Strona główna serwisu
"Gazeta Polska Codziennie": Tajemnica nagrań Jaka-​40

"Gazeta Polska Codziennie": Tajemnica nagrań Jaka-​40

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie po blisko czterech latach wciąż nie wie, co jest nagrane na magnetofonie pokładowym Jaka-40, który lądował w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., tuż przed katastrofą prezydenckiego tupolewa - pisze "Gazeta Polska Codziennie". Sprzęt trafił do Polski jeszcze tego samego dnia, kiedy wydarzyła się katastrofa. Remigiusz Muś, technik pokładowy jaka, zeznawał, że "to rosyjscy kontrolerzy wciągali polskich pilotów [Tu-154M] w pułapkę, każąc im zejść do 50 m nad poziomem pasa. Wszystko jest na taśmach". Zdaniem gazety, te taśmy mogą podważyć raport MAK i komisji Millera.
Nagrania z magnetofonu Jaka-40, który wylądował w Smoleńsku godzinę przed katastrofą Tu-154M, mogą zweryfikować słowa chorążego Musia i jednocześnie potwierdzić lub wykluczyć fałszerstwo rosyjskich stenogramów z wieży - to na nich opierały się raporty MAK i komisji Millera twierdzące, że piloci sami, z "ułańską fantazją", zeszli zbyt nisko.

Technik Jaka-40, Remigiusz Muś podczas trzech przesłuchań w tej sprawie twierdził, że komenda dla jaka, transportowego Iła-76 i Tu-154M brzmiała: "odejście na drugi krąg z wysokości nie mniejszej niż 50 metrów". Podobne zeznania złożył pilot jaka Artur Wolsztyl. Tymczasem w raporcie MAK oraz raporcie komisji Millera jest mowa o wysokości 100 metrów, zaś wysokość 50 metrów nie znalazła się w żadnym z dotychczas opublikowanych stenogramów rozmów z 10 kwietnia 2010 r.

Wątpliwości rozwieją nagrania Jaka-40, których jednak do dziś nikt nie odsłuchał. - Nośnik pokładowego rejestratora fonicznego samolotu Jak-40 został zdjęty, a następnie zabezpieczony procesowo bezpośrednio po przylocie tego samolotu ze Smoleńska do Warszawy w dniu 10 kwietnia 2010 r. przez wojskowego prokuratora garnizonowego w Warszawie - poinformował w 2012 r. ówczesny rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa. Od blisko czterech lat taśmy znajdują się w rękach biegłych z Pracowni Analiz Mowy i Nagrań Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Dwa dni temu obecny rzecznik NPW Janusz Wójcik przyznał, że śledczy nie znają jeszcze treści nagrań z jaka. Dotychczas tłumaczyli, że nie mogli ich odczytać, ponieważ nie dysponowali danymi na temat m.in. częstotliwości prądu w rosyjskiej sieci podczas kopiowania nagrania z wieży lotniska, w związku z czym nie można było właściwie odsłuchać taśmy i umiejscowić nagrania w czasie. Dokumenty na ten temat śledczy otrzymali w lutym 2013 r. Teraz trzeba tylko tych nagrań odsłuchać.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Gazeta Polska Codziennie

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1345)
Nie zgadzam się z opinią
335
Zgadzam się z opinią
552
oczy 2014-01-13 (09:34) 3 godziny i 55 minut temu

GPC? To ta "powazna" gazeta, ktora na smolenskiej tragedii zbila kapital? Ta "gazeta", co na drugi dzien po wypadku umiescila na okladce fotomontaz plonacej "tutki" i byczy napis "TO BYL ZAMACH!!!"? Ta "gazeta, co teraz kolejny raz podgrzewa tego smierdzacego juz kotleta? To ja dziekuje - BZDETAMI sie nie zajmuje!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 18

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
152
~aga 2014-01-13 (09:35) 3 godziny i 54 minut temu

bicie piany, nikt ich nie zmuszał do lądowania, warunki były znane, dlatego ryzyko leży po stronie pilotów i ich przełożonych którzy za wszelką cenę chcieli tam wylądować

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
83
Zgadzam się z opinią
216
~bezpartyjny 2014-01-13 (09:32) 3 godziny i 57 minut temu

no właśnie zaczynałem się niepokoić - święta minęły, Nowy Rok i nic z trupolewa nowego - a tu proszę nowy tydzień nowe farmazony

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
77
Zgadzam się z opinią
205
ron 2014-01-13 (10:06) 3 godziny i 23 minut temu

JAK DŁUGO TE ŚWIRY Z PISU BĘDĄ JĄTRZYĆ?????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
67
Zgadzam się z opinią
193
~janusz 2014-01-13 (10:13) 3 godziny i 16 minut temu

to jest gazeta NIEPOLSKA !!!!! Pisowski rynsztok

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
138
Zgadzam się z opinią
261
~rezolutek1 2014-01-13 (10:30) 2 godziny i 59 minut temu

Jeśli ktoś ukończył szkołę podstawową i potrafi czytać tekst rozumiejąc go, to dla niego sprawa jest jasna. Jeśli dwukrotnie ruscy (co jest nagrane w Tupolewie) informują pilotów NIE MA WARUNKÓW DO LĄDOWANIA, to każdy pilot na świecie który chce jeszcze trochę pożyć wiem że MUSI stamtąd natychmiast odlecieć!!! Gdzie? Miał do dyspozycji 3 lotniska zapasowe gdzie pogoda była dobra. Tylko PASAŻER NR 1 się wściekł jak usłyszał, że najbliższe zapasowe są w Rosji i Białorusi... Po drugie jeśli na nagraniu JAKA słychać, (napiszę dosadnie po polsku, by zrozumiano) że mają spieprzać stamtąd z wysokości nie mniejszej niż 50 metrów, to znaczy że ruscy nawet do głowy nie dopuścili, że ktoś się odważy po omacku - w gęstym mleku - jak ślepy schodzić z szybkością 300 km/godz na wysokość poniżej 50 metrów. Słowa: "wysokość nie mniejsza niż 50 metrów" oznacza dla każdego normalnego KAŻDA WYSOKOŚĆ ALE POWYŻEJ 50m. Czyli zejście nawet na 49,9m to już grzech i przestępstwo. Po trzecie: CAŁA POLSKA ZAŁOGA WIEDZIAŁA a najbardziej kpt. Protasiuk, że nie zaliczył on na samolot wielkości Tupolewa o tej szybkości podchodzenia lądowania POLSKIEGO CERTYFIKATU pozwalającego mu obniżyć się poniżej 120 metrów !!!!!!!!!!!!!!!! Nie zaliczył czyli nie zdał egzaminów na ten typ samolotu. Miał polskie zezwolenie na prowadzenie tego samolotu - bez widoczności lotniska - tylko do 120 metrów. Mógł więc lądować WTEDY I TYLKO WTEDY gdy widzial lotnisko ze 120 metrów. Poprzedni, starszy wiekiem i doświadczeniem pilot KTÓRY MIAŁ UPRAWNIENIA NA TEN SAMOLOT został na polecenie Lecha Wawelskiego wyrzucony, bo nie chciał lądować tam gdzie Lecho chciał w Gruzji podczas wojny gruzińsko-rosyjskiej. Wylądował wtedy w bezpiecznym miejscu ale dostał opiernicz i wyzwiska od Lecha. A potem nie przyjemności od Generała B. Dziś ten pilot cieszy się że żyje i nie musi wozić psycholi...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
131
Zgadzam się z opinią
247
~bill 2014-01-13 (09:33) 3 godziny i 56 minut temu

a co z rozmowa braci????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
144
~mikolaju 2014-01-13 (09:34) 3 godziny i 55 minut temu

Jedyne interesujące nagrania to te dotyczące rozmów przez telefon satelitarny. Ale jeszcze nikt nie jest zainteresowany ich ujawnieniem. ani Rosjanie, ani Amerykanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
98
Zgadzam się z opinią
202
~internauta 2014-01-13 (09:45) 3 godziny i 44 minut temu

kiedy przestaniecie pier...ic glupoty ktore to nikogo nie interesuja oprocz pisu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
103
~Nick 2014-01-13 (09:56) 3 godziny i 33 minut temu

To może ktoś mi wyjasni co zmienia pozwolenie na zejście do 50 zamiast do 100 jeżeli schodzili na radiowysokościomierz a nie na ciśnienie ? A jakie były minima Protasiuka bo nie pamiętam ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
103
~Marek 2014-01-13 (09:56) 3 godziny i 33 minut temu

Co za bzdura. Przecież pamiętam jakie informacje przekazywała załoga Jaka 40 po wylądowaniu na lotnisku. Mówili ,że jest bardzo gęsta mgła a im udało się jakoś wylądować. Radzili aby uważali. Po czterech latach co jeszcze nie wiecie. Wiadomo , że TU 154M zignorował kilkakrotne zderzenie z ziemią i leciał poniżej pasa. Taki pilot jak nie umiał zrezygnować z podejścia. Chciał się pokazać Dowódcy Sił Powietrznych , że nie pęka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
102
~martyna 2014-01-13 (09:55) 3 godziny i 34 minut temu

Dziennikarskie hieny z tego brukowca znów karmią moherów odgrzewanymi "rewelacjami"...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
102
~adam 2014-01-13 (09:53) 3 godziny i 36 minut temu

To nasi piloci nie mieli rozumu i dali się wciągnąć w "pułapkę" schodząc poniżej dopuszczalnych 100m??? Jakich mamy pilotów? Podobno to była "elita". Kto wymyśla takie idiotyzmy i kto w to wierzy???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
103
~ted 2014-01-13 (09:38) 3 godziny i 51 minut temu

a ta beznadzieja dalej szuka sensacji aby ludziom z mózgu wodę robić

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
102
~terefere 2014-01-13 (09:58) 3 godziny i 31 minut temu

Spada sprzedaż GPC to znowu sugerują. Są taśmy z "wieży" kontroli (zapis rozmów) i wszystko jest jasne. Jak 40 lądował bez pozwolenia - maładcy. Zszedł poniżej 100m i wylądował. To samo chciał zrobić Tu154. Maładcy. No mieli być. I tyle w temacie. GPC do zajezdni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
123
~goral 2014-01-13 (09:53) 3 godziny i 36 minut temu

A kiedy poznamy tresc ostatniej rozmowy braci?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
119
~polak 2014-01-13 (11:03) 2 godziny i 26 minut temu

Tej gazecie nikt normalny nie wierzy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
147
Prawy-i-Sprawiedliwy 2014-01-13 (10:38) 2 godziny i 51 minut temu

Komisji zarzuca się, że pracowała na kopiach nagrań z czarnych skrzynek. Jednak trzeba wiedzieć, że w takich wypadkach nikt i nigdy nie pracuje na oryginałach, bo oryginały można zepsuć. Zawsze pracuje się na kopiach. W Smoleńsku znaleziono czarne skrzynki. Zostały zaplombowane, potem Polacy i Rosjanie zawieźli je do Moskwy. Tam trafiły do sejfu, sejf został zaplombowany rosyjskimi i polskimi pieczęciami. Potem Rosjanie i Polacy otworzyli sejf. Wspólnie wykonano kopie z oryginału. Jedną z nich dostaliśmy my. Czy kopia jest wiarygodna? Tak, w pełni. Jeśli ktoś tego nie rozumie lub nie chce przyjąć do wiadomości to znaczy, że nie zna się na stosowanych w takich wypadkach na całym świecie procedurach. Pozdrawiam.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
134
~dany 2014-01-13 (10:14) 3 godziny i 15 minut temu

RZYGAM juz ta katastrofą i tym Smoleńskiem! Szanowna radekacjo WP, prosze nie publikowac tekstów o Smoleńsku w godzinach porannych, bo mogę nie skończyc sniadania...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
43
Zgadzam się z opinią
131
~Frankie 2014-01-13 (11:33) 1 godzinę i 56 minut temu

A kogo to obchodzi? Zachciało się Kaczyńskim kampanii wyborczej no to zaszaleli. Z rozmachem. To był szalony lot. Za wszelką cenę chcieli wylądować w Smoleńsku, no to wylądowali. I niech im ziemia lekką będzie. Na wieloletnie badanie tego wypadku lotniczego oni sami nie zasłużyli - za ich błędy trzeba by zamknąć definitywnie temat i spowodować aby podobnych błędów nikt w przyszłości nie zrobił. Najśmieszniejsze jest to, że ci, którzy zawinili, powody swoich błędnych decyzji zabrali do grobu. A wszystko co teraz mówią o tym politycy to tylko bełkot. Należałoby ustawowo zakazać wypowiadania się o Smoleńsku.

odpowiedz