Strona główna serwisu
IPN: w domu gen. Jaruzelskiego zabezpieczono 17 pakietów dokumentów

IPN: w domu gen. Jaruzelskiego zabezpieczono 17 pakietów dokumentów

• W wyniku czynności procesowych w domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego prokurator IPN zabezpieczył 17 pakietów dokumentów
• Poinformowała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka Instytutu Agnieszka Sopińska-Jaremczak
"W dniu 29 lutego 2016 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w asyście funkcjonariuszy Policji przeprowadził w domu należącym do wdowy po Wojciechu Jaruzelskim czynności procesowe mające na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej" - głosi komunikat, podpisany przez rzeczniczkę IPN.

- W ich wyniku zabezpieczono 17 pakietów dokumentów - poinformowała rzeczniczka.

Dokumenty te, jak wynika z komunikatu, będą podlegały "procesowym oględzinom przeprowadzonym przez prokuratora IPN z udziałem specjalistów-archiwistów z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN".


O tym, że w domu wdowy po generale Jaruzelskim trwają czynności, prowadzone przez prokuratorów IPN, Sopińska-Jaremczak poinformowała w poniedziałek po południu.

Jak wynika z wydanego wieczorem komunikatu, było to związane ze śledztwem "w sprawie ukrycia przez osobę do tego nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. o czyn z art. 54 ust. 1 ustawy o IPN".

16 lutego prokuratorzy IPN - na tej samej podstawie - dokonali przeszukania w domu wdowy po gen. Czesława Kiszczaku. Zabezpieczono wówczas sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka". IPN udostępnił już dwa pakiety materiałów dziennikarzom i historykom.


Oficjalnie IPN nie ujawnił, kim miała być ta "osoba nieuprawniona". Przepisy karne ustawy o IPN przewidują karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto "będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia".

Media twierdzą, że pion śledczy IPN szukał materiałów dotyczących tajnego informatora Informacji Wojska Polskiego z lat stalinowskich kryptonim "Wolski", którym miał być wtedy Wojciech Jaruzelski (zmarł w 2014 r.). Według mediów IPN podejrzewał, że teczka "Wolskiego" może znajdować się w domu zmarłego w 2015 r. Kiszczaka - co się miało nie potwierdzić.

W 2006 r. media ujawniły dokumenty IPN, z których wynikało, że Jaruzelski, pod pseudonimem "Wolski", współpracował w latach 1949-1954 jako agent informator z Informacją Wojskową. Jaruzelski nazwał te informacje pomówieniem. Jako "brednię" określił zaś opisany w 2010 r. przez "Biuletyn IPN" raport kontrwywiadu NRD z 1986 r., z którego miało wynikać, że został zwerbowany w 1952 r. do współpracy z IW przez jej ówczesnego oficera Czesława Kiszczaka. Zaprzeczał temu również sam Kiszczak.

Zobacz take: #dziejesienazywo: Wałęsa o działaniach prezesa IPN

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (563)
Nie zgadzam się z opinią
428
Zgadzam się z opinią
1645
~Robert 2016-02-29 (22:45) 18 godzin i 56 minut temu

Jak widać Bolek jak cała "elita" po okrągłym stole - zbudowana jest na kłamstwie wspieranym przez propagandę. A czy Polacy doczekają się prawdziwej dekomunizacji i lustracji w mediach tzw. "dziennikarzy" z TW

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 24

Nie zgadzam się z opinią
230
Zgadzam się z opinią
1035
~malorolny 2016-02-29 (22:56) 18 godzin i 45 minut temu

III RP trzęsie się w posadach. Następny KOD w obronie generała?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
163
Zgadzam się z opinią
742
porshe199 2016-02-29 (22:46) 18 godzin i 55 minut temu

i super, otwierajcie oczy niedowiarkom, mam nadzieję, że znajdą kwity na cała zgraje pseudopolaków na wikcie narodu dawidowego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13