Strona główna serwisu
Dowiedz się, jak nie płacić abonamentu RTV

Dowiedz się, jak nie płacić abonamentu RTV

Większość emerytów i rencistów, bezrobotni i korzystający z pomocy społecznej nie będą musieli płacić abonamentu za radio i telewizję. Ale - uwaga - to nie oznacza, że zostaną zwolnieni z opłacania tego haraczu automatycznie. Najpierw będą musieli wybrać się na pocztę z dokumentami, by udowodnić prawo do zwolnienia i złożyć w urzędzie pocztowym odpowiedni wniosek. Dziś "Fakt" tłumaczy, jak załatwić tę sprawę.
Nowa ustawa wprowadzająca zwolnienia z abonamentu zacznie obowiązywać najwcześniej w lutym przyszłego roku. Gdy to nastąpi, osoby, które będą chciały z tego przywileju skorzystać, będą musiały iść na pocztę i urzędniczce w okienku przedstawić dokumenty uprawniające do zwolnienia. Jakie?

W przypadku emerytów i rencistów, których emerytury i renty nie przekraczają połowy średniej pensji, czyli ok. 1300 zł na rękę - legitymację ZUS lub KRUS oraz ostatni odcinek emerytury czy renty. Osoby bezrobotne będą musiały przedstawić zaświadczenie z urzędu pracy, z kolei korzystający z pomocy społecznej - z odpowiedniego ośrodka, który pomocy im udziela.

To nie wszystko. Osoba, która chce być zwolniona z płacenia abonamentu, musi jeszcze przedstawić książeczkę RTV i wypełnić specjalny wniosek. Musi w nim oświadczyć, że nie mieszka z co najmniej dwiema osobami powyżej 26 roku życia, które same nie spełniają warunków do zwolnienia z płacenia haraczu na rtv. Jeśli bowiem osoba uprawniona do zwolnienia mieszka np. z 50-letnią córką oraz 30-letnim wnuczkiem, niestety z haraczu na radio i telewizję nie zostanie zwolniona.


Co ważne, oświadczenie można także przekazać listonoszowi, gdy przyjdzie do nas z emeryturą lub rentą. Uwaga - składając wniosek na poczcie, trzeba pokazać dowód osobisty.

Polecamy w wydaniu internetowym efakt.pl:
Czy ojciec Rydzyk bankrutuje?
Fakt

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (507)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~zidi 2010-02-20 (11:47) 8 godzin i 30 minut temu

pytanie dlaczego nie moż na lisów zakodować?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
ewcia_le 2013-03-21 (18:29) 1 godzinę i 48 minut temu

tez mam takie zdanie jak indiana ale niestety kilka dni temu przyszedl do mnie pan ze skarbowki do zaplaty mam 1500zł w ciagu 7dni !!! chyba sa nie normalni ,place za to ze mam telewizje ,place za telewizor w sklepie i jeszcze mam placic za to ze go kupilam za swoje pieniadze !!!! To niech zrobia w sklepie dla kazdego telewizory za symboliczna zlotowke to bede im placic za odbiornik banda zlodziei !!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Terez 2010-02-20 (09:15) 11 godzin i 2 minuty temu

Płaciłem abonament przez 30 lat. Od roku zaprzestałem. Wiem ,że większość narodu nie płaci. Dlaczego ja mam płacić za innych. Niech nasi posłowie wymyślą mądrą ustawę dotyczącą mediów. Jeżeli będą wszyscy płacić, to ja też. TVP-kompletnie nie oglądam. Bo nie ma co! ! Abonament winien być ściągany przy pobieraniu energii i to symboliczna złotówka. Gdyby wszyscy płacili to dla TVP by wystarczyło. Po co- jakiś pośrednik po drodze ? Poczta ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji