więcej

mazowieckie

Czołowe zderzenie pociągów w Warszawie.

PAP |  aktualizacja 2012-05-23 (13:25) 2 lata 6 miesięcy 12 godzin i 39 minut temu
drukuj

Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ będzie wyjaśniać okoliczności zderzenia dwóch pociągów w stolicy. W wypadku ranne zostały dwie osoby, jedna z nich z obrażeniami ręki trafiła do szpitala. Zmieniono organizację ruchu pociągów.
TVN24/x-news


- Na miejscu są w tej chwili dwaj prokuratorzy i prowadzą oględziny kabin pociągów, które brały udział w zderzeniu. Zabezpieczone zostały też tzw. "czarne skrzynki" - poinformowała rzeczniczka praskiej prokuratury okręgowej Renata Mazur.

W najbliższym czasie powinna zapaść decyzja o tym, z jakiego artykułu prowadzone będzie śledztwo. Prawdopodobnie będzie to sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym - dodała.

Do czołowego zderzenia dwóch pociągów doszło rano w Warszawie. W wypadku zostały ranne dwie osoby. Inne pociągi mogą być opóźnione o 30 minut, ponieważ zmieniono organizację ruchu.

Jak poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, do wypadku doszło ok. godz. 5.45 między przystankami Warszawa Praga a Warszawa Zoo. Zderzyły się składy Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej, które znalazły się na tym samym torze. "Pociąg SKM jechał od strony Legionowa, a Kolei Mazowieckich od strony Stacji Warszawa Gdańska" - wyjaśnił Siemieniec.

Na miejscu zdarzenia działa też komisja, która ma wyjaśnić przyczyny wypadku. Uszkodzone składy zostaną odholowane, gdy komisja zakończy prace.

Rzecznik pytany, jak długo mogą potrwać prace, odpowiedział: Jesteśmy bardzo ostrożni w szacunkach. Podał też, że z wstępnych ustaleń wynika, iż uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Rzecznik Straży Ochrony Kolei Paweł Boczek mówił rano, że "w wyniku zderzenia zostały ranne dwie osoby, jedna z osób (kobieta) z lekkimi obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala, druga odmówiła pomocy medycznej".

Biuro prasowe Kolei Mazowieckich (KM) poinformowało, że w związku z wypadkiem na odcinku Warszawa Zachodnia (d. Warszawa Wola) - Warszawa Gdańska kursować będzie pociąg wahadłowy SKM Warszawa. - W pociągu tym honorowane będą ważne bilety na pociągi "Kolei Mazowieckich - KM" obowiązujące na tym odcinku - napisano w komunikacie.

Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga ruch pociągów został wstrzymany.

Natomiast pociągi z kierunku Legionowa kierowane będą do Warszawy Zachodniej, przez Warszawę Wschodnią i Warszawę Centralną.

Biuro prasowe KM poinformowało też, że pociągi z Warszawy Zachodniej w kierunku Legionowa, Nasielska i Ciechanowa będą kierowane przez Warszawę Centralną, Warszawę Wschodnią, Warszawę Pragę.

Biuro zapewnia, że na odcinku Warszawa Zachodnia-Legionowo-Warszawa Zachodnia ważne bilety Kolei Mazowieckich honorowane są w pociągach SKM Warszawa, a ważne bilety ZTM (także jednorazowe) w pociągach KM.

Zdaniem przedstawicieli związków zawodowych wypadek dowodzi, że sprawy związane z bezpieczeństwem na kolei są w Polsce zaniedbywane. Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek przypomniał w przesłanym PAP oświadczeniu, że związkowcy po marcowej katastrofie pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, domagali się od rządu i ministerstwa transportu podjęcia działań, które zwiększyłyby bezpieczeństwo na torach. Zdaniem Miętka, nie uczyniono w tej sprawie nic.

- Niestety, przykład dzisiejszego czołowego zderzenia pociągów, niedawnego zakłócenia ruchu pociągów w Babach z powodu wadliwie działającej sygnalizacji i kilku innych mniej medialnych zdarzeń świadczą o tym, że zaklinanie rzeczywistości nawet przez najwyższej rangi decydentów nie zmieni faktu, że w obszarze bezpieczeństwa w ruchu kolejowym konieczne są realne i natychmiastowe działania - napisał związkowiec.

Zapowiedział, że Walne Zebranie Delegatów Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych będzie debatować, czy nie zatrzymać pociągów w całym kraju. - Tylko to w naszym przekonaniu może wymusić działania przywracające bezpieczeństwo na polskich torach - napisał Miętek.

Zarząd firmy Pesa S.A., producenta jednego z pociągów uczestniczących w wypadku w Warszawie, podkreślił, że przy projektowaniu i produkowaniu taboru "bezpieczeństwo pasażerów i maszynistów to priorytet". "Firma od lat prowadzi zaawansowane badania rozwiązań technicznych dotyczących czterech scenariuszy zderzeniowych. Pojazdy Pesa są wyposażone w specjalne absorbery energii, których zadaniem jest zminimalizować skutki zderzenia. Właśnie takie, nowoczesne rozwiązania zastosowano w Elfach jeżdżących m. in. w Kolejach Mazowieckich" - zaznaczono w oświadczeniu.

W opinii producenta, tzw. strefa kontrolowanego zgniotu sprawdziła się także podczas zderzenia, do którego doszło w środę. - Celem strefy jest przejęcie (wytracenie) energii zderzenia, tak by jego skutki nie przenosiły się na kabinę maszynisty i część pasażerską. Wnętrze kabiny w ogóle nie zostało uszkodzone. Widoczne na zdjęciach w mediach publikowanych po zdarzeniu w Warszawie uszkodzenia czy wręcz zgniecenia - np. osłon z tworzyw sztucznych czy innych elementów strefy zgniotu (zwłaszcza absorberów) - są czymś naturalnym i przewidywanym, bo właśnie taka jest ich rola - podkreślił rzecznik Pesa S.A. Michał Żurowski.

Podkreślił także, że w tym wypadku Elf przejął i zneutralizował energię nie tylko własną, ale i drugiego pojazdu, co miało "istotny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów obu pociągów". - Elf to jedyny polski pojazd kolejowy, którego strefa kontrolowanego zgniotu pozwala tak zachować się, czyli przejmować energię obu pojazdów podczas kolizji - wyjaśnił Żurowski.


(mj, kab, meg, asz, db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 24 10.17%
nie 212 89.83%

Przeczytaj też

Warszawa: Pociąg SKM śmiertelnie potrącił mężczyznę

dodane 2012-06-02 (12:57) 2 lata 5 miesięcy 21 dni 13 godzin i 7 minut temu

Wykolejenie pociągu towarowego w Zebrzydowicach

aktualizacja 2012-05-29 (10:37) 2 lata 5 miesięcy 25 dni 15 godzin i 27 minut temu

PiS chce zwołania komisji infrastruktury ws. bezpieczeństwa na kolei

dodane 2012-05-28 (09:20) 2 lata 5 miesięcy 26 dni 16 godzin i 44 minuty temu

Sławomir Nowak: kolejarze powinni przejść ponowne szkolenia ws. bezpieczeństwa

dodane 2012-05-27 (14:30) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 11 godzin i 34 minuty temu

16-letni motorowerzysta zginął po zderzeniu z radiowozem

dodane 2012-05-25 (08:20) 2 lata 5 miesięcy 29 dni 17 godzin i 44 minuty temu

"Nie wykluczamy strajku generalnego i zatrzymania pociągów w całej Polsce"

dodane 2012-05-24 (06:56) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 19 godzin i 8 minut temu

Solidarna Polska chce odwołania ministra transportu Sławomira Nowaka

dodane 2012-05-23 (15:20) 2 lata 6 miesięcy 10 godzin i 44 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (323)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~NICO 2012-06-02 (22:56) 2 lata 5 miesięcy 21 dni 3 godziny i 8 minut temu

HA, HAAAAAAAAAAA! NIC TU NIE DZIAŁA JAK NALEŻY, WIĘKSZOŚĆ DRÓG DO ŁATANIA, POCIĄGI ZDERZAJĄ SIĘ CO RÓŻ, PO PROSTU POLSKA PEŁNĄ PIERSIĄ ! BUHA, HA, HA, HA ! ! !

odpowiedz

2
0
~fer 2012-06-02 (16:26) 2 lata 5 miesięcy 21 dni 9 godzin i 38 minut temu

PO to same kleski...dramat

odpowiedz

16
22
~Niemiec 2012-05-23 (10:28) 2 lata 6 miesięcy 15 godzin i 36 minut temu

jestem od 2 lat Niemcem i chciałem przyjechac do Polska na euro, miałem plan przyjechac camperem ale żona powiedziłą, że za duże ryzyko do moga zastrzelić, więc mówię, że pojedziemy pociąg , ale teraz to już nie wiem co robic, autem się nie wybiorę bo nie ma dróg normalnych, co robić

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

4
0
~trzeźwi 2012-05-24 (11:10) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 14 godzin i 54 minuty temu

Maszyniści mogli być pijani, nieprzytomni, etc. MAJĄ DZIAŁAĆ ZABEZPIECZENIA! Co mi z tego, ze zderzają się trzeźwi, sprzęt ma nie dopuścić do takich sytuacji i zatrzymać składy.

odpowiedz

2
0
~przynajmniej 2012-05-24 (11:08) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 14 godzin i 56 minut temu

przynajmniej teraz mozna przesluchać maszynistów, powinien być monitoring z kamer by mozna bylo poprzeć ich zeznania o np. blednie dzialajacych semaforach by ktos sie wzial za jakosc zabezpieczeń.

odpowiedz

5
0
~F1 2012-05-24 (10:40) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Zniszczyli nasz rodzimy przemysł, banki handel, gaz łuplowy dali USA za 1%, likwidują lekcje historii itd.. STOP ZAWODOWYM POLITYKOM. Jedni udają że rządzą, drudzy udają że są opozycją. Później zmiana. Drudzy udają że rządzą, pierwsi udają że są opozycją. Później zmiana..itd..(a kasa leci) Czas powiedzieć STOP!!! Wiadomo, że decyzje podejmują 2-3 osoby!Po co nam utrzymywać tych 460 pajaców (automaty do głosowania na żądanie partyjnych przywódców- z dodatkami na biura, benzynę itd) i ich pomagierów? Zarabiają MIESIĘCZNIE z dodatkami do 28000 zł! Policzcie 4 LATA!!!1 milion 344 tysiące na posła!!!- 460 pajaców bierze 618 MILIOMÓW ZŁ z Naszych podatków!!!. Teraz UWAGA: 191 milionów rocznie dostają Partie Polityczne, po to żeby zatrudniać ekspertów szwagrów!!! Już wiecie dlaczego podrożeje prąd o 40%? Stać Was? A na mydło dla dzieci w przedszkolach brakuje! Teraz najlepsze- większość z nich siedzi przy korytach ponad 20 lat! heh TO JEST KASIORA! Uważamy, że wystarczy TANI System Prezydencki i 50-max.100 Senatorów. My Społeczeństwo jesteśmy na tyle świadomi, że wiemy, co jest dla Nas dobre, a co nie. Tylko przez referendum można ich oderwać od koryt i zmienić coś w Kraju. Musimy mieć PRAWO DO REFERENDÓW, żeby decydować o przyszłości kraju i następnych pokoleń, czy to się podoba politykom czy nie! Robimy akcję społeczną PRAWO NARODU DO REFERENDUM- STOP ZAWODOWYM POLITYKOM. zdrowykraj.pl zapraszamy Jesteśmy na tyle świadomym społeczeństwem, jak myślicie?

odpowiedz

9
0
~wit 2012-05-24 (02:08) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 23 godziny i 56 minut temu

Obejrzeli kabiny. Ci prokuratorzy to jacyś idioci. Bo co można znaleźć w kabinach? Belzebuba czy ministra Nowaka? Winę za kolizją pociągów ponoszą albo nastawniczowie, którzy skierowali dwa pociągi na jeden tor, albo zawiodły systwemu zabezpieczające, albo brak takich zabezpieczeń co jest skandalem. Musi być na kolei jakiś błąd systemowy, że takie wypadki mają miejsce. I to muszą rozwiązać ludzie , którzy na tym się znają, a nie kolejowi czy ministerialni urzędnicy, politycy i managerowie po szkołach baletowych, polonistyce i historii sztuki.. Maszyniści powinni zastrajkować do skutku. W końcu każdy chce żyć , nawet kolejarze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~horolog 2012-05-24 (09:43) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 16 godzin i 21 minut temu

Oczywiście, prokuratura będzie badać starannie całą tą prostą sprawę, dopóki rząd w Polsce się nie zmieni i później będzie po ptokach.

odpowiedz

4
3
~lokaj 2012-05-24 (08:41) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 17 godzin i 23 minuty temu

ryzyko dla obcokrajowca euro 2012 1 zatruja cie solą wypadową 2 zatruja cie mięsem 30 letnim, 3 zatruja cię proszkiem jajecznym 4 zatruja cie mrożonymi rybami sprzed 10 lat 5 a jak to nie pomoże ubiją cię pociągami 6 trafisz na dziury w drodze 7 a na koniec dopadnie cie banda czarnych z sektą rydzyka na czele

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~RyszardB 2012-05-24 (08:30) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 17 godzin i 34 minuty temu

Partyjnie mianowani prezesi POdnoszący swoje pensje kosztem inwestowania w bezpieczeństwo są niczemu nie winni ? Prokurator musi sprawdzić zaniedbania braku pieniędzy na bezpieczeństwo ze względu na astronomiczne zarobki mianowanych POlitycznie prezesów spółek kolejowych . Problem tkwi w mianowanych POlitycznie prokuratorach bezkarnie POzbywających się ze swoich szeregów uczciwych .

odpowiedz

2
3
~Zbych 2012-05-24 (07:42) 2 lata 5 miesięcy 30 dni 18 godzin i 22 minuty temu

I tak dać władzę Solidarności i jej noblistom. Wkrótce stanie cała Polska.

odpowiedz

6
2
~heniek 2012-05-23 (11:13) 2 lata 6 miesięcy 14 godzin i 51 minut temu

W poniedziałek pierwszy raz jechałem nawet zadbanym pociągiem. W sumie to widziałem tylko jeden wagon. Był to Pociąg bodajże PLK relacji Katowice-Gdynia(nie jestem do końca pewien). Co prawda był to pośpiech,2 klasa w tym wagonie była jednym dużym przedziałem(fotele podwójne), koło foteli gniazdka i nawet czysto. Jeżdżę na trasie Toruń-Częstochowa od 3 lat i pierwszy raz spotkałem się z takim standardem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

41
2
~Oli 2012-05-23 (10:44) 2 lata 6 miesięcy 15 godzin i 20 minut temu

Zniszczyli nasz rodzimy przemysł, banki handel, gaz łuplowy dali USA za 1%, likwidują lekcje historii itd.. STOP ZAWODOWYM POLITYKOM. Jedni udają że rządzą, drudzy udają że są opozycją. Później zmiana. Drudzy udają że rządzą, pierwsi udają że są opozycją. Później zmiana..itd..(a kasa leci) Czas powiedzieć STOP!!! Wiadomo, że decyzje podejmują 2-3 osoby!Po co nam utrzymywać tych 460 pajaców (automaty do głosowania na żądanie partyjnych przywódców- z dodatkami na biura, benzynę itd) i ich pomagierów? Zarabiają MIESIĘCZNIE z dodatkami do 28000 zł! Policzcie 4 LATA!!!1 milion 344 tysiące na posła!!!- 460 pajaców bierze 618 MILIOMÓW ZŁ z Naszych podatków!!!. Teraz UWAGA: 191 milionów rocznie dostają Partie Polityczne, po to żeby zatrudniać ekspertów szwagrów!!! Już wiecie dlaczego podrożeje prąd o 40%? Stać Was? A na mydło dla dzieci w przedszkolach brakuje! Teraz najlepsze- większość z nich siedzi przy korytach ponad 20 lat! heh TO JEST KASIORA! Uważamy, że wystarczy TANI System Prezydencki i 50-max.100 Senatorów. My Społeczeństwo jesteśmy na tyle świadomi, że wiemy, co jest dla Nas dobre, a co nie. Tylko przez referendum można ich odereać od koryt. Musimy mieć PRAWO DO REFERENDÓW, żeby decydować o przyszłości kraju i następnych pokoleń, czy to się podoba politykom czy nie! Robimy akcję społeczną PRAWO NARODU DO REFERENDUM- STOP ZAWODOWYM POLITYKOM. zdrowykraj.pl zapraszamy Jesteśmy na tyle świadomym społeczeństwem, jak myślicie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
6
~kasia 2012-05-23 (10:06) 2 lata 6 miesięcy 15 godzin i 58 minut temu

Skoro w polskiej loży honorowej na Polskim wybudowanym przez nas stadionie ma zasiąść ruski prezydent to myśłę że nie ma wątpliwości kto nami rządzi, a sprzedał tę lożę polski prezydent podobno ma ponad 60% popierających. PAMIĘTAJMY O TYM POLACY!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
2
~peowiec 2012-05-24 (00:12) 2 lata 6 miesięcy 1 godzinę i 52 minuty temu

no, znowu PiS doprowadził do zderzenia czołowego pociągów. Przcież to najwyraźniej sabotaż w celu zmniejszenia słupków sondażowych dla rządu. Jako zwolennik PO apeluję do naszego Premiera, aby wreszcie zrobił porządek z tym złośliwym kaczylandem

odpowiedz

1
1
~hah 2012-05-24 (00:00) 2 lata 6 miesięcy 2 godziny i 4 minuty temu

Teraz obserwujmy w jaki sposób spece od zarządzaniem kryzysem przy pomocy sprzedajnego mainstreamu przekują to w sukces PO

odpowiedz

3
0
~jedrek254 2012-05-23 (23:41) 2 lata 6 miesięcy 2 godziny i 23 minuty temu

Lekcja historii praktyczna 2 wojny. Mlodziez z 2 klasy gimnazjalnej w jednym z duzych Polskich miast. Na moje zadane im pytanie : kim byl Stalin , Hitler , kiedy sie zaczela hitlerowska i rosyjska agresja na Polske ? Wiecie co , odpowiedz pozytywna uslyszalem tylko od jednego ucznia na 43 uczniow. Tak sie wiec uczy w Polskich szkolach historii Polski 20 wieku . Tak rodzi sie w Polskich szkolach Polski ciemny i niewyksztalcony narod z brakiem patriotyzmu. Pozdrawiam ministra oraz nauczycieli historii bo wiekszosc z nich tez nie potrafi na te pytania odpowiedzic pozytywnie. O to chodzi wlasnie POpaprancom.

odpowiedz

2
0
~pishu 2012-05-23 (20:01) 2 lata 6 miesięcy 6 godzin i 3 minuty temu

Troche elektroniki i ciemnota czołowo .

odpowiedz

4
1
~Nowak S. 2012-05-23 (19:13) 2 lata 6 miesięcy 6 godzin i 51 minut temu

Jesteśmy gotowi na EURO!!!

odpowiedz

8
0
~EL_PAZOORRO 2012-05-23 (10:57) 2 lata 6 miesięcy 15 godzin i 7 minut temu

"Uczestnicy wypadku byli trzeźwi." - przebadano wszystkich kilkuset? ciekawe po co...a może chodziło o to, że maszyniści, byli trzeźwi... ponadto proszę o doprecyzowanie informacji, czy było to zderzenie czołowe, czy też najechanie jednego pociągu na drugi (z tego artykułu wynika, że zderzenie czołowe, ale w innych mediach była mowa o najechaniu) dzisiejsze dziennikarstwo spada na psy jak widać przekazanie elementarnej informacji to dla pseudo dziennikarzyn po licencjacie zadanie wysoce trudne. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 11 godzin i 30 minut temu

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech. 22 osoby ranne
dodane 2014-11-23 (08:16) 17 godzin i 48 minut temu

materiał wideo

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 1 dzień 17 godzin i 23 minuty temu

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 2 dni 12 godzin i 24 minuty temu

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 1 dzień 3 godziny i 14 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 2 dni 13 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 13310