Strona główna serwisu
Andrzej Maciejewski: sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski

Andrzej Maciejewski: sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważana, także dla Polski jako jej sąsiada; na dziś każdy scenariusz jest możliwy - uważa ekspert ds. wschodnich z Instytutu Sobieskiego Andrzej Maciejewski.
Protestujący w maskach podczas starć w Kijowie Protestujący w maskach podczas starć w Kijowie ()
Maciejewski ocenił, że wydarzenia ostatniej doby świadczą o tym, że sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna i rozwija się dynamicznie. Ekspert uważa, że konflikt na Ukrainie jest poważny także w kontekście Polski, a tym samym, NATO, którego jest członkiem.

- To już nie jest kwestia dni, ale godzin.
Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Andrzej Maciejewski
Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Trzeba wziąć pod uwagę ryzyko tego, co się stało na terenie Gruzji, gdzie Rosjanie wkroczyli pod pretekstem ochrony obywateli rosyjskich. Na terenie Ukrainy żyje bardzo duża grupa Rosjan, dlatego ten pretekst jest bardzo realny. Na dziś każdy scenariusz jest możliwy - powiedział Maciejewski.

Według eksperta, rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie byłoby ustąpienie którejś ze stron. - W takiej sytuacji możliwe byłyby dwa scenariusze: Janukowycz ustępuje, zostają ogłoszone przyspieszone wybory parlamentarne, prezydenckie albo opozycja wycofuje się z Majdanu i oczekuje do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wydaje się jednak, że obecnie ani pierwszy, ani drugi scenariusz nie jest realny. Nie wierzę w to, że społeczeństwo ukraińskie ustąpi, za dużo krwi zostało przelane - ocenił.


Zdaniem Maciejewskiego w sprawie Ukrainy Unia Europejska poniosła klęskę, a Polska bez udziału UE nie ma żadnego wpływu na rozwój wydarzeń. - Nikt nas nie będzie poważnie traktował, przed wszystkim Rosja. Klucze do rozwiązania problemu są dziś w Moskwie i Waszyngtonie - dodał.

W nocy z wtorku na środę ukraińscy demonstranci usiłowali odgrodzić się od milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało w środę rano, że w starciach w Kijowie a siłami MSW śmierć poniosło 25 osób. W nocy Janukowycz przyjął trzech przywódców opozycji jednak zakończyło się ono fiaskiem. W opublikowanym w środę nad ranem przesłaniu zagroził, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami "rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej" i oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (484)
Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
257
~edi 2014-02-19 (10:00) 14 godzin i 51 minut temu

Nie wpierd...cie się w Ukrainę! Zapomnieliście już jak Ukraińce mordowali, gwałcili, grabili Polaków! do dziś żyją sobie jeszcze bez konsekwencji! na ziemi Lubuskiej...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
86
~Pims 2014-02-19 (10:08) 14 godzin i 43 minut temu

Pan Tusk truje w Sejmie o Ukrainie a w Warszawie w Szpitalu Bielańskim ludzie chorzy na serce leżą na korytarzach. Może tak Tusk Vision Network (TVN) pojedzie do tego szpitala i zrobi reportaż.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
76
~Kubuś 2014-02-19 (09:53) 14 godzin i 58 minut temu

No to UE dala ciala, sami nie wiedzą czego chcą, oprócz wyliczenia prawidłowej krzywizny ogórka czy tez banana.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1