więcej

Prezydent i premier polecą do Brukseli oddzielnie.

wp.pl, PAP, IAR | aktualizacja 2008-10-13 (23:15)

fot. PAP

opinie
drukuj

Zakończyło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Trwało niezwykle krótko - zaledwie 32 minuty. Prezydent poinformował premiera, że leci na unijny szczyt. Jak powiedział szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki na konferencji prasowej po spotkaniu, samolot, który zawiezie premiera, wróci do Warszawy po prezydenta. Nie wykluczył, że z Brukseli prezydent i premier mogliby wrócić wspólnie. Po spotkaniu ze strony premiera nie było żadnych komunikatów dla prasy.

Prezydent Lech Kaczyński poinformował podczas wieczornego spotkania premiera Donalda Tusk, że udaje się na szczyt Unii Europejskiej do Brukseli - powiedział dziennikarzom po tym spotkaniu szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki. Jak dodał, prezydent zwrócił się do premiera z prośbą o przekazanie instrukcji negocjacyjnych, jakie zostały wypracowane przez rząd na szczyt UE.

Dodał, że prezydent i premier pozostali przy swoich zadaniach; nie osiągnięto wspólnego stanowiska.

Kownacki zaznaczył, że z tego co wie, premier udaje się do Brukseli we wtorek, co oznacza, że prezydent mógłby polecieć na szczyt w środę. Spotkanie unijnych przywódców zaplanowane jest na środę i czwartek.

Nie ma żadnego problemu, premier wybiera się do Brukseli jutro, w środę samolot będzie więc do dyspozycji - powiedział Kownacki dziennikarzom po wieczornym spotkaniu Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem.

Jak mówił przed spotkaniem premier Tusk, miał zamiar tłumaczyć prezydentowi "swoje racje". Jestem przekonany, że prezydent te racje uzna - mówił.

Z kolei szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki wyrażał nadzieję, że rozmowa premiera z prezydentem pozwoli znaleźć wspólne stanowisko, jeśli chodzi o skład polskiej delegacji na szczyt UE. Kownacki powiedział jednak, że prezydent udaje się na szczyt UE.

Wcześniej premier na konferencji prasowej poinformował, że w składzie delegacji na szczyt UE w Brukseli jest on, szef MSZ i minister finansów, a nie ma w niej Lecha Kaczyńskiego.

Kownacki powiedział też, że prezydent może zgodzić się na podział zadań podczas szczytu - Donald Tusk mógłby się zająć sprawami klimatycznymi, a Lech Kaczyński - kwestią polityki zagranicznej UE, w tym przede wszystkim sytuacją w Gruzji i Traktatem Lizbońskim. Rysuje się dość naturalny podział zadań - ocenił.

Chodzi o unijny szczyt, który odbędzie się w środę i czwartek. Prezydent chciałby pojechać do Brukseli, jego urzędnicy przekonywali, że wówczas to on powinien przewodniczyć polskiej delegacji. W czwartek Rada Ministrów w trybie obiegowym podjęła uchwałę, że to szef rządu będzie wyznaczał skład polskiej delegacji na szczyt UE.

W składzie polskiej delegacji na szczyt UE, według dokumentów przekazanych do sekretariatu Rady UE są: premier, minister finansów i szef dyplomacji.

Rozpoczynający się pojutrze dwudniowy szczyt UE będzie poświęcony głównie sprawom gospodarczym, w tym sposobom na przezwyciężenie kryzysu na rynkach finansowych. Mowa będzie także o kwestiach związanych z pakietem klimatycznym i o bezpieczeństwie energetycznym. Wśród tematów politycznych będzie Traktat Lizboński, odrzucony przez Irlandczyków w referendum. Krótką dyskusję przewidziano także w sprawie sytuacji w Gruzji, która będzie tematem wieczornego spotkania ministrów spraw zagranicznych w środę.
oceń
0
0
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~zetop938 [2010-09-13 21:01]

Pragnienie spokoju
Nie interesuje mnie polityka (jestem po 70-ce), lecz chcialbym spolkojnie mieszkac we wlasnym mieszkaniu. N iestety, ciagle telefony z zaproszeniami na roznego rodzaju pokazy itp imprezy oraz dzwonki do drzwi roznych sekciarzy i ankieterow, moga doprowadzic czlowieka do szalu. Kto w tym kraju ukroci te praktyki? Kto zapewni mi spokoj???

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zetop938 [2009-12-09 16:15]

Dwa grzybki............. - przyslowie polskie. Dwa kaczory do jednego samolotu (jak do jednej kaczki) - to tak jak z grzybkami. Polskie realia - nedzarzu jedz postna polewke, bo musisz oszczedzac na drugi samolot (nie podniecaj sie, nie dla Ciebie - bo po co Ci drugi - skoro nie masz pierwszego?)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~belweder [2008-10-14 11:16]

TUSK ZACHOWUJE SIĘ JAK GÓWNIARZ !!!!!
Jak gówniarz w piaskownicy, robi głupie przepychanki, z tym swoim durnowatym uśmieszkiem. Ktoś tu dobrze napisał, pewnie szykuje się jakaś dobra wiadomość, dla Polski i chce wrócić jako bohater. Ludzie, on ma wszystko gdzieś, naród i nasz kraj, to jest człowiek chory na władzę. Tylko o to mu chodzi, teraz kolejny raz dał tego dowód, wstyd dla niego i jego ekipy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~brat [2008-10-13 22:00]

Prezydencie Lechu Kaczyński
Prawdziwi Polacy są z Tobą

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
coco [2008-10-14 08:48]

zdjęcie udane...
Nie ma tłumaczeń i wchodzenia w czyjeś kompetencje. Wyraźne są zaznaczone zadania Prezydenta i Premiera. Niech każdy robi swoje. A w sprawie przyzwyczajeń to proponuję iść do piaskownicy z bratem.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~?!?!?!?! [2008-10-13 22:47]

Sprawami Gruzji ma się zająć?????
Czyżby chciał rozpętać III wojnę światową?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Mateusz [2008-10-13 21:29]

Tusk ośmiesza Polskę!

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Zoska [2008-10-14 04:40]

Mom Trzy Patyki na Miesiac,Moj Stary mowi,ze Mom Leb jak Sklep,
Popiram Nasego Prezydeta i PIS,a ten falsywy Tusek niech przepadnie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Podziw [2008-10-14 04:29]

Nocna Akcja Bojowkarek Moherow,Jak Je nauczyliscie Obslugi PC
Zadnej Tresci,Tylko Hasla-Cuda,Nie Polacy,Kochamy Prezydenta.Juz Dobrze,Teraz Rozaniec.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Znowu Ja [2008-10-14 03:58]

Hm...
Żenada... :(

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wykształciuch [2008-10-13 23:27]

Tusk jest TYLKO Przewodniczącym Rady Ministrów.
Z dwa miesiące może być ktoś inny na jego niejscu. Proponuję Polaka a nie Prusaka.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Voyager [2008-10-13 23:45]

Ile to było wstydu jak Tusk poleciał do Peru
Teraz to chyba w chełmie do Polski wróci

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Małolat [2008-10-13 23:23]

To wracaj do Izraela.
W kibucu będzie ci lepiej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~belfegor [2008-10-14 03:07]

Czkawka
Czy ma Pan Prezydencie czkawkę? Czy coś gorszego? Na zdjęciu widać,ze cos z Panem nie tak. Nawet Doniu musiał się zaniepokojony zgiąć. Znowu Palikot bedzie mógł o Panu pisać i mówic.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~viva [2008-10-14 02:46]

uwazam to za skandal ze nie
jedzie Jaroslaw Kaczynski to powazny blad

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Dorsaj [2008-10-14 02:45]

to według ciebie nie jestem prawdziwym Polakiem i
szczerze mówiąc mam twoją opinię w d...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pop [2008-10-14 02:44]

powiedziala co wiedziala
Niepchaj sie na afisz jak niepotrafisz. Przewaznie to madry ustepoje..... .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ela [2008-10-14 01:39]

Ludzie sami wybraliscie PO i Irlandie
A teraz mamy ;;SZCZYT;;- ich glupoty,i maniputacji nami i Prezydentem.Robia wszystkim wode z mozgu......

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Sprinter [2008-10-14 02:38]

Donek Ty oszuście
To tak ma wyglądać tanie państwo? Donek kończ i znikaj ze sceny politycznej

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wódz na kasztance [2008-10-14 02:37]

wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja
Pozostaje żywić cichą nadzieję że w kawałkach.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 622