więcej

śląskie

Dyrektor więzienia w spa na koszt skazanego.

PAP |  dodane 2010-06-11 (10:55) 4 lata 3 miesiące 20 dni 15 godzin i 24 minuty temu
drukuj

Dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu Zdroju wydawał więźniom przepustki w zamian za łapówki - uważa katowicka prokuratura, która przedstawiła pułkownikowi Zbigniewowi R. cztery zarzuty korupcyjne.

O zatrzymaniu Zbigniewa R. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne napisała w piątek katowicki dodatek "Gazety Wyborczej". Fakt postawienia zarzutów potwierdził rzecznik Prokuratury Apelacyjnej z Katowicach Leszek Goławski.

- Zbigniewowi R. przedstawiono cztery zarzuty, dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2006-2008 - powiedział prokurator Goławski.

Według prokuratury, w czerwcu 2006 r. dyrektor przyjął 18 kompletów strojów piłkarskich o wartości 2 tys. zł (według "GW" - dla drużyny strażników). W zamian zgodził się na to, by jeden z osadzonych czasowo opuścił więzienie. W grudniu 2006 r. inny osadzony miał opłacić dyrektorowi wyjazd na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

W marcu 2007 dyrektor po raz kolejny miał przyjąć stroje piłkarskie, tym razem warte 2,2 tys. zł, natomiast od kwietnia 2007 do kwietnia 2008 miał skorzystać z darmowych zabiegów kosmetycznych wartych co najmniej tysiąc zł.

- Właścicielem centrum odnowy biologicznej była żona jednego z osadzonych. Osadzony ten dostał za to przepustki czasowe na opuszczenie zakładu karnego - powiedział Goławski.

Po przedstawieniu zarzutów prokuratura zawiesiła dyrektora w wykonywaniu funkcji. R. złożył raport o zwolnienie ze służby - podał rzecznik prokuratury.

Zbigniew R. nie jest jedynym podejrzanym w tej sprawie. Prokuratura postawiła zarzuty także innemu funkcjonariuszowi jastrzębskiego więzienia Jackowi Sz. On także miał w latach 2007-2008 przyjąć czterokrotnie korzyść majątkową w postaci zabiegów kosmetycznych dla siebie i członków rodziny.

Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani o korupcję funkcjonariusze przyznali się do winy. Może im grozić kara do ośmiu lat więzienia.

To kolejni przedstawiciele Służby Więziennej, którym katowicka prokuratura zarzuca korupcję. W piątek przed jastrzębskim sądem ma ruszyć proces byłego szefa śląskiego więziennictwa, a w przeszłości także szefa jastrzębskiego aresztu, Włodzimierza W. i dziewięciu innych oskarżonych. To już trzecia próba rozpoczęcia procesu, dwie poprzednie nie powiodły się z powodu nieobecności części oskarżonych.

Katowicka prokuratura oskarżyła Włodzimierza W. m.in. o korupcję i przekroczenie uprawnień. 10 oskarżonym postawiono w sumie 41 zarzutów. Dziewięć z nich dotyczy Włodzimierza W. Po zatrzymaniu został on odwołany ze stanowiska szefa śląskiego więziennictwa. To najwyższy rangą funkcjonariusz służby więziennej, jaki trafił do aresztu.

(ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 3 50%
nie 3 50%

Przeczytaj też

Kolejne zatrzymania ws. afery korupcyjnej w Łodzi

dodane 2010-06-07 (11:15) 4 lata 3 miesiące 24 dni 15 godzin i 4 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (29)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~KAJA 2010-06-12 (09:34) 4 lata 3 miesiące 19 dni 16 godzin i 45 minut temu

JEDNA WIELKA NIEPRAWDA
TE ZARZUTY SA MZUPEŁNIE BEZ PODSTAWNE. ZARABIAJĄC 12 TYS 2 TYSIĄCE TO KROPLA W MORZU NIKT BY NIE RYZYKOWAŁ PRACY SZCZEGÓLNIE OSOBA TAK KOMPETENTNA JAK ZBIGNIEW RÓŻAŃSKI. TYLE LAT SŁUŻBY TO NIE BYLE CO...................OSOBA INTELIGENTNA, UMIEJĄCA SOBIE RADZIĆ NA TAKIM STANOWISKU OBJĄĆ TAKI DUŻY SAKŁAD TO NIE LADA WYZWANIE. CZEMU SIE NIE CZEPIĄ PRAWDZAICH BANDZIORÓW: ZŁODZIEJI, MORDERCÓW, GWAŁCICIELI. TYLKO ZATRUWAJĄ ŻYCIE PORZĄDNYM OBYWATELOM.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Wika 2010-06-26 (06:24) 4 lata 3 miesiące 5 dni 19 godzin i 55 minut temu

korupcja w ZK Jastrzebie Zdroj
Oczywisie nikomu sie nie stala krzywda tylko Pan Dyrektor jest poszkodowany!!!!!To powiem tak dzieki tym super ludziom pracujacym w ZK Jastrzebie Zdroj ktorzy nic zlego nie robia uciekl z wiezienia w dn 20.04.2009 r skazany z 15 letnim wyrokiem.Osadzony przez 20 lat z 31 letniego zycia przesiedzial za kratami.Mial do odbycia jeszcze 10 lat wyroku ale dzieki tym swietlanym pracownikom ZK w jastrzebiu Zdroju zostal zatrudniony do pracy w przedszkolu bez jakiegokolwiek nadzoru.Po pracy mial wrocic komunikacja miejska.Oczywiscie do ZK nie wrocil aby odsiedziec 10 letni wyrok wiec dokonal wielu napadow z bronia.Ci swietlani pracownicy ZK zgotowali mnie i innym najwieksza tralme w zyciu,ale przeciez wszystko jest cacy.Chcialabym aby Pan Dyrektor przyszedl na sprawe karna i popatrzyl jak mdleje kobieta zgwalcona z bronia przy glowie,wozona w bagazniku i inne osoby ktore przezyly koszmar.Mysle ze dobrze by bylo aby popatrzec sobie na spaprane zycie ludzi a potem sie wypowiadac ze nic sia nie stalo

odpowiedz

0
0
~levis 2010-06-12 (10:07) 4 lata 3 miesiące 19 dni 16 godzin i 12 minut temu

Ktoś rozpętał histerię z tzw."łapówkami" teraz jak ktoś
kogoś na obiad zaprosi to już jest strach - bo a może coś się za tym kryje? Trochę żyję na tym świecie ale takich szopek nie pamiętam - no może poza "aferą mięsną". Prokuratura nie ściga gwałcicieli, czy zabójców tylko faceta za jakieś śmieszne pieniądze, których nie ukradł przecież a dostał w prezencie. Ale myślenie " a co się za tym kryje ...." to jest dopiero pole popisów dla domorosłych futurologów. Nie dziwię się że prokuratorzy mają po 15 000/ m-c emerytury po 15 latach pracy. Jak się sprzedawać to za kasę a papier wszystko przyjmie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
muminka 2010-06-11 (12:24) 4 lata 3 miesiące 20 dni 13 godzin i 55 minut temu

uuu
to ma gości nieźle przechlapane !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~FUNKCJUSZ 2010-06-12 (09:24) 4 lata 3 miesiące 19 dni 16 godzin i 55 minut temu

CO ZA BREDNIE
Jakie Spa w ogóle nie maja osoby pojęcia.......a piszą takie pierdoły........ łapówka za 2 tysiące złotych kto by taką przyjał. zastanówcie się co wy piszaecie bo to jest jedna wielka nieprawda................................................

odpowiedz

0
0
~ja 2010-06-11 (15:32) 4 lata 3 miesiące 20 dni 10 godzin i 47 minut temu

wileke hallo
No i co z tego , wielkie mi hallo, nikomu przeciez krzywda sie nie stala, wszyscy byli zadowoleni, wiec w czym problem, te lapowki to tez smiech na sali, drobne kieszonkowe i od raz afera ala jak miloiny kradna to nikt nic nie wie!!! Szkoda goscia i tyle!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~zbyś 2010-06-12 (00:41) 4 lata 3 miesiące 20 dni 1 godzinę i 38 minut temu

pracowałem z nimi!
tacy się porządni wydawali,pouczali,awansowali ludzi już teraz wiem co było kryterium tych awansów,potem oni awansowali,świetlane kariery!!!I co?Zaczęło się od Wawszczyka,od razu wiedziałem,że następca czyli Różański nie mógł nie wiedzieć co robił Wawszczyk.Cała ta służba powinna być poddana kompleksowej kontroli i to nie z Centralnego Zarządu,ale niezależnej.Teraz czytam,że pan dyrektor złożył raport o zwolnienie,wiadomo po co,żeby emeryturkę otrzymać!Powinno mu się tą futrtkę zablokować.Okażesz się niewinny,masz,jeżeli jesteś winny,figa!Nie zarabiali mało!Wymagali od innych,a sami co robili?Od zatrzymania Pana Wawszczyka było cicho,nawet twierdzono,że sprawa naciągana,a tu proszę,cdn! Trzeba jeszcze pooglądać przetargi na budowę i remonty aresztów i zakładów karnych.Jeżeli pomyliłem nazwiska to przepraszam,ale raczej nie.

odpowiedz

0
0
~szili 2010-06-11 (18:23) 4 lata 3 miesiące 20 dni 7 godzin i 56 minut temu

Niewiarygodne
I co się tu rozpisywac. Co za afera wogóle. Ciekawe ile się Prokuratura napracowała , żeby rozbic szajkę. Prawdziwych okrutnych bandziorów to sie nie rusza, ale tacy co tam cos aż w uszach szumi ile to gadania. Skierowac do sadu akt oskarzenia, osadzic, skazac i nie zawracac ludziom głowy. Piszcie o prawdziwych bandziorach, szujach i innych , o takich co to maja wielkie wływy, a nie o dresach na mecz

odpowiedz

0
0
~Seba 2010-06-11 (15:15) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 4 minuty temu

BEZ PRZESADY
2000 zł, a tych co biorą po 2 miliony już Tusk nie pozwala karać, a Kaczor chciał zrobić z tym porządek, ale niestety nie pozwolono mu, teraz już nie ma szansy na dokończenie tego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Kaczy kuper 2010-06-11 (15:26) 4 lata 3 miesiące 20 dni 10 godzin i 53 minuty temu

Poziom resocjalizacji w Polsce jest żenujący
Trzeba wpierw dokonać resocjalizacji obsługi i zarządu tych wiezień, budowanycvh na kształt KL Dachau

odpowiedz

0
0
~wb 2010-06-11 (15:15) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 4 minuty temu

korupcja w Służbie Woęziennej
to zjawisko równie stare jak sama służba ale w przeszłości dotyczyło głównie podoficerów pełniących funkcje oddziałowych.Bardzo rzadko dotyczyło to wychowawców a praktycznie nie było to zjawisko dotyczące szefów aresztów czy więzień,jakkolwiek presja,zwłaszcza rodzin skazanych i tymczasowo aresztowanych była duża.Ujawniane fakty świadczą o klęsce polityki kadrowej centralnego zarządu tej służby i wskazują,że przed mianowaniem na stanowiska dyrektorów nie prowadzi się rozpoznania w tym kierunku.

odpowiedz

0
0
~Piotr 2010-06-11 (15:11) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 8 minut temu

Co bedzie robil w pierdlu jak go wsadza
Chyba bedzie mial przerabane jak w ruskim czolgu.Coz kontakty z kryminalistami zawsze byly malo bezpieczne.Panie byly ,glowa do gory ,a dlaczego do gory to sie domysl.

odpowiedz

0
0
~pigwa 2010-06-11 (15:11) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 8 minut temu

$$$$$$$$$
Każdy orze ,jak może. Widocznie uczył się od swych podopiecznych a nie odwrotnie.

odpowiedz

0
0
metro66 2010-06-11 (15:07) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 12 minut temu

To wyjaśnia sprawę dlaczego
w więzieniach Platforma ma 95% poparcie.

odpowiedz

0
0
~ro 2010-06-11 (15:06) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 13 minut temu

wielki znak zapytania????
U nas za taka kasę to nawet na widzenie nie pozwalają to jakaś bujda za 2 tys. koleś robi sobie problemy jak zarabia 12 tys. bzdura i wojna moherów. POZDRAWIAM

odpowiedz

0
0
~leno 2010-06-11 (15:01) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 18 minut temu

I o co ten gwałt ?
Dyrektor zadowolony z pobytu w Spa, przestępca też bo mógł sobie podziubdziać !!! Więc o co tyle krzyku ?

odpowiedz

0
0
~Kokos 2010-06-11 (14:49) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 30 minut temu

Wypuszczał elektorat PO...
chłopaki muszą się od czasu do czasu przewietrzyć...

odpowiedz

0
0
~balon 2010-06-11 (14:46) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 33 minuty temu

PO obiecywało Irlandię...
a mamy Meksyk!

odpowiedz

0
0
~balon 2010-06-11 (14:45) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 34 minuty temu

PO obiecywało Irlandię...
a mamy Meksyk!

odpowiedz

0
0
~nn 2010-06-11 (14:44) 4 lata 3 miesiące 20 dni 11 godzin i 35 minut temu

PRZESTAŃCIE Z TYM----SPA !!!
SZLAG MNIE TRAFIA- CHOLERNA MODA NA SPA --buraki !!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

14. premier III Rzeczypospolitej wygłosiła exposé
dodane 2014-10-01 (10:05) 16 godzin i 14 minut temu

Bronisław Komorowski: dobre expose
dodane 2014-10-01 (11:40) 14 godzin i 39 minut temu

Dreamliner zawrócił do Warszawy. Na pokładzie zmarł pasażer
dodane 2014-09-30 (20:11) 1 dzień 6 godzin i 8 minut temu

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 1 dzień 10 godzin i 58 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 5736