więcej

Dlaczego Polacy nie lubią Romów?.

Piotr Czerski

wp.pl |  dodane 2010-08-09 (06:00) 3 lata 11 miesięcy 22 dni 11 godzin i 32 minuty temu
drukuj
Było tak: w listopadzie zeszłego roku, w Limanowej, na ulicy Witosa dwóch Romów pochodzących z jednej rodziny spożywało alkohol w mieszkaniu pewnego Polaka. Kiedy skończyli – wszyscy wyszli przed blok. Co było dalej – nie wiadomo, znane są tylko fakty z policyjnego protokołu: dwóch Polaków trafiło do szpitala po tym, jak zostali zaatakowani z użyciem siekiery i koszy na śmieci; zdemolowano świeżo odremontowaną klatkę schodową i drzwi wejściowe. Spośród napastników zatrzymano jedynie Polaka, właściciela mieszkania. Jeden z Romów zgłosił się na policję kilka tygodni później - pisze w felietonie dla Wirtualnej Polski Piotr Czerski.

Ale było i tak: w lipcu tego roku pochodzący z tej samej rodziny Rom obrzucił wyzwiskami ciężarną kobietę, która została zaatakowana przez jego psa. Ciąg dalszy częściowo znamy z relacji medialnych: kilkudziesięciu mieszkańców – mężczyzn, ale także kobiet, dzieci, staruszek – wyległo na ulicę i tylko interwencja policji zapobiegła siłowemu rozwiązaniu konfliktu. Ta część, której w większości relacji próżno szukać, brzmi: ramię w ramię z Polakami stanęli członkowie niektórych romskich rodzin, a w stronę zgromadzonych – przy biernej postawie policji – rzucano koktajle Mołotowa.

Konflikt z Limanowej nie pozwala bowiem wpisać się w czarno-biały schemat, który w swoim felietonie próbuje narzucić Michał Sutowski, choć byłoby równie nadmiernym uproszczeniem traktowanie go jako zwykłych sąsiedzkich waśni pomiędzy jedną niesforną rodziną a społecznością lokalną. W rzeczywistości limanowski incydent wynika bowiem z nieuniknionych napięć, jakie pojawiają się zawsze na styku dwóch społeczności, różniących się kulturą, obyczajami, rozumieniem świata, jego porządku i własnego w nim miejsca. Społeczności, które nauczyły się podstaw egzystencji obok siebie i ze sobą – ale których integracja jest ograniczona. Nie tylko ze względu na polski brak otwartości – ale także z powodu romskiej strategii zachowania tożsamości, o skuteczności której świadczy najlepiej przetrwanie okresu wzmożonych i dosyć brutalnych wysiłków integracyjnych państwa, czyli tzw. produktywizacji.

Rewersem tej samej strategii, która od tysiąca lat pozwala Romom chronić swoją tożsamość i bardzo zróżnicowaną, ale unikatową kulturę, jest jednak uznanie wielu regulacji państwowych za podrzędne względem własnego, zwyczajowego systemu norm społecznych. Wbrew temu, co sugeruje Michał Sutowski, impulsami wyzwalającymi otwarte konflikty polsko-romskie w ostatnich latach, nie były tylko „drobne incydenty”. W najpoważniejszym, tzw. pogromie mławskim, kiedy tłum Polaków przez dwa dni metodycznie niszczył mienie należące do zamożnych rodzin romskich (obyło się przy tym na szczęście bez rozlewu krwi), zapalnikiem okazał się spowodowany przez młodego Roma wypadek samochodowy, w którym jedna osoba zginęła, a druga odniosła bardzo poważne obrażenia. Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, a lokalna społeczność romska odmawiała wskazania organom ścigania miejsca jego pobytu przez dwa dni. Ostatecznie, dzięki mediacjom, stawił się on na posterunku, zbyt jednak późno, żeby możliwe było bezpieczne ugaszenie rozpalonych emocji.

Sutowski o wydarzeniach w Mławie nie wspomina – a szkoda, bo właśnie ten konflikt został starannie przeanalizowany w raporcie „Cyganie i Polacy w Mławie, konflikt etniczny czy społeczny?”, którego autorzy przestrzegają przed pokusą prostej interpretacji, jaką oferuje etykieta „wybuchu nacjonalizmu”. Co więcej: bodaj najważniejszą z pośrednich przyczyn wydarzeń mławskich było ekonomiczne wykluczenie – tyle, że dotyczyło ono Polaków, którzy frustrację wywołaną rosnącym bezrobociem i brakiem perspektyw rozładowali niszcząc mienie tych Romów, którzy należeli do finansowej elity miasta.

O tym, że kluczem do poprawy sytuacji społecznej polskich Romów jest edukacja, wiedzą także członkowie romskich elit. Problem w tym, że na przeszkodzie stoi nie tylko niewydolny i niedostosowany do specyficznych potrzeb mniejszości system edukacyjny, ale też przestrzegane szczególnie przez najliczniejszą w Polsce grupę (Polska Roma) konserwatywne zasady romanipen, zakazujące Romom wykonywania wielu zawodów, wśród których znajdują się te związane z wysokim statusem społecznym, jak zawód lekarza czy prawnika, i sugerujące w zamian tradycyjne romskie profesje – takie jak kowalstwo, bielenie kotłów czy handel końmi – które w XXI wieku nie dają możliwości społecznego awansu. To przywiązanie do tradycyjnych zasad – stojących w jawnym i być może nierozwiązywalnym konflikcie z wymaganiami stawianymi przez współczesny rynek pracy czy system hierarchii społecznej – jest równie ważnym jak zewnętrzne czynnikiem, wpływającym na złą statystykę: zaledwie 70% romskich dzieci w Polsce wypełnia obowiązek szkolny.

Liczebność polskich Romów szacuje się na 12-35 tysięcy. Wbrew efektownej puencie felietonu Sutowskiego – nie grożą nam płonące getta, byłoby jednak fatalnym błędem, gdybyśmy z tego powodu zrezygnowali z wyzwania, jakim jest poszukiwanie dobrego dla obu stron modelu koegzystencji ze społecznością romską. Wyzwania, które wymaga wielkiego wysiłku, ostrożności, a przede wszystkim – zrozumienia skomplikowanej sieci zależności i realnych przyczyn wpływających na obecną sytuację. Nie przysłuży się temu nawet najgorliwsza „robota w dyskursie”, jeżeli bazować będzie na powielaniu klisz i najprostszych stereotypach. Równie krzywdzących dla obu stron.

Piotr Czerski specjalnie dla Wirtualnej Polski

Przeczytaj cały felieton Michała Sutowskiego "Romowie do getta: prędzej czy później?"

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 40 66.67%
nie 20 33.33%

Przeczytaj też

Romowie z Limanowej grozili sąsiadom i napadli ich?

dodane 2011-01-26 (17:25) 3 lata 6 miesięcy 5 dni i 7 minut temu

Romowie do getta: prędzej czy później?

dodane 2010-07-30 (09:14) 4 lata 1 dzień 8 godzin i 18 minut temu

W innych serwisach

Piotr Czerski

Poeta, pisarz, współzałożyciel zespołu "Towary Zastępcze", autor kilku popularnych blogów, informatyk, były współpracownik pisma "Ha!art". Wydał m.in. książkę "Ojciec odchodzi", krytycznie dokumentującą nastroje społeczne towarzyszące śmierci papieża Jana Pawła II.


Opinie (191)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
romaniciajelisa 2013-04-09 (21:52) 1 rok 3 miesiące 21 dni 19 godzin i 40 minut temu

Niektórzy Polacy są gorsi od cyganów !!

odpowiedz

0
0
~karina 2013-04-09 (21:47) 1 rok 3 miesiące 21 dni 19 godzin i 45 minut temu

jesteście rasitami ,,,nie wszyscy romowie są tacy !!!

odpowiedz

0
0
~Rusin 2010-08-13 (19:08) 3 lata 11 miesięcy 17 dni 22 godziny i 24 minuty temu

nieprawda
Sam tytuł artykułu to perfidna manipulacja.Tak samo mógłbym zapytac ,dlaczego autor jest głupi. Ja akurat lubię Romów.Wszyscy ludzie są bracmi i stanowimy jedno.Ziemia jest nasza wspólna.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~ania 2010-08-09 (13:30) 3 lata 11 miesięcy 22 dni 4 godziny i 2 minuty temu

milion złotych na potrzeby Romów w Bystrzycy Kłodzkiej
Tyle właśnie dostała gmina Bystrzyca Kłodzka na potrzeby Romów których populacja w tym rejonie wynosi ok 300 osób. Czyli milion złotych dzielimy na 300. Ciekawe czy samotne matki Polki tyle kiedyś wogóle dostały...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gosc 2010-08-09 (16:28) 3 lata 11 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

skad pochodza romowie?
niezla wiedza jesli uwazasz ze romowie pochodza z Indii, he he he jesli maja wrocic tam skad przyszli to napewno nie do Indii!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
~biedrona2010 2010-12-25 (05:19) 3 lata 7 miesięcy 6 dni 12 godzin i 13 minut temu

A dodatkowo
chciałam tylko jeszcze powiedzieć że właśnie niedawno miałam się okazję przekonać co to za ludzie gdyż pewne osoby z dalszej rodziny związały się właśnie z osobami romskiego pochodzenia była to oczywiście katastrofa dla całej rodziny i skończyła się intrygami ,szkalowaniem i różnego rodzaju tego typu sprawami .W chwili gdy pojawił się u nas krewny związany z takimi ludżmi i zaczął proponować konsolidację tzw."rodziny" kategorycznie odmówiłam i wiedziałam że to dobra decyzja dlatego że tuż po tym okazało się że wszystkie przykrości i nieprzyjemności są właśnie związane z tą częścią krewnych co jeszcze mocniej mnie utwierdziło w swojej racji.Właściwie teraz wiem doskonale że nigdy ich nie zaakceptuję żeby nie wiem co się działo -NIGDY!!!!!!!!!!!!!! -chcesz mieć spokój w rodzinie - odizoluj romów jeśli tacy są! , .

odpowiedz

0
0
~biedrona2010 2010-12-21 (10:47) 3 lata 7 miesięcy 10 dni 6 godzin i 45 minut temu

Niestety ale NIE
Dopóki ta nacja będzie się posługiwać zacietrzewieniem wobec nas polaków dopóty nigdy taka koegzystencja nie wystąpi ,nie ma co się zastanawiać bo i nie ma nad czym .Rzeczywistość jest taka a nie inna i nie ważne czy idzie kobieta w ciąży czy jeszcze ktoś inny ,zostanie zbluzgana bo ta nacja nie może żyć bez krętactw,łobuzerstwa i intryg w najgorszym guście . Proszę mi pokazać osobę z takiej nacji która całe swoje życie nikomu krzywdy żadnej nie wyrządziła - nie ma możliwości pokazania takiej osoby bo ta nacja ma to w genach i pewnie by wymarli gdyby nie ich koszmarne charaktery i niegodziwość .Ja nie widziałam nigdy uczciwego roma i nie przewiduję zobaczyć bo takich zwyczajnie NIE MA!!!!!! , .

odpowiedz

0
1
~yoyo 2010-08-15 (20:44) 3 lata 11 miesięcy 15 dni 20 godzin i 48 minut temu

siredniowiecze
rom pochodza z rumuni i chorwaci napadli nanas w 4 a nas bylo 5ciu mysileli ze dazĂ  rade ale my dalisimy rade jednego znas okaleczyli podcieli mu siciegna nug ja to bym robil jak w siredniowieczu napal nabijac i przydzielac nagrode za jednego 5000euro he he samo zlo..

odpowiedz

0
0
~yoyo 2010-08-15 (20:24) 3 lata 11 miesięcy 15 dni 21 godzin i 8 minut temu

romowie muszĂ  opuscic nasze panistwo lepiej dlanich..

odpowiedz

0
0
~raniory 2010-08-13 (18:38) 3 lata 11 miesięcy 17 dni 22 godziny i 54 minuty temu

nie wszyscy sa zli
jestem romka urodzialm sie w polsce i tam sie wychowalam teraz pracuje jako tlumacz przysiegly w londynie moja cala rodzina jest wykrztalcona i nasi znajomi nie uwazaja ze edukacja to cos zlego .moi rodzice i rodzenstwo tez pracuja i pracowali jeszcze w polsce nie kazdy jest zly i leniwy tylko dlatego ze jest romem takie opinie sa nie zle i troche rasistoskie

odpowiedz

1
0
~Mears 2010-08-11 (19:07) 3 lata 11 miesięcy 19 dni 22 godziny i 25 minut temu

Dlaczego Polacy nie lubią Romów?
A kogo lubia? Nawet sami siebie nie......

odpowiedz

0
0
~53jaro 2010-08-11 (17:39) 3 lata 11 miesięcy 19 dni 23 godziny i 53 minuty temu

niedziwcie się
polaków na zachodzie postrzegają jako złodziei i pijaków.Po jakimś czasie zyskuję się szacunek u autochtonów .

odpowiedz

0
0
~53jaro 2010-08-11 (17:34) 3 lata 11 miesięcy 19 dni 23 godziny i 58 minut temu

Lubin ul.Armii Czerwonej (dawna)
Kto mieszkał w Lubinie k\Legnicy w pobliży w\w ulicy to takie pytanie nie ma sensu> Kradzieże rozboje na porządku dziennym.

odpowiedz

0
0
~Gutek 2010-08-09 (18:26) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 23 godziny i 6 minut temu

Nikt nie lubi Romów
Mieszkam kilkanaście km od granicy z Czechami. Można tam zobaczyć osiedle romskie. Brud , smród. Na jednym z bloków był nawet napis "ostateczne rozwiązanie kwestii romskiej" w języku czeskim oczywiście. Daleko mi do skrajnych poglądów. Ale oni nie wiedzą co to porządek, nigdzie nie pracują, bajzel na podwórkach. W dodatku mnożą się jak króliki a potem swoje "pociechy" wysyłają na żebraninę. Tolerancja tolerancją ale elementarny porządek MUSI BYĆ. Dla nich to pojęcie jest obce.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
Straż Hetmańska 2010-08-09 (17:01) 3 lata 11 miesięcy 22 dni i 31 minut temu

WAŻNE PYTANIE ?
Gdzie pracują ROMOWIE ? Widział ktoś gdzieś kiedyś pracującego Roma ? W sklepie , na budowie czy gdziekolwiek indziej , proszę o wpisy , bo ja takowego cuda nie doświadczyłem !

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Rom 2010-08-09 (18:00) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 23 godziny i 32 minuty temu

Jestem Cyganem
Ja jestem Cyganem i urodzilem sie w Polsce pracuje mam kochajaca zone (Polkie) i dwoje dzieci. Pracuje i place rachunki i mam juz dosc sluchania ze Romowie to tylko zlodzieje i nie roby. Nie kazdy jest taki sam. Tylko ludzie zacofanie mowia zle o Romach. Dlaczego Rom ktory urodzil sie w Polsce jest gorzej traktowany jak jakis Czarny??? Bo co bo czarnych pokazuja w teledyskach i filmach akcji???? Polska zawsze bedzie zacofanym krajem czy to komus sie podoba czy nie.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~y 2010-08-09 (21:12) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 20 godzin i 20 minut temu

ja lubię
gorsi są Pisuary i ich nie lubię ...

odpowiedz

0
0
~GL 2010-08-09 (17:58) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 23 godziny i 34 minuty temu

mieszkam wśród nich i nie to że nie lubię,
ale nie znoszę kiedy mówią o sobie że są "Romami" - Rom znaczy "człowiek", co oznacza że wszyscy poza nimi ludźmi nie są, tak też traktują obcych - kiedy patrzy ci w oczy jest uprzejmy i spokojny, ale kiedy odwróci się do ciebie plecami, do swoich pobratymców rzuca coś kąśliwie i wiesz że właśnie skomentował nie-roma, których mają za nic. A my podatnicy płacimy za to by usiłować ich asymilować ze społeczeństwo. W moim mieście cyganie dostają dotacje do mieszkań, węgla, dzieci dostają za darmo książki do szkoły - nie-romowie nie mają takich przywilejów. A mimo to cyganie gardzą krajem który ich karmi.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~ha 2010-08-09 (17:30) 3 lata 11 miesięcy 22 dni i 2 minuty temu

dlaczego w europie nikt nie lubi polaków pisac
polaczki

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~liza 2010-08-09 (17:31) 3 lata 11 miesięcy 22 dni i 1 minutę temu

edukacja Romow
jest mało skuteczna,ponieważ dzieci uczą się Indywidualnie w domu, udając że są chore ,często wyjeżdżają na dłuższy czas z rodzicami a wtedy nie uczą się wcale,a kiedy są w domu to nie ma im kto pomóc bo rodzice ledwo umieją się podpisać, bardzo czesto kończą edukację na etapie szkoły podstawowej a de fakto na poziomie klasy 2 -giej.Romowie sami spychają się na margines.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Piotr Czerski

Piotr Czerski - poeta, pisarz, współzałożyciel zespołu "Towary Zastępcze", autor kilku popularnych blogów, informatyk, były współpracownik pisma "Ha!art". Wydał m.in. książkę "Ojciec odchodzi", krytycznie dokumentującą nastroje społeczne towarzyszące śmierci papieża Jana Pawła II.

Najważniejsze wiadomości

Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. spoliczkowania Michała Boniego
dodane 2014-07-31 (12:26) 5 godzin i 6 minut temu

Koniec wojny na Ukrainie? "Jeszcze miesiąc"
dodane 2014-07-31 (14:24) 3 godziny i 8 minut temu

Brytyjski parlament: NATO nieprzygotowane do odparcia ataku Rosji
dodane 2014-07-31 (15:32) 2 godziny i 1 minutę temu

Lech Wałęsa stracił ulicę w San Francisco
dodane 2014-07-31 (17:09) 23 minuty temu

Turczynki śmieją się w internecie na złość wicepremierowi
dodane 2014-07-31 (16:05) 1 godzinę i 27 minut temu

Ulewne deszcze na Śląsku. Pozalewane drogi
dodane 2014-07-31 (16:25) 1 godzinę i 7 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Prof. Maciej Mrozowski: Polska potrzebna Rosji jako wróg

- Rosja potrzebuje wroga i w tym celu wykorzystuje Polskę w medialnej propagandzie. Dla Rosji....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Polacy wierzą, że Unia Europejska uratuje gospodarkę... przed polskim rządem?

Ponad połowa Polaków widzi w Unii Europejskiej światowe mocarstwo. Polskie społeczeństwo, jako....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Lokatorzy z piekła rodem. Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy?

W dobie coraz bardziej powszechnego wśród Polaków wynajmu mieszkań nieuczciwi najemcy to prawdziwa....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Lech Wałęsa o konflikcie na Ukrainie: trzeba stworzyć listę "trafień" w Putina

To, co robi Putin nie przeniesie mu zwycięstwa, a może jedynie zwielokrotnić upływ krwi. Nie wiem....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Tragiczna sytuacja syryjskich Kurdów - walczą o swoją autonomię

Syryjscy Kurdowie znów znaleźli się w potrzasku. Islamscy rebelianci uważają ich za "zdrajców....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

B. Berdychowska dla WP.PL: rozpad koalicji na Ukrainie zamierzony, to realizacja obietnicy polityków

Wyjście Udaru i Swobody z koalicji rządzącej to prawdopodobnie krok podjęty w pełni w porozumieniu z....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Halina Wołłowicz dla WP.PL: moim pierwszym rannym był Rajmund Kaczyński, kolega z konspiracji

Myśmy się w politykę nie bawili. Oczywiście, że powstanie było potrzebne. To była droga, po której....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Widzowie podzieleni po premierze "Miasta44". Scena seksu wzbudziła największe kontrowersje

To z pewnością film dla osób o mocnych nerwach, bo nagromadzenie potworności, jakie oglądamy na....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha dla WP.PL ws. katastrofy malezyjskiego samolotu: to ruski standard

We wstrząsającej historii lotu MH17, a zwłaszcza tego, co się działo po jego zestrzeleniu, nie ma....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Przez ukraiński konflikt Rosję czekają kosmiczne kłopoty

W ostatnich latach Rosja uzyskała w obrębie przemysłu kosmicznego pozorną przewagę nad Zachodem....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

Ekspert dla WP.PL: Poroszenko może zapisać się w historii na dwa sposoby

Petro Poroszenko, oligarcha, "król czekolady" i był minister spraw zagranicznych jest nowym....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: kto ma więcej do ukrycia ws. zestrzelonego boeinga?

- Ten pan jest bezstronnym świadkiem na moją korzyść – powiedział kiedyś w sądzie oskarżony....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis: do czego doprowadzi zestrzelenie malezyjskiego samolotu?

W sierpniu 1983 roku, przy wschodniej granicy Związku Sowieckiego, zestrzelono pasażerski samolot....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Robert Cheda Robert Cheda

Wspólnota Niepodległych Państw żyje w strachu przed Moskwą i powtórką z Ukrainy

Ani rewolucja na Ukrainie, ani rosyjska polityka wobec Kijowa nie wzbudziły entuzjazmu Wspólnoty....

Michał Staniul Michał Staniul

Kanał Nikaraguański. Chińska inwestycja, która odmieni oblicze Ameryki?

Już wkrótce kolosalna budowa, warta ponad 40 mld dolarów, może odmienić oblicze nie tylko....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Dymisja Jaceniuka odrzucona. Ekspertka dla WP.PL: popierają go i prezydent, i kręgi międzynarodowe

- Tego należało się spodziewać - mówi o decyzji ukraińskiego parlamentu, który odrzucił dymisję....