Strona główna serwisu
Przemysław Dubiński

Przemysław Dubiński

Kancelaria prezydenta prosi MSZ o opinię ws. odebrania prof. Grossowi odznaczenia państwowego

Kancelaria prezydenta prosi MSZ o opinię ws. odebrania prof. Grossowi odznaczenia państwowego

• Do MSZ wpłynęło pismo z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o opinię ws. odebrania odznaczenia państwowego prof. Janowi Grossowi
• Marek Magierowski: nie mogliśmy ignorować apeli Polaków
• MSZ: sprawa jest przedmiotem pogłębionej analizy
• Aleksander Kwaśniewski: odbieranie odznaczeń uważam za niewłaściwe. Byłoby polityczną represją
• Maciej Świrski: chodzi o obronę godności narodu polskiego
Jan Tomasz Gross Jan Tomasz Gross ()
Przypomnijmy, że profesor Jan Gross znany jest z antypolskich wypowiedzi. W wywiadzie dla niemieckiego "Die Welt" stwierdził m.in.: - Odpowiedzialność Polaków za Holocaust polega na przyzwoleniu społecznym na tę zbrodnię, uznaniu jej za rzecz pozytywną, a w licznych przypadkach współuczestniczeniu w niej i odnoszeniu z tego korzyści materialnej.

Innym razem, pisząc dla portalu "Politico" o braku solidarności Europy Wschodniej wobec kryzysu imigracyjnego przekonywał, że: "Polacy, słusznie dumni ze swojego antynazistowskiego ruchu oporu, w trakcie wojny zabili w gruncie rzeczy więcej Żydów niż Niemców".

W dniu 14 stycznia br. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafiło pismo Szefa Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o opinię, czy zasadnym byłoby odebranie odznaczenia państwowego profesorowi Janowi Grossowi.


- Decyzja o skierowaniu tego zapytania wynikała z faktu, że do kancelarii wpłynęło bardzo dużo pojedynczych skarg, jak również podpisana przez kilkadziesiąt tysięcy osób petycja, w której apelowano by odebrać profesorowi Janowi Grossowi odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Trudno było zignorować te głosy, więc kancelaria postanowiła wystosować prośbę o opinię do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - tłumaczy WP Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pismo zostało skierowane do MSZ, bo właśnie na wniosek tego resortu 6 września 1996 roku ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył profesora Grossa. W rozmowie z WP MSZ potwierdziło, że otrzymało pismo w takiej sprawie i jest ono obecnie "przedmiotem pogłębionej analizy".

Zespół rzecznika prasowego MSZ nie potrafił nam jednak określić, kiedy sporządzi odpowiedź. Czy ewentualna pozytywna decyzja ministerstwa będzie oznaczała rozpoczęcie procedury pozbawienia profesora Grossa państwowego odznaczenia?


- Czekamy na opinię MSZ i wówczas będziemy mogli rozmawiać o konkretnych decyzjach. Obecnie nic więcej nie mogę w tej sprawie powiedzieć - ucina spekulacje Magierowski.

Niegodny państwowego odznaczenia?

Podstawą do odebrania profesorowi Grossowi Orderu Zasługi może być art. 36 ust. 1 ustawy z 16 października 1992 r. o odznaczeniach i orderach, według którego jeśli "odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia", to może zostać go pozbawiony.

Z pytaniami odnośnie działań Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy WP zgłosiła się do byłej głowy państwa - Aleksandra Kwaśniewskiego, który w uznaniu za "osiągnięcia naukowe" odznaczył profesora Grossa Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W oświadczeniu przesłanym do redakcji czytamy:

"Odznaczenie J. Grossa miało miejsce w 1996 r. na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych (kto podpisał ten wniosek - nie pamiętam) i miało to miejsce wiele lat przed najgłośniejszymi publikacjami J. Grossa. Odbieranie odznaczeń uważam za niewłaściwe. Byłoby polityczną represją. Dopuszczam taką sytuację jedynie w rezultacie prawomocnego wyroku niezawisłego sądu. Z J. Grossem należy dyskutować, polemizować na płaszczyźnie naukowej, publicystycznej i literackiej przyjmując żelazną zasadę prawa do własnych poglądów i wolności ich wyrażania. Inaczej bieżąca polityka zabije dyskusje, badanie i spory naukowe oraz poszukiwanie prawdy".


Ze stwierdzeniami zawartymi w oświadczeniu byłego prezydenta polemizuje prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Maciej Świrski.

- Rzeczywiście trzeba przyznać, że prezydent Kwaśniewski odznaczył prof. Grossa w momencie, gdy nie wydał on jeszcze książek, które szkalują Polskę. Początkowe prace prof. Grossa to całkiem porządne pozycje i sam je pozytywnie kojarzyłem. Trzeba jednak pamiętać, że on dostał odznaczenie za wybitne zasługi w zbliżeniu Polaków z innymi narodami. Po wydaniu antypolskich "Sąsiadów" oraz "Złotych Żniw" sprzeniewierzył się jednak tej idei, a wręcz stanowi jej zaprzeczenie. Dlatego nie może tu być mowy o "politycznej represji". W tym przypadku chodzi o obronę godności narodu polskiego - mówi prezes RDI.

W opinii Świrskiego każda dyskusja, naukowa czy też publicystyczna, ma swoje granice, a prof. Gross twierdząc, że "Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców", zdecydowanie je przekroczył. - To jest oczywista nieprawda i nie ma sensu o niej dyskutować - kończy.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (490)
Nie zgadzam się z opinią
163
Zgadzam się z opinią
1825
~alkoholik z Filipin 2016-02-10 (15:14) 15 godzin i 42 minut temu

Odebrać mendzie i po sprawie! Opinia kwacha warta i równa moralnosci pani lekkich obyczajów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 22

Nie zgadzam się z opinią
116
Zgadzam się z opinią
1747
~90's 2016-02-10 (15:05) 15 godzin i 51 minut temu

Wszyscy wiemy jak gineli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Ilu z nich trzymało Żydowskich sąsiadów w piwnicach? Gorss powinien jedyne co dostać to po mordzie za beszczeszczenie pamięci bohaterów i zwykłych dobrych ludzi. Oby umarł i pamięć o nim także. Chwała Bohaterom! Jeszcze Polska Nie Zginęła!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
96
Zgadzam się z opinią
1604
~ds 2016-02-10 (15:12) 15 godzin i 44 minut temu

Ludzie którzy sa tu przeciwko odebraniu odznaczenia Grossiwi powinni poczytać jak on oczernia i lży nasz naród.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 22

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
551
~( 2016-02-10 (15:46) 15 godzin i 10 minut temu

Szokuje mnie postawa Żydów :((( Za wszelką cenę chcą Nam przypisać jakieś winy . Milczą , gdy piszą na świecie o "polskich obozach" - a powinni wrzeszczeć , by świat nigdy nie zapomniał , w czyich głowach się to zrodziło !!! Pozwalają Niemcom na wybielającą propagandę - " Nasze matki , Nasi ojcowie " !!! ... Myśmy Ich ratowali ( bez Kościoła by to też nie było możliwe ) w tysiącach ... a Oni Nam przypisują banderowskie skłonności - "pokłosie" !!! ,,, Jaki z tego morał ??? Jak się Was nienawidzi - to szanujecie , a jak się Was z miłością i współczuciem chroniło - to nienawidzicie ??? !!! ... Za te grossowe podłości możemy skargi tylko do BOGA zanosić :((( BÓG nienawidzi kłamstwa !!! BÓG kłamców nazywał "nieżydami" i " synagogą szatana " !!! ... A temu oszczercy powinno się też obywatelstwo polskie odebrać !!! :(((

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
523
~leon gosc 2016-02-10 (15:00) 15 godzin i 56 minut temu

jestem za juz dawno to pownni to zrobic

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
519
~wampirek 2016-02-10 (15:22) 15 godzin i 34 minut temu

Odebrać paszkwilantowi odznaczenie i obywatelstwo !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
497
~Historyk 2016-02-10 (16:13) 14 godzin i 43 minut temu

Akurat tu zgadzam sie z Dudą. Ten polakożerca juz dawno powinien byc pozbawiony jakichkolwiek polskich odznaczeń.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
475
~kaja 2016-02-10 (15:19) 15 godzin i 37 minut temu

Odebrać!!! To nie jest pierwszy przypadek ataku na Polaków tego Polakożercy. W mniejszych gronach, a jest zapraszany przez lewicowe gremia, atakuje Polaków przy wtórze swych kumpli. Czas najwyższy i nie zapraszać tego pana do Polski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
400
~Lech 2016-02-10 (16:08) 14 godzin i 48 minut temu

Nareszcie! Dokąd tak będzie, że jakieś żule, plujący na Polskę, odznaczane są najwyższymi odznaczeniami w imieniu tejże Polski tylko dlatego, że tak wynika z jakiejś wyimaginowanej poprawności politycznej? Jeśli ktoś nie zasługuje na takie wyróżnienie, to ono dla niego jest nic nie warte; co się później dziwić, że on może je np. powiesić w wychodku, tak jak byli tacy co wsadzali w psią kupę polską flagę. Ależ był ubaw!(14.30)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
350
~antyicek 2016-02-10 (17:48) 13 godzin i 8 minut temu

Przez zaniechania tego zydofila Sikorskiego gross nabral pewności ze mozna szkalowac Polaków. Sikorski( MSZ) nie reagowal nigdy gdy żydzi obrazali nas np Radwańska wyzywana od najgorszych przez kibiców izraelskich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
343
~jojne grynberg 2016-02-10 (16:27) 14 godzin i 29 minut temu

Odebrac szkodnikowi wlasnego narodu, pluje na Polske to trzeba odebrac jak najszybciej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
330
~Matthew 2016-02-10 (17:23) 13 godzin i 33 minut temu

Naprawdę paskudne, generalizujące wypowiedzi o Polakach Gross zaczął umieszczać w opracowaniach powstałych po nadaniu mu wszystkich zaszczytów. Żaden z rządzących nie odważyłby się uhonorować orderem człowieka, który do jednego worka wrzucił szmalcownika i osoby pełne empatii, ratujące sąsiadów przed zagładą. Błędu w nadaniu orderu tym samym nie było- otrzymał go szanowany historyk. Niezrozumiałe późniejsze wypowiedzi rzeczywiście szkalujące Polskę i Polaków jako grupę narodowościową, gdy nie spotkały się z otwartym i natychmiastowym dementi ze strony polskich władz otworzyły furtkę dla innych wypowiedzi artystycznych w tym samym tonie, jako, że twórcy znaleźli temat nowy, bulwersujący, trampolinę do sławy, łatwy do obrony przy zanikającej wiedzy o Zagładzie i wymieraniu świadków. Mam takie przeświadczenie, że twórcy "Unsere Mutter, unsere Vater” pilnie obserwowali jaka jest reakcja Polski na wypowiedzi Grossa i mnożące się jak grzyby po deszczu filmy o zagładzie generalizujące szmalcowne postawy („bo taka prawda bedzie odebrana dobrze w światku kinematografii”). Widząc przyzwolenie, nakręcili w sekwencjach na terenie Polski paszkwil pokazujący szlachetnych Niemców i obrzydliwych polskich żydożerczych tryglodytów. Nie przypominam sobie, żeby była jakaś zdecydowana reakcja z polskiej strony na tą propagandową niemiecką superprodukcję. Generalizacje Grossa są powielane i zaśmiecają wizerunek Polski w świecie. Z otwartymi rękami są przyjmowane przez środowiska żydowskie, stąd są rozprowadzane dalej. Z osobistych doświadczeń- mieszkam w brooklyńskim apartamentowcu w dzielnicy przejmowanej przez sektę Lubaviczerów. Typowy przekrój demograficzny- kilkanaście polskich rodzin, zasiedzeni emigranci z Trynidadu, Puerto Rico i większość- Żydzi. W lobby czekamy na otwarcie drzwi wejściowych- ja z żoną i kobieta z 3, 4-ro letnim chłopczykiem jak herubinek. Chłopczyk przygląda sie żonie i spontanicznie wypala „Mommy, I don’t like her, she is not Jewish!” (Mamuńciu, ja jej nie lubię, bo ona nie jest Żydówką). Dla Polski i dla (i tak nieświetnej) opinii o Polakach mordercach, zohydzające Polskę opinie rozchodzące się jak kręgi na wodzie, są wielką, niezauważoną w porę i nie zneutralizowaną polityczną tragedią. PiS to nie moja bajka. Ale Gross jako jej inicjator tej defamatorskiej akcji powinien zostać napiętnowany z urzędu a nie tylko spotykać się z oburzeniem.Dyskusje i tłumaczenia nic już nie zmienią. Tłumaczący się racji nie mają. Odebranie zaszczytów i wyróżnień defamatorowi jest obowiązkiem władz. Powinno to być zrobione już dawno. Ale podobno na sprawiedliwość nigdy nie jest za późno.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
284
~atka 2016-02-10 (15:59) 14 godzin i 57 minut temu

To może wreszcie trzeba zrobić ekshumację w Jedwabnem i chociaż trochę odkłamać historię?Tylko,czy jest taki odważny - wątpię.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
278
Robi-rybka 2016-02-10 (16:44) 14 godzin i 12 minut temu

Odebrać,albo unieważnić odznaczenie ,obywatelstwo polskie i nie wznawiać jego "dzieł".Oburza mnie ten w sposób oczywisty wrogo nastawiony do Polski człowiek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
229
~Icek 2016-02-10 (18:06) 12 godzin i 50 minut temu

Inicjatywa świetna !! Pociągnąć Go do odpowiedzialności za te jego wypowiedzi i ścigać Listem Gończym nie tylko w Europie !!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
218
~tutuś 2016-02-10 (17:36) 13 godzin i 20 minut temu

Jeśli Kwaśniewskiego Aleksandra ktoś nazwie mordercą, złodziejem i zboczeńcem, to czy Kwaśniewski Aleksander będzie chciał z nim wchodzić w naukowe polemiki i inne dyskusje ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
194
~kilim 2016-02-10 (15:55) 15 godzin i 1 minutę temu

On ma chyba tez ma obywatelstwo polskie.

odpowiedz