więcej

Drastyczne zdjęcia ze Smoleńska. Blogerka z Rosji, Tatiana Karacuba przerywa milczenie .

RMF FM, WP.PL, PAP |  aktualizacja 2012-10-21 (10:17) 2 lata 1 miesiąc 9 godzin i 41 minut temu
drukuj


Wrak Tu-154
Wrak Tu-154 opinie video
Tatiana Karacuba z Moskwy, od której rosyjski bloger Anton Sizych miał dostać drastyczne zdjęcia ofiar smoleńskiej katastrofy, przerywa milczenie. Korespondent RMF FM otrzymał jej oświadczenie, w którym blogerka zaprzecza, że ma coś wspólnego ze zdjęciami.

RMF FM opublikowało fragment oświadczenia Karacuby. Blogerka zwraca się do dziennikarzy i zaprzecza, że ma coś wspólnego z drastycznymi zdjęciami ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Podkreśla, że "nie ma pojęcia skąd się wzięły i kto je wrzucił do internetu". Jej zdaniem, jest oczywiste, że zdjęcia robili profesjonaliści, bo miejsce katastrofy były otoczone wiele kilometrów od miejsca upadku samolotu.

Blogerka z Rosji: katastrofa smoleńska mnie nie interesuje

Zaznacza także, że nie interesuje się katastrofą smoleńską i zdjęciami z miejsca tragedii. Wyjaśnia natomiast, że interesuje ją jej własna tragedia. - Karacuba uważa, że jej były mąż kryminalista miał przy pomocy milicji na Krymie przejąć jej dom i inne nieruchomości. "Właśnie te sprawy mnie interesują, a nie Polska i jej rząd, który zginął. Zaproponowano mi przyłączyć moje artykuły do materiału o katastrofie pod Smoleńskiem, aby w końcu ktoś zwrócił uwagę na kryminalne bezprawie na Krymie" - wyjaśniła.

Karacuba: autora zdjęć należy szukać w Polsce

Karacuba przedstawiła jednak swoją analizę sytuacji i w kilku punktach wymienia ważne - jej zdaniem - fakty dotyczące katastrofy smoleńskiej.

Karacuba zastanawia się, kto jest zainteresowany rozpowszechnianiem tych zdjęć. Jej zdaniem, jest oczywiste "że to nie Rosja". Według blogerki jest to "niezbędne samej Polsce, by ujawnić i obnażyć ślady przestępstwa". W jej ocenie oznacza to, że "wielu Polaków nie zgadza się z działaniami polskich komitetów śledczych dotyczących wyjaśnienia przestępstwa".

Blogerka dziwi się, że polski rząd oburza się publikacją zdjęć. Według niej Polska powinna być oburzona "istotą problemu katastrofy smoleńskiej, a dokładnie imitacją katastrofy, w rzeczywistości zaplanowanym zabójstwem polskiego rządu, jeśli wierzyć komentarzom i zdjęciom". Pyta także, dlaczego przedstawiciele Polski domagają się, aby rosyjskie służby odnalazły autora zdjęć? Jej zdaniem "polskie służby nie są w stanie same odnaleźć autora zdjęć i chcą zrobić to rękami Rosjan". Przekonuje także, że autora należy szukać wśród polskich przedstawicieli. Jej zdaniem wiedzą o tym także polskie władze, ale nie wystarcza im możliwości na skuteczne działanie, więc "polskie media rozkręcają zamieszanie wokół blogerów, którzy zamieścili zdjęcia w internecie".

Zdaniem Karacuby zamieszanie wokół zdjęć jest niewygodne dla władz Polski, bo "opublikowane zdjęcia powinny doprowadzić do dokładnego śledztwa i ekshumacji ciał poległych". "Oni mówiąc o moralności żądają zablokowania zdjęć. Czyżby można było zablokować przestępstwo pod pretekstem moralności? Potworne! Wydaje się, że właśnie polski rząd powinien być zainteresowany prawdą o katastrofie" - napisała blogerka.

"Polska powinna żądać powtórnego śledztwa"

Zwraca także uwagę, że zdjęcia zostały opublikowane, kiedy rozpoczęto nowe śledztwo dotyczące katastrofy i kiedy niektóre polskie służby i osoby domagały się ekshumacji. (... ) "To był dobry powód, by pokazać szokujące fotografie w internecie i tym samym nie dopuścić do decyzji o zakazie ekshumacji. Rezygnacja z ekshumacji to automatyczne przyznanie, że była to imitacja katastrofy" - uważa Karacuba.

W jej ocenie "nacisk strony polskiej na rosyjskie służby specjalne tylko potwierdza obecność strachu przed wyjaśnieniem tego przestępstwa". "Wydawało się, że polska strona powinna wykorzystać publikację zdjęć i żądać od strony rosyjskiej powtórnego dokładnego śledztwa. Co robią polscy przedstawiciele? Zamiast śledztwa żądają wykasowania z internetu zdjęć" - podsumowuje blogerka.

Zdjęcia na rosyjskich stronach

We wtorek polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według ABW fotografie niektórych ofiar pojawiły się na rosyjskich stronach 28 września.

MSZ RP przekazało ambasadorowi Rosji, że Polska oczekuje ukarania winnych wycieku drastycznych fotografii. Komitet Śledczy FR oświadczył ze swej strony, że nie są to zdjęcia z jego śledztwa.

Interwencję wobec strony rosyjskiej podjęli również prokurator generalny Andrzej Seremet i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Blog, w którym opublikowano zdjęcia, prowadzony jest przez Antona Sizycha z Barnaułu, w Kraju Ałtajskim na Syberii. Swoje blogi prowadzi on w kilku serwisach blogowych. Ma też profile na najbardziej znanych portalach społecznościowych. Najczęściej występuje pod nickiem "Gorożanin iz Barnauła". Sizych nie podaje praktycznie żadnych informacji na swój temat. Wiadomo tylko, że ma 51 lat i że jest żonaty.

Materiał ilustrowany fotografiami ofiar katastrofy polskiego samolotu, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, autor blogu anonsuje jako kompilację dwóch tekstów blogerki Tatiany Karacuby.

57-letnia Karacuba na swojej stronie internetowej przedstawia się jako doktor psychologii i dziennikarka. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa i Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Służby Państwowej przy prezydencie Federacji Rosyjskiej.

W przeszłości Karacuba pracowała w agencji APN i piśmie "Mieżdunarodnaja Żyzń", a także w strukturach ONZ w Nowym Jorku i Genewie. W latach ZSRR instytucje te były często wykorzystywane przez KGB jako przykrywka dla oficerów jego wywiadu.

Z materiału w blogu Sizycha wynika, że wydarzenia, które rozegrały się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, mogły być z góry zaplanowane i mieć rytualny charakter. To samo miałoby dotyczyć wspomnianej w tej publikacji katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego Suchoj SuperJet w Indonezji w maju tego roku, zatonięcia promu "Bułgaria" na Wołdze w lipcu 2011 roku, zabójstwa dwóch dziewczynek w Sewastopolu na Krymie w lutym 2011 roku, oraz katastrofy śmigłowca Mi-8 na Ałtaju w styczniu 2009 roku.

Autor blogu nie zdradza, kto udostępnił jemu lub Karacubie te szokujące zdjęcia.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1231 82.29%
nie 265 17.71%

Przeczytaj też

Urzędnicy szkolą się w prosektoriach

dodane 2012-10-24 (17:45) 2 lata 28 dni 2 godziny i 13 minut temu

Konferencja naukowa: tupolewa zniszczył wybuch

dodane 2012-10-23 (06:21) 2 lata 29 dni 13 godzin i 37 minut temu

Krzysztof Kwiatkowski: żądam od Rosjan ustalenia, kto zrobił zdjęcia Lecha Kaczyńskiego

dodane 2012-10-22 (09:00) 2 lata 30 dni 10 godzin i 58 minut temu

Drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej. Będzie śledztwo?

dodane 2012-10-20 (14:49) 2 lata 1 miesiąc 1 dzień 5 godzin i 9 minut temu

Będą pozwy za publikację zdjęć ofiar Smoleńska w Polsce

dodane 2012-10-20 (04:05) 2 lata 1 miesiąc 1 dzień 15 godzin i 53 minuty temu

Tajemnicza blogerka z Rosji. Skąd ma drastyczne zdjęcia?

dodane 2012-10-19 (19:40) 2 lata 1 miesiąc 2 dni i 18 minut temu

Nowe zdjęcia ze Smoleńska. Robione z samochodu

dodane 2012-10-19 (17:41) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 2 godziny i 17 minut temu

Polska prokuratura wysłała do Rosji wniosek o pomoc prawną ws. zdjęć ofiar

aktualizacja 2012-10-19 (16:32) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 3 godziny i 26 minut temu

Cichocki: ws. zdjęć ze Smoleńska ABW działała tak, jak było to możliwe

aktualizacja 2012-10-19 (17:19) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 2 godziny i 39 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1116)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

45
9
~ZBRODNIA!!!! 2012-10-26 (09:14) 2 lata 26 dni 10 godzin i 44 minuty temu

Nie jesdnokrotnie inżynierowie potwierdzali tezę iż zanim samolot spadł miał miejsce wielopunktowy wybuch. I nie był on spowodowany jak się moż komuś wydawać zderzeniem z małą 6m brzozą, ona nie wyrządziła by takich szkód. Ile razy samolot lądował na "brzuchu" nie otwierając kół i jakoś wszyscy przeżyli z niewielkimi szkodami... Wystarczy spojrzeć na zdjęcia nie koniecznie ofiar bo te mówią same za siebie, ale samolot rozsypał się na małe kawałeczki, nikt nie przeżył, nikt....dążę do tego aby napisać,że zgadzam się z opinią inżynierów, naukowców że to był zamach... i za 70 lat Rosjanie może znowu powiedzą po cichu przepraszam za Sikorskiego, za Katyń, a teraz Smoleńsk...nie ma co się oszukiwać to była bardzo dobrze zaplanowana akcja, nie zdziwię się, jeśli któryś z ważniejszych żydowskich polityków nie maczał w tym palców pomagając Rosjanom co miało dać POdtrzymanie swoich rządów w państwie...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

8
0
~jupi 2012-11-22 (22:19) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 21 godzin i 39 minut temu

Kaczyński jestem zawami, mam dosyc tego Tuska on powinnien jeszcze odpowiedzeć za Lepera ktory wykrył afere tuska ze to jego są banki tego zbrodniaza co jego diadek mordował polaków podczas II wojny światowej.Zbić Tuska

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
25
~choleryk 2012-10-28 (00:54) 2 lata 24 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Patrzcie PiS-dzielcy jaką szkołę skończła ta pani: Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Służby Państwowej przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. Dajecie jej wiarę? Przecież ona szczuje was na władze waszego państwa: premiera, rząd i obecnego prezydenta. A wy dajecie dajecie się szczuć, czyli robicie dokładnie to, czego oczekuje od was Władimir Władimirowicz Putin! Nikt na świecie nie wierzy w zamach, tylko w ruski bardak, polski bałagan i fiksację Lecha K. na punkcie wycieczki do Katynia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
3
~anna 2012-10-30 (17:58) 2 lata 22 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Zgineły najważniejze osoby w Państwie polskim i rzad nie jest zainteresowany wyjasnieniem tej sprawy.To kto ma się o nich upomnieć?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

54
19
~Hun 2012-10-22 (04:06) 2 lata 30 dni 15 godzin i 52 minuty temu

Żadnymi bzdetami zbrodni Tuska nie zakryjecie. To już nie działa. Będziecie w obozach koncentracyjnych odpracowywać te 400 miliardów długu Tuska. Kamieniołomy czekają.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

21
6
~Stan 2012-10-28 (21:44) 2 lata 23 dni 22 godziny i 14 minut temu

Nie zapominajcie że to My mamy siłę. My naród Polski jako jedność, mamy największa władzę ustawodawczą , wykonawczą i sądowniczą. Nie dzielmy się a łączmy by pokonać tyranie która nas zabija.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~znawca prawdy 2012-11-22 (21:33) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 22 godziny i 25 minut temu

Mord jest MORDEM i tego TUSK juz nie UKRYJE

odpowiedz

4
1
~123 2012-11-03 (19:56) 2 lata 18 dni i 2 minuty temu

dajcie linka do tych zdjęć

odpowiedz

9
2
kojak 2012-11-01 (17:00) 2 lata 20 dni 2 godziny i 58 minut temu

Pamiętacie obchody wybuchu drugiej wojny światowej w 2009roku? Wtedy Lech Kaczyński wygarnął w ostrych słowach, zaproszonym, kanclerz Merkel i Putinowi, którzy uczestniczyli w uroczystości, że wina za zbrodnie wojenne, leży na ich krajach. Wściekłe miny całej trójki, bo obok nich jako trzeci, siedział obecny nasz premier, można było zobaczyć bo transmitowała to nasza telewizja. Nie wiem czy materiał jest dostępny w internecie. A propo telewizji, stacja TVN. chyba nieświadomie, zaraz po katastrofie, podała że w dniu 10 kwietnia manewry pod Smoleńskiem miała specjalna jednostka wojskowa, przypadek? Jak to się ma do bezpieczeństwa prezydenckiego samolotu? Wiadomości tej już nigdy więcej nie podano. Od obchodów na Westerplatte we wrześniu 2009 do do kwietnia 2010 jest 7 miesięcy.

odpowiedz

170
53
POgromca.lemingow 2012-10-21 (18:20) 2 lata 1 miesiąc 1 godzinę i 38 minut temu

Nigdy nie zagłosowałem na PO i nigdy nie zagłosuję na PO. Nigdy żaden Polak nie zagłosuje na PO. PO to sekta antypolska, antydemokratyczna i antyobywatelska. PO to polityczne szambo. Tak samo Ruch Palikota, w którym siedzą kryminaliści, dewianci i psychopaci. STOP bandytyzmowi politycznemu w Polsce.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

79
117
~Pollack 2012-10-21 (23:25) 2 lata 30 dni 20 godzin i 33 minuty temu

Czytam te wszystkie wypociny o zamachu, o błędach załogi, o błędach kancelarii premiera, prezydenta - a nikt nie użyje jednego prostego argumentu - FIZYKA. Ludzie, jak możecie myśleć, że ktokolwiek jest w stanie przeżyć taką katastrofę? Człowiek ma problemy żeby przeżyć w wypadku samochodowym przy 100 km/h - a pamiętajmy że samochody PROJEKTUJE SIĘ z myślą o zderzeniach czołowych, bocznych a nawet dachowaniach. Mają pasy, poduszki, kurtyny i strefy zgniotu. Ale większość z was ma matkę fizykę za idiotkę co? Ważące 1000 kg auto jadące z prędkością 100 km/h i uderzające w ścianę ma prawo zabić człowieka, ale samolot ważący jakieś 80.000 kg spadający z 30-40 metrów, przy prędkości 260-300 km/h DACHEM W DÓŁ, powinien ochronić pasażerów bo jest duży? No tak! Na rzece facet wylądował i nic się nie stało, ktoś lądował na Okęciu bez podwozia i też wszystko było ok! Do pasażerów Tu-154 strzelali! Przecież wszyscy nie mogli zginąć! Przypominam o jednym - tamci piloci LĄDOWALI, a nasi piloci szli na pełnej rurze do góry, lecz było już za późno - jak ktoś ładnie opisał mając pełną świadomość co do warunków pogodowych, braku ILS i ważnych szkoleń. Więc przestańcie pitolić głupoty. Widzieliście zdjęcia. Samolot się rozpadł bo nikt nie projektuje ich do lądowania na dachu! Nie ważne czy samolot upadł po spotkaniu z jedną brzozą, czy z kilkunastoma pod rząd. Samolotów nikt nie projektuje do ścinania drzew!

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

9
16
~Ana 2012-10-23 (11:41) 2 lata 29 dni 8 godzin i 17 minut temu

Polecam poczytać "Ostrzeżenie dla świata". Z przekazanych przez wizjonerkę informacji wynika, że "brat zabił brata" a zlecenie wydał nasz rząd. To nie są moje wywody tylko przeczytane w ostrzeżeniu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

26
4
~zpolskirodem 2012-10-21 (23:35) 2 lata 30 dni 20 godzin i 23 minuty temu

Dziś w Polsce zamknęli lotniska z powodu mgły i piloci nie mięli nic do gadania.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
35
~kania 2012-10-23 (20:28) 2 lata 28 dni 23 godziny i 30 minut temu

Tyle mowia o wybuchu czy sluchajac rozmowy pilotow ktos slyszal by ktos z nich napomknal o jakims wybuchu.????Ludzie leczcie sie a ci naukowcy pozal sie Boze to chca rozglosu a moze i kasy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
4
~dana 2012-10-28 (17:43) 2 lata 24 dni 2 godziny i 15 minut temu

blagierka nie blogierka

odpowiedz

4
6
~wacek 2012-10-28 (17:39) 2 lata 24 dni 2 godziny i 19 minut temu

Wszyscy psioczą na wszystkich a czy ktoś przypadkiem nie zagnieździl się u pisuarów (K-oła G-ospodyń B-awarii) i robi naszym polaczkom z mózgu wodę i podpuszcza wielce mądrego tytana w jego dzialaniu ?????? Dziwne ,no nie ?

odpowiedz

13
2
blade510 2012-10-28 (15:48) 2 lata 24 dni 4 godziny i 10 minut temu

...a ja też nie zagłosuję na PO- bo po co. Miał być wniosek do TRYBUNAŁU STANU I CO - PRZEPADŁ?

odpowiedz

3
4
~Antek P. 2012-10-28 (13:15) 2 lata 24 dni 6 godzin i 43 minuty temu

Jak ja lubie o Smoleńsku pogwarzyc nawet ciekawe fotki po oglądac.Tylko tego zaczyna troche brakowac czyżby temat się wyczerpywał.Można by było nowe fotki sypnąc do obiegu.

odpowiedz

45
6
~TOM 2012-10-27 (21:31) 2 lata 24 dni 22 godziny i 27 minut temu

Oj niedobrze panie Tusk ,niedobrze,jeżeli sami rosjanie już mówią ,że był to zamach,to gotowi wskazać zleceniodawcę...

odpowiedz

7
24
~Kinoman 2012-10-26 (19:09) 2 lata 26 dni i 49 minut temu

Byle jakie fotki oglądałem w lepszym wykonaniu,były ciekawsze, a na tych nic niema -ani ciałka nie widziałem żeby oko zawiesic.Tylko samolocik i nic więcej.Gorsze rzeczy widziałem na filmie Ptaki Pana Hiczkoka.A to to badziewie i wiele krzyku o nic.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 6 godzin i 18 minut temu

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-21 (13:05) 6 godzin i 53 minuty temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 6 godzin i 56 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 12 godzin i 45 minut temu

Ewa Kopacz: wykluczam ponowne wybory
dodane 2014-11-21 (08:33) 11 godzin i 25 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 3643