Strona główna serwisu
Ambasada Białorusi ostrzega rodaków przed wizytami w Polsce

Ambasada Białorusi ostrzega rodaków przed wizytami w Polsce

Białoruska placówka dyplomatyczna zwraca się do obywateli, by podczas podróży do Polski zachowywali wszelkie środki ostrożności w celu uniknięcia nieprzyjemności i niebezpiecznych sytuacji, zagrażających ich bezpieczeństwu. Ambasada informuje, że ostatnio w Polsce nasiliły się przypadki kradzieży i napadów na Białorusinów.
„W związku z nasileniem się w Polsce kradzieży i napadów rabunkowych na obywateli Białorusi, Ambasada Białorusi w Polsce zaleca osobom podróżującym do tego kraju stosować się do zaleceń, dzięki którym można uniknąć nieprzewidzianych sytuacji” – dowiedziała się agencja Interfax w służbie prasowej białoruskiego MSZ.

Obywatelom zaleca się podczas odwiedzania punktów zbiorowego żywienia, sklepów i supermarketów, a także załadowania i rozładowania bagaży podczas postojów na parkingach nie wypuszczać z pola widzenia torebek i plecaków z dokumentami i pieniędzmi. Także nie należy pozostawiać w miejscach publicznych, podczas podróży koleją, a nawet na pilnowanych parkingach rzeczy osobistych bez stosownej opieki.

„W sytuacji konieczności wymiany koła nie zaleca się wymiana w bezludnych miejscach. Kosztowne rzeczy, pieniądze oraz dokumenty należy schować, a drzwi samochodu należy zablokować. Nie należy przyjmować w prezencie od nieznanych osób breloczków do kluczy. Grupy przestępcze wykorzystują taką techniką do skanowania trybów pracy alarmów samochodowych i dalszych kradzieży aut” – ostrzega ambasada.


Oprócz tego obywatele podróżujący do Polski obowiązkowo powinni posiadać ubezpieczenie, a także kopię zaproszenia lub innego dokumentu, który upoważnia do otrzymania polskiej wizy. Te dokumenty podlegają kontroli ze strony polskiej straży granicznej oraz funkcjonariuszy innych polskich służb uprawnionych do kontroli dokumentów.

Rzecznik prasowy ambasady Białorusi w Warszawie Aleksej Zelenka podkreśla, że ambasada nie prowadzi dokładnych statystyk osób napadniętych czy okradzionych. Przypomina jednak, że w ub. roku do samej placówki w Warszawie zwróciło się 700 osób z prośbą o pomoc konsularną, czyli o 25 proc. więcej niż w 2011 r. – wśród nich były również ofiary przestępstw. Zelenka, podkreślił, że ilość przestępstw popełnianych na Białorusinach wzrasta, bo częściej odwiedzają Polskę. W ub. roku liczba przyjeżdżających zwiększyła się o 56 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Problemem dla Białorusinów stają się kradzieże samochodów, przy czym przestępcy skupiają się na wybranych markach. W samym grudniu 2012 r. skradziono 5 luksusowych samochodów BMW X5 na białoruskich numerach rejestracyjnych. W ub. r. Białorusini przekroczyli granice polską ok. ponad 4,5 mln razy.
TV Biełsat

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (123)
Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
81
~kosa99 2013-01-18 (13:26) 12 godzin i 12 minut temu

Aleksander Lukaszenka otwarcie mówi o sobie że jest dyktatorem . Takie samo niebezpieczeństwo czeka na nas w naszym kraju tak wspaniale państwo polskie działa i obejmuje obywateli ochroną .Rządzaca partia w samej nazwie ma "OBYWATELSKA"- kpina no nie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
43
~elmi 2013-01-18 (13:55) 11 godzin i 43 minut temu

Tytul glowny artykulu o Polsce jako wylegarni przestepcow, to duze naduzycie ze strony WP. Takie sformulowanie nie padlo w ostrzezeniu ambasadora, co nie znaczy, ze nie jest to prawda. Ale to juz jest opinia WP.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
35
~as 2013-01-18 (14:00) 11 godzin i 38 minut temu

No tak białorusini są tak bogaci że biedni polacy muszą ich okradać

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3