więcej

Ambasada Białorusi ostrzega rodaków przed wizytami w Polsce.

TV Biełsat  |  dodane 2013-01-18 (12:45) 1 rok 11 miesięcy 9 godzin i 56 minut temu
drukuj

Białoruska placówka dyplomatyczna zwraca się do obywateli, by podczas podróży do Polski zachowywali wszelkie środki ostrożności w celu uniknięcia nieprzyjemności i niebezpiecznych sytuacji, zagrażających ich bezpieczeństwu. Ambasada informuje, że ostatnio w Polsce nasiliły się przypadki kradzieży i napadów na Białorusinów.

„W związku z nasileniem się w Polsce kradzieży i napadów rabunkowych na obywateli Białorusi, Ambasada Białorusi w Polsce zaleca osobom podróżującym do tego kraju stosować się do zaleceń, dzięki którym można uniknąć nieprzewidzianych sytuacji” – dowiedziała się agencja Interfax w służbie prasowej białoruskiego MSZ.

Obywatelom zaleca się podczas odwiedzania punktów zbiorowego żywienia, sklepów i supermarketów, a także załadowania i rozładowania bagaży podczas postojów na parkingach nie wypuszczać z pola widzenia torebek i plecaków z dokumentami i pieniędzmi. Także nie należy pozostawiać w miejscach publicznych, podczas podróży koleją, a nawet na pilnowanych parkingach rzeczy osobistych bez stosownej opieki.

„W sytuacji konieczności wymiany koła nie zaleca się wymiana w bezludnych miejscach. Kosztowne rzeczy, pieniądze oraz dokumenty należy schować, a drzwi samochodu należy zablokować. Nie należy przyjmować w prezencie od nieznanych osób breloczków do kluczy. Grupy przestępcze wykorzystują taką techniką do skanowania trybów pracy alarmów samochodowych i dalszych kradzieży aut” – ostrzega ambasada.

Oprócz tego obywatele podróżujący do Polski obowiązkowo powinni posiadać ubezpieczenie, a także kopię zaproszenia lub innego dokumentu, który upoważnia do otrzymania polskiej wizy. Te dokumenty podlegają kontroli ze strony polskiej straży granicznej oraz funkcjonariuszy innych polskich służb uprawnionych do kontroli dokumentów.

Rzecznik prasowy ambasady Białorusi w Warszawie Aleksej Zelenka podkreśla, że ambasada nie prowadzi dokładnych statystyk osób napadniętych czy okradzionych. Przypomina jednak, że w ub. roku do samej placówki w Warszawie zwróciło się 700 osób z prośbą o pomoc konsularną, czyli o 25 proc. więcej niż w 2011 r. – wśród nich były również ofiary przestępstw. Zelenka, podkreślił, że ilość przestępstw popełnianych na Białorusinach wzrasta, bo częściej odwiedzają Polskę. W ub. roku liczba przyjeżdżających zwiększyła się o 56 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Problemem dla Białorusinów stają się kradzieże samochodów, przy czym przestępcy skupiają się na wybranych markach. W samym grudniu 2012 r. skradziono 5 luksusowych samochodów BMW X5 na białoruskich numerach rejestracyjnych. W ub. r. Białorusini przekroczyli granice polską ok. ponad 4,5 mln razy.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 73 75.26%
nie 24 24.74%

Przeczytaj też

Aleksander Łukaszenka chce zwolnić 25 proc. urzędników państwowych

dodane 2013-01-11 (17:15) 1 rok 11 miesięcy 7 dni 5 godzin i 26 minut temu

Białoruś: druga bateria rakiet Tor-M2 weszła do służby

dodane 2013-01-10 (16:46) 1 rok 11 miesięcy 8 dni 5 godzin i 55 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Polska
  • Sport: ME: Polska nie dała rady Danii

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (123)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

81
24
~kosa99 2013-01-18 (13:26) 1 rok 11 miesięcy 9 godzin i 15 minut temu

Aleksander Lukaszenka otwarcie mówi o sobie że jest dyktatorem . Takie samo niebezpieczeństwo czeka na nas w naszym kraju tak wspaniale państwo polskie działa i obejmuje obywateli ochroną .Rządzaca partia w samej nazwie ma "OBYWATELSKA"- kpina no nie ?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

43
2
~elmi 2013-01-18 (13:55) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 46 minut temu

Tytul glowny artykulu o Polsce jako wylegarni przestepcow, to duze naduzycie ze strony WP. Takie sformulowanie nie padlo w ostrzezeniu ambasadora, co nie znaczy, ze nie jest to prawda. Ale to juz jest opinia WP.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

35
7
~as 2013-01-18 (14:00) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 41 minut temu

No tak białorusini są tak bogaci że biedni polacy muszą ich okradać

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

28
10
~Słowianin 2013-01-18 (14:11) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 30 minut temu

Ma racje Białorus bo skoro o dostep do smietnika w zydopolsce ludzie sie zabijaja to co dopiero o mozliwośc okradzenia obcokrajowca.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
0
~jasiu 2013-01-18 (13:50) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 51 minut temu

"Polska to wylęgarnia przestępców? Ambasada ostrzega" ----- no w sumie racja. Najwięksi siedlisko mają w takim okrągłym budynku i 35 milionów ludzi nie może dać im rady od wielu lat.

odpowiedz

20
6
~jacuś 2013-01-18 (14:34) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 7 minut temu

ja czekam zaraz za granicą by pożreć jakiegoś Białorusina

odpowiedz

18
4
~mars 2013-01-18 (14:31) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 10 minut temu

No i Ambasada Białorusi ma rację.

odpowiedz

18
4
~fifik 2013-01-18 (14:12) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 29 minut temu

Sama prawda co mówią Białorusini ! W tym naszym niby państwie, gdzie władza jest opanowana przez mafię....trudno by było inaczej ! Przestępcy mają się dobrze, są bezkarni i są bohaterami.....vide mama Madzi !!!!! Mało tego...pod kierunkiem tej parszywej mafii....sprzestępcza się kolejne rzesze, kolejne pokolenia ludzi, którzy byli normalnymi, porządnymi ludźmi/obywatelami......smutne to ale prawdziwe.....niestety....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

27
14
~Zośka 2013-01-18 (14:35) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 6 minut temu

To wina Owsiaka " róbta co chceta" Łukaszenka ma rację

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
11
~Hiram 2013-01-18 (14:34) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 7 minut temu

700 napadniętych osób na 4,5 miliona - toż to prawdziwy Dziki Zachód". Lepiej nich siedżą u siebie na Białorusi gdzie o przestępczości nikt nie słyszał

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
1
~cenzura 2013-01-18 (14:33) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 8 minut temu

Dlaczego blokujecie tutaj wypowiedzi?

odpowiedz

16
3
~Red 2013-01-18 (14:27) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 14 minut temu

Największe wylęgarnie znajdują się na Wiejskiej i w Al.Ujazdowskich.

odpowiedz

18
5
~Bart 2013-01-18 (14:13) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 28 minut temu

Białorusy są bardziej wolni niż my w tej tz.demokracji co państwowe urzędasy okradają Ludzi na każdym kroku. Dlaczegpo nie napiszą jaką pomoc mają od państwa rodziny jakie becikowe my przynich to nić nie mamy tylko opłaty dla bezkarnych urzędasów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
0
~justine 2013-01-18 (13:49) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 52 minuty temu

Będzie gorzej. Bezrobocie wzrasta.

odpowiedz

15
3
~pusk 2013-01-18 (14:26) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 15 minut temu

Bardzo dobrze, że ostrzegają są przewidujący!!!! Widać że Białoruś potrafi zadbać o swojego obywatela, w przeciwieństwie do polskiego rządu!!! Poza tym niestety Polska to jeszcze dziki kraj okraść , oszukać, zabić to wychodzi najłatwiej!!! Nie wiem czy akurat powinni czuć się zagrożeni biedni białorusini, ale w kraju gdzie modą stało się dzieciobójstwo wszyscy są potencjalnymi ofiarami!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
3
~Irena 2013-01-18 (14:09) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 32 minuty temu

Prawad jest jak zwykle po środku , najczęściej to ich kumple , ruscy i ukraińcy się koło nich kręcą - na pewno nasi nie są nastawieni na szczególne łupienie Białorusinów - to bzdura.

odpowiedz

13
2
~Alika 2013-01-18 (15:23) 1 rok 11 miesięcy 7 godzin i 18 minut temu

Pełno przestępców jest zgadza się ale w rządzie co drugi to przestępca i złodziej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~pikuś 2013-01-18 (14:11) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 30 minut temu

I mają rację. Ryba psuje się od głowy !

odpowiedz

13
2
~mr.white 2013-01-18 (14:11) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 30 minut temu

ludzie pracuja juz tylko na podatki .. coz, tusk nieoficjalnie do tego wszystkich zmusza ...

odpowiedz

15
4
~nnnn 2013-01-18 (14:08) 1 rok 11 miesięcy 8 godzin i 33 minuty temu

Jest w Polsce duzo bandytow, no. Tusk i jego zgraja. Ale Polacy sa w wiekszosci OK (a sam Tusk to nie Polak)

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 12 godzin i 17 minut temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 12 godzin i 36 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 12 godzin i 46 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 10 godzin i 41 minut temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 10 godzin i 11 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28384