więcej

Śledztwo ws. mordu w Hucie Pieniackiej.

PAP |  dodane 2009-02-28 (18:50) 5 lat 9 miesięcy 9 godzin i 39 minut temu
drukuj


opinie
Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że jego krakowski oddział prowadzi śledztwo w sprawie nazistowskiej zbrodni zabójstwa mieszkańców Huty Pieniackiej, dokonanego przez członków Dywizji SS "Galizien" 28 lutego 1944 r. Dotąd ustalono dane blisko połowy zabitych.

W sobotę prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko oddali hołd ofiarom mordu polskich mieszkańców Huty Pieniackiej na Lwowszczyźnie, którego 65. rocznica właśnie mija.

Podstawą śledztwa IPN jest dekret z 31 sierpnia 1944 r. "O wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego". Postępowanie, wszczęte jeszcze w 1994 r. przez poprzedniczkę IPN (Komisję Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu), pozostaje na etapie gromadzenia materiału dowodowego - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Na podstawie zeznań przesłuchanych świadków ustalono, że liczba ofiar opisanych działań wyniosła od 700 do 1500 osób. Zauważyć należy, iż Huta Pieniacka liczyła wówczas 172 gospodarstwa i około 1000 mieszkańców z tym, że liczba ta nie zawiera znajdujących się tam wówczas mieszkańców okolicznych wsi. W oparciu o wskazane źródła ustalono, że ocalało około 160 osób.

W toku śledztwa IPN ustala pełną listę ofiar zbrodni dokonanej w Hucie Pieniackiej i jej sprawców. Przesłuchano w tym celu żyjących mieszkańców Huty Pieniackiej, członków rodzin osób zamordowanych 28 lutego 1944 r., mieszkańców sąsiednich miejscowości, a także inne osoby mające wiedzę w sprawie. Poddano analizie archiwa, akta stanu cywilnego parafii Pieniaki dotyczące liczby mieszkańców miejscowości, a także wszelkie dostępne publikacje dotyczące zbrodni w Hucie Pieniackiej - zarówno wydane w Polsce, jak i za granicą. Na obecnym etapie śledztwa lista obejmuje około 400 osób.

Instytut ustalił, że 28 lutego 1944 r. wcześnie rano miejscowość Huta Pieniacka (zamieszkiwana w całości przez ludność narodowości polskiej), została otoczona przez liczący prawdopodobnie co najmniej 100 osób oddział wojska. Żołnierze byli ubrani w białe kombinezony maskujące i porozumiewali się w języku ukraińskim, zaś dowódcy mówili po niemiecku. Z zeznań świadków i publikacji naukowych wynika, że formacjom tym towarzyszyli nacjonaliści ukraińscy, w tym zarówno członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii jak i mieszkańcy okolicznych wsi, których udział określono jako "działania w celu zaboru mienia znajdującego się w pacyfikowanych domostwach".

Sygnałem do rozpoczęcia pacyfikacji wsi były równocześnie wystrzelone z trzech stron rakiety sygnalizacyjne. Sprawcy przeszukiwali kolejne domostwa, których mieszkańców wypędzili z domów i zaprowadzili pod eskortą do kościoła. Towarzyszyły temu groźby pozbawienia życia i przemoc. IPN podkreśla, że w tym czasie do Huty Pieniackiej przybyło wielu mieszkańców sąsiednich wsi i przysiółków, którzy schronili się tam w obawie przed napaściami nacjonalistów ukraińskich.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 83.33%
nie 1 16.67%

Przeczytaj też

Prezydent: prawda o tragedii nas wyzwoli

aktualizacja 2009-02-28 (17:30) 5 lat 9 miesięcy 10 godzin i 59 minut temu

Prezydent Kaczyński na Ukrainie

dodane 2009-02-28 (11:00) 5 lat 9 miesięcy 17 godzin i 29 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (26)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~madej 2009-02-28 (22:38) 5 lat 9 miesięcy 5 godzin i 51 minut temu

uhraina
Panie i panowie! Nie bronię zbrodniarzy, lecz Rusinom, lub narodowi Ukrainy należy się sprawiedliwa ocena, a nie tylko okazjonalne wieszanie psów na wszystkim, co ukraińskie. Zgadza się, były rzezie na Wołyniu i w innych regionach Ukrainy. Lecz ukrainożercy niech nie zapominają, że we wrześniu 1939 Ukraińcy dochowali wierności broni. A stanowili ok.25% Wojska Polskiego. A ilu Ukraińców jest pochowanych na Monte Cassino. A wojna bolszewicka i dywizje ukraińskie walczące przy polakach z bolszewikami. A jak im póżniej podziękowano?. By zrobić na złość Piłsudskiemu,polska delegacja w Rydze zgodziła się by Ukrainę reprezentował jakiś bolszewicki komisarz. Sprzedano bolszewikom ludzi, którzy pomogli nam dokonać "cudu nad Wisłą". Czy myślicie że Ukraińcy są pozbawieni pamięci?. Póżniej wystarczyło paru oszołomów, by rozpętać krwawy zamęt. Pamiętajmy o tym!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~lingua 2009-09-09 (20:49) 5 lat 2 miesiące 19 dni 7 godzin i 40 minut temu

Ciekawa nazwa wsi
Ciekawe czy Huta Pieniacka została ze względu na pieniactwo ludności tamtejszej? Jakby to wytłumaczył językoznawca?

odpowiedz

0
0
~Laszka 2009-03-01 (09:25) 5 lat 8 miesięcy 27 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Oni to maja w genach
Tatarska krew- nigdy nie bedziemy bezpieczni gdy odrodzi sie ta ich opetańcza ideologia mordu i czystek etnicznych- a to się stało przez Juszczenke i tego naszego nieudacznego Kaczyńskiego realizujacego plany USA - jak w Afganistanie- zawsze do niczego (patrz talibowie).Tu to samo - talibowie ptzy banderowcach to pikus- maja chociaz jakieś reguły- banderowcy nie.

odpowiedz

0
0
~Laszka 2009-03-01 (09:14) 5 lat 8 miesięcy 27 dni 19 godzin i 15 minut temu

Oni to maja w genach
Tatarska krew- nigdy nie bedziemy bezpieczni gdy odrodzi sie ta ich opetańcza ideologia mordu i czystek etnicznych- a to się stało przez Juszczenke i tego naszego nieudacznego Kaczyńskiego realizujacego plany USA - jak w Afganistanie- zawsze do niczego (patrz talibowie).Tu to samo - talibowie ptzy banderowcach to pikus- maja chociaz jakieś reguły- banderowcy nie.

odpowiedz

0
0
~repoman 2009-02-28 (21:09) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 20 minut temu

Zlikwidować IPN!
I znowu hycle z IPN będą ciągnąć dodatkową kasę na w"wyjaśnianie" wszystkiego jasnego!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Przypadek ;) 2009-02-28 (23:49) 5 lat 9 miesięcy 4 godziny i 40 minut temu

Byli wojskowi SS w Anglii...
Przypomniala mi sie pewna historia, u mnie w pracy w hotelu Manchesterze pracuje kucharz który opowiadal mi o pogrzebie jego dziadka sprzed paru lat, co ciekawe jego dziadek był ukraincemi po wojnie/w trakcie wyjechał do UK, na jego pogrzeb przyjechali z innych zakatkow Anglii jego kompani z jednostki SS, a pastor który dokonywal pochowku jego dziadka był ich byłym dowódcą kompanii - oficerem SS.

odpowiedz

0
0
~mar234 2009-02-28 (21:58) 5 lat 9 miesięcy 6 godzin i 31 minut temu

CO SIĘ DZIEJE:
IPN prowadzi-kontynuuje śledztwo na podstawie przepisów DEKRETU wydanego przez zbrodniczy system /według niektórych/. Czyżby byli jeszcze w tej firmie zdrowo myślący osobnicy??? WNIOSEK: nie wszystko było złe co było za PKWN!!!

odpowiedz

0
0
~sas 2009-02-28 (21:39) 5 lat 9 miesięcy 6 godzin i 50 minut temu

Chyba przygłupy internetowe przeczytały historię
na necie 80% to przygłupy. Ładnie, ze WP dał ten dokument. Rzeź 120.000 Polaków była tabu, tematem zakazanym. Dopierow PiS i prez. Kaczyński dał prawo starym Polakom , co przezyli ekterminację od nazistów, Ukraińców, Sowietów i naszych komunistów z KPP - do uszanowania ich tragedii. Ale hołota i badziewie polskie woli pyskowac pod dyktando poprawnych politycznie. Opisany noworodek został zgnieciony butem, a wraz ukraińskim SS przybyły furmanki i kilkuset chłopów ukrainskich , aby palic i rabować. Mordy na Polakach trwały od lipca 1943. Trwały 1 rok. Potem juz była armia sowiecka.

odpowiedz

0
0
~ost 2009-02-28 (21:17) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 12 minut temu

Zabrali Lwów, zabiorą Podkarpacie
Woj.podkarpackie to zachodnia część woj. lwowskiego,która została w Polsce. Podkarpacie straciło po wyborach środki unijne,autostrada A-4 ma kończyć się w Tarnowie, expresówki do Lublina nie będzie,modernizacja koleji wstrzymana.Jednostki wojskowe do likwidacji.Rośnie emigracja młodzieży z regionu. Nacjonaliści z Zachodniej Ukrainy patrzą i zacierają ręce. Dla nich Święta Ruś sięga aż po Wisłokę i Wisłę. Przy takiej polityce stracimy to województwo, już teraz,mimo kryzysu, Ukraińcy więcej inwestują po swojej stronie,niż po naszej.W końcu scalą woj.lwowskie pod znakiem Tryzuba.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~bill 2009-02-28 (21:13) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 16 minut temu

Ukraińska a nie nazistowska zbrodnia
nie zaciemniajmy historii

odpowiedz

0
0
~cyc 2009-02-28 (20:40) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 49 minut temu

mlaskacz won
a ten zdrajca L Kaczynski robi wszystko by Ukraine przyjeto do Uni . Wczesniej byla Gruzja tylko sie na niego wypiela ,to znalazl Ukraine ,ten chlystek .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~jarol 2009-02-28 (21:06) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 23 minuty temu

Prezydent pojechał tak z tzw. musu, bo był krytykowany
za ostatnia nieobecnośc na Wołyniu. I co uczynił? Stwierdził że to wina 2 totalitaryzmów i należy wybaczyć i prosić o wybaczenie. Czy ja mam wybaczyc komuś kto nie prosi o wybaczenie, a wrecz przeciwnie, stawia pomniki mordercom banderowcom na Ukrainie, a nawet w Polsce? Czy pan prezydent jest zdrowy?

odpowiedz

0
0
~jary 2009-02-28 (21:03) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 26 minut temu

I znów to propagandowe i fałszywe określenie "naziści"
Nie naziści tylko Niemcy z czasów II Wojny Światowej, jasne goebbelsy medialne?!

odpowiedz

0
0
~xzy 2009-02-28 (20:40) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 49 minut temu

Mówmy wyraźnie
Nie mówmy: "...zbrodni dopuściła się dywizja SS..." Mówmy: "... zbrodni dopuściła się niemiecka dywizja SS..." To brzmi jakoś tak prawdziwiej... Tak jak się mówi: "... mordu dokonało sowieckie NKWD, a nie "mordu dokonało NKWD" Mówmy całym zdaniem...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~jasne 2009-02-28 (20:52) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 37 minut temu

SS-Galizlen to ukraińscy SS-mani
Dokonali okrutnej rzezi na Polakach , wraz z okolicznymi szowinistami i ukraińską tłuszcza.

odpowiedz

0
0
~polski robotnik 2009-02-28 (20:27) 5 lat 9 miesięcy 8 godzin i 2 minuty temu

sprawdzic tez ludobójstwo w Palestynie
jakiego sie dopuscili ew israelici z polskim obywatelstwem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~cyc 2009-02-28 (20:41) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 48 minut temu

mlaskacz won
a ten zdrajca L Kaczynski robi wszystko by Ukraine przyjeto do Uni . Wczesniej byla Gruzja tylko sie na niego wypiela ,to znalazl Ukraine ,ten chlystek .

odpowiedz

0
0
~Truteń 2009-02-28 (20:33) 5 lat 9 miesięcy 7 godzin i 56 minut temu

Huta Pieniacka
I wszystko jasne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Policja zbada sprawę znęcania się w domu dziecka w Lidzbarku Welskim
dodane 2014-11-28 (20:10) 8 godzin i 19 minut temu

materiał wideo

Uwolniony ksiądz Mateusz Dziedzic wraca do kraju
dodane 2014-11-28 (20:29) 8 godzin i 1 minutę temu

Rosja ogłasza sukces. "Rakieta osiągnęła cel"
dodane 2014-11-28 (18:50) 9 godzin i 39 minut temu

Aerofłot bez zgody na loty do Charkowa i Dniepropietrowska
dodane 2014-11-28 (19:25) 9 godzin i 4 minuty temu

Apel Franciszka: to budzi szczególny niepokój
dodane 2014-11-28 (18:35) 9 godzin i 54 minuty temu

Ukraina chce zrezygnować ze statusu "państwa niezależnego"
dodane 2014-11-28 (18:23) 10 godzin i 6 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 672