więcej

Egzekucja za polskie nazwy ulic na Litwie.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-05-11 (04:33) 1 rok 2 miesiące 11 dni 10 godzin i 51 minut temu
drukuj

Za nieusunięcie polskich nazw ulic kierownictwu rejonu wileńskiego i solecznickiego grożą wielotysięczne grzywny, a w ostateczności nawet kary pozbawienia wolności - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Gazeta podaje przykład dyrektor rejonu wileńskiego Lucyny Kotłowskiej, która nie podporządkowała się sądowemu nakazowi usunięcia polskich nazw z ulic. Była ona za to wielokrotnie karana grzywną, do 1 tys. litów, którą z reguły regulowała. Ostatniej takiej kary nie zapłaciła. Za to grozi jej teraz komornicza egzekucja - 1 tys. litów (ok. 1,2 tys. zł) za każdy dzień zwłoki w wykonaniu nakazu usunięcia dwujęzycznych (litewsko-polskich) nazw ulic z domów mieszkańców rejonu.

Podobne kroki administracyjne wszczęto wobec Bolesława Daszkiewicza, dyrektora rejonu solecznickiego. Na niego również nakładano wielokrotnie takie grzywny.

Dwa lata temu Litewski Najwyższy Sąd Administracyjny nakazał usunięcie tablic z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie i zastąpienie ich tablicami z napisem po litewsku. Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.


(jpo)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 4.95%
nie 96 95.05%

Przeczytaj też

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius zaskoczony wysokością grzywny za tablice z polskimi nazwami

dodane 2014-01-10 (14:15) 6 miesięcy 12 dni 1 godzinę i 9 minut temu

Litewskie dzieci nie wróciły z kolonii w Polsce

dodane 2013-05-10 (10:50) 1 rok 2 miesiące 12 dni 4 godziny i 34 minuty temu

Polacy na Litwie nie czują dyskryminowani

aktualizacja 2013-04-18 (05:10) 1 rok 3 miesiące 4 dni 10 godzin i 14 minut temu

Litewski nacjonalizm rośnie w siłę - cierpią Polacy

dodane 2013-03-09 (15:31) 1 rok 4 miesiące 12 dni 23 godziny i 53 minuty temu

Prezydent Litwy przeciwna zamknięciu litewskich szkół w Puńsku

dodane 2013-02-21 (13:20) 1 rok 5 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 4 minuty temu

Szef MSZ Litwy: nieporozumienia powinny odejść w przeszłość

dodane 2013-02-07 (15:25) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 23 godziny i 59 minut temu

Protesty przeciwko oryginalnej pisowni polskich nazwisk

dodane 2013-02-06 (15:50) 1 rok 5 miesięcy 15 dni 23 godziny i 34 minuty temu

Litwa: nowe władze chcą ocieplenia stosunków z Polską

dodane 2013-01-22 (16:00) 1 rok 5 miesięcy 29 dni 23 godziny i 24 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (134)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Hahaha 2014-03-25 (15:01) 3 miesiące 27 dni i 23 minuty temu

Litwini Chcą Zebyśmy ich Dojechali....? I Zabrali Co NASZE ! :) JESTEM ZA ! :)

odpowiedz

3
3
~Prawda 2013-05-11 (08:58) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 26 minut temu

leży po środku, Wolno zawsze było litewskie, to ich stolica od wieków, a ze były wspólne kraje związane Unią od czasów Jagiełły to i Polacy tam mieszkali, a Litwini, czyli magnaci z rodu Giedymina mieszkali w Królestwie Polskim i skłóceni o władze doprowadzili królestwo do zaborów ( np. wojna Lubomirskiego z królem i założona targowica przez Szczęsnego Potockiego). Wilno było polskie w okresie miedzy wojennym, na fikanie Litwinów wiecznie nie zadowolonych Piłsudski nie pozwolił i zajął Wilno. Wracając do tyłu historii, byłoby dużo lepiej dla obydwóch stron gdyby siłą i podstępem nie odbierała królowa Bona, żona Zygmunta Starego ziemi na Litwie i nie otruła swej synowej Barbry z Radziwiłłów, a żony Zygmunta Augusta, mało tego to jeszcze ogromny majątek wywiozła Bona z Polski, kilkanaście wozów złota. Wniosek taki ze Litwin musi być krótko trzymany ( przydał by się Stalin ) bo to naród chwiejny jak chorągiewka, kiedy ich napadali Polacy szli im z pomocą, kiedy na Nas napadali, oni byli po stronie wroga, tak było w potopie Szwedów jak i w ostatnią wojnę i tu bez bata się nie obejdzie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
2
sprawiedliwoci 2013-05-14 (07:44) 1 rok 2 miesiące 8 dni 7 godzin i 40 minut temu

Bo jesteśmy frajerami - a pomoć rodakom na wileńszczyżnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

10
9
~faza 2013-05-11 (07:52) 1 rok 2 miesiące 11 dni 7 godzin i 32 minuty temu

Przeciez to jest LitwA to jakie polskie nazwy ulic,czy u nas jak gdzies mieszkaja miejszosci to sa ich nazwy ulic chyba nie...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

11
1
~seed 2013-05-12 (09:47) 1 rok 2 miesiące 10 dni 5 godzin i 37 minut temu

Utrudnić Litwie tranzyt przez nasz kraj .... zostanie w ten sposób utrudniona Litwie współpraca z zachodem i odbije się to na Litewskiej gospodarce jak poczują z tego powodu biedę to wtedy Polska im przypomni o nazwach ulic niech ich społeczeństwo wie że pogorszyło się im z powodu ich obecnej władzy .

odpowiedz

10
2
~Tomek 2013-05-11 (15:53) 1 rok 2 miesiące 10 dni 23 godziny i 31 minut temu

Proponuję przebijać opony litewskich tirów gdzie tylko się zatrzymają

odpowiedz

7
4
~c 2013-05-11 (09:12) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 12 minut temu

nas Polaków coraz więcej narodów zaczyna nienawidzić za politykę którą uprawiają nasi rządzący

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
10
~ar 2013-05-11 (08:31) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Litwa to nie Polska , pora to polakom uświadomić .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~Apolityczny 2013-05-11 (09:25) 1 rok 2 miesiące 11 dni 5 godzin i 59 minut temu

Może nasze władze nie uważają tego za poważne szykanowanie Polaków? Może niektórzy nasi posłowie zajmowali się i zajmuja wazniejszymi (?) sprawami: Jezus królem Polski, modlitwa o deszcz czy głupie wg. mnie porównywanie planowego wyżynania kilkudziesięciu TYSIĘCY Polaków przez bandy UPA z przypadkowymi kilkudziesiecioma ofiarami podczas przesiedlania Ukraińców w akcji "Wisła" (wg. mnie KONIECZNEJ!)? Z Polską tak właśnie liczy się CAŁY śWIAT?

odpowiedz

20
0
~gr 2013-05-11 (09:06) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 18 minut temu

Kiedyś pięknym letnim wieczorem, przy grillu i piwku siedzimy sobie na działce (którą miałem w okolicy Puńska) z sąsiadem Litwinem który mówi biedzie, ile to rolnik musi tyrać, a to że słabo płacą za mleko itd ... itd..... W pewnym momencie nie wytrzymałem i powiedziałem że jeżeli się nie podoba to niech wsiądzie na rower i przejedzie się nie daleko w kierunku Litwy i zobaczy jak jego rodacy pracują i żyją. Zapadła cisza i skończyło się biadolenie. W rejonie Puńska mają Litewskie szkoły, nazwy ulic i mało tego to np. ogromny głaz z napisem "Krejwienai" czyli po polsku Krejwany. Nazwy polskiej brak oczywiście. Nasuwa się pytanie stało by się gdyby ktoś po Wilnem postawił sobie taki głaz z piękną tabliczką i napisem po polsku. Zapewne od razu " pod ścianę". Z drugiej strony czy to nie naruszenie prawa jeżeli brak napisu miejscowości po polsku. I tak w "kółko Macieju". Daliśmy im "palec" a oni bardzo szybko wzięli sobie "rękę" (mówiąc potocznie). Może trzeba tak jak latach dwudziestych ubiegłego wieku zrobić z tym porządek...... Ale oczywiście nasi włodarze nie widzą problemu, no oczywiście gdy zbliżają się wybory wtedy to ..... Polonia na Litwie jest potrzebna ..... WSTYD WSTYD ....!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~VEGETATIVUS 2013-05-11 (09:21) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 3 minuty temu

a u nas za ścięcie drzewa zabiorą ci cały majatek dura lex

odpowiedz

12
0
~europejczyk 2013-05-11 (08:40) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 44 minuty temu

jaki alfabet jest na litwie?; (Kyiryllisch) kurylisz; jezeli tak jak mam sie wyznac na nazwie skoro jest tylko w jednym jezyku? w chinach czy japoni procz nazewnictwa w rodzimym jezyku (nie wszedzie) sa rowniez nazwy w -normalnym jezyku-

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~aMazowsza 2013-05-11 (09:08) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 16 minut temu

Ich kraj i mogą robić co chcą. Tylko my w Polsce pozwoliliśmy na dwujęzyczność na śląsku i Kaszubach. Jesteśmy bardziej święci od papieża!

odpowiedz

15
0
~resor 2013-05-11 (09:01) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 23 minuty temu

Państwo Litewskie istnieje dzięki Polsce i dzięki Polsce jest w Unii Europejskiej i NATO. Siły zbrojne Litwy: 7,8 tysiąca żołnierzy. Litwa nie posiada ANI JEDNEGO CZOŁGU. Posiadają wyłącznie transportery opancerzone do przewozu piechoty. Litwa NIE POSIADA ANI JEDNEGO SAMOLOTU BOJOWEGO. Przestrzeń nad Litwą patrolują samoloty bojowe NATO. Przeważnie są to samoloty polskie. Polska udzieliła Litwie znacznej pomocy przy niedawnym odzyskaniu niepodległości przez to państwo w zakresie tworzenia się ich sił zbrojnych oraz na arenie politycznej. W interesie Polski jest wspieranie Litwy. Litwini powinni wstrzymać się w swoim interesie od aktów wrogich w stosunku do Polski. MAMY WSPÓLNEGO WROGA.

odpowiedz

17
0
~FED 2013-05-11 (09:01) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 23 minuty temu

Wystrzegajcie się litewskich kierowców - to urodzeni i pełni nienawiści mordercy.

odpowiedz

29
1
~Xav 2013-05-11 (07:13) 1 rok 2 miesiące 11 dni 8 godzin i 11 minut temu

Co komu szkodzą tablice w języku innym niż urzędowy? Tylko zakompleksiony naród walczy z przejawami obcej kultury. Przecież w Polsce na Opolszczyźnie są miejscowości z nazwami po niemiecki, a na wschodzie, po litewsku. I nikomu nie przyjdzie do głowy by to zmieniać. Cały świat piętnuje Polaków jako rasistów/antysemitów. Może w gębie jesteśmy mocni i wygłaszamy idiotyczne sądy. Ale gdzie cudzoziemcy mieli i mają więcej swobód niż u nas?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
14
~basik 2013-05-11 (08:36) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 48 minut temu

I bardzo dobrze. Polacy mają jakieś głupie przeświadczenie, że wszędzie gdzie jest ich więcej musi być tak jak oni chcą. W Europie nie ma już wojen, jak chcą to mogą wrócić do Polski jak im nie pasuje. To kraj Litwinów i mają prawo "urządzać" go jak im się podoba.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~Mejszagoła 2013-05-11 (08:57) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 27 minut temu

Butkiewicz , to stara polska rodzina osiadła na kresach .

odpowiedz

20
3
~Jedrek 2013-05-11 (08:39) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 45 minut temu

A co na to nasz rząd RP?? znowu podkula ogon. A zakazać litewskim bydlakom tranzytu przez nasz karaj skoro nas tak nie lubią to niech se jeżdzą przez Rosję, Ukrainę itp. Wysiedlić wioskę puńsk i wszystkich wywalic na litwę, a naszych rodaków sprowadzić do naszego kraju. Mieszkam na podlasiu jest tu wiele narodowości, ale nikt do nikogo sie nie czepia. CO NAM PRZEMOC ODEBRAŁA SZABLĄ ODBIERZEMY.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
11
~Miła 2013-05-11 (08:32) 1 rok 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 52 minuty temu

TO TAK SAMO JAKBY NIEMCY CHCIELI UMIESZCZAĆ W POLSCE NA ZACHODZIE W JĘZYKU NIEMIECKIM NAZWY ULIC!!!!! ZNAJĄC MŚCIWOŚĆ POLAKÓW NIGDY BY NIE POZWOLILI NA COŚ TAKIEGO WIEC TAK SAMO POWINNO BYĆ NA LITWIE I W KAŻDYM INNYM PAŃSTWIE.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Relacja separatysty: pomylono malezyjski samolot z ukraińskim
dodane 2014-07-22 (11:35) 3 godziny i 49 minut temu

Znowu wypadek Polaków na niemieckiej autostradzie
dodane 2014-07-22 (13:41) 1 godzinę i 43 minuty temu

Prognoza długoterminowa - wciąż gorąco
dodane 2014-07-21 (00:02) 1 dzień 15 godzin i 22 minuty temu

Oberwanie chmury na Dolnym Śląsku. Ponad 100 interwencji strażaków - film
dodane 2014-07-22 (10:32) 4 godziny i 52 minuty temu

Władze Ukrainy ogłosiły częściową mobilizację
dodane 2014-07-22 (11:46) 3 godziny i 38 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.