Strona główna serwisu
Jak usunąć kanał morski na Mierzei Wiślanej? "Teleportować do kosmicznej czarnej dziury"

Jak usunąć kanał morski na Mierzei Wiślanej? "Teleportować do kosmicznej czarnej dziury"

Przekop Mierzei Wiślanej to od dłuższego czasu pomysł wzbudzający ogromne kontrowersje. Część polityków (np. PiS) widzi w nim szansę na ożywienie ruchu w porcie w Elblągu. Jednak zdaniem przyrodników działania te niosą ze sobą zagrożenia środowiskowe, a do tego są nieopłacalne. Jeden z dokumentów przygotowanych przez przyrodników w związku z przekopem wyjątkowo zwraca uwagę. Znalazły się tam bowiem stwierdzenia takie jak "teleportacja do kosmicznej czarnej dziury" czy "odparowanie przy pomocy lasera w satelicie" - podaje tvp.info.
Mierzeja Wiślana w obrębie Pobrzeża Gdańskiego. Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej Mierzeja Wiślana w obrębie Pobrzeża Gdańskiego. Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej ()
Przekop mierzei, zdaniem wielu, miałby uniezależnić ruch w elbląskim porcie od Rosji. Teraz jednostki wpływające do portu z Bałtyku muszą pokonać rosyjską Cieśninę Pilawską.

W 2012 r. na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni powstał projekt pod nazwą "Prognoza oddziaływania na środowisko programu wieloletniego; Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Projekt opracował zespół ponad 20 naukowców, w tym wielu utytułowanych. Zespół musiał ocenić oddziaływanie kanału na środowisko na etapach: budowy, eksploatacji oraz likwidacji.

W przypadku tej ostatniej naukowcy podsuwają politykom i urzędnikom futurystyczną wizję pisząc: "Do likwidacji kanału i portu postojowego wykorzystać technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości (np. odparowanie przy pomocy lasera umieszczonego w satelicie lub teleportacja do kosmicznej czarnej dziury)".


Zalecenie można przeczytać na stronie byłego Ministerstwa Transportu, a obecnie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Na stronie ministerstwa jest wersja robocza, nieoficjalna Prognozy. W ostatecznej wersji, po zmianach i uzupełnieniach, zostało to zapisane inaczej. Nie wiem, dlaczego ministerstwo wciąż trzyma na stronie nieaktualny dokument - mówi portalowi tvp.info przewodniczący zespołu przygotowującego Prognozę dr hab. Maciej Przewoźniak.

W poprawionej wersji zalecenia ujęto w ten sposób: „Do likwidacji kanału i portu postojowego wykorzystać nowoczesne technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości”.


Źródło: tvp.info
tvp.info

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (214)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
91
~jeśli nie wiadomo o co chodzi, zatrudnij ekologa! 2013-12-20 (17:32) 1 godzinę i 25 minut temu

Przyrodnicy. Dziwna menażeria ludzi często oderwanych od rzeczywistości, Jak można twierdzić, że przekop "zniszczy cenne ekosytemy Zalewu" skoro Zalew Wiślany jeszcze 200 lat temu był zupełmnie otwarty na wody Zatoki Gdańskiej. 200 lat temu mierzeja to było kilka wysepek, a cały ten "cenny" ekosystem był częścią Bałtyku. Coś mi się wydaje, że Państwo Ekolodzy dbają przede wszystkim o swój interes, oraz o interes gmin którym zależy aby Elbląg, Frombork i Tolkmicko nie zyskały na turystyce kosztem takiej Krynicy Morskiej czy Gdańska...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
64
~gregski 2013-12-20 (17:42) 1 godzinę i 15 minut temu

Hej ekologiczne głąby! Mierzeja jeszcze 400 lat temu była tylko łańcuchem piaszczystych wysepek i żadnej ekologicznej katastrofy nie było. To obecny stan jest nienormalny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
40
~I co? 2013-12-20 (19:25) 23 godzin i 32 minut temu

Przekopano Kanał Panamski i Kanał Sueski i świat się nie zawalił.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2