więcej

Jak usunąć kanał morski na Mierzei Wiślanej? "Teleportować do kosmicznej czarnej dziury".

tvp.info |  dodane 2013-12-20 (17:06) 1 rok i 24 minuty temu
drukuj


Mierzeja Wiślana w obrębie Pobrzeża Gdańskiego. Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej
Mierzeja Wiślana w obrębie Pobrzeża Gdańskiego. Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej opinie
Przekop Mierzei Wiślanej to od dłuższego czasu pomysł wzbudzający ogromne kontrowersje. Część polityków (np. PiS) widzi w nim szansę na ożywienie ruchu w porcie w Elblągu. Jednak zdaniem przyrodników działania te niosą ze sobą zagrożenia środowiskowe, a do tego są nieopłacalne. Jeden z dokumentów przygotowanych przez przyrodników w związku z przekopem wyjątkowo zwraca uwagę. Znalazły się tam bowiem stwierdzenia takie jak "teleportacja do kosmicznej czarnej dziury" czy "odparowanie przy pomocy lasera w satelicie" - podaje tvp.info.

Przekop mierzei, zdaniem wielu, miałby uniezależnić ruch w elbląskim porcie od Rosji. Teraz jednostki wpływające do portu z Bałtyku muszą pokonać rosyjską Cieśninę Pilawską.

W 2012 r. na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni powstał projekt pod nazwą "Prognoza oddziaływania na środowisko programu wieloletniego; Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Projekt opracował zespół ponad 20 naukowców, w tym wielu utytułowanych. Zespół musiał ocenić oddziaływanie kanału na środowisko na etapach: budowy, eksploatacji oraz likwidacji.

W przypadku tej ostatniej naukowcy podsuwają politykom i urzędnikom futurystyczną wizję pisząc: "Do likwidacji kanału i portu postojowego wykorzystać technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości (np. odparowanie przy pomocy lasera umieszczonego w satelicie lub teleportacja do kosmicznej czarnej dziury)".

Zalecenie można przeczytać na stronie byłego Ministerstwa Transportu, a obecnie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Na stronie ministerstwa jest wersja robocza, nieoficjalna Prognozy. W ostatecznej wersji, po zmianach i uzupełnieniach, zostało to zapisane inaczej. Nie wiem, dlaczego ministerstwo wciąż trzyma na stronie nieaktualny dokument - mówi portalowi tvp.info przewodniczący zespołu przygotowującego Prognozę dr hab. Maciej Przewoźniak.

W poprawionej wersji zalecenia ujęto w ten sposób: „Do likwidacji kanału i portu postojowego wykorzystać nowoczesne technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości”.

Źródło: tvp.info

(meg, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 47 29.38%
nie 113 70.62%

Przeczytaj też

Kaczyński apeluje do Tuska o rozpoczęcie przekopu Mierzei Wiślanej

dodane 2013-07-25 (17:55) 1 rok 4 miesiące 24 dni 23 godziny i 35 minut temu

Jarosław Kaczyński napisał list do Donalda Tuska ws. Mierzei Wiślanej

aktualizacja 2013-07-02 (16:06) 1 rok 5 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Jarosław Kaczyński o przekopaniu Mierzei Wiślanej: to otworzy nowe szanse...

dodane 2013-06-20 (21:00) 1 rok 5 miesięcy 29 dni 20 godzin i 30 minut temu

Premier: propozycja przekopu Mierzei Wiślanej to dziś polityczny trik

dodane 2013-06-18 (17:00) 1 rok 6 miesięcy 2 dni i 30 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (214)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

91
7
~jeśli nie wiadomo o co chodzi, zatrudnij ekologa! 2013-12-20 (17:32) 11 miesięcy 29 dni 23 godziny i 58 minut temu

Przyrodnicy. Dziwna menażeria ludzi często oderwanych od rzeczywistości, Jak można twierdzić, że przekop "zniszczy cenne ekosytemy Zalewu" skoro Zalew Wiślany jeszcze 200 lat temu był zupełmnie otwarty na wody Zatoki Gdańskiej. 200 lat temu mierzeja to było kilka wysepek, a cały ten "cenny" ekosystem był częścią Bałtyku. Coś mi się wydaje, że Państwo Ekolodzy dbają przede wszystkim o swój interes, oraz o interes gmin którym zależy aby Elbląg, Frombork i Tolkmicko nie zyskały na turystyce kosztem takiej Krynicy Morskiej czy Gdańska...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

64
10
~gregski 2013-12-20 (17:42) 11 miesięcy 29 dni 23 godziny i 48 minut temu

Hej ekologiczne głąby! Mierzeja jeszcze 400 lat temu była tylko łańcuchem piaszczystych wysepek i żadnej ekologicznej katastrofy nie było. To obecny stan jest nienormalny.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

40
7
~I co? 2013-12-20 (19:25) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 5 minut temu

Przekopano Kanał Panamski i Kanał Sueski i świat się nie zawalił.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

36
5
~pardons 2013-12-20 (18:42) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 48 minut temu

Czekamy az w koncu jakis Polak zajmie stanowisko premiera, bo na razie to placimy najwiecej za gaz otwieramy granice dla kazdego kto tego zazada, slowem narod nie ma nic do gadania. Dwie sprawy ktore moglyby uniezaleznic Polske od ruskich czyli kanal i tunel do swinoujscia torpeduje rudu z zigolakiem i na razie niewiele da sie zrobic.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
2
smurfmadrala 2013-12-20 (18:48) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 42 minuty temu

Wszystkie polskie inwestycje są szkodliwe, nie-ekologiczne, nienawistne w stosunku do odwiecznie dobrych sąsiadów, nie-ekonomiczne. Natomiast zagraniczne są przyszłościowe, racjonalne, przemyślane ekologicznie. A czyje są media i politycy?

odpowiedz

34
7
~Bubba 2013-12-20 (18:12) 11 miesięcy 29 dni 23 godziny i 18 minut temu

Ja mam inna propozycje odebrac ruskim zbrodniarzom okupowana czesc prusow i nie trzeba bedzie nic kopac.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
1
~lech.czerwony 2013-12-20 (17:29) 1 rok i 1 minutę temu

wezcie tych zielonych przyrodnikow pogońcie w pi,,,u wszystko blokować chcą .elblag na port morski zasluzyl.

odpowiedz

27
4
~gerg 2013-12-20 (18:44) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 46 minut temu

Ofensywa antyPIS ...wyszydzić , wyśmiać, porównać do czegoś irracjonalnego. ....za 10 lat samemy zrealizować o okrzyknąć sukces.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
3
zielony_tt 2013-12-20 (19:36) 11 miesięcy 29 dni 21 godzin i 54 minuty temu

Ekologów naprawdę trzeba teleportować w Kosmos bo jeżeli będziemy ich słuchać to znajdziemy się w ''czarnej dziurze''.Pamiętam sprawę Doliny Rospudy,powłazili na drzewa i udawali dzięcioły

odpowiedz

22
0
~Rence Opadajom 2013-12-20 (17:32) 11 miesięcy 29 dni 23 godziny i 58 minut temu

Chętnie bym tych autorów wyteleportował. Biorą niezłą kasę i sobie jaja robią.

odpowiedz

22
0
~czerwony 2013-12-20 (17:25) 1 rok i 5 minut temu

Wiedziałem że zieloni mają coś na bani - ale żeby aż tak? Brr.

odpowiedz

23
3
~jude 2013-12-20 (19:04) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 26 minut temu

mysle ,ze duzy wklad w montowanie takiego pseldonaukowego belkotu maja etatowi KGB/FSB lub dobrze przez nich oplacane sprzedawczyki interesu narodowego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

21
2
~cdn. 2013-12-20 (19:30) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 1 minutę temu

Mierzeje są narażone na naturalne przerwania ze strony samej natury. Gdyby nie sztuczne wzmocnienia, wykonywane wbrew naturze przez człowieka, każda mierzeja stawałaby się co pewien czas niekompletna. Jeśli ekolodzy byliby konsekwentni, wówczas protestowaliby wtedy, kiedy buduje się sztuczne wzmocnienia wydm, bo to zakłóca naturę i sztucznie czyni mierzeje ciągłymi i trwałymi. Dziura w piachu od czasu do czasu to coś zupełnie naturalnego. O katastrofie ekologicznej w takim wypadku może gadać tylko ekolog niedouczony. Nie ma w naturze czegoś takiego jak szczelna mierzeja. To są ustawione w szereg wyspy okresowo połączone ze sobą ale równie naturalne jest to, że między tymi wyspami okresowo może przepływać morze, co także jest zupełnie naturalne i eko.

odpowiedz

30
11
~chemik-biolog 2013-12-20 (19:26) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Panowie od przyrody nie wmawiajcie ludziom ,że drzewa są płucami świata, tlen który w dzień produkują w nocy go pobierają ,płuca świata to oceaniczny plankton,jedyne dobro z lasów to drewno,runo leśne ,zwierzęta leśne ,piękne widoki itp.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

19
1
~kill bill 2013-12-20 (19:54) 11 miesięcy 29 dni 21 godzin i 36 minut temu

Ekolodzy to najwięksi łapówkarze.

odpowiedz

19
1
~mirek 2013-12-20 (18:40) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 50 minut temu

Gdyby ci sami naukowcy od czarnej dziury i teleportacji mieli opracować raport o skutkach, korzyściach i porażkach wykopania nowego ujścia Wisły, to do dnia dzisiejszego mielibyśmy regularne powodzie w Gdańsku. Ale znalazł się ktoś normalny, kto wydał polecenie i finisz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
1
~slobodan 2013-12-20 (19:03) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 27 minut temu

Taki jeden budynek w Warszawie co stoi na ul. Wiejskiej... proponuję wykorzystać nowoczesne technologie, które będą dostępne w nieokreślonej przyszłości - i odparować go (wraz z zawartością oczywiście) laserem. Albo chociaż teleportować do czarnej dziury.

odpowiedz

29
14
~obiektywny 2013-12-20 (17:44) 11 miesięcy 29 dni 23 godziny i 46 minut temu

Jak Kaczor to proponuje /słusznie/ to wiadomo ,że Donek tego nie wykona , ą szkoda gdyż co swoje to swoje

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
0
~brawo 2013-12-20 (17:26) 1 rok i 4 minuty temu

Jak jest tylko możliwość należy się uniezależnić od ruskich.Historia uczy ,wyciągać wnioski.

odpowiedz

16
2
Blancisław 2013-12-20 (18:34) 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 56 minut temu

Dziwnym trafem niemcom opłacało się wybudować port i stocznie. Wiele rzeczy już jest gotowych, miasto jak na małą miejscowość ma dobry transport publiczny. Problemem jest płemieł który nie pozwoli na to żeby gdańsk miał konkurencje, co z tego że z czasem może to być jedna aglomeracja ważne żeby była bieda w elblągu a w gdańsku 2 lotnisko i 2 obwodnica. Lewactwo już się czepia, co z tego że jednym posunięciem miasto podniosłoby się wreszcie z zastoju i biedy. Tyle mówi się o wspieraniu polski b, to dużo tańszy sposób niż np 100km ekspresówek

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 11 godzin i 35 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 16 godzin i 35 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 9 godzin i 45 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 12 godzin i 12 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 6 godzin i 30 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 30050