więcej

CBOS: nastroje społeczne w 2013 roku były nie najlepsze.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-12-27 (14:16) 7 miesięcy 27 dni 1 godzinę i 6 minut temu
drukuj


CBOS: nastroje społeczne w 2013 roku były nie najlepsze
opinie
W 2013 r. nastroje społeczne nie były najlepsze, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację polityczną i gospodarczą w kraju. Centrum Badania Opinii społecznej sprawdziło, jak Polacy oceniają 2013 r. i jakie mają przewidywania na 2014 r.

Polacy postrzegają mijający rok na ogół jako udany dla nich osobiście (50 proc.) oraz ich rodzin (47 proc.), stosunkowo niewielu deklaruje, że był on zły (odpowiednio: 18 proc. i 16 proc. Dość duża grupa badanych określa go w sposób ambiwalentny - jako ani dobry, ani zły (odpowiednio: 32 proc. i 36 proc.).

Według opinii społecznej nie był to udany rok dla Polski i świata. Przeważająca część badanych uznaje go za przeciętny lub zły dla kraju (odpowiednio: 37 proc. i 33 proc.). Podobnie kształtują się oceny roku w skali świata (odpowiednio: 36 proc. i 31 proc.). Zdaniem ponad jednej piątej respondentów (22 proc.) rok 2013 był dobry dla Polski, a w opinii nieco mniejszej grupy (18 proc.) – dla świata.

Oceny w wymiarze osobistym są od 2009 roku stosunkowo stabilne. Tegoroczna sytuacja w kraju i na świecie postrzegana jest podobnie jak rok temu, z tym że nieznacznie więcej osób niż wówczas (wzrost o 4 punkty) uważa, że mijający rok był dla świata dobry.

Przewidywania na rok 2014

Prognozy na nadchodzący rok są znacznie lepsze niż te, które dotyczyły dwóch poprzednich lat. W porównaniu z pomiarem sprzed roku zauważalnie przybyło badanych przewidujących w nadchodzącym roku poprawę sytuacji rodzinnej (z 29 proc. do 38 proc.) i osobistej (z 34 proc. do 41 proc.). Do około jednej dziesiątej zmalała grupa osób wyrażających obawy, że nowy rok będzie w tych aspektach gorszy niż obecny (spadek odpowiednio o 12 punktów, o 8 punktów i o 10 punktów).

Stosunkowo wielu respondentów przewiduje, że następny rok będzie w sferze rodzinnej i osobistej taki sam jak obecny (odpowiednio: 42 proc., 38 proc. i 38 proc.). Bardziej optymistyczne są również prognozy dla Polski i świata. O tym, że przyszły rok będzie dla kraju lepszy, przekonana jest ponad jedna trzecia ankietowanych (36 proc., od poprzedniego pomiaru wzrost o 16 punktów), tyle samo badanych przewiduje poprawę w skali globalnej (36 proc., wzrost o 15 punktów). Grupa osób obawiających się pogorszenia kondycji kraju w nadchodzącym roku zmniejszyła się z 33 proc. w 2012 roku do 16 proc. obecnie, a pogorszenia sytuacji globalnej - z 27 proc. do 12 proc..

Wyższy poziom optymizmu w prognozach na nadchodzący rok we wszystkich aspektach cechuje młodszą część populacji (od 18 do 44 roku życia), a także respondentów lepiej wykształconych i dobrze sytuowanych.

Z badania wynika, że w mijającym roku Polakom żyło się podobnie jak w 2012 r. Rok 2014 rozpoczną jednak ze znacznie lepszym nastawieniem niż dwa poprzednie lata.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 grudnia 2013 r. na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(ib, db, asz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 0.75%
nie 133 99.25%

Przeczytaj też

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce

aktualizacja 2013-12-31 (07:22) 7 miesięcy 23 dni 8 godzin i 1 minutę temu

CBOS: nowy budżet Unii Europejskiej najważniejszym wydarzeniem roku

dodane 2013-12-30 (11:39) 7 miesięcy 24 dni 3 godziny i 43 minuty temu

Paweł Śpiewak: w 2014 roku będzie więcej awantur politycznych

aktualizacja 2013-12-30 (09:18) 7 miesięcy 24 dni 6 godzin i 4 minuty temu

CBOS: Bronisław Komorowski liderem rankingu zaufania do polityków

dodane 2013-12-23 (13:55) 8 miesięcy 1 godzinę i 27 minut temu

CBOS: w grudniu 22 proc. zwolenników rządu, 43 proc. przeciwników

dodane 2013-12-20 (13:20) 8 miesięcy 3 dni 2 godziny i 2 minuty temu

CBOS: dwie trzecie Polaków źle ocenia pracę sejmu, a ponad połowa - pracę senatu

dodane 2013-12-18 (11:27) 8 miesięcy 5 dni 3 godziny i 55 minut temu

CBOS: większość Polaków jest za obowiązkowym szczepieniem dzieci

dodane 2013-12-17 (11:35) 8 miesięcy 6 dni 3 godziny i 47 minut temu

Sondaż CBOS: PO i PiS po 23 proc. poparcia, w sejmie też SLD i PSL

dodane 2013-12-13 (16:04) 8 miesięcy 9 dni 23 godziny i 18 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (148)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~misia 2013-12-30 (10:29) 7 miesięcy 24 dni 4 godziny i 53 minuty temu

jak się pisze nie z przymiotnikami? Pani redaktorze!

odpowiedz

2
0
~goj 2013-12-27 (18:15) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 7 minut temu

Córka po studiach juz od roku szuka pracy w przedszkolu lub szkole.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

120
4
~Zen 2013-12-27 (15:05) 7 miesięcy 27 dni i 17 minut temu

Mój syn właśnie odleciał do Norwegii. Pożegnałem go ze łazami w oczach na Gdańskim lotnisku. Chłopak po studiach i z dobrym zawodem nie mógł tu znaleźć pracy za więcej niż 1400 zł. WIększość jego znajomych też uciekła od biedy w kraju. Co tu się dzieje na boga...

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

7
0
~carramba 2013-12-27 (18:19) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 3 minuty temu

Okrzyknieta bankrutem Grecja płaci swoim emerytom ok. 1300 euro emerytury! POlska "zielona wyspa" daje emerytom zaledwie niecałe 400 euro ! Donaldzie Bąku jak żyć ?

odpowiedz

5
0
~liczydło 2013-12-27 (18:16) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 6 minut temu

Realna płaca w POlsce spada !.

odpowiedz

31
3
~Polak 2013-12-27 (15:49) 7 miesięcy 26 dni 23 godziny i 33 minuty temu

A mój syn wyjechał do Anglii bo za 300 zł tygodniowo nie miał zamiaru pracować i być u rodziców na garnuszku 25 lat to czas aby założyć rodzinę ale za co ją wyżywić tez po studiach spakował walizki i ze swoją dziewczyną opuścili ukochaną Ojczyznę boję się że na zawsze.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
0
~wieszcz 2013-12-27 (18:09) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 13 minut temu

Gdyby Hitler miał takich propagandystów jak Kraśko,Olejnik,Lis, Żakowski,Paradowska,Ordyński,Kuczyński,Sekielski czy Szczuka to Niemcy nadal by nie wiedzieli, że PRZEGRALI wojnę ! ! ! .

odpowiedz

11
0
Władca Lemingów 2013-12-27 (17:01) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 21 minut temu

2013 ro rok rozstań. W styczniu wyjechał mój młodszy syn, na stałe do Austrii. Przed wyjazdem powiedział, że w życiu za cztery tysiące tu nie będzie siedział jak tam ma od ręki dziesięć tysięcy w przeliczeniu na złotówki. Nie wróci bo tam ma dziewczynę, dom i pracę. Starszy syn wyjechał w maju, do Anglii, też na stałe. Kilka dni temu dołączyła do niego synowa z wnuczką. Wnuczek gimnazjalista też wyjedzie i jako najlepszy uczeń w klasie musi jeszcze poczekać. On też wie, że nawet kończąc szkołę z wyróżnieniem nie miał szans dostać się do klasy z językiem angielskim. W kuratorium w Gdańsku musiałem zrobić dobrą awanturę, żeby został przyjęty. Wszędzie w III RP tylko znajomości, kumoterstwo i korupcja. Oni nie wrócą do tego chorego kraju mordowanego przez PO i żydokomunę. Kto będzie pracował na te 433 tysiące urzędników + Policja i wojsko i ZUS i KRUS?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~:-) jula 2013-12-27 (18:06) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 16 minut temu

Oszczędzcie ludziom apopleksji i wstydzcie się choć trochę " cbosi".

odpowiedz

10
1
~fkiol 2013-12-27 (16:34) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 48 minut temu

Gdyby Hitler mial taka propagande ,Niemcy do dzis nie wiedzieliby o przegranej wojnie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
34
~Polak 2013-12-27 (15:35) 7 miesięcy 26 dni 23 godziny i 47 minut temu

Rok 2014 będzie dobry pod warunkiem że Kaczyński i jego sekta Pisk i Skowyt nie dojdą do władzy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~rywert 2013-12-27 (17:22) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 1 minutę temu

To bedzie dobry rok 2014 , Angole nie zamkną dla nas granic a i Niemcy pozwolą pracowac. Szkoda ze musimy wyjezdzac za pracą.

odpowiedz

4
0
~stanley 2013-12-27 (17:19) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 3 minuty temu

Dobry to będzie jak to całe peowskie złodziejstwo znajdzie się za kratkami,a pamięć o nich na śmietniku historii.

odpowiedz

2
0
~Słoneczko 2013-12-27 (17:09) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 13 minut temu

Moje spostrzeżenie na temat poprawy życia POLAKÓW w nadchodzącym NOWYM ROKU 2014 jest takie a mianowicie osoby które sprawują władzę czyli p. prezydent i p. premier i ich współpracownicy na pewno odczują poprawę a pozostali będą żyć na skraju UBÓSTWA.

odpowiedz

0
0
~rympałek 2013-12-27 (17:04) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 18 minut temu

Najważniejsze, że Donek i Bronek na czele i sukces zapewniony.

odpowiedz

2
1
~wesoly... 2013-12-27 (16:57) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 25 minut temu

jak sie zejda dwie niedziele do kupy a miedzy nimi bedzie 1 maj...to bedzie lepiej...

odpowiedz

5
1
~kogel-mogel 2013-12-27 (16:56) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 26 minut temu

czyli w 2014 będzie...tak jakby luksusowo.

odpowiedz

3
1
~Jorg 2013-12-27 (16:54) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 28 minut temu

...dobrobyt ;-))))...obudzcie sie nie ma takiej opcji w tym kraju...2035 bedzie super...

odpowiedz

64
5
Bóg Honor i Ojczyzna 2013-12-27 (15:00) 7 miesięcy 27 dni i 22 minuty temu

To będzie dobry rok. Zwycięstwo partii propolskich w wyborach do parlamentu UE. PO w wyborach samorządowych dostanie 10%. Ale najlepszy będzie 2015...

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

4
1
~luka 2013-12-27 (16:52) 7 miesięcy 26 dni 22 godziny i 30 minut temu

Najważnniejsze,że laski nasłane z uni obalą putina.Takie chwyty że śmiać się chce,bo one wcale nie są biedne podobnie ak członkowie ginpis.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Angela Merkel w Kijowie: granica z Rosją będzie kontrolowana
dodane 2014-08-23 (11:17) 4 godziny i 5 minut temu

Atom pola walki. Nowy pocisk Pakistanu zwiększa ryzyko wojny jądrowej z Indiami
dodane 2014-08-23 (12:55) 2 godziny i 27 minut temu

Ekolodzy: dopóki ostatni konny zaprzęg nie zniknie z trasy nad Morskie Oko...
dodane 2014-08-23 (07:24) 7 godzin i 58 minut temu

Amerykański senator ostrzega: Państwo Islamskie szykuje atak w USA
dodane 2014-08-23 (09:34) 5 godzin i 48 minut temu

Polscy turyści nie mogą wrócić do kraju z Portugalii. Awaria samolotu
dodane 2014-08-23 (12:11) 3 godziny i 11 minut temu

Pościg w Szczecinie. Policja złapała uciekinierów
dodane 2014-08-23 (10:14) 5 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się, że wirus Ebola dotrze do Polski?

liczba oddanych głosów: 9410