więcej

podkarpackie

Dożywocie dla mordercy nastolatki-niewygodnego świadka.

PAP |  dodane 2010-03-03 (15:35) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 44 minuty temu
drukuj

Stanisław Ch. odsiedzi dożywocie za zamordowanie w grudniu 2006 r. w Niechobrzu (podkarpackie) dziewczyny, która wcześniej zeznawała w sądzie przeciwko niemu. Sąd Najwyższy nie uwzględnił jego kasacji.

31-letni dziś Stanisław Ch. był oskarżony o to, że w grudniu 2006 r. razem ze swym 22-letnim kompanem Grzegorzem D. zwabili do samochodu idącą na przystanek Natalię - uczennicę maturalnej klasy rzeszowskiego Zespołu Szkół Technicznych. Ch. miał do niej pretensje, że obciążyła go zeznaniami w procesie o usiłowanie gwałtu na niespełna 15-letniej dziewczynie.

Jak ustalono w śledztwie i na procesie, Stanisław Ch. z kompanem bili Natalię w samochodzie, uderzali jej głową o deskę rozdzielczą auta, powodując liczne urazy czaszkowo-mózgowe.

Gdy broniąca się dziewczyna butem stłukła przednią szybę, Grzegorz D. zarzucił jej na szyję taśmę samoprzylepną i dusił, z pomocą drugiego sprawcy. Po uduszeniu, obaj przeciągnęli ją na tylną kanapę i obnażyli ciało. Potem porzucili je w polu.

W procesie Ch. zarzucano też, że dokonał gwałtu na zwłokach. Nie został za to skazany, bo badania materiału genetycznego nie dały jednoznacznego wyniku. Stanisław Ch. usłyszał wyrok dożywocia, a pomagający mu w zbrodni Grzegorz D. - 25 lat więzienia.

Apelacja nie zmieniła wymiaru kary. W uzasadnieniu wyroku sędziowie mówili, że zbrodnia ta poraża i nie można jej zrozumieć, gdyż zginęła młoda dziewczyna, która w niczym nie zawiniła. Według sądu bulwersujące jest to, że obaj mężczyźni po zabójstwie poszli do pracy i normalnie egzystowali w społeczeństwie. - Takich ludzi trzeba izolować - uznał sędzia.

Obrońca Ch., mec. Maksymilian Solecki wniósł skargę kasacyjną do SN, którą rozpatrzono w środę. Według adwokata, wyrok skazujący jego klienta należało uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania, bo - jak przekonywał - Stanisław Ch. nie miał motywu, by zabić dziewczynę. Utrzymywał, że jego klient nigdy nie groził Natalii w związku z jej zeznaniami, bo te zeznania w istocie nie były obciążające. Przekonywał też, że biegli psycholodzy nie przebadali Ch. Adwokat chciał też obniżenia kary swemu klientowi.

SN oddalił kasację i uznał ją za "oczywiście bezzasadną". Uzasadniając postanowienie sędzia Mirosław Cop podkreślił, że Sąd Najwyższy nie zajmuje się ustaleniami faktycznymi ani wymiarem kary - a tylko takie argumenty podnosił obrońca.

Co do badań psychiatrów, sędzia Cop zarzucił wręcz mec. Soleckiemu, że mówi nieprawdę. - Takie badania były, są w aktach sprawy. Stanisław Ch. był nawet badany tomografem komputerowym, na te badania przeznaczono znaczne nakłady - podkreślił sędzia.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 75%
nie 2 25%

Przeczytaj też

Spalone zwłoki 17-latki na polu - szukają mordercy

dodane 2010-05-25 (13:32) 4 lata 5 miesięcy 28 dni 14 godzin i 47 minut temu

12-letnie dziecko skażą na dożywocie?

dodane 2010-04-01 (08:43) 4 lata 7 miesięcy 21 dni 19 godzin i 36 minut temu

"Mózg" kobiet-zabójczyń skazana na dożywocie

dodane 2010-03-03 (16:15) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 4 minuty temu

Morderca 10-letniego chłopca ostatecznie skazany

dodane 2010-03-03 (15:05) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 13 godzin i 14 minut temu

Dożywocie za zabójstwo studentki

dodane 2009-10-12 (11:55) 5 lat 1 miesiąc 10 dni 16 godzin i 24 minuty temu

Zgwałcił i zabił nastolatkę - dożywocia nie będzie?

aktualizacja 2009-06-30 (15:53) 5 lat 4 miesiące 23 dni 12 godzin i 26 minut temu

Skazany na dożywocie wyszedł po ośmiu latach

dodane 2009-06-16 (15:35) 5 lat 5 miesięcy 6 dni 12 godzin i 44 minuty temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Czy za pedofilię powinno być dożywocie?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jyndras 2014-01-13 (22:58) 10 miesięcy 9 dni 5 godzin i 21 minut temu

Kto to ten adw. makz? To kolega dżadża?

odpowiedz

0
0
~adam 2010-03-03 (17:26) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 10 godzin i 53 minuty temu

a Prezydent Kaczyński jest za karą śmierci i brawo!
Trzeba pod tym względem wziąć przykład z Chin!!!!!! Czapa!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~ciekawy 2010-03-03 (18:38) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 9 godzin i 41 minut temu

mecenas kłamczuszek
a jak teraz zachowa się izba adwokacka w sprawie kolesia?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~xtreme 2010-03-03 (18:04) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 10 godzin i 15 minut temu

A gdzie jest kara śmierci, jak to, oprawca zdecydował
że ofiara nie ma prawa do życia ! To trzeba go sądzić po sprawiedliwości i zastosować tą samą zasadę co do jego życia, jaką on stosował względem życia swojej ofiary.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~dociekliwy 2010-03-03 (20:25) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 7 godzin i 54 minuty temu

wspólnik?
O tym drugim mordercy cisza?????? :(

odpowiedz

0
0
~Bart'ek 2010-03-03 (16:04) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 15 minut temu

Takich ludzi trzeba eliminować
a nie izolować

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~artur 2010-03-03 (17:39) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 10 godzin i 40 minut temu

NIE MAM JUŻ WIARY W POLSKIE SĄDY I SĘDZIÓW..
KTÓRZY WYPUSZCZAJĄ PRZESTĘPCÓW NA WOLNOŚC..TO NIE JEDYNY PRZYPADEK. WIĘC OJCOWIE..WEŻCIE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W SWOJE RĘCE !!!!

odpowiedz

0
0
~GMG 2010-03-03 (17:22) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 10 godzin i 57 minut temu

Zal,że ta mloda i przyzwoita dziewczyna nie żyje.

odpowiedz

0
0
~sq 2010-03-03 (17:12) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 7 minut temu

100 abolicji na wyrok KS...
...101 do wykonania. Oczekiwanie w kolejce byłoby nadzieją ale i też odpowiednią karą dla zainteresowanych. po raz pierwszy przestępcy modlili by się o porządek i przestrzeganie 5 przykazania.

odpowiedz

0
0
~giezz 2010-03-03 (16:59) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 20 minut temu

Taki los swiadkow !! Swiadczyla a on byl nadal na ...
,, wolnosci !!

odpowiedz

0
0
~lesny dziadek 2010-03-03 (16:30) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 49 minut temu

No i co
zywic gnoi na koszt Panstwa??? nie Rodzina ma utrzymac go przy zyciu donoszac mu zarcie. Albo PIFFFF PAFFFF i nie ma problemu.

odpowiedz

0
0
~am 2010-03-03 (16:29) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 50 minut temu

kara
Takich ludzi winno się eliminować ze społeczenstwa. My podatnicy płacimy za ich utrzymanie w zakładach karnych. Dość pobłarzania.

odpowiedz

0
0
~kumaty 2010-03-03 (16:28) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 51 minut temu

Dlaczego te gnoje...
nie maja jednakowego wyroku.Przecież drugi pomagał czyli mordował sędziowie.Czy to takie trudne do skumania?

odpowiedz

0
0
~yatzek 2010-03-03 (16:25) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 11 godzin i 54 minuty temu

zgadza się - eliminować a nie utzrymywać.
dla nich szkoda kuli młotkiem i gwoździem zabić

odpowiedz

0
0
~dr miod II 2010-03-03 (16:19) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 1 minutę temu

posrany kraj
to ile on dostal wczesniej za usilowanie gwaltu na 15 latce?? grzywne 20 zl??

odpowiedz

0
0
~mgrWilkołak 2010-03-03 (16:17) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 2 minuty temu

Ja bym jednego śmiecia...
powiesił, drugiego śmiecia bym utopił a śmieci rodziców którzy wychowali takie "coś" wygnał bym z kraju.

odpowiedz

0
0
~kmnb@wp.pl 2010-03-03 (16:13) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 6 minut temu

te ŚMIECI SPRZĄTNĄĆ natychmiast a ich TRUCHŁA SPRZEDAĆ instytutom
na odszkodowania jej rodzinie. ŻADNYCH żarto-PROCESÓW ani RESOCJALI w pensjonatach na lata za nasze podatki!

odpowiedz

0
0
~jana 2010-03-03 (16:12) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 7 minut temu

Kara śmierci
I znów pojawia się wystarczający powód dla wprowadzenia kary śmierci. Nie wrócimy tym życia życia, ale będziemy ponosić koszty utrzymania zwyrodnialców. Czy to sprawiedliwe aby i nas podadników karać. lepiej część tych pieniędzy obrócić w zadośćuczynienie rodzinie

odpowiedz

0
0
~Jaś 2010-03-03 (16:09) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 10 minut temu

????
a kiedy wyjdą na przepustkę żeby się zabawić ?

odpowiedz

0
0
~ssak 2010-03-03 (16:09) 4 lata 8 miesięcy 19 dni 12 godzin i 10 minut temu

Pokolenie JPII.
Typowy przyklad.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 19 godzin i 38 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 14 godzin i 39 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 5 godzin i 29 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 15 godzin i 17 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 15 godzin i 39 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 21 godzin i 6 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 9085