więcej

Jaruzelski: Mietka już nie ma, żegnam Cię z żalem.

PAP | aktualizacja 2008-11-18 (16:23)
drukuj

Śmierć Mieczysława Rakowskiego to wielka strata. Trudno uwierzyć, że Mietka już nie ma. Żegnam Cię z żalem - mówił gen. Wojciech Jaruzelski na warszawskich Powązkach podczas uroczystości pogrzebowych byłego premiera i ostatniego I sekretarza KC PZPR. - Rakowski był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski ostatnich 50 lat - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jaruzelski powiedział, że Rakowski był człowiekiem twardym, ale jednocześnie wrażliwym, niezłomnym patriotą, wiernym swoim ideałom oraz reformatorskim poglądom.

- Chciałoby się powiedzieć za Sienkiewiczem: larum grają, a ciebie nie ma, nie wstajesz, ale przecież wciąż jesteś. Pozostaje twoja wielka spuścizna, cała biblioteka książek, artykułów, dzienników, wywiadów i wypowiedzi, a przede wszystkim żyjesz w ludziach, w sercach nas tu obecnych i nieobecnych - powiedział Jaruzelski.

Chciałoby się powiedzieć za Sienkiewiczem: larum grają, a ciebie nie ma, nie wstajesz, ale przecież wciąż jesteśWojciech Jaruzelski
W uroczystościach pogrzebowych oprócz Jaruzelskiego uczestniczą także m.in.: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier, a dziś senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, byli premierzy Józef Oleksy i Leszek Miller, politycy lewicy, a także dziennikarze "Polityki", której twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym był Rakowski.

Kwaśniewski powiedział, że żegnamy człowieka, który sprawdzał się jako polityk, dziennikarz, intelektualista i przyjaciel. "Kochał życie, potrafił ubogacać je, wykazywał niezwykłą waleczność" - mówił były prezydent.

Zaznaczył, że Rakowskiemu zawdzięczamy powstanie tygodnika "Polityka", który był - jak mówił - "jak świeże powietrze". - To był człowiek prawdziwej, europejskiej lewicowej myśli - podkreślił Kwaśniewski.

Byłego redaktora naczelnego "Polityki" żegnał także publicysta tygodnika Daniel Passent. Jak wspominał, dokładnie 50 lat temu Rakowski przyjmował go do pracy w tygodniku.

Wielu z nas zrobiło karierę pod jego parasolem, a on nadstawiał za nas karku. Byliśmy (...) jego bandą - bandą Rakowskiego - mówił Passent.

Rakowski zmarł 8 listopada w wieku 81 lat. Był historykiem, dziennikarzem i politykiem. W latach 1988-89 kierował ostatnim rządem PRL; w latach 1989-90 sprawował funkcję (jako ostatni) I sekretarza KC PZPR. W latach 1952-82 związany z "Polityką" najpierw jako zastępca, później jako jej redaktor naczelny.

Na początku lat 90. Rakowski wycofał się z czynnego życia politycznego, brał jednak udział w debatach publicznych. Był redaktorem naczelnym pisma "Dziś", pisywał do "Trybuny", wydał dzienniki - 10 tomów obejmujących lata 1958-1989 oraz dziennik z lat 1991-2001.

(ap)

oceń
0
0
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~OBSERWATOR [2008-11-20 13:53]

oBIEKTYWNY PATRIOTA
tO CO OKUPANT SOWIECKI ZAFUNDOWAŁ NARODOWI POLSKIEMU ZDOBYCZE SOCJALNE DZIŚ PROWADZONA JEST WALKA PRZEZ SOLIDARNOŚĆ O UTRZYMANIE TYCH ZDOBYCZY W WOLNEJ POLSCE. TO TAKŻE ZASŁUGA PREMIERA RAKOWSKIEGO. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Yzrey [2008-11-19 18:35]

Odszedł Wielki Człowiek
Wielki rozum i wrażliwość,potwierdza to fakt,że żegnają Go nawet (największa ilość gości serwisu) wyznawcy geniuszu Lecha-wykładowcy na amerykańskich uniwersytetach,którzy odziedziczyli po nim intelekt.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~karo [2008-11-18 19:34]

Rakowski
poszedł do piachu, dziś jest święto, czas na kolejnego zdrajcę, jaruzelski wystąp.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~zygi [2008-11-19 04:09]

katolicy
Widac ta milosc blizniego -szubrawcy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~dorota [2008-11-18 16:42]

dlaczego uważacie,że negatywne komentarze to sprawa katolików?
to miłosierdzie i miłość POpaprańców się odzywa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Jasiu Serce [2008-11-18 17:13]

zdrajca,pacholek zsrr,wrog Polski i Polakow !
towarzyszu wrota piekiel juz otwarte,lewa,lewa.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Krzysztof [2008-11-18 17:58]

Zmarł jednen z największych i najbardziej rozumnych polityków.
Chwała jego pamięci.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~lakilola [2008-11-18 20:27]

śmierć zdrajcom, chwała bohaterom!!!!!
I naprzód marsz, Ojczyzny dzieci, Bo nadszedł chwały naszej dzień. To tyran przeciw nam zawiesił Zbroczony krwawo sztandar ten. Zbroczony krwawo sztandar ten. Słyszycie z bitew pól niesiony Żołnierzy przeokrutnych ryk? Już idą, nam zaciągnąć stryk, By zarżnąć nasze syny, żony.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wacek [2008-11-18 17:11]

w zamieszczonych tutaj komentarzach
uwidacznia się pięknie katolicka miłość bliźniego w polskim wydaniu , pogratulować !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~bero [2008-11-18 19:33]

Drodzy komuniści
miejcie honor i nie szczekajcie na tym forum, przegraliście i Naród was się wyrzekł, więc odejdźcie w pokoju i nie ośmieszajcie się więcej, przegranych się nie kopie, więc jak wam darowaliśmy życie to przynajmniej nie szczekacjie w kraju którego tak nienawidzicie, zostawcie Polaków w spokoju.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hero [2008-11-18 19:22]

Polacy to
leją na takich sprzedajnych rakowskich i jaruzelskich burków.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jakobyly [2008-11-18 18:45]

jako komuch wymagam i żądam
abyś przestrzegał norm chrześcijańskich

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
julekpierdulek [2008-11-18 17:23]

Ludzie
czego tak się pienicie, jak któren nie umie uszanować śmierci, to życzę mu żeby ktoś na jego grób nasrał

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~xerco [2008-11-18 18:11]

komunista nie zasługuje na szacunek
tym bardziej że był to zdradziecki komunista, pachołek zbrodniczego zw. radzieckiego.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Fredros [2008-11-18 15:52]

nienawidził Solidarności
Nienawidził Solidarności i zwalczał demokratyczną opozycję wszelkimi metodami, zwłaszcza lewymi. Zatwardziały komunista, zwolennik przywilejów dla pzpr-owców i ubeków. Taka jest prawda, nieprawdaż ?

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Sybirak [2008-11-18 17:59]

Odszedł kupel budowy socjalizmu w PRL.żarliwy
Przyjaciel komuchów PRL.Sługusów Moskali

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Tak [2008-11-18 18:08]

Odeszła ostatnia deska ratunku PR i Komuchów
żałują go poddani Moskalom.Oraz L Wałęsa (w ostatnim wywiadzie)szok.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~j [2008-11-18 18:48]

'dużo whisky z Wałęsą
wypiłem'. W Arłamowie?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~seko [2008-11-18 18:47]

żal komucha który umaciał swoją osoba poddanie Moskwie
A nie żal zamordowanych przez tamtą władze.Część piszących to fijoły

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Januszewski [2008-11-18 15:21]

O zmarłym
O zmarłych mówi się dobrze albo milczy. Pomilczmy więc.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 595