więcej

Andrzej Maciejewski: sytuacja na Ukrainie poważna, także dla Polski.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-02-19 (08:35) 9 miesięcy 3 dni 23 godziny i 32 minuty temu
drukuj


Protestujący w maskach podczas starć w Kijowie opinie video
Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważana, także dla Polski jako jej sąsiada; na dziś każdy scenariusz jest możliwy - uważa ekspert ds. wschodnich z Instytutu Sobieskiego Andrzej Maciejewski.

Maciejewski ocenił, że wydarzenia ostatniej doby świadczą o tym, że sytuacja na Ukrainie jest niebezpieczna i rozwija się dynamicznie. Ekspert uważa, że konflikt na Ukrainie jest poważny także w kontekście Polski, a tym samym, NATO, którego jest członkiem.

- To już nie jest kwestia dni, ale godzin.
Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Andrzej Maciejewski
Dobiega końca olimpiada w Soczi, a to oznacza, że Rosja będzie mogła się bardziej zaangażować w sprawy Ukrainy. Trzeba wziąć pod uwagę ryzyko tego, co się stało na terenie Gruzji, gdzie Rosjanie wkroczyli pod pretekstem ochrony obywateli rosyjskich. Na terenie Ukrainy żyje bardzo duża grupa Rosjan, dlatego ten pretekst jest bardzo realny. Na dziś każdy scenariusz jest możliwy - powiedział Maciejewski.

Według eksperta, rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie byłoby ustąpienie którejś ze stron. - W takiej sytuacji możliwe byłyby dwa scenariusze: Janukowycz ustępuje, zostają ogłoszone przyspieszone wybory parlamentarne, prezydenckie albo opozycja wycofuje się z Majdanu i oczekuje do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wydaje się jednak, że obecnie ani pierwszy, ani drugi scenariusz nie jest realny. Nie wierzę w to, że społeczeństwo ukraińskie ustąpi, za dużo krwi zostało przelane - ocenił.

Zdaniem Maciejewskiego w sprawie Ukrainy Unia Europejska poniosła klęskę, a Polska bez udziału UE nie ma żadnego wpływu na rozwój wydarzeń. - Nikt nas nie będzie poważnie traktował, przed wszystkim Rosja. Klucze do rozwiązania problemu są dziś w Moskwie i Waszyngtonie - dodał.

W nocy z wtorku na środę ukraińscy demonstranci usiłowali odgrodzić się od milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało w środę rano, że w starciach w Kijowie a siłami MSW śmierć poniosło 25 osób. W nocy Janukowycz przyjął trzech przywódców opozycji jednak zakończyło się ono fiaskiem. W opublikowanym w środę nad ranem przesłaniu zagroził, że jeśli opozycja nie zrezygnuje ze współpracy z radykalnymi siłami "rozmowa z nią będzie wyglądała zupełnie inaczej" i oskarżył opozycję o próbę dokonania przewrotu.


(asz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 42 20.69%
nie 161 79.31%

Przeczytaj też

Łukasz Warzecha: Wiktor Janukowycz i Wojciech Jaruzelski - zbrodniczy bliźniacy

dodane 2014-02-20 (18:20) 9 miesięcy 2 dni 13 godzin i 47 minut temu
materiał wideo

Prezydent Francji: zgadzam się z Tuskiem. Pilne sankcje

aktualizacja 2014-02-19 (13:23) 9 miesięcy 3 dni 18 godzin i 44 minuty temu

"Kommiersant": Ukraina nigdy nie była tak blisko wojny domowej

dodane 2014-02-19 (09:00) 9 miesięcy 3 dni 23 godziny i 7 minut temu

Włodzimierz Cimoszewicz: opozycja popełniła błąd, władze skorzystały z okazji

aktualizacja 2014-02-19 (09:51) 9 miesięcy 3 dni 22 godziny i 16 minut temu

"Ukraina stoi u progu wojny domowej"

dodane 2014-02-18 (21:22) 9 miesięcy 4 dni 10 godzin i 45 minut temu

Demonstranci przerwali milicyjną blokadę przed parlamentem

dodane 2014-02-18 (09:10) 9 miesięcy 4 dni 22 godziny i 57 minut temu

Majdan ruszył w kierunku parlamentu

dodane 2014-02-18 (08:30) 9 miesięcy 4 dni 23 godziny i 37 minut temu

Ukraińska opozycja tworzy alternatywny rząd

aktualizacja 2014-02-16 (13:49) 9 miesięcy 6 dni 18 godzin i 18 minut temu

Przywódca Automajdanu Dmytro Bułatow: w moim kraju toczy się wojna

dodane 2014-02-15 (16:45) 9 miesięcy 7 dni 15 godzin i 22 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (484)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~micrad 2014-02-22 (16:11) 9 miesięcy 15 godzin i 56 minut temu

Klucz do tego konfliktu jest między moskwą a waszyngtonem.Putin tak gra ile mu pozwoli waszyngton.A waszyngton milczy.Pełną odpowiedzialność za obecną sytuację i przyszłe zdarzenia ponosi Obama.Zachowuje się gorzej niż przed II wojną światową.Pertraktuje z Putinem strefy wpływów.Straszne!!!Mam nadzieją że Amerykanie go rozliczą.

odpowiedz

0
0
~M 2014-02-20 (16:24) 9 miesięcy 2 dni 15 godzin i 43 minuty temu

Piszecie tutaj, że nam Ukraina nie pomagała. Ale prawda jest taka, że nie pomagał nam RZĄD Ukrainy, a nie ludzie z ulicy! Tam cierpią normalni obywatele, desperacko proszą o pomoc. Czemu Polacy są tacy interesowni?!

odpowiedz

25
1
~??? 2014-02-19 (10:52) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 15 minut temu

Europejczycy niczego się jednak nie nauczyli. Dwie wojny światowe, które rozpętali było chyba za mało. 69 lat umiarkowanego spokoju już im za długo? Wiem zaraz mnie tutaj zakrzyczycie ale moim skromnym zdaniem to wszystko co dzieje się na Ukrainie nie wygląda dobrze. Czy zastanowiliście się co oznacz wojna domowa tuż za naszą granicą. I jak wielokrotnie pokazała historia jak oberwiemy rykoszetem to nikt nam nie pomoże. Ani UE ani USA ani NATO. Zawsze wszyscy nas zapewniali o przyjaźni i pomocy. Ale tam gdzie interesy własne przedkłada się nad dotrzymanie obietnic to już nie jest tak różowo :(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
7
~polak 2014-02-19 (18:09) 9 miesięcy 3 dni 13 godzin i 58 minut temu

polska powinna tam wysłać wojsko i pomoc medyczną.... i mieć gdzieś ,,rosje"

odpowiedz

8
1
~wedrf 2014-02-19 (10:47) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 20 minut temu

przestancie straszyc ludzi -

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
6
~xxlxx 2014-02-19 (10:48) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 19 minut temu

A CO ZAPOMNIELIŚCIE JAK U NAS BYŁO???UKRAINA NAM WTEDY NIE POMAGAŁA TO NIBY CZEMU MY MAM Y POMAGAĆ UKRAINIE?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
10
~narodowiec 2014-02-19 (10:26) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 41 minut temu

kresy do Polski Łwow jest Polski i powiń nas rodacy obchodzić/a Ukraina niech robi sobie co chce przypominam wołyn!!!nam nikt nie pomógł .2 wojna światowa.potem okupacja ruska.i udawana demokracja od 89.wiec z tym tez nikt nam nie pomaga.WIELKA POLSKA NARODOWA!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~sytuacja 2014-02-19 (13:00) 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 7 minut temu

na Ukrainie jest bardzo powazana. Do d.. jestescie wp.

odpowiedz

22
3
~M 2014-02-19 (10:50) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 17 minut temu

Matko jaki ten kraj jest głupi, niczego się nie uczycie. Zawsze we wszystko się wtrącacie i nic z tego nie wychodzi, pomagaliśmy brytyjczykom, francuzom itd - jak to się skończyło? Teraz też się tak skończy, Rosja się wq.. i stosunki nasze z nimi będą wręcz tragiczne, bo już są złe.. Po co się.. Zobaczcie jakie stanowisko obrały mądre kraje. Każdy obserwuje i nikt nie przedstawia swojego punktu widzenia po prostu komentują wydarzenia ALE OBIEKTYWNIE, a polska w jedną stronę... Głupi jak polak.. Swoją drogą to chociaż ze względu na historię powinniśmy to całkowicie zostawić.. Miłego dnia ( POLACY )

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~etyk 2014-02-19 (10:52) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 15 minut temu

Po Białorusi i Ukrainie przyjdzie kolej na Polskę. Rozumiem bolesne wspomnienia wołyńskie, ale istnienie i podtrzymywanie między Polską i putinowską Rosją kordonu suwerennych, przyjaznych Polsce krajów jest naszą racją stanu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~kot 2014-02-19 (12:40) 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 27 minut temu

Będzie wojna ?? Także w Polsce ??

odpowiedz

96
28
~sad 2014-02-19 (09:51) 9 miesięcy 3 dni 22 godziny i 16 minut temu

Jeżeli przypomnijmy sobie początek tych protestów, to okaże się że winni są protestujący na majdanie. Wszak Janukowyczk to demokratycznie wybrany prezydent, który wybrał drogę integracji z Rosją. Miał takie prawo, tym bardziej, ze jest popierany przez znaczną cześć wschodniej Ukrainy.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

8
2
~Stacho G.-Stańczyk 2014-02-19 (11:44) 9 miesięcy 3 dni 20 godzin i 23 minuty temu

Zanim uwaga, najpierw cytata z artykułu: "Zdaniem Maciejewskiego w sprawie Ukrainy Unia Europejska poniosła klęskę, a Polska bez udziału UE nie ma żadnego wpływu na rozwój wydarzeń. - Nikt nas nie będzie poważnie traktował, przed wszystkim Rosja. Klucze do rozwiązania problemu są dziś w Moskwie i Waszyngtonie..." Święte słowa pana Maciejewskiego. Polska miała okazję do wyprowadzenia spraw Ukrainy na czystą wodę, gdy kraj ten znajdował sie w obrębie I R P. Gdyby wtedy rządząca Polską magnateria, w tym wywodząca się z Rusinów magnateria kresowa, przeobraziła R P w kraj równoprawnych "trojga narodów", czyli Polaków, Rusinów i Litwinów, to nie byłoby ani powstania Chmielnickiego, ani "Rady Perejasławskiej" , ani potem U P A i ludobójstwa wobec Polaków czasów ostatniej wojny i lat powojennych, a teraz "majdanu". Skoro tak, to teraz "bądźmy cicho" i pozwólmy Ukraińcom załatwić swe sprawy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~stefan 2014-02-19 (12:25) 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 42 minuty temu

Rosjo uważaj na obłudny zachód ...weź i ładuj środki w destabilizację i USA i UNII bo inaczej chcą twojego rozbioru i chcą zniewolić cały świat rób prowokacje w USA podburzaj ludzi twórz bojówki które wyjdą na ulicę przeciwko władzy made in USA zobaczymy co wtedy będzie jak zachowa się dyktatura syjonistyczna

odpowiedz

4
2
~bójsię 2014-02-19 (12:15) 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 52 minuty temu

to samo czeka Polskę za rzadów Tuska

odpowiedz

5
2
~mario 2014-02-19 (12:11) 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 56 minut temu

Polska nie powinna się mieszać w sprawy ukrainy oni muszą sobie z tym problemem poradzić sami ....to ich wewnętrzny konflikt.... wybrali prezydenta w obecności ludzi z europy w prawowitych wyborach więc dziwi mnie dlaczego nagle zmienili zdanie ukraińcy mogą poczekać do następnych wyborów które będa za rok ten rozlew krwi nie ma sensu ... a jak się rusek wkurzy i tam wejdzie to zrobi porządek z majdanem w ciągu 2 godzin .... tak czy inaczej ukraina to byłe ZSRR rosja o tym pamięta i napewno nie będą obojetni wobec ukrainy .... sami wybrali prezydenta w prawowitych wyborach za rok mogą wybrać innego zamiast nawzajem sie zabijać jak chcą do uni niech to robią w prawowity sposób na dzień dzisiejszy wątpie by ktoś z europy chciałby ukraine w swoich szeregach ...kliczko zna się na boksie a nie polityce ...nie rozumiem czego oni tak naprawdę chcą ?? zniesienia wiz??do tego nie jest potrzebny rozlew krwi ... chca pracy ?? unia im jej nie da tak jak nam nie dała...chcą obalic komunizm niech wybiorą na prezydenta i do parlamentu ludzi którzy zmienią system na demokratyczny ... my byliśmy w zupełnie innej sytuacji a Polska nigdy nie była częścia rosji byliśmy raczej pod ich okupacjią o czym wiedziała cała europa i świat dlatego mieliśmy poparcie wsród usa i europy... ukraina to zupełnie inna bajka....moim zdaniem majdan powinien ustapić i poczekać do nastepnych wyborów rosjia zaproponowała im o połowe tańszy gaz i daje 100 miliardów wykupujac obligacjie państwa ...ukraina u rosji jest tak zadłuzona że ich szanse sa naprawdę znikome żeby osiagnąc jakikolwiek cel życzę powodzenia

odpowiedz

20
14
~antkom 2014-02-19 (11:39) 9 miesięcy 3 dni 20 godzin i 28 minut temu

Nie mogę uwierzyć w komentarze, które czytam. :/ Czyli jednak nasz naród jest już stracony. Jesteśmy społeczeństwem "idealnym", które zostało całkowicie podporządkowane władzy. Jak w wizji Orwella czy filmach jak "Człowiek demolka", zrobicie wszystko co wam każą. Na Ukrainie ludzie nie wytrzymali, w końcu się ruszyli i są gotowi zginąć, żeby po prawie 100 latach obalić w końcu komunistyczny reżim. Nie sądziłem, że dostaną jakąkolwiek pomoc z zewnątrz, ale sądziłem, że będą przynajmniej popierani. A tutaj co? Hołota? Bandyci? Ludzie, otwórzcie oczy, oni walczą o wolność

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~Takjuż 2014-02-19 (12:09) 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 58 minut temu

Rozsądnie podzielić tą Ukraine na dwie części i sprawa będzie rozwiązana.Jedna część pod wpływy UE druga pod Rosie

odpowiedz

4
0
~net 2014-02-19 (12:07) 9 miesięcy 3 dni 20 godzin i 1 minutę temu

co jest w Polsce jak ludzie na ulicy 11 listopada domagali się ..TUSK PRECZ TUSK MUSI ODEJŚĆ ,,co było ? POła,POła ,POła

odpowiedz

3
5
~aaa 2014-02-19 (10:33) 9 miesięcy 3 dni 21 godzin i 34 minuty temu

Wysłać Polskie wojsko na Ukrainę !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 23 godziny i 26 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 18 godzin i 27 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 9 godzin i 17 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 19 godzin i 5 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 19 godzin i 27 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 9295