Strona główna serwisu
Demonstracje KOD w całej Polsce. Zebrani manifestowali pod hasłem "Wolne media"

Demonstracje KOD w całej Polsce. Zebrani manifestowali pod hasłem "Wolne media"

• Manifestacje KOD odbyły się w 19 miastach w Polsce
• Polacy manifestowali też za granicą, m.in. w Berlinie i Londynie
• "Wolne media" - pod takim hasłem wyszli w sobotę na ulice ludzie w Polsce
• Ratusz: "W Warszawie w manifestacji wzięło udział ponad 20 tys. osób"
• Nie są jeszcze znane szacunki policji
W wielu miastach w Polsce - manifestacje Komitetu Obrony Demokracji przeciwko zmianom w mediach publicznych. Wielotysięczne demonstracje odbyły się między innymi w Warszawie i w Poznaniu. Po kilkaset osób zgromadziły pikiety w innych miastach wojewódzkich. Manifestowali też Polacy mieszkający za granicą, miedzy innymi w Berlinie, Londynie i Sztokholmie.

Według szacunków warszawskiego Ratusza, w manifestacji przed siedzibą TVP przy placu Powstańców Warszawy wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Taką informację stołecznego Biura Bezpieczeństwa przekazał na Twitterze wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Na razie nie są znane szacunki policji.

Podczas manifestacji w stolicy, list od lidera KOD Mateusza Kijowskiego przeczytał Konrad Materna. "Wielu z nas od lat miało zastrzeżenia do sposobu funkcjonowania mediów publicznych. Ale wprowadzana obecnie ustawa idzie w przeciwnym kierunku. Zamiast wzmacniać i utwierdzać niezależność i wolność mediów, narzuca się im polityczny kaganiec. W żadnym kraju UE prezes mediów publicznych nie jest powoływany przez ministra. To chyba najlepiej pokazuje, jak oddalamy się od demokratycznych standardów" - napisał Mateusz Kijowski.


Publicysta "Gazety Wyborczej" Seweryn Blumsztajn stwierdził, że "pierwszy owoc" ustawy medialnej, czyli objęcie stanowisku prezesa TVP przez Jacka Kurskiego, jest jej najlepszym komentarzem. Odniósł się też do potrzeby solidarności z dziennikarzami mediów publicznych. - Żaden związek zawodowy nie zająknął się na temat planów zwolnienia wszystkich dziennikarzy z mediów publicznych. Nie możemy zostawić ludzi wyrzucanych teraz z pracy. Musimy okazać im solidarność. Musimy być z nimi - powiedział Seweryn Blumsztajn.

Pięć tysięcy osób - w zgodnej ocenie policji i organizatorów - wzięło udział w manifestacji KOD w Poznaniu. - Solidaryzujemy się z dziennikarzami mediów publicznych - mówił rzecznik KOD w Wielkopolsce Paweł Długosz. Jego zdaniem, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma upartyjnić media publiczne. - Widzimy jacy są dyrektorzy mediów - pan Jacek Kurski czy redaktor naczelny Frondy LUX. Wyrzucani są z pracy dziennikarze, którzy tworzyli Polskie Radio i Telewizję Polską. My się na to nie zgadzamy, chcemy mediów publicznych, które są dla społeczeństwa, nie dla jednej partii - powiedział Paweł Długosz.

W manifestacji wziął udział szef Rady Nadzorczej Radia Merkury Piotr Frydryszek. Przeczytał stanowisko Rady, która uznaje nową ustawę medialną za naruszenie zasad, jakie wyznaczają funkcjonowanie mediów publicznych w państwach demokracji i prawa. - Media od początku wolnej Polski były zawsze przedmiotem zakusów polityków. To nie tak, że wszystko było idealnie. Deklarowanie w tak jednoznaczny sposób, że media mają mieć charakter rządowy, czy - jak mówi posłanka Pawłowicz - władza musi mieć środek przekazu, z tym absolutnie nie można się zgodzić - tłumaczył Piotr Frydryszek.


Po raz kolejny w manifestacji KOD-u w Poznaniu wziął udział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. - Wolne media są gwarantem demokracji. Mieliśmy kierowniczą rolę partii, mieliśmy pierwszego sekretarza. Dzisiaj też widzimy te ciągotki, kult jednostki. Temu należy się przeciwstawić. Zawsze mówiłem, że będę blisko poznaniaków i ja dotrzymuję słowa w przeciwieństwie do PiS-u, który mówił, że będzie blisko ludzi i chyba nie jest - powiedział Jacek Jaśkowiak.

W ocenie policji, manifestacja przebiegła spokojnie. Skandowano "Wolna Polska", "Wolne media" i "Precz z kaczyzmem". Demonstranci mieli ze sobą flagi unijne i państwowe. Śpiewali hymny - polski i unijny.

"Odę do radości" odśpiewali pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu sympatycy Komitetu Obrony Demokracji. Na Starówce odbyła się demonstracja w obronie wolnych mediów. - Jesteśmy w Unii Europejskiej i chcielibyśmy pozostać wspólnotą europejską. Nie chcemy izolacji naszego kraju od tego, co się dzieje na świecie. Każde media - niezależnie czy prywatne, czy publiczne - powinny być obiektywne - mówił Ryszard Mosiołek z KOD.

Kilkadziesiąt osób zebrało się przed budynkiem TVP w Olsztynie, by zaprotestować przeciwko zmianom w mediach publicznych. Uczestnicy mówili, że nie jest to manifestacja, ale... spacer.

- Mamy do czynienia z próbą zawłaszczenia mediów publicznych przez rząd - twierdzi jeden z organizatorów spaceru, Ryszard Bałczyński. Jego zdaniem obecną sytuację w mediach publicznych można porównać do czasów PRL. Przed wejściem do budynku TVP w Olsztynie uczestnicy zapalili i postawili znicze.


Kilkaset osób protestowało też na rynku w Katowicach. - Mamy złotoustego prezesa TVP. On kiedyś w zupełnie innym kontekście powiedział o ciemnym ludzie. Ale panie prezesie TVP, my ciemny lud tego nie kupimy, nie kupimy tego kłamstwa - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji w stolicy województwa śląskiego.

Kilkaset osób wzięło udział w manifestacji KOD przed siedzibą TVP w Łodzi. Uczestnicy akcji przynieśli polskie flagi, flagi Unii Europejskiej i transparenty Komitetu Obrony Demokracji. Odśpiewali hymny Polski i Unii Europejskiej. Skandowali też hasła - "Wolna Polska europejska" i "Wolność, równość, demokracja".

Na manifestacji pojawił się także lider KOD-u - Mateusz Kijowski. Jego przemówienie zostało jednak częściowo zagłuszone przez grupę kilkudziesięciu osób. - Media są już zawłaszczone - ocenił lider KOD. Z kolei uczestnicy kontrmanifestacji skandowali w jego kierunku okrzyk "Płać alimenty!".

Manifestacja KOD-u- ma przede wszystkim charakter polityczny - ocenia łódzka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Kopcińska. - Opozycja wykorzystuje teraz swoją pozycję do krytykowania wszystkich działań PiS, niezależnie czy one są słuszne, czy nie. To swego rodzaju manipulacja. Wychodzi się z tym również poza granicę naszego kraju - mówiła posłanka PiS.

Dwie manifestacje odbyły się w Bydgoszczy. Oddzielało je kilkanaście metrów. Po jednej stronie zwolennicy zmian, wprowadzanych przez rząd. Po drugiej - Komitet Obrony Demokracji.


Pierwsi na Placu Wolności pojawili się przedstawiciele środowisk prawicowych, popierający najnowsze zmiany w mediach publicznych. Zgromadzenie rozpoczęli od odśpiewania hymnu narodowego. Mieli ze sobą biało-czerwone flagi i znaczki z napisem: "Wierni Wartościom". "Wolne media" - pod takim hasłem protestowali zwolennicy KOD-u. Manifestacja rozpoczęła się odśpiewaniem unijnego hymnu, czyli "Ody do radości". Zgromadzeni mieli ze sobą flagi, unijne i narodowe.

Według policji, obie manifestacje w Bydgoszczy przebiegły spokojnie.

Komitet Obrony Demokracji chce we wtorek złożyć u marszałka Sejmu inicjatywę ustawodawczą w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Organizacja planuje również kolejne manifestacje - jeszcze w tym miesiącu.

Minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz jest zdania, że KOD próbuje zwrócić uwagę na swoje postulaty, ale nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Komentując w TVP Info dzisiejsze manifestacje pytał, dlaczego protestów w sprawie mediów nie było wcześniej. Jak mówił, ci sami działacze, który dzisiaj pikietują, nie widzieli niczego zdrożnego w tym, że wcześniej media był w rękach jednej formacji politycznej - począwszy od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poprzez Telewizję Polską po Polskie Radio.
IAR, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2659)
Nie zgadzam się z opinią
478
Zgadzam się z opinią
3674
~PETRU ZNAMY WAS 2016-01-09 (17:52) 17 godzin i 8 minut temu

CZY K.O.D. NA BIAŁORUSI TEŻ MANIFESTOWAŁ ? OBROŃCY ŚREDNIOWIECZNEGO KAPITALIZMU NA CZELE PETRU BYŁY DORADCA BALCEROWICZA ,MIŁOŚNICY BANKIERÓW I FINANSJERY ZACHODNIEJ DOJĄCEJ OPOROWO PAŃSTWO POLSKIE I JEGO OBYWATELI.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 25

Nie zgadzam się z opinią
262
Zgadzam się z opinią
1992
~PiS rób swoje Nasze 2016-01-09 (17:48) 17 godzin i 12 minut temu

W sobotę są nieczynne Urzędy Miasta więc wyznawcy rudego, który ich zatrudnił wraz z rodzinami wyszli na ulicę skakać jak koń, który mówi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
76
Zgadzam się z opinią
1597
~Janko 2016-01-09 (17:41) 17 godzin i 19 minut temu

Pozdrawiam myślących.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
124
Zgadzam się z opinią
1387
~jadący 2016-01-09 (18:03) 16 godzin i 57 minut temu

Doprawdy trudno pojąć o co ten cały rwetes. Oprócz TVP1 i 2 jest wiele innych serwisów informacyjnych mniej lub bardziej wiarygodnych, do tego stacje obcojęzyczne. Każdy może coś dla siebie znaleźć. Wyraźnie komuś zależy na tym aby skłócić naród Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
162
Zgadzam się z opinią
1318
~BG 2016-01-09 (18:16) 16 godzin i 44 minut temu

Jak my ludzie popierający rząd się zwołamy, A SĄ NAS MILIONY,to POpędzimy tych pseudo demokratów aż pod samą Brukselę .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
131
Zgadzam się z opinią
1161
~pyk 2016-01-09 (17:49) 17 godzin i 11 minut temu

spada frekwencja ,do wiosny stopnieje jak śnieg

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
115
Zgadzam się z opinią
1100
~true 2016-01-09 (17:48) 17 godzin i 12 minut temu

Bul i rzal na to patrzeć.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
150
Zgadzam się z opinią
1116
~brawo PiS 2016-01-09 (18:02) 16 godzin i 58 minut temu

KOD - Komusze Odrywane Darmozjady

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
119
Zgadzam się z opinią
994
~Mocher 2016-01-09 (17:49) 17 godzin i 11 minut temu

20000 z 1,6mln mieszkańców to ile procent , to 1.25 % populacji, i tak tłum chce obalić demokratyczny rzad. kpina a nie kolorowa rewolucja.Pomodlę się teraz za wasze upadłe dusze KOD-owe

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
116
Zgadzam się z opinią
940
~REAL 2016-01-09 (17:50) 17 godzin i 10 minut temu

W POLSCE JEST PONAD 100 MIAST Z ILOŚCIĄ MIESZKAŃCÓW POW . 100 000 - CZYLI 19 DO 100 = 19 % SZAŁU NIE MA TYLKO BICIE PIANY

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
133
Zgadzam się z opinią
934
~ulga 2016-01-09 (17:51) 17 godzin i 9 minut temu

Byłem przed chwilą w kiblu, KOD-a postawiłem że ho ho

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
104
Zgadzam się z opinią
864
~Kres 2016-01-09 (17:41) 17 godzin i 19 minut temu

Bardzo dużo ich, z 1 tys lewaków jest.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
87
Zgadzam się z opinią
689
~ddt 2016-01-09 (18:01) 16 godzin i 59 minut temu

był to kolejny odcinek serialu "KOD Petru"...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
75
Zgadzam się z opinią
629
~Ewa 2016-01-09 (18:01) 16 godzin i 59 minut temu

ŻALOSNE, NA CO ONI LICZĄ WCZEŚNIEJSZYCH WYBORÓW I TAK NIE BĘDZIE !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
607
~qaz 2016-01-09 (17:50) 17 godzin i 10 minut temu

moja baba łamie demokracje , goni mnie do mycia garów - ratunku!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
61
Zgadzam się z opinią
530
~:) :0 :/ :) 2016-01-09 (18:43) 16 godzin i 17 minut temu

Kłopot z frekwencją to mają nie tylko organizatorzy tej parady ale przede wszystkim operatorzy kamer. Trudno im pokazać te tłumy, żeby w telewizorze wyglądało że jest ich więcej niż widać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
58
Zgadzam się z opinią
502
~Nati 2016-01-09 (17:53) 17 godzin i 7 minut temu

Jakby nie było demokracji to by tak nie łazili po ulicach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
59
Zgadzam się z opinią
465
~wiedzmy 2016-01-09 (17:40) 17 godzin i 20 minut temu

Kto w UE nas rozlicza ze standardów demokracji??Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański spotkał się z przedstawicielką KE Marzenną Guz-Vetter. Spotkanie zapowiedział minister Waszczykowski po niedawnych wystąpieniach członków Komisji Europejskiej zaalarmowanych rzekomym zagrożeniem demokracji w Polsce. Sęk w tym, że szefowa przedstawicielstwa KE w Polsce Guz-Vetter to córka znanego dziennikarza „Trybuny Ludu”, zarejestrowanego tajnego współpracownika bezpieki PRL.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
54
Zgadzam się z opinią
403
~Bolo 2016-01-09 (18:32) 16 godzin i 28 minut temu

Dobrze ,że nie głosowałem na Jaśkowiaka jako prezydenta Poznania . Wstydzę się takiego typa ,który nie raczył być a obchodach 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego a przychodzi na tego typu manifestacje. wnioski nasuwają się same jacy ludzie manifestują?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
55
Zgadzam się z opinią
404
~andreas28 2016-01-09 (17:58) 17 godzin i 2 minuty temu

popaprańce 8 lat robili czystki i było ok a teraz im piana z gęby leci ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji