Strona główna serwisu
Jak usunąć kanał morski na Mierzei Wiślanej? "Teleportować do kosmicznej czarnej dziury"
Jak usunąć kanał morski na Mierzei Wiślanej? "Teleportować do kosmicznej czarnej dziury"

Jak usunąć kanał morski na Mierzei Wiślanej? "Teleportować do kosmicznej czarnej dziury"

Przekop Mierzei Wiślanej to od dłuższego czasu pomysł wzbudzający ogromne kontrowersje. Część polityków (np. PiS) widzi w nim szansę na ożywienie ruchu w porcie w Elblągu. Jednak zdaniem przyrodników działania te niosą ze sobą zagrożenia środowiskowe, a do tego są nieopłacalne. Jeden z dokumentów przygotowanych przez przyrodników w związku z przekopem wyjątkowo zwraca uwagę. Znalazły się tam bowiem stwierdzenia takie jak "teleportacja do kosmicznej czarnej dziury" czy "odparowanie przy pomocy lasera w satelicie" - podaje tvp.info.
Mierzeja Wiślana w obrębie Pobrzeża Gdańskiego. Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej Mierzeja Wiślana w obrębie Pobrzeża Gdańskiego. Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej ()
Przekop mierzei, zdaniem wielu, miałby uniezależnić ruch w elbląskim porcie od Rosji. Teraz jednostki wpływające do portu z Bałtyku muszą pokonać rosyjską Cieśninę Pilawską.

W 2012 r. na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni powstał projekt pod nazwą "Prognoza oddziaływania na środowisko programu wieloletniego; Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Projekt opracował zespół ponad 20 naukowców, w tym wielu utytułowanych. Zespół musiał ocenić oddziaływanie kanału na środowisko na etapach: budowy, eksploatacji oraz likwidacji.

W przypadku tej ostatniej naukowcy podsuwają politykom i urzędnikom futurystyczną wizję pisząc: "Do likwidacji kanału i portu postojowego wykorzystać technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości (np. odparowanie przy pomocy lasera umieszczonego w satelicie lub teleportacja do kosmicznej czarnej dziury)".

Zalecenie można przeczytać na stronie byłego Ministerstwa Transportu, a obecnie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Na stronie ministerstwa jest wersja robocza, nieoficjalna Prognozy. W ostatecznej wersji, po zmianach i uzupełnieniach, zostało to zapisane inaczej. Nie wiem, dlaczego ministerstwo wciąż trzyma na stronie nieaktualny dokument - mówi portalowi tvp.info przewodniczący zespołu przygotowującego Prognozę dr hab. Maciej Przewoźniak.

W poprawionej wersji zalecenia ujęto w ten sposób: „Do likwidacji kanału i portu postojowego wykorzystać nowoczesne technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości”.

Źródło: tvp.info
tvp.info

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (214)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
91
~jeśli nie wiadomo o co chodzi, zatrudnij ekologa! 2013-12-20 (17:32) 6 godzin i 59 minut temu

Przyrodnicy. Dziwna menażeria ludzi często oderwanych od rzeczywistości, Jak można twierdzić, że przekop "zniszczy cenne ekosytemy Zalewu" skoro Zalew Wiślany jeszcze 200 lat temu był zupełmnie otwarty na wody Zatoki Gdańskiej. 200 lat temu mierzeja to było kilka wysepek, a cały ten "cenny" ekosystem był częścią Bałtyku. Coś mi się wydaje, że Państwo Ekolodzy dbają przede wszystkim o swój interes, oraz o interes gmin którym zależy aby Elbląg, Frombork i Tolkmicko nie zyskały na turystyce kosztem takiej Krynicy Morskiej czy Gdańska...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
64
~gregski 2013-12-20 (17:42) 6 godzin i 49 minut temu

Hej ekologiczne głąby! Mierzeja jeszcze 400 lat temu była tylko łańcuchem piaszczystych wysepek i żadnej ekologicznej katastrofy nie było. To obecny stan jest nienormalny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
40
~I co? 2013-12-20 (19:25) 5 godzin i 6 minut temu

Przekopano Kanał Panamski i Kanał Sueski i świat się nie zawalił.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
36
~pardons 2013-12-20 (18:42) 5 godzin i 49 minut temu

Czekamy az w koncu jakis Polak zajmie stanowisko premiera, bo na razie to placimy najwiecej za gaz otwieramy granice dla kazdego kto tego zazada, slowem narod nie ma nic do gadania. Dwie sprawy ktore moglyby uniezaleznic Polske od ruskich czyli kanal i tunel do swinoujscia torpeduje rudu z zigolakiem i na razie niewiele da sie zrobic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
30
smurfmadrala 2013-12-20 (18:48) 5 godzin i 43 minut temu

Wszystkie polskie inwestycje są szkodliwe, nie-ekologiczne, nienawistne w stosunku do odwiecznie dobrych sąsiadów, nie-ekonomiczne. Natomiast zagraniczne są przyszłościowe, racjonalne, przemyślane ekologicznie. A czyje są media i politycy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
34
~Bubba 2013-12-20 (18:12) 6 godzin i 19 minut temu

Ja mam inna propozycje odebrac ruskim zbrodniarzom okupowana czesc prusow i nie trzeba bedzie nic kopac.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~lech.czerwony 2013-12-20 (17:29) 7 godzin i 2 minuty temu

wezcie tych zielonych przyrodnikow pogońcie w pi,,,u wszystko blokować chcą .elblag na port morski zasluzyl.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
27
~gerg 2013-12-20 (18:44) 5 godzin i 47 minut temu

Ofensywa antyPIS ...wyszydzić , wyśmiać, porównać do czegoś irracjonalnego. ....za 10 lat samemy zrealizować o okrzyknąć sukces.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
25
zielony_tt 2013-12-20 (19:36) 4 godziny i 55 minut temu

Ekologów naprawdę trzeba teleportować w Kosmos bo jeżeli będziemy ich słuchać to znajdziemy się w ''czarnej dziurze''.Pamiętam sprawę Doliny Rospudy,powłazili na drzewa i udawali dzięcioły

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
22
~Rence Opadajom 2013-12-20 (17:32) 6 godzin i 59 minut temu

Chętnie bym tych autorów wyteleportował. Biorą niezłą kasę i sobie jaja robią.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
22
~czerwony 2013-12-20 (17:25) 7 godzin i 6 minut temu

Wiedziałem że zieloni mają coś na bani - ale żeby aż tak? Brr.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
23
~jude 2013-12-20 (19:04) 5 godzin i 27 minut temu

mysle ,ze duzy wklad w montowanie takiego pseldonaukowego belkotu maja etatowi KGB/FSB lub dobrze przez nich oplacane sprzedawczyki interesu narodowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~cdn. 2013-12-20 (19:30) 5 godzin i 1 minutę temu

Mierzeje są narażone na naturalne przerwania ze strony samej natury. Gdyby nie sztuczne wzmocnienia, wykonywane wbrew naturze przez człowieka, każda mierzeja stawałaby się co pewien czas niekompletna. Jeśli ekolodzy byliby konsekwentni, wówczas protestowaliby wtedy, kiedy buduje się sztuczne wzmocnienia wydm, bo to zakłóca naturę i sztucznie czyni mierzeje ciągłymi i trwałymi. Dziura w piachu od czasu do czasu to coś zupełnie naturalnego. O katastrofie ekologicznej w takim wypadku może gadać tylko ekolog niedouczony. Nie ma w naturze czegoś takiego jak szczelna mierzeja. To są ustawione w szereg wyspy okresowo połączone ze sobą ale równie naturalne jest to, że między tymi wyspami okresowo może przepływać morze, co także jest zupełnie naturalne i eko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
30
~chemik-biolog 2013-12-20 (19:26) 5 godzin i 5 minut temu

Panowie od przyrody nie wmawiajcie ludziom ,że drzewa są płucami świata, tlen który w dzień produkują w nocy go pobierają ,płuca świata to oceaniczny plankton,jedyne dobro z lasów to drewno,runo leśne ,zwierzęta leśne ,piękne widoki itp.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
19
~kill bill 2013-12-20 (19:54) 4 godziny i 37 minut temu

Ekolodzy to najwięksi łapówkarze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
19
~mirek 2013-12-20 (18:40) 5 godzin i 51 minut temu

Gdyby ci sami naukowcy od czarnej dziury i teleportacji mieli opracować raport o skutkach, korzyściach i porażkach wykopania nowego ujścia Wisły, to do dnia dzisiejszego mielibyśmy regularne powodzie w Gdańsku. Ale znalazł się ktoś normalny, kto wydał polecenie i finisz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
18
~slobodan 2013-12-20 (19:03) 5 godzin i 28 minut temu

Taki jeden budynek w Warszawie co stoi na ul. Wiejskiej... proponuję wykorzystać nowoczesne technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości - i odparować go (wraz z zawartością oczywiście) laserem. Albo chociaż teleportować do czarnej dziury.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
29
~obiektywny 2013-12-20 (17:44) 6 godzin i 47 minut temu

Jak Kaczor to proponuje /słusznie/ to wiadomo ,że Donek tego nie wykona , ą szkoda gdyż co swoje to swoje

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~brawo 2013-12-20 (17:26) 7 godzin i 5 minut temu

Jak jest tylko możliwość należy się uniezależnić od ruskich.Historia uczy ,wyciągać wnioski.

odpowiedz