierze w swiętość JP2 jeżeli sprawi, że Polacy wreszcie zmądrzeją i przestana sie zachowywac jak wasale i poddani Watykanu. Spójrzcie na Hiszpanie albo Irlandie, oni juz przejrzelii na oczy, natomiast w tym kraju kler bez końca eksploatuje osobę papieża, by zapewnić sobie trwala kontrole nad społeczeństwem i rządem, oraz zachowac swoje przywileje. Czy to tak naprawde trudno zrozumiec?

odpowiedz

17
9
~tygi 2012-05-11 (08:47) 2 lata 7 miesięcy 11 dni i 44 minuty temu

Aja mam to głęboko w du.....e! Kto jeszcze wierzy w te banialuki powinien się chyba wyprowadzic na MADAGASKAR! Jak Dziwisz za to zabuli + pan Tadek z Torunia, to mogą organizowac nawet wniebowstąpienie :)))))

odpowiedz

11
4
~rabalbal tusk 2012-05-11 (09:58) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 23 godziny i 33 minuty temu

a kto za ta kanonizacje zaplaci

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

17
10
marajara 2012-05-11 (08:20) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 11 minut temu

W biednym kraju powstaną kolejne złote pomniki twórcy betonowego opus dei i głównego pracza mózgów.

odpowiedz

11
4
~kill bill 2012-05-11 (08:13) 2 lata 7 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 18 minut temu

Boga powinniśmy czcić a nie ludzi ,opamiętajcie się matołki

odpowiedz