Strona główna serwisu
Egzekucja za polskie nazwy ulic na Litwie
Egzekucja za polskie nazwy ulic na Litwie

Egzekucja za polskie nazwy ulic na Litwie

Za nieusunięcie polskich nazw ulic kierownictwu rejonu wileńskiego i solecznickiego grożą wielotysięczne grzywny, a w ostateczności nawet kary pozbawienia wolności - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Gazeta podaje przykład dyrektor rejonu wileńskiego Lucyny Kotłowskiej, która nie podporządkowała się sądowemu nakazowi usunięcia polskich nazw z ulic. Była ona za to wielokrotnie karana grzywną, do 1 tys. litów, którą z reguły regulowała. Ostatniej takiej kary nie zapłaciła. Za to grozi jej teraz komornicza egzekucja - 1 tys. litów (ok. 1,2 tys. zł) za każdy dzień zwłoki w wykonaniu nakazu usunięcia dwujęzycznych (litewsko-polskich) nazw ulic z domów mieszkańców rejonu.

Podobne kroki administracyjne wszczęto wobec Bolesława Daszkiewicza, dyrektora rejonu solecznickiego. Na niego również nakładano wielokrotnie takie grzywny.

Dwa lata temu Litewski Najwyższy Sąd Administracyjny nakazał usunięcie tablic z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie i zastąpienie ich tablicami z napisem po litewsku. Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (134)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
97
~VIS 2013-05-11 (05:10) 5 godzin i 2 minuty temu

Przecież w Polsce jest mniejszość litewska. Czemu nie jest stosowana zasada wzajemności ?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
60
~mike 2013-05-11 (04:41) 5 godzin i 31 minut temu

a u nas oni maja ulice po litewsku

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
57
~kill bill 2013-05-11 (05:15) 4 godziny i 57 minut temu

Wycofać nasze f-16 z Lytwy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
57
~Stanczyk 2013-05-11 (04:53) 5 godzin i 19 minut temu

Ewidentnie Zmudzini szukaja guza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
47
~małolat 2013-05-11 (04:59) 5 godzin i 13 minut temu

Polacy na Litwie powinni pozrywać wszystkie tablice z nazwami ulic w języku litewski i w ten sposób były by ulice bez nazw.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
29
~Xav 2013-05-11 (07:13) 2 godziny i 59 minut temu

Co komu szkodzą tablice w języku innym niż urzędowy? Tylko zakompleksiony naród walczy z przejawami obcej kultury. Przecież w Polsce na Opolszczyźnie są miejscowości z nazwami po niemiecki, a na wschodzie, po litewsku. I nikomu nie przyjdzie do głowy by to zmieniać. Cały świat piętnuje Polaków jako rasistów/antysemitów. Może w gębie jesteśmy mocni i wygłaszamy idiotyczne sądy. Ale gdzie cudzoziemcy mieli i mają więcej swobód niż u nas?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
64
~slaw 2013-05-11 (05:57) 4 godziny i 15 minut temu

Litwini mogą sobie robić u siebie w kraju co chcą. Nie wiem po ta polska histeria. Co innego jeśli chodzi o pisownię nazwisk.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
25
~rom 2013-05-11 (05:29) 4 godziny i 43 minut temu

litwo ojczyzno moja [co dalej? polka zawsze daje sie nabradz

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
~gr 2013-05-11 (09:06) 1 godzinę i 6 minut temu

Kiedyś pięknym letnim wieczorem, przy grillu i piwku siedzimy sobie na działce (którą miałem w okolicy Puńska) z sąsiadem Litwinem który mówi biedzie, ile to rolnik musi tyrać, a to że słabo płacą za mleko itd ... itd..... W pewnym momencie nie wytrzymałem i powiedziałem że jeżeli się nie podoba to niech wsiądzie na rower i przejedzie się nie daleko w kierunku Litwy i zobaczy jak jego rodacy pracują i żyją. Zapadła cisza i skończyło się biadolenie. W rejonie Puńska mają Litewskie szkoły, nazwy ulic i mało tego to np. ogromny głaz z napisem "Krejwienai" czyli po polsku Krejwany. Nazwy polskiej brak oczywiście. Nasuwa się pytanie stało by się gdyby ktoś po Wilnem postawił sobie taki głaz z piękną tabliczką i napisem po polsku. Zapewne od razu " pod ścianę". Z drugiej strony czy to nie naruszenie prawa jeżeli brak napisu miejscowości po polsku. I tak w "kółko Macieju". Daliśmy im "palec" a oni bardzo szybko wzięli sobie "rękę" (mówiąc potocznie). Może trzeba tak jak latach dwudziestych ubiegłego wieku zrobić z tym porządek...... Ale oczywiście nasi włodarze nie widzą problemu, no oczywiście gdy zbliżają się wybory wtedy to ..... Polonia na Litwie jest potrzebna ..... WSTYD WSTYD ....!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
44
~ziukjb 2013-05-11 (05:53) 4 godziny i 19 minut temu

Skoro jest decyzja sadu o usunięciu tablic - to należy to wykonać. Na tym polega praworządność a nie samowolka. Gdyby w Polsce była decyzja sądu o usunięciu tablic innojęzycznych- to nieusunięcie ich byłoby też karane. Jeżeli chce się walczyć o nazwy ulic w j.polskim to należy starać się zmienić decyzję sądu na drodze prawnej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
~FED 2013-05-11 (09:01) 1 godzinę i 11 minut temu

Wystrzegajcie się litewskich kierowców - to urodzeni i pełni nienawiści mordercy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
20
~Jedrek 2013-05-11 (08:39) 1 godzinę i 33 minut temu

A co na to nasz rząd RP?? znowu podkula ogon. A zakazać litewskim bydlakom tranzytu przez nasz karaj skoro nas tak nie lubią to niech se jeżdzą przez Rosję, Ukrainę itp. Wysiedlić wioskę puńsk i wszystkich wywalic na litwę, a naszych rodaków sprowadzić do naszego kraju. Mieszkam na podlasiu jest tu wiele narodowości, ale nikt do nikogo sie nie czepia. CO NAM PRZEMOC ODEBRAŁA SZABLĄ ODBIERZEMY.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~resor 2013-05-11 (09:01) 1 godzinę i 11 minut temu

Państwo Litewskie istnieje dzięki Polsce i dzięki Polsce jest w Unii Europejskiej i NATO. Siły zbrojne Litwy: 7,8 tysiąca żołnierzy. Litwa nie posiada ANI JEDNEGO CZOŁGU. Posiadają wyłącznie transportery opancerzone do przewozu piechoty. Litwa NIE POSIADA ANI JEDNEGO SAMOLOTU BOJOWEGO. Przestrzeń nad Litwą patrolują samoloty bojowe NATO. Przeważnie są to samoloty polskie. Polska udzieliła Litwie znacznej pomocy przy niedawnym odzyskaniu niepodległości przez to państwo w zakresie tworzenia się ich sił zbrojnych oraz na arenie politycznej. W interesie Polski jest wspieranie Litwy. Litwini powinni wstrzymać się w swoim interesie od aktów wrogich w stosunku do Polski. MAMY WSPÓLNEGO WROGA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~europejczyk 2013-05-11 (08:40) 1 godzinę i 32 minut temu

jaki alfabet jest na litwie?; (Kyiryllisch) kurylisz; jezeli tak jak mam sie wyznac na nazwie skoro jest tylko w jednym jezyku? w chinach czy japoni procz nazewnictwa w rodzimym jezyku (nie wszedzie) sa rowniez nazwy w -normalnym jezyku-

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~seed 2013-05-12 (09:47) 25 minut temu

Utrudnić Litwie tranzyt przez nasz kraj .... zostanie w ten sposób utrudniona Litwie współpraca z zachodem i odbije się to na Litewskiej gospodarce jak poczują z tego powodu biedę to wtedy Polska im przypomni o nazwach ulic niech ich społeczeństwo wie że pogorszyło się im z powodu ich obecnej władzy .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~Niesmaczne 2013-05-11 (08:52) 1 godzinę i 20 minut temu

Czy aby napewno Litwa to cywilizowany kraj ,jak dla mnie to malutki grajdołek z zakopleśionymi litwinusami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~VEGETATIVUS 2013-05-11 (09:21) 51 minut temu

a u nas za ścięcie drzewa zabiorą ci cały majatek dura lex

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
10
~Tomek 2013-05-11 (15:53) 18 godzin i 19 minut temu

Proponuję przebijać opony litewskich tirów gdzie tylko się zatrzymają

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~kleptoman 2013-05-11 (08:11) 2 godziny i 1 minutę temu

A dlaczego POpaprane sądy hyżego ruja nie nakażą zdejmowania tablic z niemieckimi nazwami w Polsce? Przeciez to ta sama Unia? Czy u nas obowiązują inne standardy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Mejszagoła 2013-05-11 (08:57) 1 godzinę i 15 minut temu

Butkiewicz , to stara polska rodzina osiadła na kresach .

odpowiedz