więcej

Kanonizacja Jana Pawła II w Polsce?.

Rzeczpospolita, wp.pl |  dodane 2012-05-11 (07:14) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 23 godziny i 28 minut temu
drukuj


Papież Jan Paweł II opinie
Papież Jan Paweł II zostałby ogłoszony świętym w 2015 r. - ten pomysł jest poważnie rozważany. Ogłoszenie świętości bł. Jana Pawła II przez Benedykta XVI miałoby się odbyć przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2015 r. To pomysł dyskutowany na najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii w Polsce i Watykanie - informuje "Rzeczpospolita".

Gdyby doszło do kanonizacji w 2015 r., nastąpiłaby ona w dziesiątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w mieście bliskim sercu papieża, wśród młodych, których Dni zainaugurował w 1985 r.

Informacje "Rzeczpospolitej" na temat trwających rozmów w tej sprawie potwierdzają kościelne źródła. Jednak, po wypełnieniu wszystkich wymogów procesu kanonizacyjnego, ostateczna decyzja należy do papieża Benedykta XVI

Do kanonizacji potrzebny jest jeden cud, który wydarzył się po beatyfikacji, czyli po 1 maja 2011 r. Ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego, mówił niedawno, że w kongregacji nie jest w tej chwili badany żaden cud za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Od zgody papieża na kanonizację czy beatyfikację do momentu ogłoszenia świętym mija zazwyczaj kilka miesięcy.

Gdyby Benedykt XVI ogłosił kanonizację Jana Pawła II w Krakowie, czyli poza Watykanem, byłby to pierwszy taki przypadek w czasie tego pontyfikatu.

Dodatkowo, gdzie dokładnie odbędą się Światowe Dni Młodzieży w 2015 r., dowiemy się oficjalnie za rok, na zakończenie ŚDM w Rio de Janerio. Starania o to, by odbyły się w Krakowie, podjął kard. Stanisław Dziwisz już w sierpniu ubiegłego roku. Niebawem zaproszenie do papieża wyśle prezydent Bronisław Komorowski.

rp.pl

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 50 74.63%
nie 17 25.37%

Przeczytaj też

Zatrzymano mężczyznę, który zniszczył pomnik Jana Pawła II

dodane 2012-06-20 (13:05) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 17 godzin i 37 minut temu

Kardynał Stanisław Dziwisz stracił grunt pod nogami

dodane 2012-06-18 (07:41) 2 lata 5 miesięcy 4 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Matka Boska płacze krwawymi łzami

dodane 2012-06-08 (06:19) 2 lata 5 miesięcy 15 dni i 23 minuty temu

Kard. Dziwisz: ostatnie słowa Jana Pawła II na razie zostaną tajne

dodane 2012-05-01 (05:25) 2 lata 6 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 17 minut temu

Listy Jana Pawła II z lat 1978-85 przekazano Archiwum Akt Nowych

dodane 2012-04-24 (13:55) 2 lata 6 miesięcy 29 dni 16 godzin i 47 minut temu

"Uzdrowiciel" - te cuda wydarzyły się za życia Jana Pawła II

dodane 2012-04-08 (16:20) 2 lata 7 miesięcy 14 dni 14 godzin i 22 minuty temu

7. rocznica śmierci Jana Pawła II

dodane 2012-04-02 (08:15) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 22 godziny i 27 minut temu

Ks. Oder: kilka sygnałów o cudzie uzdrowienia za sprawą Jana Pawła II

dodane 2012-03-30 (10:25) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 20 godzin i 17 minut temu

Mają dokumenty w sprawie cudu Jana Pawła II?

dodane 2012-03-07 (17:35) 2 lata 8 miesięcy 15 dni 13 godzin i 7 minut temu
materiał foto

Relikwie bł. Jana Pawła II

dodane 2011-08-26 (19:53) 3 lata 2 miesiące 27 dni 10 godzin i 49 minut temu

materiał foto

Relikwie Jana Pawła II

dodane 2011-06-05 (11:42) 3 lata 5 miesięcy 17 dni 19 godzin i 1 minutę temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (113)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
15
lux35 2012-05-11 (08:50) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 21 godzin i 52 minuty temu

Wszyscy Wierzacy czekaja na kanonizacje JP2!!! To cudowne,ze mamy Takiego Oredownika w niebie. O modli sie za cala Ojczyzne, tez za niedowiarkow, ktorzy tu wypisuja brednie, wstydze sie,ze jestem Polakiem, gdy czytam te wypociny w komentarzach! Wstyd!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~bezrobotna matka 2012-06-20 (16:29) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 14 godzin i 13 minut temu

Zły człowiek!v Żaden święty!

odpowiedz

2
2
~pawel 2012-06-20 (16:19) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 14 godzin i 23 minuty temu

a to będzie ciekawe? po mału na światło dzienne wychodzą dokumnty o wspólpracy Bolka,jeszcze trochę i światlo dzienne ujrzą dokumenty Lolka o współpracy z SB???

odpowiedz

5
4
~jan 2012-05-13 (10:07) 2 lata 6 miesięcy 9 dni 20 godzin i 35 minut temu

a czego w BIEDNEJ POLSCE ? on byl przywodca WATYKANSKIEGO panstwa i tam lezy i tam robic wszystkie szopki z nim. Czy wiecie jakie sa tej imprezy KOSZTA ? czy ktos kiedys podal ile kosztowal setek milionow jego wyskok na kilka dni do KRAJU ? Czego bogaci ANGLICY ograniczyli wydatki na wizyte B-16 i RATZINGER wracal nie liniami lotniczymi gospodarzy tylko liniami ktore go przywlokly na wyspy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
3
~polak katolik 2012-06-08 (07:47) 2 lata 5 miesięcy 14 dni 22 godziny i 55 minut temu

Jakie to smutne jak się czyta. Człowiek który dał polsce możliwość swobodnego myślenia jest poniżany !!! Rację mają ci co ważaja że gnębieni Polacy sa coś warci

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
7
~Usia Siusia 2012-05-11 (09:13) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 21 godzin i 29 minut temu

CUD !!!! W czasie czytania tego artykulu wykipialo mi mleko Czy to nie znak ? Moge przedstawic na dowod nadpalony garnek !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
8
~Pracodawca 2012-05-11 (09:36) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 21 godzin i 6 minut temu

No i mamy na forum wysyp sfrustrowanych śmierdzący leni których nie ima się żadna robota. Powinno się zlikwidować wszystkie zasiłki. Wszyscy normalni ludzie o tej godz pracują. Po ilości wpisów widać że jednak katolicy to najbardziej pracowita część społeczeństwa nie mają czasu na wypisywanie głupot.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

11
4
~rabalbal tusk 2012-05-11 (09:58) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 20 godzin i 44 minuty temu

a kto za ta kanonizacje zaplaci

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
2
~rabalbal tusk 2012-05-11 (10:08) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 20 godzin i 34 minuty temu

dlaczego w watykanie go nie beda kanonizowac

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~ktoś 2012-05-12 (00:52) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 5 godzin i 50 minut temu

Wiatry wieją w dekiel wali a Tworki witają i zapraszają.Zajmujemy się nawet beznadziejnymi przypadkami.

odpowiedz

11
2
~3-ci Polak 2012-05-11 (13:47) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 55 minut temu

po co tego palanta ruszać świat o nim zapomniał i niech leży spokojnie

odpowiedz

8
0
~andronik 2012-05-11 (13:19) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 17 godzin i 23 minuty temu

Uwierze w swiętość JP2 jeżeli sprawi, że Polacy wreszcie zmądrzeją i przestana sie zachowywac jak wasale i poddani Watykanu. Spójrzcie na Hiszpanie albo Irlandie, oni juz przejrzelii na oczy, natomiast w tym kraju kler bez końca eksploatuje osobę papieża, by zapewnić sobie trwala kontrole nad społeczeństwem i rządem, oraz zachowac swoje przywileje. Czy to tak naprawde trudno zrozumiec?

odpowiedz

2
3
~Anja 2012-05-11 (12:14) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 18 godzin i 28 minut temu

Jak czytam niektóre wypociny to robi Mi się niedobrze. Popatrzcie na swoje wady. Tacy jesteście odważni to się podpiszcie!

odpowiedz

5
8
~brówka 2012-05-11 (10:47) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 19 godzin i 55 minut temu

pomysł jest doskonały i... może stanie się cud, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2015 r. w Krakowie. Polska potrzebuje nie tylko parad równości, ale dla równowagi właśnie, także parad wiernych Kościołowi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Cycu 2012-05-11 (10:30) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 20 godzin i 12 minut temu

A to się wnuczka ucieszy.

odpowiedz

25
9
~Duduś 2012-05-11 (08:11) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 22 godziny i 31 minut temu

a kto za tą impre zapłaci?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
11
lux35 2012-05-11 (08:41) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 22 godziny i 1 minutę temu

Ludzie i Wy jezdziliscie na spotkania z JP2 i teraz takie glupoty piszecie?? uczestniczyliscie w Mszy św sprawowanej przez Papieza???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
6
~eryk 2012-05-11 (09:13) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 21 godzin i 29 minut temu

Suszony wojtyła robi więcej szkód niz za życia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
1
~Wezyr 2012-05-11 (09:34) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 21 godzin i 8 minut temu

"Do kanonizacji potrzebny jest jeden cud, (...)po 1 maja 2011 r." Numer z zakonnicą już spalony, ciekawe co teraz wymyślą ! Ps. Dziwisz masz kasę na ten spęd nawiedzonych ? czy znów będziesz gościem na "państwowej" imprezie? Jest jeszcze szansa że B-16 do tego czasu już straci licencje od "szefa" i przeleci do " krainy wiecznych łowów" a następca będzie to miał głęboko w d... :)

odpowiedz

22
15
~Kuba 2012-05-11 (08:05) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 22 godziny i 37 minut temu

Jaja mnie swędzą, jak słyszę znowu o Janie Pawle II. Poza pełnieniem funkcji medialnej nigdy nic pożytecznego dla Polski nie zrobił.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 22 godziny i 1 minutę temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 17 godzin i 2 minuty temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 7 godzin i 52 minuty temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 17 godzin i 40 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 18 godzin i 2 minuty temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 23 godziny i 29 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.