więcej

Do sanatorium wybierz się z ZUS.

PAP |  dodane 2011-06-08 (00:05) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 11 godzin i 7 minut temu
drukuj

Nawet lekarze nie wiedzą, że ZUS kieruje na rehabilitację znacznie szybciej niż NFZ, pisze "Dziennik Polski".

Większość ubezpieczonych stara się o sanatoria z Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie jednak na wyjazd trzeba czekać dwa lata lub nawet dłużej. Ponadto do rehabilitacji z funduszu trzeba coraz więcej dopłacać - duża część zabiegów jest płatna.

Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje do sanatorium szybko i całkowicie nieodpłatnie, zwracając jeszcze koszty dojazdu. Wniosek o rehabilitację leczniczą wypełnia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub inny specjalista, prowadzący chorego. Pacjent otrzymuje wezwanie do lekarza orzecznika ZUS, który decyduje o miejscu rehabilitacji.

Jak poinformowano w Wydziale Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji krakowskiego oddziału ZUS po otrzymaniu decyzji orzecznika obecnie wyznaczane są terminy wyjazdu na lipiec. Praktycznie więc ubiegający się o sanatorium otrzymuje termin zaledwie po ok. trzech miesiącach od złożenia wniosku. Co ważne: rehabilitacja z ZUS odbywa się - na życzenie kuracjusza - w ramach zwolnienia lekarskiego (w NFZ nie jest to możliwe, trzeba brać urlop) a pobyt trwa 24 dni (w NFZ - 21 dni).

W minionym roku ze wszystkich form rehabilitacji leczniczej w ZUS skorzystało 74,5 tys. osób w całej Polsce. Jednak często pacjenci nie wiedzą o tej możliwości, bo lekarze często ich o tym nie informują. Być może dlatego, że sami nie wiedzą.


(ekb)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

Prawo do leczenia tylko dla pracowitych

dodane 2012-03-01 (02:05) 2 lata 8 miesięcy 21 dni 9 godzin i 7 minut temu

Połączą ZUS z NFZ?! To będzie tandem!

dodane 2011-11-14 (05:10) 3 lata 8 dni 6 godzin i 2 minuty temu

Kardiologia na razie bez cięcia

dodane 2011-07-02 (05:30) 3 lata 4 miesiące 20 dni 5 godzin i 42 minuty temu

Czeka nas chaos w przychodniach?

dodane 2011-06-30 (03:25) 3 lata 4 miesiące 23 dni 7 godzin i 47 minut temu

Kiedy lekarz nie chce wypisać zwolnienia...

dodane 2011-06-02 (00:15) 3 lata 5 miesięcy 20 dni 10 godzin i 57 minut temu

Recepty bez wizyty u lekarza nie dostaniesz

dodane 2011-03-30 (00:45) 3 lata 7 miesięcy 23 dni 10 godzin i 27 minut temu

NFZ robi pacjentom dobrze, czy na pewno?

dodane 2011-03-01 (09:52) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 20 minut temu

W nocy i święta lepiej nie choruj

dodane 2011-02-16 (03:20) 3 lata 9 miesięcy 6 dni 7 godzin i 52 minuty temu

NFZ wyda miliony na szpiegowanie lekarzy i pacjentów

dodane 2011-01-25 (06:41) 3 lata 9 miesięcy 28 dni 4 godziny i 31 minut temu
materiał foto

Pierwsza taka operacja

dodane 2010-07-27 (12:48) 4 lata 3 miesiące 25 dni 22 godziny i 24 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (26)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
skikaka 2012-04-16 (18:05) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 17 godzin i 7 minut temu

czy ktoś jedzie do Bryzy 9 sierpnia 2012

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~golter 2012-05-14 (11:56) 2 lata 6 miesięcy 7 dni 23 godziny i 16 minut temu

Byłam w sanatorium tylko jeden raz po operacji kregosłupa w Swieradowie Zdrój w osrodku Lukas.Rehabilitacja była bardzo dobra,personel miły.Jedyne zastrzezenie mam tylko do kuchni,pacjenci z ZUS byli dyskryminowani a Niemcy faworyzowani.Najwazniejsze ze stan zdrowia uległ duzej poprawie.Jezeli jedzie sie do sanatorium po zdrowie to mozna liczyc na poprawe a jezeli jedzie sie dla rozrywki bo i takich nie mało to nie ma co liczyc na powrót do zdrowia.

odpowiedz

1
0
~bodzio 2012-03-31 (17:49) 2 lata 7 miesięcy 21 dni 17 godzin i 23 minuty temu

Lekarz podstawowej opieki kieruje pacjenta do ZUS a tam lekarz orzekający kieruje chorego pacjenta do ... domu.I tak się kończy pobyt w sanatorium.Do sanatorium jadą zdrowi ludzie szukający pocieszenia a nie leczenia

odpowiedz

1
0
~pan 2011-06-09 (20:15) 3 lata 5 miesięcy 12 dni 14 godzin i 57 minut temu

srus
to dziadostwo śmie wysyłać tam gdzie chce za MOJE PIENIĄDZE stosując inwigilację sprawdzanie nocne i dając dziadowskie "jedzenie" -rozwiązać toto i oddać mi moją kasę sam wybiore miejsce i za nie zapłacę

odpowiedz

1
0
~dziadek 2011-06-08 (10:02) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 10 minut temu

to dziadostwo
Obiecałem sobie, że noga moja nie stanie i nigdy niebędę starał, lepiej siedzieć z wędeczką... byłem z NFZ Wieniec obok Włocławka, uciekłem kilka dni wcześniej, kupa ludzi na stołówce, spęd ludzi do koryta na łapucapu, koryto obrzydliwe. Musiałem chodzić do sklepiku by zjeść sobie z ukrycia To horror

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~mm 2011-06-08 (10:53) 3 lata 5 miesięcy 14 dni i 19 minut temu

to nie jedz, miejsce zostanie dla mnie

odpowiedz

0
1
~mm 2011-06-08 (10:53) 3 lata 5 miesięcy 14 dni i 19 minut temu

to nie jedz, miejsce zostanie dla mnie

odpowiedz

1
0
~ryszard 2011-06-08 (10:08) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

ZUS ma w tym swój "szczytny" cel:
wysłać do swojego sanatorium,oddać w ręce swoich lekarzy cudotwórców, zrobić swoje badania, pozornie i chwilowo podleczyć,wydać na koniec swoją opinię o bardzo dobrym zdrowiu kuracjusza a zusowska komisja lekarska zadba już o to aby choremu człowiekowi zabrać rentę i wysłać do pracy. Wiem co piszę, byłem w takim sanatorium i na własnej skurze doświadczyłem tych ZUS-owskich metod. Na szczęscie nie dałem się nabrać.

odpowiedz

3
0
~dziadek 2011-06-08 (10:03) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 9 minut temu

to dziadostwo
Obiecałem sobie, że noga moja nie stanie i nigdy niebędę starał, lepiej siedzieć z wędeczką... byłem z NFZ Wieniec obok Włocławka, uciekłem kilka dni wcześniej, kupa ludzi na stołówce, spęd ludzi do koryta na łapucapu, koryto obrzydliwe. Musiałem chodzić do sklepiku by zjeść sobie z ukrycia To horror

odpowiedz

2
0
~Grazka 2011-06-08 (10:01) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 11 minut temu

zus
Moze , ktos z zusu powinien pojechac sobie na kontrole do sanatorium.? Zobaczyliby na co wydają pieniadze podatników.

odpowiedz

2
0
~ela 2011-06-08 (09:51) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 21 minut temu

wielki kant
zus wysyła do santorium ludzi chorych - ponoc:). Byłam w sanatorium prywatnie i widzialam tych ludzi z zusu.Bawili sie na całego, na zabiegi nie chcialo im sie chodzic. To dla nich darmowe wczasy !!!Nie pracują i jeżdzą do sanatorium dwa razy do roku za damoche.Ja pracuje i musze sobie zaplacic za pobyt prywatnie aby odpoczac.Fakt , mam pokój 1 osobowy i w pokoju luksus ale za swoje pieniadze.Rozumie , naprawde chorych ludzi , którzy jadą z zusu ale takich akurat jest bardzo mało.Podczas swojego pobyty napatrzyłam sie na tych niby chorych ludzi z zusu:).....Szalg mnie trafia, ze jest taka niesprawiedliwosc.

odpowiedz

1
0
~obserwator 2011-06-08 (09:36) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 36 minut temu

Sanatorium ZUS
moze jechac kazdy zatrudniony ale trzeba pamietac ze to szpital jest

odpowiedz

1
0
~anna 2011-06-08 (09:22) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 50 minut temu

zus
Tak, zus kieruje do sanatorium dwa razy w roku.Koszt jednego pensjonariusza wynosi przeszlo 5 tys zł. I za to wszystko podatnicy placą.!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~hala 2011-06-08 (09:21) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 51 minut temu

emerytka
czy będąc na emeryturze mogę skorzystać z sanatorium? Mam 60 lat i korzystam tylko z sanatorim refundowane z NFZ.

odpowiedz

3
0
~gosc 2011-06-08 (09:16) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 56 minut temu

sanatorium
Byłem w ramach prewencji rentowej i rentę mi zabrali ( uzdrowili mnie).Przez ponad rok walczyłem w sądzie i udało się,jeszcze jedno.....jedzenie/ jak oni tam traktują ludzi skierowanych przez ZUS? kto był ten wie

odpowiedz

1
0
~kaja 2011-06-08 (08:56) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 2 godziny i 16 minut temu

nie radzę
standard pobytu w sanatorium ZUS jest skrajnie różny od standardu budynków urzędników ZUS. Sanatoriusze całkowicie za darmo przebywają w ośrodkach o standardzie lat 60tych ub. wieku. Byłam w tym roku z NFZ w Szczawnicy, a koleżanka z ZUS też w Szczawnicy. Horror: wieloosobowe pokoje, bez czajnika telewizora, lodówki, wspólne łazienki dla kilku wieloosobowych pokoi..... rozlatujące się meble....

odpowiedz

2
1
~ABC 2011-06-08 (08:46) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 2 godziny i 26 minut temu

Zawracanie głowy
Dwukrotnie byłem "wysyłany" przez ZUS do tzw. sanatorium do Dźwirzyna. To nie ma nic wspólnego z prawdziwym sanatorium! Już na pierwszym spotkaniu podają listę zakazów, nakazów itd. Obowiązkowo trzeba być w pokoju o 21 bo w innym przypadku zgłaszają na policję. Ciekawe tylko na jakiej podstawie. Godzina obchodu podana na grafiku nie ma nic wspólnego z faktyczną godziną gdyż ta zależy od widzi mi się pielęgniarki. Nie ma żadnej konsultacji lekarskiej. Na pierwszym "badaniu" poza wypełnieniem ankiety, lekarz nie zawraca sobie głowy zapytaniem jak się pacjent czuje. Kolejne badanie po tygodniu dokonuje pani ordynator. Też nie zawraca sobie głowy wysłuchaniem pacjenta tylko odbiera prywatne rozmowy telefoniczne. Terapia to również totalna porażka. Pani ordynator poświęca natomiast dużo energii na reklamę swojego ośrodka gdzieś koło Szczecina. Tłumaczy nawet jak powinno wyglądać skierowanie i jaki wpisać kod choroby. Wypis z "sanatorium" to standardowy szablon z Worda. Dziwnych rzeczy się dowiedziałem o sobie z tego wypisu. Gratuluję właścicielom ośrodka skuteczności w wyciąganiu kasy z ZUS. Faktem jest też że 3/4 pacjentów to renciści - symulanci którzy potrzebują papierka do przedłużenia renty. W rozmowach zdradzają że i tak pracują na czarno. Wszyscy o wszystkim wiedzą a kasa z ZUS wypływa. Smutne jest to że człowiek bez układów i grubej teczki papierów z pseudo leczenia nie ma co liczyć na rentę i jakąkolwiek pomoc z ZUS kiedy jej naprawdę potrzebuje.

odpowiedz

0
0
~Monika 2011-06-08 (08:38) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 2 godziny i 34 minuty temu

gdzie sklada sie taki wniosek?
gdzie skøada sie taki wniosek?w Zusie?prosze o podpoiwiedz

odpowiedz

1
0
~uzdrowiciel 2011-06-08 (08:29) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 2 godziny i 43 minuty temu

Tylko sie tam zgłoś, to po powrocie z sanatorium zostajesz uzdrowiony przez ZUS i dalej do pracy a nie na rentę.

odpowiedz

0
0
~magda marko 2011-06-08 (08:12) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 3 godziny i 1 minutę temu

niedopowiedzenie???
czy takie lecznicze wyjazdy z ZUS - to dla pracujących (i ja tak wiem) czy dla wszystkich ubezpieczonych??????????????????

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 21 godzin i 32 minuty temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-21 (13:05) 22 godziny i 7 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 22 godziny i 10 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 3 godziny i 59 minut temu

Ewa Kopacz: wykluczam ponowne wybory
dodane 2014-11-21 (08:33) 1 dzień 2 godziny i 39 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.