więcej

podkarpackie

Dożywocie dla mordercy nastolatki-niewygodnego świadka.

PAP |  dodane 2010-03-03 (15:35) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 57 minut temu
drukuj

Stanisław Ch. odsiedzi dożywocie za zamordowanie w grudniu 2006 r. w Niechobrzu (podkarpackie) dziewczyny, która wcześniej zeznawała w sądzie przeciwko niemu. Sąd Najwyższy nie uwzględnił jego kasacji.

31-letni dziś Stanisław Ch. był oskarżony o to, że w grudniu 2006 r. razem ze swym 22-letnim kompanem Grzegorzem D. zwabili do samochodu idącą na przystanek Natalię - uczennicę maturalnej klasy rzeszowskiego Zespołu Szkół Technicznych. Ch. miał do niej pretensje, że obciążyła go zeznaniami w procesie o usiłowanie gwałtu na niespełna 15-letniej dziewczynie.

Jak ustalono w śledztwie i na procesie, Stanisław Ch. z kompanem bili Natalię w samochodzie, uderzali jej głową o deskę rozdzielczą auta, powodując liczne urazy czaszkowo-mózgowe.

Gdy broniąca się dziewczyna butem stłukła przednią szybę, Grzegorz D. zarzucił jej na szyję taśmę samoprzylepną i dusił, z pomocą drugiego sprawcy. Po uduszeniu, obaj przeciągnęli ją na tylną kanapę i obnażyli ciało. Potem porzucili je w polu.

W procesie Ch. zarzucano też, że dokonał gwałtu na zwłokach. Nie został za to skazany, bo badania materiału genetycznego nie dały jednoznacznego wyniku. Stanisław Ch. usłyszał wyrok dożywocia, a pomagający mu w zbrodni Grzegorz D. - 25 lat więzienia.

Apelacja nie zmieniła wymiaru kary. W uzasadnieniu wyroku sędziowie mówili, że zbrodnia ta poraża i nie można jej zrozumieć, gdyż zginęła młoda dziewczyna, która w niczym nie zawiniła. Według sądu bulwersujące jest to, że obaj mężczyźni po zabójstwie poszli do pracy i normalnie egzystowali w społeczeństwie. - Takich ludzi trzeba izolować - uznał sędzia.

Obrońca Ch., mec. Maksymilian Solecki wniósł skargę kasacyjną do SN, którą rozpatrzono w środę. Według adwokata, wyrok skazujący jego klienta należało uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania, bo - jak przekonywał - Stanisław Ch. nie miał motywu, by zabić dziewczynę. Utrzymywał, że jego klient nigdy nie groził Natalii w związku z jej zeznaniami, bo te zeznania w istocie nie były obciążające. Przekonywał też, że biegli psycholodzy nie przebadali Ch. Adwokat chciał też obniżenia kary swemu klientowi.

SN oddalił kasację i uznał ją za "oczywiście bezzasadną". Uzasadniając postanowienie sędzia Mirosław Cop podkreślił, że Sąd Najwyższy nie zajmuje się ustaleniami faktycznymi ani wymiarem kary - a tylko takie argumenty podnosił obrońca.

Co do badań psychiatrów, sędzia Cop zarzucił wręcz mec. Soleckiemu, że mówi nieprawdę. - Takie badania były, są w aktach sprawy. Stanisław Ch. był nawet badany tomografem komputerowym, na te badania przeznaczono znaczne nakłady - podkreślił sędzia.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 6 75%
nie 2 25%

Przeczytaj też

Spalone zwłoki 17-latki na polu - szukają mordercy

dodane 2010-05-25 (13:32) 4 lata 4 miesiące 26 dni 2 godziny i 1 minutę temu

12-letnie dziecko skażą na dożywocie?

dodane 2010-04-01 (08:43) 4 lata 6 miesięcy 20 dni 6 godzin i 49 minut temu

"Mózg" kobiet-zabójczyń skazana na dożywocie

dodane 2010-03-03 (16:15) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 17 minut temu

Morderca 10-letniego chłopca ostatecznie skazany

dodane 2010-03-03 (15:05) 4 lata 7 miesięcy 18 dni i 27 minut temu

Dożywocie za zabójstwo studentki

dodane 2009-10-12 (11:55) 5 lat 9 dni 3 godziny i 37 minut temu

Zgwałcił i zabił nastolatkę - dożywocia nie będzie?

aktualizacja 2009-06-30 (15:53) 5 lat 3 miesiące 20 dni 23 godziny i 39 minut temu

Skazany na dożywocie wyszedł po ośmiu latach

dodane 2009-06-16 (15:35) 5 lat 4 miesiące 4 dni 23 godziny i 57 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jyndras 2014-01-13 (22:58) 9 miesięcy 7 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Kto to ten adw. makz? To kolega dżadża?

odpowiedz

0
0
~adam 2010-03-03 (17:26) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 22 godziny i 6 minut temu

a Prezydent Kaczyński jest za karą śmierci i brawo!
Trzeba pod tym względem wziąć przykład z Chin!!!!!! Czapa!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~ciekawy 2010-03-03 (18:38) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 20 godzin i 54 minuty temu

mecenas kłamczuszek
a jak teraz zachowa się izba adwokacka w sprawie kolesia?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~xtreme 2010-03-03 (18:04) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 21 godzin i 28 minut temu

A gdzie jest kara śmierci, jak to, oprawca zdecydował
że ofiara nie ma prawa do życia ! To trzeba go sądzić po sprawiedliwości i zastosować tą samą zasadę co do jego życia, jaką on stosował względem życia swojej ofiary.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~dociekliwy 2010-03-03 (20:25) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 19 godzin i 7 minut temu

wspólnik?
O tym drugim mordercy cisza?????? :(

odpowiedz

0
0
~Bart'ek 2010-03-03 (16:04) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 28 minut temu

Takich ludzi trzeba eliminować
a nie izolować

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~artur 2010-03-03 (17:39) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 21 godzin i 53 minuty temu

NIE MAM JUŻ WIARY W POLSKIE SĄDY I SĘDZIÓW..
KTÓRZY WYPUSZCZAJĄ PRZESTĘPCÓW NA WOLNOŚC..TO NIE JEDYNY PRZYPADEK. WIĘC OJCOWIE..WEŻCIE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W SWOJE RĘCE !!!!

odpowiedz

0
0
~GMG 2010-03-03 (17:22) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 22 godziny i 10 minut temu

Zal,że ta mloda i przyzwoita dziewczyna nie żyje.

odpowiedz

0
0
~sq 2010-03-03 (17:12) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 22 godziny i 20 minut temu

100 abolicji na wyrok KS...
...101 do wykonania. Oczekiwanie w kolejce byłoby nadzieją ale i też odpowiednią karą dla zainteresowanych. po raz pierwszy przestępcy modlili by się o porządek i przestrzeganie 5 przykazania.

odpowiedz

0
0
~giezz 2010-03-03 (16:59) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 22 godziny i 33 minuty temu

Taki los swiadkow !! Swiadczyla a on byl nadal na ...
,, wolnosci !!

odpowiedz

0
0
~lesny dziadek 2010-03-03 (16:30) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 2 minuty temu

No i co
zywic gnoi na koszt Panstwa??? nie Rodzina ma utrzymac go przy zyciu donoszac mu zarcie. Albo PIFFFF PAFFFF i nie ma problemu.

odpowiedz

0
0
~am 2010-03-03 (16:29) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 3 minuty temu

kara
Takich ludzi winno się eliminować ze społeczenstwa. My podatnicy płacimy za ich utrzymanie w zakładach karnych. Dość pobłarzania.

odpowiedz

0
0
~kumaty 2010-03-03 (16:28) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 4 minuty temu

Dlaczego te gnoje...
nie maja jednakowego wyroku.Przecież drugi pomagał czyli mordował sędziowie.Czy to takie trudne do skumania?

odpowiedz

0
0
~yatzek 2010-03-03 (16:25) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 7 minut temu

zgadza się - eliminować a nie utzrymywać.
dla nich szkoda kuli młotkiem i gwoździem zabić

odpowiedz

0
0
~dr miod II 2010-03-03 (16:19) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 13 minut temu

posrany kraj
to ile on dostal wczesniej za usilowanie gwaltu na 15 latce?? grzywne 20 zl??

odpowiedz

0
0
~mgrWilkołak 2010-03-03 (16:17) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 15 minut temu

Ja bym jednego śmiecia...
powiesił, drugiego śmiecia bym utopił a śmieci rodziców którzy wychowali takie "coś" wygnał bym z kraju.

odpowiedz

0
0
~kmnb@wp.pl 2010-03-03 (16:13) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 19 minut temu

te ŚMIECI SPRZĄTNĄĆ natychmiast a ich TRUCHŁA SPRZEDAĆ instytutom
na odszkodowania jej rodzinie. ŻADNYCH żarto-PROCESÓW ani RESOCJALI w pensjonatach na lata za nasze podatki!

odpowiedz

0
0
~jana 2010-03-03 (16:12) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 20 minut temu

Kara śmierci
I znów pojawia się wystarczający powód dla wprowadzenia kary śmierci. Nie wrócimy tym życia życia, ale będziemy ponosić koszty utrzymania zwyrodnialców. Czy to sprawiedliwe aby i nas podadników karać. lepiej część tych pieniędzy obrócić w zadośćuczynienie rodzinie

odpowiedz

0
0
~Jaś 2010-03-03 (16:09) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 23 minuty temu

????
a kiedy wyjdą na przepustkę żeby się zabawić ?

odpowiedz

0
0
~ssak 2010-03-03 (16:09) 4 lata 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Pokolenie JPII.
Typowy przyklad.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Sikorski o rozmowie z Politico: niektóre moje słowa zostały nadinterpretowane
dodane 2014-10-20 (23:05) 16 godzin i 27 minut temu

materiał wideo

Oscar de la Renta nie żyje
dodane 2014-10-21 (05:23) 10 godzin i 9 minut temu

Agencja AP: USA wypłaca emerytury wydalonym nazistom
dodane 2014-10-20 (21:38) 17 godzin i 54 minuty temu

Polscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę
dodane 2014-10-21 (02:37) 12 godzin i 55 minut temu

Rosyjska prasa: Szwedzi znaleźli powód, żeby się zbroić
dodane 2014-10-20 (09:35) 1 dzień 5 godzin i 57 minut temu

Zmarł znany astronom i astrofizyk prof. Janusz Gil
dodane 2014-10-20 (09:30) 1 dzień 6 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy wierzysz w pojednanie Tusk-Kaczyński?

liczba oddanych głosów: 30877