Strona główna serwisu
Jasna Góra i tygodnik "Niedziela" nagrodzone za zasługi dla kultury

Jasna Góra i tygodnik "Niedziela" nagrodzone za zasługi dla kultury

• Odznaka "Zasłużony dla kultury polskiej" dla Jasnej Góry i tygodnika "Niedziela"
• Wyróżnienie wręczył minister kultury Piotr Gliński
Jasna Góra została uhonorowana odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej", przyznawaną za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Taką samą odznakę otrzymał Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Wyróżnienia wręczył na Jasnej Górze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Uroczystość miała miejsce podczas noworocznego koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej w bazylice jasnogórskiej - podało biuro prasowe sanktuarium.

- To wyraz podziękowania dla działalności w sferze kultury, ale szeroko pojętej - nie tylko tej kultury artystycznej, bo tu są wspaniałe dzieła sztuki, które są chronione, o które się dba, które są dostępne dla zwiedzających, dla pielgrzymów, dla mieszkańców Częstochowy, dla nas wszystkich; ale także w sensie szerszym - kultura to system wartości, o który musimy dbać. Tu na Jasnej Górze jest takie szczególne dbanie o te wartości - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, wicepremier.


Przeor sanktuarium o. Marian Waligóra podkreślił, że wyróżnienie przypomina o tym, jakie znaczenie ma dla Polaków Jasna Góra. To z jednej strony miejsce o znaczeniu duchowym, religijnym, ale też ważny ośrodek kultury, w którym od lat powstawały i są prezentowane dzieła. - Bardzo mnie to ucieszyło, że ktoś dostrzegł Jasną Górę jako to miejsce, które wpisuje się również w tworzenie pięknej kultury polskiej - powiedział przeor. Z kolei redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz wyraziła radość, że jej tygodnik otrzymuje wyróżnienie w roku, w którym obchodzi jubileusz 90-lecia.

Odznaka honorowa ma kształt stylizowanej i złoconej ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany złocony monogram "RP", w otoku tarczy, na srebrzonym tle, napis: "Zasłużony dla Kultury Polskiej". O przyznanie Jasnej Górze i "Niedzieli" odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wnioskowało Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (56)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
73
~Karol 2016-01-31 (20:24) 23 minut temu

Nie mamy rządu to ministranci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
69
~adam 2016-01-31 (20:26) 21 minut temu

XXI wiek, ale jaja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
62
~Zigi 2016-01-31 (20:24) 23 minut temu

Religia chrześcijańska była na terenie zamieszkałym przez Słowian wprowadzana mieczem, ogniem i podstępem. To ciekawe kiedy my Słowianie uwolnimy się od tego jarzma tak jak uwolniliśmy się od sowieckiego (metody mieli podobne).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
39
~kkkk 2016-01-31 (20:19) 28 minut temu

Widzę że tych "ważnych" wydarzeń tak naprawdę nie będzie nikt komentował.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
36
~kleosia 2016-01-31 (21:15) 23 godzin i 32 minut temu

Jednemu 20mln drugiemu odznaczenie - zapłata za kampanię wyborczą ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
35
~KREWA 2016-01-31 (21:12) 23 godzin i 35 minut temu

I jak tu się nie wstydzić za własny kraik. OHYDA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
35
~irasiat 2016-01-31 (21:30) 23 godzin i 17 minut temu

Szef kultury bez kultury.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
37
~nie lubię budyniu i pis 2016-01-31 (20:40) 7 minut temu

To wstyd i hańba dla państwa świeckiego, żeby Gliński, jako minister, wręczał nagrody dla organizacji wyznaniowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
30
~czytelnik 2016-01-31 (20:54) 23 godzin i 53 minut temu

selektywny subiektywny wybór benificjenta punkt widzenia wedle siedzenia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
32
~ola 2016-01-31 (21:16) 23 godzin i 31 minut temu

Wstydu nie macie pisowcy...ech...średniowieczna ciemnota sie kłania w XXI w..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
33
~pytek 2016-01-31 (20:59) 23 godzin i 48 minut temu

Tygodnik Niedziela? Co to jest?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
28
~xxx 2016-01-31 (21:04) 23 godzin i 43 minut temu

zemdliło mnie jakoś...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
27
~kartoflany bubek 2016-01-31 (21:16) 23 godzin i 31 minut temu

A kiedy Glinskiemu przypadnie nagroda Jasnej Gory? Na razie tego zaszczytu dostapili tylko kibole i wodz /c.p./. !!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
24
~ZIBI 2016-01-31 (21:13) 23 godzin i 34 minut temu

CO ZA BŁAZEN NIGDY DO TEGA BURDELU NIE WRÓCĘ

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
24
~Wasyl 2016-01-31 (21:34) 23 godzin i 13 minut temu

Świat idzie do przodu,a w Polsce powrót do ciemnogrodu,jak 500 PLN może w głowie namieszać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
22
~bolo80 2016-01-31 (21:35) 23 godzin i 12 minut temu

Pan Gloinski jako Vice premier i Minister od kultury to chyba największe nieporozumienie i tego rządu i naszego narodu no chyba ze jeszcze pan Maciarewicz moglby mu dorownac w niekompetencji i w łgarstwie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
22
~My Słowianie 2016-01-31 (21:25) 23 godzin i 22 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
21
~Prawdziwy Polak 2016-01-31 (20:53) 23 godzin i 54 minut temu

Odznaka "Zasłużony dla kultury polskiej" dla Jasnej Góry i tygodnika "Niedziela", panie Gliński to jest kultura pastuchów żydowskich i polskich zdrajców czapkujących przed Żydem Jezusem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
15
~11 2016-01-31 (21:03) 23 godzin i 44 minut temu

zjadłem właśnie deser z polskich narodowo-chrześcijańskich jabłek popijając również narodowo chrześcijańskim cydrem ku chwale pana naszego króla polski ,litwy i innych nic nie znaczących nacji!!

odpowiedz