więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1068763solidarnych Solidarni z Ukrainą

"Hipoteza, że Pyjas zginął przez Maleszkę jest prawdopodobna".

Logo dostawcy  PAP |  dodane 2008-06-25 (05:05) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 20 godzin i 22 minuty temu
drukuj


"Hipoteza, że Pyjas zginął przez Maleszkę jest prawdopodobna"
opinie
Hipoteza, że Stanisław Pyjas zginął przez Lesława Maleszkę jest prawdopodobna - mówi w środowym "Dzienniku" poseł PiS, były opozycjonista związany ze Studenckim Komitetem Solidarności Ryszard Terlecki.

To jedna z tych możliwości, że tajemnica, którą poznał Staszek, była przyczyną jego śmierci, i tą tajemnica było, że Maleszka donosił - mówi Terlecki. Dodaje, że ma nadzieję, iż znajdą się dokumenty wyjaśniające tę sprawę, bądź Maleszka sam coś powie.

Także reżyser Krzysztof Krauze, który nakręcił filmy o śmierci Pyjasa uważa, że hipoteza o związku między śmiercią Pyjasa a działaniami Maleszki jest prawdopodobna. Jednocześnie podkreśla, że trudno udowodnić, iż działania Maleszki były bezpośrednią przyczyna śmierci Pyjasa.

Taki człowiek, który donosi jest też w swoim środowisku prowokatorem. Jest osoba, która odgrywa dwie role. Z jednej strony donosi, z drugiej pokazuje swoim kolegom, że można pójść dalej, że można się ośmielić, że system nie jest taki opresyjny, jak im się wydaje. Pyjas poszedł tak daleko i zginął - mówi Krauze na łamach "Dziennika".

W poniedziałek i wtorek TVN wyemitowała film "Trzech kumpli" o przyjaźni studentów i opozycjonistów - Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, zdemaskowanego później jako b. tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Ketman".

Pyjas został w 1977 r. śmiertelnie pobity prawdopodobnie przez ludzi SB. Wildstein na fali odwilży Sierpnia 1980 dostał paszport i wyemigrował na Zachód (wrócił do Polski w 1989 r.); Maleszka został publicystą i zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej", a później pracował w "Gazecie Wyborczej".

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Wassermann: jak SB chciała zabijać, to zabijała

dodane 2008-06-27 (10:11) 5 lat 9 miesięcy 24 dni 15 godzin i 16 minut temu

IPN wykorzysta materiały z filmu "Trzech kumpli"?

dodane 2008-06-25 (15:40) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 9 godzin i 47 minut temu

Jarosław Kurski: wszyscy jesteśmy ofiarami Maleszki

dodane 2008-06-25 (08:34) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 53 minuty temu

60% Polaków za otworzeniem archiwów IPN

dodane 2008-06-25 (02:10) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 23 godziny i 17 minut temu

Maleszka: moje donosy mogły mieć daleki związek ze śmiercią Pyjasa

dodane 2008-06-25 (00:00) 5 lat 9 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 27 minut temu

Historia TW "Ketmana" w filmowym kadrze

dodane 2008-06-23 (23:00) 5 lat 9 miesięcy 28 dni 2 godziny i 27 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (147)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Barman 2008-06-25 (09:30) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 57 minut temu

Niektórzy się boją.....!
Każdy krok w wyjaśnieniu sprawy się bardzo liczy ale zwolennikom PO to nie na rękę , ta organizacja zrzesza ludzi o nieczystych rękach ,dlatego tak się trzesą jak dochodzi do kolejnych wyjasnień i szukania dowodów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mirela 2008-06-25 (09:35) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 52 minuty temu

Tego nie da się już słuchać!
Ile można się w tym babrać. Takie sprawy powinny być osądzone, ale dlaczego bez przerwy angażowani są w to wszyscy?! Od tego są sądy! Ile można słuchać o tych wszystkich zdradach, teczkach, PRLu itd. Może przejdźmy do teraźniejszości, bo kompletnie wszyscy ją zlewają, a potem znowu za 10-20 lat będzie głośna rozpacz. A TVNowi i TVN24 też narazie podziękuję. Teraz włączasz te stacje i o niczym innym tam nie usłyszysz, jak tylko o Bolkach, Maleszce itp. Zastanawiam się, jak długo będziecie karmić wszystkich tymi odgrzewanymi kotletami. W ten sposób wypaczacie tylko pamięć o ludziach żyjących w tamtych czasach. Dlaczego? Dlatego, że można mieć tego wszystkiego po prostu dość! Młodych bardziej interesują sprawy UE, ich wykształcenia, galopujące ceny, gigantyczne koszty pracy, olimpiada w Chinach, stadiony, których nie ma, drogi, na których dezelują swoje samochody, czy Etiuda, na którą wstyd zaprowadzić obcokrajowca.I z całym szcunkiem i współczuciem dla rodziny p.Pyjasa, ale jest to dla mnie tylko historia, która ma głęboki sens, kiedy przekazywana jest na lekcjach historii, wykładach, ale oburza mnie, kiedy 90% polityków, mediów zajmuje się tylko takimi sprawami zamiast tym, co dotyka nas teraz, na bieżąco.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tori 2008-06-25 (10:31) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 14 godzin i 56 minut temu

niestety
Ten porządek, który teraz robią tacy ludzie jak ksiądz Zalewski i Wildstein, miał zrobić Wałęsa po odzyskaniu wolności...gdyby nie współpracował z UB, zupełnie inaczej wyglądałaby Polska. Została rozgrabiona przez komunistów (niby prywatyzacja). Oni do dziś śmieją się z prawicy; macie wolność, a my pieniądze (ogromne emerytury i renty, zakłady przejęte lub sprzedane za złotówkę). Ustawili się i nie chcą tego stracić, dlatego tak walczą przeciw prawdzie!

odpowiedz

0
0
~bambo 2008-06-25 (08:31) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 56 minut temu

dajcie już spokój
To już nas nie interesuje.Mam 30 lat i dość historii. Zajmijcie się ekonomią i organizacją Euro12 bo wam zabiorą.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~jerni 2008-06-25 (09:20) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 7 minut temu

Jarosławie Wielki, prosimy wróć!!
Wróć i zrób porządek w Polsce. Bydło powinno być w oborze a nie na salonach.GW wyborcza powinna być niszczona przed przeczytaniem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~bystra pisówa 2008-06-25 (10:03) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 24 minuty temu

a jaki wpływ ma PIS na to co emitują w TVN!?
jaki?

odpowiedz

0
0
~represjonowany 2008-06-25 (09:53) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 34 minuty temu

ujawnić nazwiska wszystkich kapusi i esbeków
No i własnie, znowu dzieciaki wypisują głupoty. Wczorajszy film powinien być przyczynkiem do zadumy i refleksji, cząstkowe wyznania kapusia maleszki/ z małej litery / świadczą o jego wyjątkowej perfidii. Donosiciel leciutko bije się w pierś, teraz !!!tak jak by nie miał na to 30-stu minionych lat, gdyby nie I.P.N. w dalszym ciągu czołowe dzienniki /G.W./ pisałyby o potrzebie spalenia esbeckich dokumentów, które /o zgozo/ są bardzo wiarygodnym materiałem, na podstawie lektury "moich" zgromadzonych przez SB materiałów mogę autorytatywnie stwierdzić że, zdarzają się w nich tylko drobne pomyłki.Należy OTWORZYĆ archiwa IPN-u i raz na zawsze będzie spokój.Oczywiście należy też esbekom zabrać wysokie emerytury, na które składają się również i ci młodzi ludzie piszący często w tej materii bzdury.

odpowiedz

0
0
~kasia 2008-06-25 (08:59) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 28 minut temu

czekam na nastepne życiorysy
np. Moniki Olejnik i Tomasza Lisa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kol 2008-06-25 (09:52) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 35 minut temu

Prawdopodobienstwo
Równie prawdopodobne jest ,że w najblizszą sobotę trafię główną wygraną w Totolotka , zwłaszcza że nie skreslam kuponów.

odpowiedz

0
0
~adam 2008-06-25 (09:49) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 38 minut temu

kto to jest Pyjas
Nie wiem kto to jest i pewnie wiekszośćnie wie ale każdy o nim mówi Pyjas to i tamto. Zrobili zadymę i teraz każdy rozmawia o pyjasie ale nikt nie wie naqwet kto to jest

odpowiedz

0
0
~kolo 2008-06-25 (09:14) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 13 minut temu

co jeszcze zrobi PIS aby mu trochę urosło w sondażach?
Do czego jeszcze zniżą się działacze PIS? Prawo i sprawiedliwość w ich wydaniu jako jedynie słuszna prawda. Skąd to znamy?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~maitre 2008-06-25 (09:49) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 38 minut temu

dlategowłaśnie Jarosław Wieli jest tam gdzie jest i nie są to salony

odpowiedz

0
0
~kondor 2008-06-25 (09:48) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 39 minut temu

A kto to był ten Pyjas?
I co on mnie obchodzi?Gdyby nie kumplował się z Wildsajnem pewnie by żył.

odpowiedz

0
0
~emelelek 2008-06-25 (09:47) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 40 minut temu

tylko PiS zrobi porządek
z komunistami.Teraz zaczynają się budzić chcą zniszczyć kościół a nastepnie marzy im się władza.Trzeba sie zabrać za Prezia Olka,Warchlaczka i innych.Panie Jarosławie niech PAN WRACA!!!!!

odpowiedz

0
0
~j23 2008-06-25 (09:38) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 49 minut temu

tak sobie myślę
że do każdego świństwa można dorobić jakąś ideologię żeby wybielić siebie, a podkopać innych.to jest tzw. polskie bagienko.

odpowiedz

0
0
~Hipoteza 2008-06-25 (09:44) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 43 minuty temu

jak i ta że z powodu Dzikiego Kamienia
Można stawiać dowolne hipotezy. Wszak mamy demokrację, nieprawdaż?

odpowiedz

0
0
~sąsiad 2008-06-25 (09:07) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 20 minut temu

Fajnie jest, ......
agenci, eSBeccy kapusie i szmalcownicy mają się dobrze, pod skrzydłami rządu Tuska i jego mentora z Polanki ! Polacy, czy wam nie wstyd dawać z siebie robić dur niów, co dobitniej można zobaczyć w komisji pod wodzą niejakiego Czumy, a w sejmie przez kaprala Komorowskiego ! Wstyd tym bardziej, że uważacie się za mądrych, a cwaniacy robią z was de bili !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Mietaek 2008-06-25 (09:38) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 49 minut temu

postulat
wódko ! pozwól żyć.

odpowiedz

0
0
~janka258 2008-06-25 (09:37) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 15 godzin i 50 minut temu

widać gdzie byli kapusie i SB
wśród zarządów mediów - kapusie, a drudzy jako: właściciele stacji radiowych, telewizyjnych, koncernów medialnych itp.

odpowiedz

0
0
~Aleks 2008-06-25 (09:03) 5 lat 9 miesięcy 26 dni 16 godzin i 24 minuty temu

bez lustracji
Konfidenci,oprawcy z SB, kapusie i donosiciele z ciemnych czasów PRL żyją sobie dostatnio i spokojnie,mają wysokie emerytury i nikt ich nie ruszy. A to dlatego że układ okrągłostołowy i gruba kreska (Mazowieckiego, Wałęsy itd) im to zapewniły. Ten sam układ nie dopuści do rzetelnej lustracji i tak nigdy do końca nie dowiemy się o nikczemnych postaciach PRL-u. Tym bardziej że obecna ekipa jest z tego układu okrągłostołowego i postkomunistycznego.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Śmiertelny upadek w Tatrach. Zginęła turystka
dodane 2014-04-20 (23:01) 2 godziny i 26 minut temu

Władze Malezji zapowiadają przełom w sprawie zaginionego boeinga
dodane 2014-04-20 (16:50) 8 godzin i 37 minut temu

Arsenij Jaceniuk ostrzega świat przed Rosją
dodane 2014-04-20 (20:20) 5 godzin i 7 minut temu

Rozbił się samolot ze spadochroniarzami, 8 zabitych
dodane 2014-04-20 (22:25) 3 godziny i 2 minuty temu

Dramat w święta: pies zaatakował
dodane 2014-04-20 (20:42) 4 godziny i 45 minut temu

Msza przed zamkniętym kościołem. Parafianie piszą do papieża
dodane 2014-04-20 (14:11) 11 godzin i 16 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.