Strona główna serwisu
Andrzej Duda: Żołnierze Wyklęci żyją, póki pamięta o nich Polska

Andrzej Duda: Żołnierze Wyklęci żyją, póki pamięta o nich Polska

• Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza
• Na uroczystościach m.in. Andrzej Duda i Antoni Macierewicz
• Duda: brakuje tu niezwykle ważnej tablicy
Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ()
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem m.in. prezydenta i władz państwowych odbywają się główne uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach brali udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Duda: Żołnierze Wyklęci żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce "dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, którzy polegli za ojczyznę". - Wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce - powiedział Duda.


- To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że to święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm. - Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tą pamięć w sercach przenieśli. Kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi - mówił Duda.

Macierewicz: wraca wraz z Niezłomnymi sprawiedliwość


- Żołnierze Niezłomni przekazali czyn niepodległościowy kolejnym pokoleniom, kolejnym falom protestów; nie byłoby Solidarności bez Żołnierzy Niezłomnych - mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Minister podczas wystąpienia podkreślił, że 1 marca "jest dniem chwały Wojska Polskiego, jest być może w panteonie polskich świąt najważniejszy".

Macierewicz dodał, że ten dzień przypomina o słowach marszałka Józefa Piłsudskiego, że "być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo". - I właśnie takie zwycięstwo odnieśli ci, których próbowano nazywać i nazywano przy aplauzie mediów, zdrajców, tych którzy zaparli się własnej ojczyzny, wyklętymi. Wyklętymi właśnie dlatego, że byli niezłomni, wyklętymi, dlatego że prezentowali najwyższe polskie wartości, wyklętymi dlatego, że mówili wszem i wobec, mówili własnemu narodowi, ale mówili też całemu światu - Polska nie zginęła, Polska trwa - dodał.

Szef MON zaznaczył, że Żołnierze Niezłomni przekazali "wiarę i czyn niepodległościowy" kolejnym pokoleniom Polaków, falom protestów za czasów PRL, a także Solidarności.

- Nie byłoby Solidarności bez Żołnierzy Niezłomnych. Nie byłoby nas tutaj bez Żołnierzy Niezłomnych. Polska dzięki nim dzisiaj powraca, by powiedzieć wszem i wobec - dobro, prawda, męstwo, wierność, wiara będą nagrodzone. Zło, podłość, wyparcie się własnej ojczyzny będą publicznie nazwane i potępione. Wraca prawo do Polski, wraca wraz z Niezłomnymi sprawiedliwość. Do armii wracają najchlubniejsze czyny i najbardziej bohaterscy żołnierze polscy, który mieli być wyklętymi, a stali się podwaliną armii i państwa polskiego - dodał minister.


Jan Żaryn: 1 marca będzie jednym z najważniejszych wydarzeń

- Święto 1 marca będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Polski niepodległej - powiedział podczas uroczystości przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych historyk, prof. Jan Żaryn.

- Przeżywając dzisiaj święto 1 marca jesteśmy świadkami wydarzenia, które będzie się od tej pory toczyło w nowym wymiarze z roku na rok - podkreślił Żaryn. Otóż - będziemy od tego roku tak samo wspaniale i godnie przeżywali to święto, jak dzień 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada - powiedział Żaryn podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

- Odkrywamy niesamowicie piękny fenomen w naszych współczesnych dziejach. W ciągu ostatnich lat Żołnierze Wyklęci stali się Niezłomnymi. Żołnierze Wyklęci, ta armia podziemna, która powracała, dziś ewidentnie powróciła i jest z nami - bo jest w naszych polskich sercach - podkreślił historyk.

Jak mówił, "to niezwykłe, że w ciągu tak niewielkiego okresu czasu potrafiliśmy jako Polacy wypracować w sobie to wielkie przekonanie, że naprawdę Wyklęci są naszymi bohaterami". - Wzruszenie moje jest tym większe, że Żołnierze Wyklęci stali się szczególnie bliscy polskiej młodzieży - powiedział historyk. Podkreślił, że jest "to podwójnie radosny znak na przyszłość Polski". - Skoro polska młodzież bierze na siebie dziś, na swoje barki to zobowiązanie, że chce żyć tak, jak Żołnierze Wyklęci, to Polska nie zginie - powiedział przewodniczący Komitetu.


W uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza wziął także udział p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. - Byli wyklęci przez komunę. Byli wyklęci przez sowieckich namiestników Kremla. Byli wyklęci przez komunistycznych historyków. Ale nigdy nie wyklął ich naród. Naród ich ukochał. Dla narodu polskiego Żołnierze Niezłomni stali się, i są nadal, punktem odniesienia - powiedział Kasprzyk.

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca. Dzień ten ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (299)
Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
393
~GIVI 2016-03-01 (20:04) 29 minut temu

Wielkim dniem będzie dzień kiedy zaczniecie pamiętać o dzieciach kobietach i ludziach starszych wymordowanych na Wołyniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
366
~WOŁYŃ 2016-03-01 (20:06) 27 minut temu

Nie zamażecie ludobójstwa na Wołyniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
220
Zgadzam się z opinią
456
~lili 2016-03-01 (20:04) 29 minut temu

Duda jesteś żałosny

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13

Nie zgadzam się z opinią
79
Zgadzam się z opinią
229
~ADaś 2016-03-01 (20:03) 30 minut temu

Są rożne opinie i zadania !!! tylko że znów kłamiemy i dopasujemy fakty do ideologi PIS-u. Proszę powiedzieć, iż ci Wyklęci żołnierze kradli, łupili i........ hmmm czy to jest chwała Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
200
~Polkabvcx 2016-03-01 (20:08) 25 minut temu

GŁOSOWAŁEM NA PANA , A PAN MNIE ZAWIÓDŁ . DORADCA PANA PANA ZYBERTOWICZ OBRAZIŁ MNIE NA TYLE , ŻE ŚMIEM TWIERDZIĆ , ŻE MIESZKAM W KRAJU W KTÓRYM JEST WIELE GORZEJ JAK ZA KOMUNY. Moi rodzice , moje dzieci i cała rodzina od dzisiaj nie będziemy traktować pana jako naszego prezydenta. PAN KACZYŃSKI KIEDYŚ ODPOWIE ZA TO , ŻE MARNUJE NAM ŻYCIE , DZIELI KRAJ , DZIELI LUDZI.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
49
Zgadzam się z opinią
191
~koss 2016-03-01 (20:15) 18 minut temu

...Duda kompromituje sie caly czas........mały wykonawca życzeń swego guru...zapomniał zaprosić b. prezydenta Komorowskiego???...jakie to prostackie, zawistne , prymitywny odwet...to ma być prezydent " wszystkich" Polaków! .. jest członkiem wiernopoddanczym- sekty PIS-owskiej , i to jest żałosne...takich czasów doczekaliśmy, rządy małych zawistnych ludzi, swój jad rozlewają po całej Polsce.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
149
~TW Bolek 2016-03-01 (20:05) 28 minut temu

WOŁYŃ pamiętamy i nigdy się nie poddamy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
54
Zgadzam się z opinią
180
~klara 2016-03-01 (20:04) 29 minut temu

nastepne durne swieto polskie. nienawidze tej glupiej martyrologii, i co nam po niej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
153
~ufny 2016-03-01 (20:27) 6 minut temu

czy ktoś zna mądrego pisowca ? wiem, za dużo wymagam ! to może chociaż nie tak do końca głupiego ?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
53
Zgadzam się z opinią
177
~figo 2016-03-01 (20:02) 31 minut temu

P.Duda lubi takie uroczystosci,bo te przemowienia daja ludzom nadzieje na naprawe morale i patriotyzmu spoleczenstwa,lecz widac w tym oblude dwulicowosc i gre pod dyktando prezesa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
140
~Illona 2016-03-01 (20:28) 5 minut temu

duda dla mnie to dzien gorszy niz normalny,bo znowu daliscie swojemu pryncypalowi rydzykowi pieniadze.Emerytury ledwo,ledwo co starczaja i dodatki do nich glodowe nie dla wszystkich.W srodkach masowego przekazu tylko propaganda w wykonaniu lizusow z pis .W kazdym dniu obrazacie ludzi inaczej myslacych niz kaze wasz bozek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
46
Zgadzam się z opinią
161
belzebub 2016-03-01 (20:02) 31 minut temu

NA POHYBEL LEŚNYM BANDYTOM

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
139
~jkj 2016-03-01 (20:28) 5 minut temu

...towarzysze z partii PIS, z Dudą na czele, fałszują historię Polski, nadęta propaganda, fałszywego patriotyzmu.... paskudne....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
154
~J-23 2016-03-01 (20:05) 28 minut temu

Co Konia Obchodzi, że Wóz się Przewraca....????? PIS che zrobić sobie na tych LUDZIACH KARIERY ..... Ciemny Lud was wielbi.... Dobra Zmiana Brawo PIS ..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
141
~ledyr 2016-03-01 (20:12) 21 minut temu

A kto dzisiaj chciałby Polski przedwojennej, zacofanej z analfabetyzmem, z panami co gnębią chłopów i krwiożerczymi fabrykantami. O taką Polskę walczyła garstka samozwańców. AK była już dawno rozwiązana. To nie byli żołnierze żadnej formacji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
142
~nikt 2016-03-01 (20:09) 24 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
128
~koss 2016-03-01 (20:16) 17 minut temu

...ta pisowska fala nienawiści zatruwa życie zwykłych Polaków.....najbardziej perfidne jest to, że sekta swoje działania przypisuje innym...to taki gatunek zakłamanych ludzi.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
122
~pawel 2016-03-01 (20:05) 28 minut temu

czy ty Czlowieku znasz historie polski i i ludzi zolmierzy wykletych ,bo sluchajac to niemarz pojecia, tak jak caly pis zal mi was

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
93
~historię warto znać 2016-03-01 (20:21) 12 minut temu

Tak Polacy pamiętają te ich zbrodnie dokonywane również na Bogu ducha winnych cywilach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
58
~m 2016-03-01 (20:25) 8 minut temu

TAAAK brakuje tablicy z nazwiskami ofiar bandytow wykletych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1