Strona główna serwisu
Anna Komorowska spotka się z rodzicami niepełnosprawnych dzieci?

Anna Komorowska spotka się z rodzicami niepełnosprawnych dzieci?

Szósty dzień rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie, domagając się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego. W poniedziałek przed parlamentem spodziewany jest kolejny protest. Rodzice czekają również na odpowiedź od Anny Komorowskiej, którą poprosili o wsparcie. - Ich list dotarł już do kancelarii prezydenta - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.
Rodzice niepełnosprawnych dzieci wciąż protestują w Sejmie Rodzice niepełnosprawnych dzieci wciąż protestują w Sejmie ()
Joanna Trzaska-Wieczorek potwierdziła w Polsat News, że do kancelarii prezydenta dotarł list napisany przez strajkujących w sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych, skierowany do pani prezydentowej. - Ten dramatyczny list, ten apel dotarł właśnie do kancelarii prezydenta. Teraz pierwsza dama będzie mogła się z nim zapoznać, będzie mogła pochylić się nad jego treścią i nad tym, o jakich problemach rodzice w tym piśmie mówią – powiedziała Polsat News dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta. Dodała, że po przeczytaniu listu pierwsza dama będzie mogła "podjąć decyzję, co do dalszego działania, co do działania będącego odpowiedzą na tę korespondencję".

Dopytywana, czy dojdzie do spotkania Anny Komorowskiej z autorami listu, Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że "nie jest upoważniona, żeby w taki sposób antycypować", ale "pierwsza dama zawsze była i jest otwarta na wszelkiego rodzaju dyskusje, na dialog". - Z dużą empatią zawsze podchodziła do tych grup, które się do niej o takie spotkanie zwracały i przyjmowała ich na takich właśnie spotkaniach – mówiła dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

Rodzice protestują w sejmie od środy. W piątek i w sobotę spotkał się z nimi premier Donald Tusk. Na sobotnim spotkaniu przedstawił im propozycję zwiększenia wysokości świadczenia pielęgnacyjnego już od 1 maja do 1 tys. zł netto, od 1 stycznia 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do wysokości płacy minimalnej brutto. Protestujący od początku domagają się jednak, by świadczenie już teraz wzrosło do wysokości płacy minimalnej (w 2014 r. jest to 1680 zł brutto). Obecnie wynosi 820 zł - 620 zł to kwota świadczenia, 200 zł to dodatek z rządowego programu, który nie jest oskładkowany.


Premier zapowiedział, że projekt ustawy, która podwyższy świadczenie pielęgnacyjne, ma powstać w ciągu kilkudziesięciu godzin. Po sobotnim spotkaniu część rodziców zdecydowała się na zakończenie protestu.

W poniedziałek do Warszawy mają przyjechać kolejni rodzice, którzy chcą wesprzeć okupujących sejm. Jak powiedział jeden z protestujących rodziców Wojciech Kalinowski, autokary jadą m.in. ze Słupska, Elbląga, Łodzi. Spodziewane są pomiędzy godz. 10 a 12.

Kalinowski podkreślił, że protestujący od środy rodzice nie chcą opuszczać sejmu. Nie wykluczył jednak, że jakaś grupa do nich dołączy.


Jak dodał, w tej chwili z protestującymi w sejmie przebywa jedno dziecko. Część dzieci odwiedza rodziców w ciągu dnia, ale nie nocują one w gmachu parlamentu. Zapewnił, że każdy rodzic wie, ile jego dziecko jest w stanie wytrzymać i nie narażałby go na żadne niedogodności ani niewygody, żeby uciekać się do jakichś manipulacji. Podkreślił, że protestujący chcieli przyprowadzić dzieci do sejmu, żeby politycy z bliska zobaczyli, jak wygląda opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością.

Protestujący rodzice zwrócili się w niedzielę o pomoc do prezydentowej Anny Komorowskiej. "Czekamy na panią i w tej chwili jest pani jedyną naszą nadzieją" - napisali w liście skierowanym do pierwszej damy.

Kalinowski powiedział, że przyjęcie delegacji rodziców przez Annę Komorowską byłoby sygnałem, że popiera ich postulaty. Jego zdaniem jest to bardzo potrzebne, ponieważ obecnie okupującym sejm zarzuca się nieczyste intencje, związki z politykami, im tymczasem chodzi o dobro dzieci. Dlatego też zwrócili się do pierwszej damy, która sama jest matką i liczą na zrozumienie z jej strony. Jego zdaniem byłoby to swoiste wyhamowanie i zmiana atmosfery wokół dyskusji na temat postulatów protestujących.

Zapewnił, że gdyby pierwsza dama zdecydowała się przyjąć delegację rodziców, może liczyć na spokojną atmosferę; na pewno nie powtórzą się emocjonujące sceny, które towarzyszyły rozmowie z premierem.

Około południa z protestującymi w sejmie ma się spotkać przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.


Premier czeka na projekt ustawy

W poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ma przedstawić premierowi zapowiadany projekt ustawy, a we wtorek ma zapaść decyzja o przesunięciu na ten cel środków w budżecie państwa z planu na budowę i remonty dróg lokalnych.

Projekt ma być skierowany do sejmu jako komisyjny, by maksymalnie skrócić proces legislacyjny. Zwołanie posiedzenia komisji polityki społecznej i rodziny planowane jest na środę; Kosiniak-Kamysz już w sobotę rozmawiał na ten temat z przewodniczącym komisji Sławomirem Piechotą.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej to główny, ale tylko jeden z kilku postulatów protestujących rodziców. Innym było np. wycofanie się z zapisu uzależniającego kwoty świadczenia od stopnia niepełnosprawności dziecka. Ten punkt został już przez rząd zaakceptowany.

Obecnie rodzic, który opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem w domu, otrzymuje 820 zł. Warunkiem pobierania świadczenia jest rezygnacja z zatrudnienia. Dodatkowo może liczyć na 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko i korzystać z niektórych świadczeń z opieki społecznej.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. Polsat News

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (11)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
11
~Babsweet 2014-03-24 (15:03) 9 godzin i 22 minut temu

Podczas spotkania chyba nie usłyszy,że żyje w pałacu na poziomie przekraczającym koszty utrzymania pałacu brytyjskiej królowej- byłoby głupio..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~matka . 2014-03-25 (15:03) 9 godzin i 22 minut temu

ja mam 900 zł emerytury wypracowane 35 lat pracy , wychowałam dziecko niepełnosprawne i pracowalam sprzątałam biura . i nikt sie nie martwił nigdy o mnie . a wychowałam sama . i mam żal i każdy może pracować . tak jak ja .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
7
~aniela 2014-03-25 (14:50) 9 godzin i 35 minut temu

taki rodzic ma 820 PLN, a ja - mam aż 860 PLN wypracowanej emerytury. I jestem starą, schorowaną kobietą, której nie stać na leki! Kto mi da?Kto da setkom takich jak ja? Coroczna podwyżka o kilka złotych to kpina i żart. Mimo to nie widzę powodu, by obrażać kogokolwiek. Jeśli Pani Komorowska pojedzie do Sejmu - to juz nie będzie pierwszą damą tylko babcia na posyłki krzykaczy!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1