więcej

Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?.

PAP |  dodane 2011-01-21 (18:50) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 52 minuty temu
drukuj

Wniosek o pomoc prawną skierowany do Stanów Zjednoczonych w postępowaniu dotyczącym katastrofy smoleńskiej to jeden z tematów spotkania przedstawicieli Prokuratury Generalnej i wojskowej z urzędnikami Departamentu Sprawiedliwości USA.

Wizyta amerykańskich urzędników zaplanowana była na dwa dni. W środę spotkali się z nimi przedstawiciele polskiego resortu sprawiedliwości zajmujący się współpracą międzynarodową, w czwartek kilkuosobowa amerykańska delegacja rozmawiała z przedstawicielami departamentu współpracy międzynarodowej Prokuratury Generalnej oraz z prokuratorami wojskowymi.

Już wcześniej rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, prok. Mateusz Martyniuk informował, że zwykle podczas tego typu rozmów poruszane są kwestie wniosków ekstradycyjnych i wniosków o pomoc prawną, które obie strony wysłały do siebie w związku z prowadzeniem różnych śledztw. Jednym z ostatnich takich wniosków jest - skierowany do USA na początku lipca ubiegłego roku przez polską prokuraturę wojskową - wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa, powiedział, że "spotkanie miało charakter roboczy i konsultacyjny". Dodał, że sprawa wniosku do USA została poruszona podczas spotkania, na ten temat toczyła się rozmowa, ale nie ujawnił jej szczegółów. Przyznał, że strona polska nie otrzymała na razie żadnych materiałów z USA.

Przedstawiciele prokuratury mówili wcześniej, że tego typu spotkania z przedstawicielami różnych krajów odbywają się cyklicznie, co pewien czas.

We wniosku o pomoc prawną do Departamentu Sprawiedliwości USA prokuratura wniosła m.in. - jak przyznawał w lipcu prokurator generalny Andrzej Seremet - o udostępnienie ewentualnie posiadanych przez stronę amerykańską zapisów nasłuchów "rozmów w przestrzeni". Zaprzeczył on doniesieniom mediów, by wniosek dotyczył rozmów z telefonu satelitarnego z pokładu prezydenckiego tupolewa. Potwierdził zaś, że obejmuje on m.in. wątek ewentualnego zamachu przy użyciu broni elektronicznej.

Oprócz wniosku do USA polscy prokuratorzy skierowali w sprawie smoleńskiej sześć wniosków o pomoc prawną do Rosji, które na razie zostały zrealizowane częściowo oraz jeden wniosek - już zrealizowany - do Białorusi. W przygotowaniu jest siódmy wniosek do Rosji. Polska prokuratura w najbliższych tygodniach otrzymać ma także kolejne 30 tomów akt z Rosji w ramach realizacji wysłanych wniosków. W materiałach tych zawarte będą najprawdopodobniej m.in. uzupełniające dokumenty dotyczące sekcji zwłok ofiar katastrofy.


(tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 71.43%
nie 2 28.57%

Przeczytaj też

Rzeczy ofiar ze Smoleńska nie będą spalone

dodane 2011-02-10 (16:39) 3 lata 10 miesięcy 8 dni 22 godziny i 3 minuty temu

Amerykańskie samoloty zabiły 13 Pakistańczyków

aktualizacja 2011-01-23 (20:06) 3 lata 10 miesięcy 25 dni 18 godzin i 36 minut temu

Eksperyment na tupolewie - ujawniono szczegóły

dodane 2011-01-21 (14:55) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 23 godziny i 47 minut temu

"Polska prosiła Rosję o nawigatora, ale go nie dostała"

aktualizacja 2011-01-21 (17:27) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 21 godzin i 15 minut temu

"Rosjanie nie chcieli nam dać nagrań z wieży za karę"

dodane 2011-01-21 (12:56) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 46 minut temu

Dlaczego Putin milczy w sprawie katastrofy Tu-154?

dodane 2011-01-21 (09:00) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 5 godzin i 42 minuty temu

USA o śledztwie w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem

dodane 2011-01-21 (05:30) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 9 godzin i 12 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (43)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~eh 2011-01-22 (12:44) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 58 minut temu

Unia Stanów Ameryki pomogą
Cóż to za forma? "Czy USA pomogą Polsce w śledztwie smoleńskim?"

odpowiedz

0
0
~basia 2011-01-22 (09:23) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 5 godzin i 19 minut temu

czy USA pomoga
Bardzo watpie aby USA pomoglo juz dawno widac jak nam pomagaja nasi chlopcy gina za ich wojne a nam wiz jak nie zniesli tak nie zniosa jesli i maciarewicz i fotyga nic nie wskorali a wczesniej nie odpowiedzieli na nasza prosbe to o czyms to swiadczy moze gdyby te rozmowy braci nie byly tak wazne to moze by pomogli ale widac jest tam cos co moze braci skompromitowac wiec oni beda milczec tylko jak dlugo im sie to uda prawda moze wyjsc na jaw w najbardziej zaskakujacym momencie i wtedy bedzie juz jasne co i jak.

odpowiedz

0
0
~Emigrant 2011-01-21 (23:37) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 15 godzin i 5 minut temu

Oj robi sie goraco wokol Tuska i jego bandy!!!!!
USA poprowadzi prawdziwe dochodzenie, bez matactwa i kretactwa!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Ala 2011-01-21 (23:35) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 15 godzin i 7 minut temu

Bedzie wreszcie normalne sledztwo!!!!!!!
Moze lepiej zeby Tusk i jego banda juz teraz wyjechala na wakacje do Rosji.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Ala 2011-01-21 (23:33) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 15 godzin i 9 minut temu

Wreszcie prawda bedzie znana !!!!!!!!
Tusk-podaj sie do dymisji teraz to bedzie bardziej honorowo!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~Adam- Chicago 2011-01-21 (22:04) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 16 godzin i 38 minut temu

oby Polacy odnalezli rozmowe Jaroslawa z Lechem K.
to by bardzo duzo dalo do myslenia a i Jaroslaw usiadl by a nie jatrzyl .

odpowiedz

0
0
~ubu 2011-01-21 (21:51) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 16 godzin i 51 minut temu

Bardzo nam pomogą.
Tak nam pomogą jak Anglia i Francja w 39r.A później w 45r. w Jałcie.Jest mądre przysłowie;"jak umiesz liczyć,to licz na siebie".Wycofać wszystkie wojska nasze z misji amerykańskich i powiedzieć im,że to sprawa nie nasza.

odpowiedz

0
0
~kit 2011-01-21 (21:46) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 16 godzin i 56 minut temu

Już nam raz pomogli
w 45r. jak nas sprzedali wraz z Anglią i Francją Rosji.Tylko naiwni Polacy walczą za innych i za ich chałupę,a inni nam za to : "całujcie nas w d...." .

odpowiedz

0
0
!!!!! 2011-01-21 (21:25) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 17 godzin i 17 minut temu

Prośba nie wniosek szanowna inteligencjo
Myślę że przy okazji można dołączyć prośbę o pomoc prawną w wyjaśnieniu 'Sprawy Mazura'.Myślę,że Policja CIA ,nie miałaby nic przeciwko temu,ale jak przyjaciele nie proszą, to się nie pomaga.

odpowiedz

0
0
dr.rd 2011-01-21 (21:05) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 17 godzin i 37 minut temu

Pytanie nie aktualne.
Amerykanie odpowiedzieli że się nie zajmą .Według nich to sprawa między Polską i Rosją .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~pkurzawa1 2011-01-21 (20:50) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 17 godzin i 52 minuty temu

pomoc
tak pomoga jak z wizami, moze za malo im w tylek wchodzimy

odpowiedz

0
0
~leon 2011-01-21 (20:46) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 17 godzin i 56 minut temu

żałosne
A może by wreszcie wyjaśnili zabójstwo Kenedego , Kinga i innych

odpowiedz

0
0
~leon 2011-01-21 (20:46) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 17 godzin i 56 minut temu

żałosne
A może by wreszcie wyjaśnili zabójstwo Kenedego , Kinga i innych

odpowiedz

0
0
~fre 2011-01-21 (20:23) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 19 minut temu

Napewno Amerykanie i nie tylko maja pelny nasluch zdjecia itp itd
Wiadomo, ze w przypadku takich katastrof wszystkie urzadzenia szpiegoskie obserwuja kraj w ktorym si to zdarzylo. Po co? W tym czasie mozna pozyskac bezcenne informacje jak dany kraj jest zorganizowany, kto podejmuje decyzje etc. Dlatego Amerykanie w czasie zimnej wojny nie informowaly przypadkowego wlotu samolotu w terytorium ZSRR tylko obserwowaly co sie dzieje. Teraz zapewnie nie do tego stopnia ale robia podobnie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~fre 2011-01-21 (20:23) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 19 minut temu

Napewno Amerykanie i nie tylko maja pelny nasluch zdjecia itp itd
Wiadomo, ze w przypadku takich katastrof wszystkie urzadzenia szpiegoskie obserwuja kraj w ktorym si to zdarzylo. Po co? W tym czasie mozna pozyskac bezcenne informacje jak dany kraj jest zorganizowany, kto podejmuje decyzje etc. Dlatego Amerykanie w czasie zimnej wojny nie informowaly przypadkowego wlotu samolotu w terytorium ZSRR tylko obserwowaly co sie dzieje. Teraz zapewnie nie do tego stopnia ale robia podobnie.

odpowiedz

0
0
~bolko 2011-01-21 (20:06) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 36 minut temu

kaktus
Kaktus mi wyrośnie jak amerykanie wejdą w konflikt z rucholami i nam pomogą,

odpowiedz

0
0
~Piotr. 2011-01-21 (20:03) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 39 minut temu

W końcu ujawnią treść rozmów
Kaczyńskich, czuję, że będzie ewakuacja z Pisu co nie których posłów.Jarosław dokona samospalenia pod wawelem.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Gośc 2011-01-21 (20:00) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Komentarz
Juz się rozpędzili, kiedy w Polsce skończy się ta naiwna głupota. Jak pamiętam zawsze oczekujemy że ktoś nam pomoże , czy obroni. Takie liczenie to jakaś patologia , czy czasem to nie nadaje się do leczenia. Należałoby zasięgnąć konsultacji u psychiatry.

odpowiedz

0
0
~lolek 2011-01-21 (19:39) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Myślę że Amerykanie wiedzą b.dużo o katastrofie !
Czy pomogą ? -wzystko zależy od tego jak nas oceniają .

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~LECHO 2011-01-21 (19:27) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 15 minut temu

GDY ODMÓWIĄ TO
Prezes na pewno zawiesi albo nawet wyrzuci Obame z PiS-u. Chyba się nie odważy nie pomóc.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 3 godziny i 42 minuty temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 3 godziny i 37 minut temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 4 godziny i 27 minut temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 4 godziny i 18 minut temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 4 godziny i 37 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28968