Strona główna serwisu
Gdzie zawiśnie największy portret Jana Pawła II?

Gdzie zawiśnie największy portret Jana Pawła II?

W dniu beatyfikacji na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej zawiśnie największy na świecie portret Jana Pawła II składający się z setek tysięcy fotografii Polaków. Pokaz filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was", wystawy, koncerty i prezentacja Mobilnego Muzeum Jana Pawła II - to wydarzenia planowe w Krakowie w związku z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II i jego beatyfikacją.
Obchody w Warszawie

Jak powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, obchody w Warszawie odbędą się w trzech głównych miejscach: na pl. Piłsudskiego, przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie oraz w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole.

- Zbliżająca się beatyfikacja papieża Polaka mobilizuje nas jeszcze bardziej do oddania pod opiekę Bożej Opatrzności nas samych, naszych rodzin, naszych parafii i całej naszej ojczyzny.
Niech wyniesiony na ołtarze papież Jan Paweł II umacnia nas w wierze, abyśmy nie lękali się w pełni zawierzyć swoje życie Bogu i pokochać go całym sercem kard. Kazimierz Nycz
Niech wyniesiony na ołtarze papież Jan Paweł II umacnia nas w wierze, abyśmy nie lękali się w pełni zawierzyć swoje życie Bogu i pokochać go całym sercem - powiedział hierarcha.


Przypomniał, że beatyfikacja Jana Pawła II odbywa się w roku poświęconym prymasowi Wyszyńskiemu. - Podobnie jak w historii, tak i tego dnia losy tych dwóch wielkich Polaków przeplatają się symbolicznie. Obaj przyczynili się do zachowania niezależności polskiego Kościoła w trudnych momentach naszego kraju. Sam papież mówił, że nie byłoby go na Stolicy Piotrowej, gdyby "nie heroiczna wiara prymasa Wyszyńskiego" - przypomniał kard. Nycz.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, przedstawiając program przygotowań do obchodów beatyfikacji, poinformował, że 1 maja na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej zostanie zawieszony portret Jana Pawła II. Jak podkreślił, będzie to "największy portret Jana Pawła II na świecie" o wymiarach 22m x 42m (powierzchnia siatki z portretem przekroczy 1400m kw.).

Portret ten będzie się składał z setek tysięcy fotografii Polaków. Aby umieścić tam swoje zdjęcie, należy wysłać sms pod nr 72551 (koszt 2 zł + VAT), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony internetowej: www.portretjp2.pl lub mms-em. - Będzie to piękny i bardzo wyjątkowy wyraz jedności Polaków, ukształtowanych przez działalność wielkiego papieża Jana Pawła II - podkreślił Gaweł. Dochód z sms-ów zostanie przeznaczony na Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.


Jak poinformował Gaweł, 1 maja o godz. 9.00 bp Tadeusz Pikus odprawi mszę świętą. Następnie na ustawionych telebimach będzie można obejrzeć transmitowaną mszę świętą beatyfikacyjną z Watykanu. Po niej z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie wyruszy historyczny papamobile z 1979 r. z symbolicznymi biało-żółtymi kwiatami.

Po zakończeniu transmisji na placu obok świątyni powstanie miasteczko papieskie dla najmłodszych; wystartuje stąd "papieska ciuchcia". - Na poszczególnych stacjach (Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawa-pl. Piłsudskiego, Warszawa-Wilanów), przy których będzie się zatrzymywał pociąg, dzieci poznają historię życia i świętości Ojca Świętego - powiedział Gaweł.

Pytany o znaczenie beatyfikacji Jana Pawła II, kard. Nycz powiedział, że będzie ona "bardzo wielkim wydarzeniem historycznym".

- To jest niewątpliwie papież, o którym coraz częściej słychać było i słychać dziś, że jest to "papież wielki, papież przełomów tysiącleci, papież długiego pontyfikatu" - podkreślił. Dodał, że jest to papież, który wyprowadził Kościół na różne kontynenty w tym znaczeniu, że "pokazał światu, jak liczni i jak mocni są w poszczególnych częściach świata katolicy, chrześcijanie".

Kard. Nycz poinformował też, że IV Dzień Dziękczynienia, który odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca, także będzie poświęcony Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. O godz. 12.00 przed świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, z udziałem Episkopatu Polski. Wcześniej o godz. 8.00 z pl. Piłsudskiego do Wilanowa wyruszy Biały Marsz dla Jana Pawła II. Przez całe popołudnie będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków oraz słuchać koncertów artystów scen polskich. Obchody w Krakowie


Pełen harmonogram krakowskich uroczystości ma być znany po 1 marca.

9 marca w Wadowicach, a 10 marca w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Jan Paweł II. Szukałem Was..." w reż. Jarosława Szmidta z muzyką Michała Lorenca. Film zrealizowany w 12 krajach świata był już prezentowany w Watykanie. Zawiera materiały nigdy wcześniej niepublikowane i wypowiedzi o Janie Pawle II przedstawicieli światowych religii, m.in. duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV, czy patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

W szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II po uroczystej mszy św. w Bazylice Mariackiej zostanie zaprezentowane Mobilne Muzeum Jana Pawła II, czyli samochód z ekspozycją poświęconą papieżowi, który będzie mógł dotrzeć także do mniejszych miejscowości. 2 kwietnia w Krakowie zaplanowano też recytację "Tryptyku rzymskiego" w wykonaniu najlepszych polskich aktorów.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja w Rzymie. Przygotowaniem miasta do przyjęcia osób, które w tym dniu przyjadą do Krakowa, zajmuje się od strony logistyki i bezpieczeństwa specjalny zespół powołany przez prezydenta miasta. Za stronę liturgiczną i artystyczną planowanych uroczystości odpowiada strona kościelna.

Wiadomo już, że w weekend 30.04-1.05 komunikacja miejska w Krakowie będzie darmowa, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach sanktuarium i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz wokół Błoń. Uruchomiony zostanie specjalny papieski tramwaj na linii nr 8, której trasa prowadzi przez miejsca związane z Janem Pawłem II.


W drugiej połowie kwietnia na płycie Rynku Głównego zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Jan Paweł II. Album rodzinny", na którą składać się będą głównie zdjęcia nadesłane przez mieszkańców Małopolski.

27 kwietnia zostanie otwarta plenerowa ekspozycja "Błogosławiony Jan Paweł II. Człowiek Modlitwy" z fotografiami autorstwa Adama Bujaka. Tego samego dnia będzie można wysłuchać koncertu "Sinfonietty Cracovii" w kościele św. Katarzyny, a 30 kwietnia w kolegiacie św. Anny wziąć udział w mszy świętej połączonej z wykonaniem "Mszy Koronacyjnej" W. A. Mozarta przez zespół Opery Krakowskiej.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w parafiach archidiecezji krakowskiej odczytywany będzie list pasterski kard. Stanisława Dziwisza, a dwa dni przed beatyfikacją w katedrze na Wawelu zacznie się Nowenna ku czci św. Stanisława.

30 kwietnia o godz. 21.00 w Łagiewnikach zaplanowano czuwanie modlitewne, które zakończy msza św. odprawiona o północy. 1 maja transmisję telewizyjną mszy beatyfikacyjnej z Rzymu będzie można oglądać na telebimach w sanktuarium w Łagiewnikach i na Błoniach.

W organizację uroczystości włączają się także władze województwa. Zaplanowano m.in. wspólną sesję Rady Miasta Krakowa i Sejmiku Województwa Małopolskiego. Na portalu Wrota Małopolski ma być uruchomiony specjalny serwis związany z beatyfikacją, w którym znajdzie się program imprez w Małopolsce, prezentacja miejsc związanych z Janem Pawłem II oraz oferta turystyki religijnej.


Władze Małopolski chcą też ogłosić konkurs "Małopolska Janowi Pawłowi II" na najlepsze projekty prezentujące i upowszechniające dorobek Jana Pawła II. Podczas czerwcowego Święta Małopolski zaplanowano Małopolskie Dni Jana Pawła II. Na działania związane z beatyfikacją zarezerwowano w tegorocznym budżecie województwa 500 tys. zł.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (41)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~cc 2011-04-28 (18:10) 14 godzin i 45 minut temu

zawsze chcial stanac na Placu Czerwonym ! i portret winien zawisnac na Kremlowskim Murze obok Rosyjskich przywodcow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~arg 2011-04-23 (23:28) 9 godzin i 27 minut temu

Tytuł tego filmu powinien brzmieć prawidłowo: Oszukalem Was, czyli fałszywy bożek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~agata 2011-04-17 (23:09) 9 godzin i 46 minut temu

nie rozumiem niektórych. jestem ateistką ale nie moge zawisnać na portrecie Karola Wojtyły.?! mam do niego najwiekszy szacunek, kocham Go i ma takie samo prawo tam być jak każdy inny człowiek. a propo jak wysyłaliscie zdjecia MMS'em to otrzymywaliscie wiadomosć zwrotną bo ode mnie nie chce dojsć.;c bede wdzieczna za odp

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Jola 2011-04-17 (20:04) 12 godzin i 51 minut temu

Dlatego choć mam wielki szacunek dla tego człowieka,uważam że jest niedoścignionym wzorem do naśladowania,to uważam ,że Bogu na pewno to się nie podoba.Zakazał tworzenia wszelkich obrazów tego co na ziemi i w niebie,a co się teraz czyni?Dlatego ja nie wyślę swego zdjęcia ,bo to Bogu składa się pokłon a nie człowiekowi nawet jeśli był tak wyjątkowy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~martyna 2011-04-01 (12:23) 20 godzin i 32 minut temu

nie rozumiem jak można sobie żartować z tak wielkiego polaka jakim był Jan PAWEŁ 2.. MOIM ZDANIEM TEN PORTRET TO SUPER SPRAWA DZIEKI NIEMU UDOWODNIMY WSZYSTKIM ŻE CAŁY CZAS Z TĄ SAMĄ MIŁOŚCIĄ WIELBIMY OJCA ŚWIĘTEGO!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~katolik 2011-03-13 (20:38) 12 godzin i 17 minut temu

Nie rozumię tej inicjatywy? To znaczy, że bezbożnik też może wisieć na portrecie Papieża? Kto będzie weryfikował te zdjęcia? Prawdopodobnie nawięcej zawiśnie kiboli?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pedofilia kk 2011-03-07 (08:44) 11 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~alan 2011-03-02 (14:16) 18 godzin i 39 minut temu

znowu chcą wyłudzać pieniądze... wyłudzacze...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pronto 2011-03-01 (15:57) 16 godzin i 58 minut temu

do uroczystości jeszcze 2 miesiące ,jak ma przeżyć ten kociokwik człowiek któremu to wisi .Przecież te dwa miesiące to będzie totalny odlot i orgazm.Ratunku !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
2011-02-28 (17:45) 15 godzin i 10 minut temu

I znów pojawia się manipulacja - utożsamienie katolicyzmu z polskością. Gdyby napisano "zdjęcia wiernych", to ok, nie ma problemu. A tak, to po pierwsze sugeruje się, że wszyscy Polacy się identyfikują z tą inicjatywą (co oczywiście jest nieprawdą), a po drugie pojawia się założenie, że tylko Polacy mogą brać w tym udział. A jakby np. jakiś Hindus, któremu szczególnie spodobały się słowa JP II chciał w ten sposób wyrazić swój szacunek, to co? Prawdziwi katoliccy wszechpolacy mu nie pozwolą?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Che 2011-02-27 (07:59) 56 minut temu

...w jednym stali domu..." He,he...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~xxx 2011-02-26 (10:28) 22 godzin i 27 minut temu

w zamian za pieniądze parafian. To samo od tysięcy lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ChoOyu 2011-02-26 (00:39) 8 godzin i 16 minut temu

Czemu tylko portret ??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Pan Sułek 2011-02-25 (20:31) 12 godzin i 24 minut temu

A ja będę miał jego podobiznę na jajku.Wielkanocnym rzecz jasna.A może nawet na dwóch.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~s 2011-02-25 (18:48) 14 godzin i 7 minut temu

mamy isc wzorem JEZUSA a nie czlowieka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~s 2011-02-25 (18:46) 14 godzin i 9 minut temu

oddal zycie Maryji a nie BOGU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Azazel 2011-02-24 (22:54) 10 godzin i 1 minutę temu

Bo jak kiedyś szedłem po browara to przechodziła pielgrzymka i zdjęcia robili:(

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~jermak 2011-02-24 (16:25) 16 godzin i 30 minut temu

To jest portret JP2 na miarę naszych możliwości. My tym portretem JP2 otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz portret JP2, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Qbełekwodynałepek 2011-02-24 (14:38) 18 godzin i 17 minut temu

cały ten katolicyzm to jedno bałwochwalstwo....a gdzie u was katolicy jest ...BÓG ?.........nie ma....albo bałwany albo Bóg !.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~anty 2011-02-24 (11:44) 21 godzin i 11 minut temu