więcej

Dlaczego Polacy nie lubią Romów?.

wp.pl |  dodane 2010-08-09 (06:00) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 11 godzin i 53 minuty temu
drukuj


Było tak: w listopadzie zeszłego roku, w Limanowej, na ulicy Witosa dwóch Romów pochodzących z jednej rodziny spożywało alkohol w mieszkaniu pewnego Polaka. Kiedy skończyli – wszyscy wyszli przed blok. Co było dalej – nie wiadomo, znane są tylko fakty z policyjnego protokołu: dwóch Polaków trafiło do szpitala po tym, jak zostali zaatakowani z użyciem siekiery i koszy na śmieci; zdemolowano świeżo odremontowaną klatkę schodową i drzwi wejściowe. Spośród napastników zatrzymano jedynie Polaka, właściciela mieszkania. Jeden z Romów zgłosił się na policję kilka tygodni później - pisze w felietonie dla Wirtualnej Polski Piotr Czerski.

Ale było i tak: w lipcu tego roku pochodzący z tej samej rodziny Rom obrzucił wyzwiskami ciężarną kobietę, która została zaatakowana przez jego psa. Ciąg dalszy częściowo znamy z relacji medialnych: kilkudziesięciu mieszkańców – mężczyzn, ale także kobiet, dzieci, staruszek – wyległo na ulicę i tylko interwencja policji zapobiegła siłowemu rozwiązaniu konfliktu. Ta część, której w większości relacji próżno szukać, brzmi: ramię w ramię z Polakami stanęli członkowie niektórych romskich rodzin, a w stronę zgromadzonych – przy biernej postawie policji – rzucano koktajle Mołotowa.

Konflikt z Limanowej nie pozwala bowiem wpisać się w czarno-biały schemat, który w swoim felietonie próbuje narzucić Michał Sutowski, choć byłoby równie nadmiernym uproszczeniem traktowanie go jako zwykłych sąsiedzkich waśni pomiędzy jedną niesforną rodziną a społecznością lokalną. W rzeczywistości limanowski incydent wynika bowiem z nieuniknionych napięć, jakie pojawiają się zawsze na styku dwóch społeczności, różniących się kulturą, obyczajami, rozumieniem świata, jego porządku i własnego w nim miejsca. Społeczności, które nauczyły się podstaw egzystencji obok siebie i ze sobą – ale których integracja jest ograniczona. Nie tylko ze względu na polski brak otwartości – ale także z powodu romskiej strategii zachowania tożsamości, o skuteczności której świadczy najlepiej przetrwanie okresu wzmożonych i dosyć brutalnych wysiłków integracyjnych państwa, czyli tzw. produktywizacji.

Rewersem tej samej strategii, która od tysiąca lat pozwala Romom chronić swoją tożsamość i bardzo zróżnicowaną, ale unikatową kulturę, jest jednak uznanie wielu regulacji państwowych za podrzędne względem własnego, zwyczajowego systemu norm społecznych. Wbrew temu, co sugeruje Michał Sutowski, impulsami wyzwalającymi otwarte konflikty polsko-romskie w ostatnich latach, nie były tylko „drobne incydenty”. W najpoważniejszym, tzw. pogromie mławskim, kiedy tłum Polaków przez dwa dni metodycznie niszczył mienie należące do zamożnych rodzin romskich (obyło się przy tym na szczęście bez rozlewu krwi), zapalnikiem okazał się spowodowany przez młodego Roma wypadek samochodowy, w którym jedna osoba zginęła, a druga odniosła bardzo poważne obrażenia. Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, a lokalna społeczność romska odmawiała wskazania organom ścigania miejsca jego pobytu przez dwa dni. Ostatecznie, dzięki mediacjom, stawił się on na posterunku, zbyt jednak późno, żeby możliwe było bezpieczne ugaszenie rozpalonych emocji.

Sutowski o wydarzeniach w Mławie nie wspomina – a szkoda, bo właśnie ten konflikt został starannie przeanalizowany w raporcie „Cyganie i Polacy w Mławie, konflikt etniczny czy społeczny?”, którego autorzy przestrzegają przed pokusą prostej interpretacji, jaką oferuje etykieta „wybuchu nacjonalizmu”. Co więcej: bodaj najważniejszą z pośrednich przyczyn wydarzeń mławskich było ekonomiczne wykluczenie – tyle, że dotyczyło ono Polaków, którzy frustrację wywołaną rosnącym bezrobociem i brakiem perspektyw rozładowali niszcząc mienie tych Romów, którzy należeli do finansowej elity miasta.

O tym, że kluczem do poprawy sytuacji społecznej polskich Romów jest edukacja, wiedzą także członkowie romskich elit. Problem w tym, że na przeszkodzie stoi nie tylko niewydolny i niedostosowany do specyficznych potrzeb mniejszości system edukacyjny, ale też przestrzegane szczególnie przez najliczniejszą w Polsce grupę (Polska Roma) konserwatywne zasady romanipen, zakazujące Romom wykonywania wielu zawodów, wśród których znajdują się te związane z wysokim statusem społecznym, jak zawód lekarza czy prawnika, i sugerujące w zamian tradycyjne romskie profesje – takie jak kowalstwo, bielenie kotłów czy handel końmi – które w XXI wieku nie dają możliwości społecznego awansu. To przywiązanie do tradycyjnych zasad – stojących w jawnym i być może nierozwiązywalnym konflikcie z wymaganiami stawianymi przez współczesny rynek pracy czy system hierarchii społecznej – jest równie ważnym jak zewnętrzne czynnikiem, wpływającym na złą statystykę: zaledwie 70% romskich dzieci w Polsce wypełnia obowiązek szkolny.

Liczebność polskich Romów szacuje się na 12-35 tysięcy. Wbrew efektownej puencie felietonu Sutowskiego – nie grożą nam płonące getta, byłoby jednak fatalnym błędem, gdybyśmy z tego powodu zrezygnowali z wyzwania, jakim jest poszukiwanie dobrego dla obu stron modelu koegzystencji ze społecznością romską. Wyzwania, które wymaga wielkiego wysiłku, ostrożności, a przede wszystkim – zrozumienia skomplikowanej sieci zależności i realnych przyczyn wpływających na obecną sytuację. Nie przysłuży się temu nawet najgorliwsza „robota w dyskursie”, jeżeli bazować będzie na powielaniu klisz i najprostszych stereotypach. Równie krzywdzących dla obu stron.

Piotr Czerski specjalnie dla Wirtualnej Polski

Przeczytaj cały felieton Michała Sutowskiego "Romowie do getta: prędzej czy później?"

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 40 66.67%
nie 20 33.33%

Przeczytaj też

Romowie z Limanowej grozili sąsiadom i napadli ich?

dodane 2011-01-26 (17:25) 4 lata 1 dzień i 28 minut temu

Romowie do getta: prędzej czy później?

dodane 2010-07-30 (09:14) 4 lata 5 miesięcy 28 dni 8 godzin i 39 minut temu

W innych serwisach

Piotr Czerski

Poeta, pisarz, współzałożyciel zespołu "Towary Zastępcze", autor kilku popularnych blogów, informatyk, były współpracownik pisma "Ha!art". Wydał m.in. książkę "Ojciec odchodzi", krytycznie dokumentującą nastroje społeczne towarzyszące śmierci papieża Jana Pawła II.


Opinie (191)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~ania 2010-08-09 (13:30) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 4 godziny i 23 minuty temu

milion złotych na potrzeby Romów w Bystrzycy Kłodzkiej
Tyle właśnie dostała gmina Bystrzyca Kłodzka na potrzeby Romów których populacja w tym rejonie wynosi ok 300 osób. Czyli milion złotych dzielimy na 300. Ciekawe czy samotne matki Polki tyle kiedyś wogóle dostały...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~biedrona2010 2010-12-25 (05:19) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 12 godzin i 34 minuty temu

A dodatkowo
chciałam tylko jeszcze powiedzieć że właśnie niedawno miałam się okazję przekonać co to za ludzie gdyż pewne osoby z dalszej rodziny związały się właśnie z osobami romskiego pochodzenia była to oczywiście katastrofa dla całej rodziny i skończyła się intrygami ,szkalowaniem i różnego rodzaju tego typu sprawami .W chwili gdy pojawił się u nas krewny związany z takimi ludżmi i zaczął proponować konsolidację tzw."rodziny" kategorycznie odmówiłam i wiedziałam że to dobra decyzja dlatego że tuż po tym okazało się że wszystkie przykrości i nieprzyjemności są właśnie związane z tą częścią krewnych co jeszcze mocniej mnie utwierdziło w swojej racji.Właściwie teraz wiem doskonale że nigdy ich nie zaakceptuję żeby nie wiem co się działo -NIGDY!!!!!!!!!!!!!! -chcesz mieć spokój w rodzinie - odizoluj romów jeśli tacy są! , .

odpowiedz

1
0
~Mears 2010-08-11 (19:07) 4 lata 5 miesięcy 15 dni 22 godziny i 46 minut temu

Dlaczego Polacy nie lubią Romów?
A kogo lubia? Nawet sami siebie nie......

odpowiedz

1
0
Gremling 2010-08-09 (17:57) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 23 godziny i 56 minut temu

Jeszcze jedno
Poza tym co napisałem wcześniej pozostaje jedna zasadnicza rzecz: oni sie cały czas powołują na jakąś swoją pseudo-tradycje ze średniowiecza ,którą żyją na przekór nam i naszej kulturze. Ta ich ,,tradycja" taborowa ludu wedrownego stoii od zawsze w ostrym konflikcie z naszymi normami społecznymi i tym co te wymogi narzucają. Oni wprost mają to w d. i ich to nie obchodzi. Polak tyra i ciężko haruje ,a cygan tymczasem do roboty nie pójdzie ,dla niego lepsze jest cwaniactwo i złodziejstwo. Do szkół by dzieci posyłali ,ale nieeee. Bo i po co ? Pójdzie ci tylko taki bachor do góra 3-4 klasy ,żeby sie nauczył pisać ,czytać ,coś tam zliczyć i tyle. Wiecej im nie potrzeba. Dalej to on sie bedzie uczył ,,życia" od ojca i starszych braci. Dodatkowo na siłe i na przekór nam trzymają sie tych swoich bzdurnych ,,tradycji" i zachowań. Kto im broni normalnie żyć tak jak my? Kto im broni dzieciaki do szkół posyłać ? Nikt im nie broni zostawać lekarzami i papugami. Nie ma żadnego zapisu o zakazie pracy w danej dziedzinie dla nich. Oni sami sobie takie durne ponakładali ograniczenia. Nie chcą żyć jak normalni ludzie w normalnym kraju ,chcą dalej żyć jak w średniowieczu wędrowny lud , no to niech sobie żyją. Tylko niech nie skomlą potem ,że Polacy ich nie lubią. Sami sobie na własne życzenie to robią.

odpowiedz

1
0
~Nick 2010-08-09 (17:54) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 23 godziny i 59 minut temu

Dlaczego Polacy nie lubią Romów?
Bo nikt nie lubi Polaków.

odpowiedz

1
0
~BOBEK 2010-08-09 (17:09) 4 lata 5 miesięcy 18 dni i 44 minuty temu

ZAPRASZAMY
DO MASZKOWIC KOŁO ŁĄCKA, ZOBACZYCIE JAK ŻYJĄ ROMOWIE I ZAPYTAJCIE DLACZEGO SIĘ ICH NIE LUBI!!! ONI UWAŻAJĄ ,ŻE IM SIĘ WSZYSTKO NALEŻY, A PRACOWAĆ SIĘ NIE CHCE!!!!

odpowiedz

1
0
~gość 2010-08-09 (12:54) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 4 godziny i 59 minut temu

a może to oni
nie dadzą się nigdzie lubić ?

odpowiedz

1
0
~alicja 2010-08-09 (12:35) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 5 godzin i 18 minut temu

tak, Romowie chętnie zasłaniają się swoimi tradycjami
Szczególnie tymi, które nie pozwalają im pracować. Nie muszą byś lekarzami czy prawnikami- ale nic nie stoi na przeszkodzie by byli stolarzami, spawaczami, rolnikami- problem w tym że przyzwyczaili się do wegetacji za pieniądze podatników i po prostu nie chce się im pracować. Głównym ich zajęciem to wyciąganie z Mopsu zasiłków i kradzieże.

odpowiedz

0
1
~yoyo 2010-08-15 (20:44) 4 lata 5 miesięcy 11 dni 21 godzin i 9 minut temu

siredniowiecze
rom pochodza z rumuni i chorwaci napadli nanas w 4 a nas bylo 5ciu mysileli ze dazĂ  rade ale my dalisimy rade jednego znas okaleczyli podcieli mu siciegna nug ja to bym robil jak w siredniowieczu napal nabijac i przydzielac nagrode za jednego 5000euro he he samo zlo..

odpowiedz

0
1
~anty 2010-08-09 (18:12) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 23 godziny i 41 minut temu

Polacy lubią Cyganów
żydów nie lubią, za ich zachowania antypolskie

odpowiedz

0
1
~Rom 2010-08-09 (18:00) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 23 godziny i 53 minuty temu

Jestem Cyganem
Ja jestem Cyganem i urodzilem sie w Polsce pracuje mam kochajaca zone (Polkie) i dwoje dzieci. Pracuje i place rachunki i mam juz dosc sluchania ze Romowie to tylko zlodzieje i nie roby. Nie kazdy jest taki sam. Tylko ludzie zacofanie mowia zle o Romach. Dlaczego Rom ktory urodzil sie w Polsce jest gorzej traktowany jak jakis Czarny??? Bo co bo czarnych pokazuja w teledyskach i filmach akcji???? Polska zawsze bedzie zacofanym krajem czy to komus sie podoba czy nie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
1
~ha 2010-08-09 (17:30) 4 lata 5 miesięcy 18 dni i 23 minuty temu

dlaczego w europie nikt nie lubi polaków pisac
polaczki

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~pp 2010-08-09 (16:54) 4 lata 5 miesięcy 18 dni i 59 minut temu

Powinno się czyścić Polske z cygańskiej chołoty.
na początek powinno się sterylizować brudne cyganki , a małych złodziei wysyłać na wycieczkę do Indii w jedną stronę

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
1
~sese 2010-08-09 (16:03) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Jedyny widziany rasizm to Tuskowe oświadczenie, że mohery to ludzi 2 kategorii
To był rasizm państwowy. Potwierdzony emeryturami 400-500zł. Bijatyki z romami to folklor ludowy.

odpowiedz

0
0
romaniciajelisa 2013-04-09 (21:52) 1 rok 9 miesięcy 17 dni 20 godzin i 1 minutę temu

Niektórzy Polacy są gorsi od cyganów !!

odpowiedz

0
0
~karina 2013-04-09 (21:47) 1 rok 9 miesięcy 17 dni 20 godzin i 6 minut temu

jesteście rasitami ,,,nie wszyscy romowie są tacy !!!

odpowiedz

0
0
~biedrona2010 2010-12-21 (10:47) 4 lata 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 6 minut temu

Niestety ale NIE
Dopóki ta nacja będzie się posługiwać zacietrzewieniem wobec nas polaków dopóty nigdy taka koegzystencja nie wystąpi ,nie ma co się zastanawiać bo i nie ma nad czym .Rzeczywistość jest taka a nie inna i nie ważne czy idzie kobieta w ciąży czy jeszcze ktoś inny ,zostanie zbluzgana bo ta nacja nie może żyć bez krętactw,łobuzerstwa i intryg w najgorszym guście . Proszę mi pokazać osobę z takiej nacji która całe swoje życie nikomu krzywdy żadnej nie wyrządziła - nie ma możliwości pokazania takiej osoby bo ta nacja ma to w genach i pewnie by wymarli gdyby nie ich koszmarne charaktery i niegodziwość .Ja nie widziałam nigdy uczciwego roma i nie przewiduję zobaczyć bo takich zwyczajnie NIE MA!!!!!! , .

odpowiedz

0
0
~yoyo 2010-08-15 (20:24) 4 lata 5 miesięcy 11 dni 21 godzin i 29 minut temu

romowie muszĂ  opuscic nasze panistwo lepiej dlanich..

odpowiedz

0
0
~Rusin 2010-08-13 (19:08) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 22 godziny i 45 minut temu

nieprawda
Sam tytuł artykułu to perfidna manipulacja.Tak samo mógłbym zapytac ,dlaczego autor jest głupi. Ja akurat lubię Romów.Wszyscy ludzie są bracmi i stanowimy jedno.Ziemia jest nasza wspólna.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~raniory 2010-08-13 (18:38) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 23 godziny i 15 minut temu

nie wszyscy sa zli
jestem romka urodzialm sie w polsce i tam sie wychowalam teraz pracuje jako tlumacz przysiegly w londynie moja cala rodzina jest wykrztalcona i nasi znajomi nie uwazaja ze edukacja to cos zlego .moi rodzice i rodzenstwo tez pracuja i pracowali jeszcze w polsce nie kazdy jest zly i leniwy tylko dlatego ze jest romem takie opinie sa nie zle i troche rasistoskie

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 21362