Strona główna serwisu
Ambasada Białorusi ostrzega rodaków przed wizytami w Polsce

Ambasada Białorusi ostrzega rodaków przed wizytami w Polsce

Białoruska placówka dyplomatyczna zwraca się do obywateli, by podczas podróży do Polski zachowywali wszelkie środki ostrożności w celu uniknięcia nieprzyjemności i niebezpiecznych sytuacji, zagrażających ich bezpieczeństwu. Ambasada informuje, że ostatnio w Polsce nasiliły się przypadki kradzieży i napadów na Białorusinów.
„W związku z nasileniem się w Polsce kradzieży i napadów rabunkowych na obywateli Białorusi, Ambasada Białorusi w Polsce zaleca osobom podróżującym do tego kraju stosować się do zaleceń, dzięki którym można uniknąć nieprzewidzianych sytuacji” – dowiedziała się agencja Interfax w służbie prasowej białoruskiego MSZ.

Obywatelom zaleca się podczas odwiedzania punktów zbiorowego żywienia, sklepów i supermarketów, a także załadowania i rozładowania bagaży podczas postojów na parkingach nie wypuszczać z pola widzenia torebek i plecaków z dokumentami i pieniędzmi. Także nie należy pozostawiać w miejscach publicznych, podczas podróży koleją, a nawet na pilnowanych parkingach rzeczy osobistych bez stosownej opieki.

„W sytuacji konieczności wymiany koła nie zaleca się wymiana w bezludnych miejscach. Kosztowne rzeczy, pieniądze oraz dokumenty należy schować, a drzwi samochodu należy zablokować. Nie należy przyjmować w prezencie od nieznanych osób breloczków do kluczy. Grupy przestępcze wykorzystują taką techniką do skanowania trybów pracy alarmów samochodowych i dalszych kradzieży aut” – ostrzega ambasada.

Oprócz tego obywatele podróżujący do Polski obowiązkowo powinni posiadać ubezpieczenie, a także kopię zaproszenia lub innego dokumentu, który upoważnia do otrzymania polskiej wizy. Te dokumenty podlegają kontroli ze strony polskiej straży granicznej oraz funkcjonariuszy innych polskich służb uprawnionych do kontroli dokumentów.

Rzecznik prasowy ambasady Białorusi w Warszawie Aleksej Zelenka podkreśla, że ambasada nie prowadzi dokładnych statystyk osób napadniętych czy okradzionych. Przypomina jednak, że w ub. roku do samej placówki w Warszawie zwróciło się 700 osób z prośbą o pomoc konsularną, czyli o 25 proc. więcej niż w 2011 r. – wśród nich były również ofiary przestępstw. Zelenka, podkreślił, że ilość przestępstw popełnianych na Białorusinach wzrasta, bo częściej odwiedzają Polskę. W ub. roku liczba przyjeżdżających zwiększyła się o 56 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Problemem dla Białorusinów stają się kradzieże samochodów, przy czym przestępcy skupiają się na wybranych markach. W samym grudniu 2012 r. skradziono 5 luksusowych samochodów BMW X5 na białoruskich numerach rejestracyjnych. W ub. r. Białorusini przekroczyli granice polską ok. ponad 4,5 mln razy.
TV Biełsat

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (123)
Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
81
~kosa99 2013-01-18 (13:26) 10 godzin i 53 minut temu

Aleksander Lukaszenka otwarcie mówi o sobie że jest dyktatorem . Takie samo niebezpieczeństwo czeka na nas w naszym kraju tak wspaniale państwo polskie działa i obejmuje obywateli ochroną .Rządzaca partia w samej nazwie ma "OBYWATELSKA"- kpina no nie ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
43
~elmi 2013-01-18 (13:55) 10 godzin i 24 minut temu

Tytul glowny artykulu o Polsce jako wylegarni przestepcow, to duze naduzycie ze strony WP. Takie sformulowanie nie padlo w ostrzezeniu ambasadora, co nie znaczy, ze nie jest to prawda. Ale to juz jest opinia WP.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
35
~as 2013-01-18 (14:00) 10 godzin i 19 minut temu

No tak białorusini są tak bogaci że biedni polacy muszą ich okradać

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
28
~Słowianin 2013-01-18 (14:11) 10 godzin i 8 minut temu

Ma racje Białorus bo skoro o dostep do smietnika w zydopolsce ludzie sie zabijaja to co dopiero o mozliwośc okradzenia obcokrajowca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
18
~jasiu 2013-01-18 (13:50) 10 godzin i 29 minut temu

"Polska to wylęgarnia przestępców? Ambasada ostrzega" ----- no w sumie racja. Najwięksi siedlisko mają w takim okrągłym budynku i 35 milionów ludzi nie może dać im rady od wielu lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
20
~jacuś 2013-01-18 (14:34) 9 godzin i 45 minut temu

ja czekam zaraz za granicą by pożreć jakiegoś Białorusina

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
18
~mars 2013-01-18 (14:31) 9 godzin i 48 minut temu

No i Ambasada Białorusi ma rację.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
18
~fifik 2013-01-18 (14:12) 10 godzin i 7 minut temu

Sama prawda co mówią Białorusini ! W tym naszym niby państwie, gdzie władza jest opanowana przez mafię....trudno by było inaczej ! Przestępcy mają się dobrze, są bezkarni i są bohaterami.....vide mama Madzi !!!!! Mało tego...pod kierunkiem tej parszywej mafii....sprzestępcza się kolejne rzesze, kolejne pokolenia ludzi, którzy byli normalnymi, porządnymi ludźmi/obywatelami......smutne to ale prawdziwe.....niestety....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
27
~Zośka 2013-01-18 (14:35) 9 godzin i 44 minut temu

To wina Owsiaka " róbta co chceta" Łukaszenka ma rację

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
24
~Hiram 2013-01-18 (14:34) 9 godzin i 45 minut temu

700 napadniętych osób na 4,5 miliona - toż to prawdziwy Dziki Zachód". Lepiej nich siedżą u siebie na Białorusi gdzie o przestępczości nikt nie słyszał

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
14
~cenzura 2013-01-18 (14:33) 9 godzin i 46 minut temu

Dlaczego blokujecie tutaj wypowiedzi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
16
~Red 2013-01-18 (14:27) 9 godzin i 52 minut temu

Największe wylęgarnie znajdują się na Wiejskiej i w Al.Ujazdowskich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
18
~Bart 2013-01-18 (14:13) 10 godzin i 6 minut temu

Białorusy są bardziej wolni niż my w tej tz.demokracji co państwowe urzędasy okradają Ludzi na każdym kroku. Dlaczegpo nie napiszą jaką pomoc mają od państwa rodziny jakie becikowe my przynich to nić nie mamy tylko opłaty dla bezkarnych urzędasów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~justine 2013-01-18 (13:49) 10 godzin i 30 minut temu

Będzie gorzej. Bezrobocie wzrasta.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
15
~pusk 2013-01-18 (14:26) 9 godzin i 53 minut temu

Bardzo dobrze, że ostrzegają są przewidujący!!!! Widać że Białoruś potrafi zadbać o swojego obywatela, w przeciwieństwie do polskiego rządu!!! Poza tym niestety Polska to jeszcze dziki kraj okraść , oszukać, zabić to wychodzi najłatwiej!!! Nie wiem czy akurat powinni czuć się zagrożeni biedni białorusini, ale w kraju gdzie modą stało się dzieciobójstwo wszyscy są potencjalnymi ofiarami!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
15
~Irena 2013-01-18 (14:09) 10 godzin i 10 minut temu

Prawad jest jak zwykle po środku , najczęściej to ich kumple , ruscy i ukraińcy się koło nich kręcą - na pewno nasi nie są nastawieni na szczególne łupienie Białorusinów - to bzdura.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
13
~Alika 2013-01-18 (15:23) 8 godzin i 56 minut temu

Pełno przestępców jest zgadza się ale w rządzie co drugi to przestępca i złodziej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~pikuś 2013-01-18 (14:11) 10 godzin i 8 minut temu

I mają rację. Ryba psuje się od głowy !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
13
~mr.white 2013-01-18 (14:11) 10 godzin i 8 minut temu

ludzie pracuja juz tylko na podatki .. coz, tusk nieoficjalnie do tego wszystkich zmusza ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
15
~nnnn 2013-01-18 (14:08) 10 godzin i 11 minut temu

Jest w Polsce duzo bandytow, no. Tusk i jego zgraja. Ale Polacy sa w wiekszosci OK (a sam Tusk to nie Polak)

odpowiedz