więcej

"Czarna Księga Cenzury PRL" oficjalnie w Polsce.

PAP |  dodane 2007-05-30 (14:35) 7 lat 7 miesięcy 30 dni 22 godziny i 51 minut temu
drukuj

"Czarna Księga Cenzury PRL" zawierająca zapisy i zalecenia cenzorskie, dotyczące m.in. publikacji dziennikarskich w okresie PRL zostanie po raz pierwszy oficjalnie wydana w Polsce - poinformował dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek.

Podjęliśmy działania zmierzające do jak najszybszego wydania książki. Zależy nam na tym szczególnie, ponieważ będzie to pierwsze pełne i oficjalne wydanie tej publikacji w naszym kraju - powiedział Dudek.

Autorem publikacji jest Tomasz Strzyżewski, który w latach 1975- 77 pracował w krakowskiej delegaturze Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Wówczas udało mu się skopiować ponad 700 stron tajnych dokumentów komunistycznej cenzury, wywieźć je do Szwecji, a następnie przekazać Komitetowi Obrony Robotników. Część tych dokumentów wydała wtedy Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA.

Obecny na spotkaniu autor podkreślił, że podjął ryzyko skopiowania dokumentów cenzorskich wierząc, że jego działania przyczynią się do ujawnienia pełnej prawdy o kulisach działania cenzury. Wśród kopiowanych dokumentów trafiłem na instrukcję nakazującą rozpowszechnianie w mediach sowieckiej wersji zbrodni katyńskiej. Poruszyło mnie to bardzo, ponieważ mój dziadek zginął w Katyniu i dodało wiary w sens moich działań - mówił Strzyżewski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski, który również uczestniczył w spotkaniu, zaznaczył, że dzięki Strzyżewskiemu została ujawniona prawda o dyktaturze komunistycznej.

"Dowiedzieliśmy się, jaka była skala kajdan nałożonych na polskie życie kulturalne i intelektualne. Przy tej okazji należy zapytać ludzi, którzy byli w partii komunistycznej i brali udział w usuwaniu z pracy dziennikarzy, wśród których był także były prezydent Aleksander Kwaśniewski, o odpowiedzialność za ówczesne zniewolenie, za zło tamtych czasów" - powiedział Ujazdowski.

Tomasz Srzyżewski jest jednym z bohaterów filmów prezentowanych w ramach programu "Świadkowie historii". Program, przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury, polega na zbieraniu i multimedialnym archiwizowaniu świadectw zapomnianych bohaterów XX wieku. Narodowe Centrum Kultury odnajduje bohaterów programu i zbiera relacje, jak również tworzy sieć dokumentacyjną świadków historii, w której zrzesza inne stowarzyszenia i organizacje będące w posiadaniu lub zbierające wspomnienia świadków historii Polski w XX wieku.

Program jest objęty patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

(reb)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

TAGI: prl, cenzura
oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 6 godzin i 23 minuty temu

Litewski rząd rozdaje poradnik na wypadek wojny z Rosją
dodane 2015-01-30 (04:29) 8 godzin i 57 minut temu

Seria podpaleń samochodów w Rudzie Śląskiej
dodane 2015-01-30 (06:14) 7 godzin i 12 minut temu

Tomasz Siemoniak: coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie na Ukrainie
dodane 2015-01-29 (12:30) 1 dzień i 56 minut temu

Tragiczny poród w Zabrzu. Kobieta w ciężkim stanie
dodane 2015-01-30 (07:19) 6 godzin i 7 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 2776