więcej

podkarpackie

Dożywocie dla mordercy nastolatki-niewygodnego świadka.

PAP |  dodane 2010-03-03 (15:35) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 44 minuty temu
drukuj

Stanisław Ch. odsiedzi dożywocie za zamordowanie w grudniu 2006 r. w Niechobrzu (podkarpackie) dziewczyny, która wcześniej zeznawała w sądzie przeciwko niemu. Sąd Najwyższy nie uwzględnił jego kasacji.

31-letni dziś Stanisław Ch. był oskarżony o to, że w grudniu 2006 r. razem ze swym 22-letnim kompanem Grzegorzem D. zwabili do samochodu idącą na przystanek Natalię - uczennicę maturalnej klasy rzeszowskiego Zespołu Szkół Technicznych. Ch. miał do niej pretensje, że obciążyła go zeznaniami w procesie o usiłowanie gwałtu na niespełna 15-letniej dziewczynie.

Jak ustalono w śledztwie i na procesie, Stanisław Ch. z kompanem bili Natalię w samochodzie, uderzali jej głową o deskę rozdzielczą auta, powodując liczne urazy czaszkowo-mózgowe.

Gdy broniąca się dziewczyna butem stłukła przednią szybę, Grzegorz D. zarzucił jej na szyję taśmę samoprzylepną i dusił, z pomocą drugiego sprawcy. Po uduszeniu, obaj przeciągnęli ją na tylną kanapę i obnażyli ciało. Potem porzucili je w polu.

W procesie Ch. zarzucano też, że dokonał gwałtu na zwłokach. Nie został za to skazany, bo badania materiału genetycznego nie dały jednoznacznego wyniku. Stanisław Ch. usłyszał wyrok dożywocia, a pomagający mu w zbrodni Grzegorz D. - 25 lat więzienia.

Apelacja nie zmieniła wymiaru kary. W uzasadnieniu wyroku sędziowie mówili, że zbrodnia ta poraża i nie można jej zrozumieć, gdyż zginęła młoda dziewczyna, która w niczym nie zawiniła. Według sądu bulwersujące jest to, że obaj mężczyźni po zabójstwie poszli do pracy i normalnie egzystowali w społeczeństwie. - Takich ludzi trzeba izolować - uznał sędzia.

Obrońca Ch., mec. Maksymilian Solecki wniósł skargę kasacyjną do SN, którą rozpatrzono w środę. Według adwokata, wyrok skazujący jego klienta należało uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania, bo - jak przekonywał - Stanisław Ch. nie miał motywu, by zabić dziewczynę. Utrzymywał, że jego klient nigdy nie groził Natalii w związku z jej zeznaniami, bo te zeznania w istocie nie były obciążające. Przekonywał też, że biegli psycholodzy nie przebadali Ch. Adwokat chciał też obniżenia kary swemu klientowi.

SN oddalił kasację i uznał ją za "oczywiście bezzasadną". Uzasadniając postanowienie sędzia Mirosław Cop podkreślił, że Sąd Najwyższy nie zajmuje się ustaleniami faktycznymi ani wymiarem kary - a tylko takie argumenty podnosił obrońca.

Co do badań psychiatrów, sędzia Cop zarzucił wręcz mec. Soleckiemu, że mówi nieprawdę. - Takie badania były, są w aktach sprawy. Stanisław Ch. był nawet badany tomografem komputerowym, na te badania przeznaczono znaczne nakłady - podkreślił sędzia.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 75%
nie 2 25%

Przeczytaj też

Spalone zwłoki 17-latki na polu - szukają mordercy

dodane 2010-05-25 (13:32) 4 lata 5 miesięcy 5 dni 22 godziny i 47 minut temu

12-letnie dziecko skażą na dożywocie?

dodane 2010-04-01 (08:43) 4 lata 6 miesięcy 30 dni 3 godziny i 36 minut temu

"Mózg" kobiet-zabójczyń skazana na dożywocie

dodane 2010-03-03 (16:15) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 4 minuty temu

Morderca 10-letniego chłopca ostatecznie skazany

dodane 2010-03-03 (15:05) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 21 godzin i 14 minut temu

Dożywocie za zabójstwo studentki

dodane 2009-10-12 (11:55) 5 lat 19 dni i 24 minuty temu

Zgwałcił i zabił nastolatkę - dożywocia nie będzie?

aktualizacja 2009-06-30 (15:53) 5 lat 4 miesiące 20 godzin i 26 minut temu

Skazany na dożywocie wyszedł po ośmiu latach

dodane 2009-06-16 (15:35) 5 lat 4 miesiące 14 dni 20 godzin i 44 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jyndras 2014-01-13 (22:58) 9 miesięcy 17 dni 13 godzin i 21 minut temu

Kto to ten adw. makz? To kolega dżadża?

odpowiedz

0
0
~adam 2010-03-03 (17:26) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 18 godzin i 53 minuty temu

a Prezydent Kaczyński jest za karą śmierci i brawo!
Trzeba pod tym względem wziąć przykład z Chin!!!!!! Czapa!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~ciekawy 2010-03-03 (18:38) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 17 godzin i 41 minut temu

mecenas kłamczuszek
a jak teraz zachowa się izba adwokacka w sprawie kolesia?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~xtreme 2010-03-03 (18:04) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 18 godzin i 15 minut temu

A gdzie jest kara śmierci, jak to, oprawca zdecydował
że ofiara nie ma prawa do życia ! To trzeba go sądzić po sprawiedliwości i zastosować tą samą zasadę co do jego życia, jaką on stosował względem życia swojej ofiary.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~dociekliwy 2010-03-03 (20:25) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 15 godzin i 54 minuty temu

wspólnik?
O tym drugim mordercy cisza?????? :(

odpowiedz

0
0
~Bart'ek 2010-03-03 (16:04) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 15 minut temu

Takich ludzi trzeba eliminować
a nie izolować

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~artur 2010-03-03 (17:39) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 18 godzin i 40 minut temu

NIE MAM JUŻ WIARY W POLSKIE SĄDY I SĘDZIÓW..
KTÓRZY WYPUSZCZAJĄ PRZESTĘPCÓW NA WOLNOŚC..TO NIE JEDYNY PRZYPADEK. WIĘC OJCOWIE..WEŻCIE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W SWOJE RĘCE !!!!

odpowiedz

0
0
~GMG 2010-03-03 (17:22) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 18 godzin i 57 minut temu

Zal,że ta mloda i przyzwoita dziewczyna nie żyje.

odpowiedz

0
0
~sq 2010-03-03 (17:12) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 7 minut temu

100 abolicji na wyrok KS...
...101 do wykonania. Oczekiwanie w kolejce byłoby nadzieją ale i też odpowiednią karą dla zainteresowanych. po raz pierwszy przestępcy modlili by się o porządek i przestrzeganie 5 przykazania.

odpowiedz

0
0
~giezz 2010-03-03 (16:59) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 20 minut temu

Taki los swiadkow !! Swiadczyla a on byl nadal na ...
,, wolnosci !!

odpowiedz

0
0
~lesny dziadek 2010-03-03 (16:30) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 49 minut temu

No i co
zywic gnoi na koszt Panstwa??? nie Rodzina ma utrzymac go przy zyciu donoszac mu zarcie. Albo PIFFFF PAFFFF i nie ma problemu.

odpowiedz

0
0
~am 2010-03-03 (16:29) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 50 minut temu

kara
Takich ludzi winno się eliminować ze społeczenstwa. My podatnicy płacimy za ich utrzymanie w zakładach karnych. Dość pobłarzania.

odpowiedz

0
0
~kumaty 2010-03-03 (16:28) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 51 minut temu

Dlaczego te gnoje...
nie maja jednakowego wyroku.Przecież drugi pomagał czyli mordował sędziowie.Czy to takie trudne do skumania?

odpowiedz

0
0
~yatzek 2010-03-03 (16:25) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 54 minuty temu

zgadza się - eliminować a nie utzrymywać.
dla nich szkoda kuli młotkiem i gwoździem zabić

odpowiedz

0
0
~dr miod II 2010-03-03 (16:19) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 1 minutę temu

posrany kraj
to ile on dostal wczesniej za usilowanie gwaltu na 15 latce?? grzywne 20 zl??

odpowiedz

0
0
~mgrWilkołak 2010-03-03 (16:17) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 2 minuty temu

Ja bym jednego śmiecia...
powiesił, drugiego śmiecia bym utopił a śmieci rodziców którzy wychowali takie "coś" wygnał bym z kraju.

odpowiedz

0
0
~kmnb@wp.pl 2010-03-03 (16:13) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 6 minut temu

te ŚMIECI SPRZĄTNĄĆ natychmiast a ich TRUCHŁA SPRZEDAĆ instytutom
na odszkodowania jej rodzinie. ŻADNYCH żarto-PROCESÓW ani RESOCJALI w pensjonatach na lata za nasze podatki!

odpowiedz

0
0
~jana 2010-03-03 (16:12) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 7 minut temu

Kara śmierci
I znów pojawia się wystarczający powód dla wprowadzenia kary śmierci. Nie wrócimy tym życia życia, ale będziemy ponosić koszty utrzymania zwyrodnialców. Czy to sprawiedliwe aby i nas podadników karać. lepiej część tych pieniędzy obrócić w zadośćuczynienie rodzinie

odpowiedz

0
0
~Jaś 2010-03-03 (16:09) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 10 minut temu

????
a kiedy wyjdą na przepustkę żeby się zabawić ?

odpowiedz

0
0
~ssak 2010-03-03 (16:09) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 20 godzin i 10 minut temu

Pokolenie JPII.
Typowy przyklad.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 5 godzin i 14 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 3 godziny i 34 minuty temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 4 godziny i 34 minuty temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 3 godziny i 13 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 22 godziny i 12 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 7 godzin i 24 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 687