więcej

Ambasada Białorusi ostrzega rodaków przed wizytami w Polsce.

TV Biełsat  |  dodane 2013-01-18 (12:45) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 13 godzin i 38 minut temu
drukuj

Białoruska placówka dyplomatyczna zwraca się do obywateli, by podczas podróży do Polski zachowywali wszelkie środki ostrożności w celu uniknięcia nieprzyjemności i niebezpiecznych sytuacji, zagrażających ich bezpieczeństwu. Ambasada informuje, że ostatnio w Polsce nasiliły się przypadki kradzieży i napadów na Białorusinów.

„W związku z nasileniem się w Polsce kradzieży i napadów rabunkowych na obywateli Białorusi, Ambasada Białorusi w Polsce zaleca osobom podróżującym do tego kraju stosować się do zaleceń, dzięki którym można uniknąć nieprzewidzianych sytuacji” – dowiedziała się agencja Interfax w służbie prasowej białoruskiego MSZ.

Obywatelom zaleca się podczas odwiedzania punktów zbiorowego żywienia, sklepów i supermarketów, a także załadowania i rozładowania bagaży podczas postojów na parkingach nie wypuszczać z pola widzenia torebek i plecaków z dokumentami i pieniędzmi. Także nie należy pozostawiać w miejscach publicznych, podczas podróży koleją, a nawet na pilnowanych parkingach rzeczy osobistych bez stosownej opieki.

„W sytuacji konieczności wymiany koła nie zaleca się wymiana w bezludnych miejscach. Kosztowne rzeczy, pieniądze oraz dokumenty należy schować, a drzwi samochodu należy zablokować. Nie należy przyjmować w prezencie od nieznanych osób breloczków do kluczy. Grupy przestępcze wykorzystują taką techniką do skanowania trybów pracy alarmów samochodowych i dalszych kradzieży aut” – ostrzega ambasada.

Oprócz tego obywatele podróżujący do Polski obowiązkowo powinni posiadać ubezpieczenie, a także kopię zaproszenia lub innego dokumentu, który upoważnia do otrzymania polskiej wizy. Te dokumenty podlegają kontroli ze strony polskiej straży granicznej oraz funkcjonariuszy innych polskich służb uprawnionych do kontroli dokumentów.

Rzecznik prasowy ambasady Białorusi w Warszawie Aleksej Zelenka podkreśla, że ambasada nie prowadzi dokładnych statystyk osób napadniętych czy okradzionych. Przypomina jednak, że w ub. roku do samej placówki w Warszawie zwróciło się 700 osób z prośbą o pomoc konsularną, czyli o 25 proc. więcej niż w 2011 r. – wśród nich były również ofiary przestępstw. Zelenka, podkreślił, że ilość przestępstw popełnianych na Białorusinach wzrasta, bo częściej odwiedzają Polskę. W ub. roku liczba przyjeżdżających zwiększyła się o 56 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Problemem dla Białorusinów stają się kradzieże samochodów, przy czym przestępcy skupiają się na wybranych markach. W samym grudniu 2012 r. skradziono 5 luksusowych samochodów BMW X5 na białoruskich numerach rejestracyjnych. W ub. r. Białorusini przekroczyli granice polską ok. ponad 4,5 mln razy.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 73 75.26%
nie 24 24.74%

Przeczytaj też

Aleksander Łukaszenka chce zwolnić 25 proc. urzędników państwowych

dodane 2013-01-11 (17:15) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 9 godzin i 8 minut temu

Białoruś: druga bateria rakiet Tor-M2 weszła do służby

dodane 2013-01-10 (16:46) 1 rok 10 miesięcy 15 dni 9 godzin i 37 minut temu

W innych serwisach

  • Sport: Hiszpanie wypunktowali Białoruś
  • Pytamy.pl: Polska

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (123)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
5
lubin111 2013-01-18 (17:14) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 9 godzin i 9 minut temu

To paplanina chorego człowieka.Robi z Polaków przestępców zapominając , że rządzi krajem dopuszczając się przestępstw.Trzyma całe społeczeństwo za twarz nie przebierając w środkach. Mam tylko nadzieję , że ten zastraszony naród znajdzie kiedyś w sobie tyle siły i podziękuje mu jak Rumuni kiedyś swojemu władcy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~piotr 2013-01-18 (18:12) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 8 godzin i 11 minut temu

po co przyjezdzaja do polski,skoro u nich tak bezpiecznie i fajnie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~pytlok 2013-02-04 (16:32) 1 rok 9 miesięcy 21 dni 9 godzin i 51 minut temu

Wie może ktoś jak można uciec z Polski na Kubę<może zna ktoś przemytników?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
2
~bezdomny scout 2013-01-18 (15:45) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 10 godzin i 38 minut temu

Najszybciej bialorusin zostanie okradziony przez swojego ziomka na goscinnych wystepach w Polsce. U nich obywatel polski jest okradany juz w momencie wjazdu na granice a pozniej po drodze przez milicje. Lukaszenka troszke przesadza bo za duzo ludzi ucieka mu z tego dorbobytu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~Wrr 2013-02-04 (17:04) 1 rok 9 miesięcy 21 dni 9 godzin i 19 minut temu

Napady na Białorusinów w Polsce? Chyba ich milicjanci i KGB będący na oddelegowaniu do Polski ich napadają.

odpowiedz

0
1
kinoman 40 2013-02-04 (17:01) 1 rok 9 miesięcy 21 dni 9 godzin i 22 minuty temu

słusznie ostrzega - uwaga na polska akcyzę - fajki po 12,0 a wódeczka po 20,0

odpowiedz

2
0
~lll 2013-02-04 (17:00) 1 rok 9 miesięcy 21 dni 9 godzin i 23 minuty temu

Napady rabunkowe? Serio, ktoś w to uwierzy?? To trochę tak jakby Niemcy rabowali Polaków...

odpowiedz

2
1
~Wyborca 2013-02-04 (16:30) 1 rok 9 miesięcy 21 dni 9 godzin i 53 minuty temu

Wcale ich nie potrzebujemy.Jak nie chcą to niech do Polski nie jadą .Również Białoruska Ambasadę wywalić z Polski.Niech wraca do kraju miodem płynącego .A może niech oddadzą nasze ziemie zagarnięte przez ruskich.

odpowiedz

2
1
~Czapajew 2013-02-04 (16:18) 1 rok 9 miesięcy 21 dni 10 godzin i 5 minut temu

Białorusini łapciuchy . Do Polski przyjeżdzajcie najlepiej Taczankami z pulomiotom . Wot co bladz.

odpowiedz

6
1
~oy 2013-01-18 (16:44) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 9 godzin i 39 minut temu

no i maja racje,,to karaj mordercow,zlodzieji, zboczencow, z polowa sejmu i donkiem jego banda i bronkiem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
9
~gffd 2013-01-18 (15:50) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 10 godzin i 33 minuty temu

Najbezpieczniej dla nich jak zupelnie przestana tu przyjezdzac, my was tu nie chcemmy, nara i siedziec z morda w kuble u lukaszenki.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

81
24
~kosa99 2013-01-18 (13:26) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 12 godzin i 57 minut temu

Aleksander Lukaszenka otwarcie mówi o sobie że jest dyktatorem . Takie samo niebezpieczeństwo czeka na nas w naszym kraju tak wspaniale państwo polskie działa i obejmuje obywateli ochroną .Rządzaca partia w samej nazwie ma "OBYWATELSKA"- kpina no nie ?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

2
4
~Huzar 2013-01-18 (16:32) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 9 godzin i 51 minut temu

No tak.. a Polaków okradają w Niemcy w Berlinie Anglicy w Londynie i Szwedzi w Sztokholmie...!!! Uczciwi Białorusini przyjeżdżają do Polski z portfelem pełnym dolarów a polscy przestępcy tylko czyhają na tych zamożnych i uczciwych sąsiadów . dlatego potem ci biedni Białorusini śpią na dworcach lub na budowach i podejmują się byle jakiej pracy by zarobić na bilet no ukochanego domu. Tak, Tak ... I woda jest na pustyni w Laponii jest Mikołaj a na Białorusi dobrobyt i demokracja ... Tylko skąd te 4,5 miliona Białorusinów przyjeżdżających rocznie do Polski...???????? Nie czytają gazet..??????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~ja 2013-01-19 (06:31) 1 rok 10 miesięcy 6 dni 19 godzin i 52 minuty temu

rakiety rosyjskie nowej generacji sa lepsze od zlomu f-16-usa

odpowiedz

2
1
~sq 2013-01-18 (18:39) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 7 godzin i 44 minuty temu

prezydent ma rację. wirus solidaruchy rozsiewany głownie z ambasady usa. jeśli b-ni kupią podpuchę to za 15-20 lat: 1bln długu, 1 mln bezrobotnych, 1tys. rzeczywistych właścicieli kraju (posłow, prezesów, ...) no i praca do 69. pozdr...

odpowiedz

1
0
~emeryt 2013-01-18 (17:57) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 8 godzin i 26 minut temu

Moze nasi włodarze przestali w końcu okradać własny naród i zaczęli zbierać kasę od Białorusinów>w końcu im zawsze będzie mało na ich zachcianki i wypłacanie nagród i premi-jak nas puszczą w skarpetkach, to muszą poszukać innego żywiciela>tak mają wszystkie pasozyty

odpowiedz

24
11
~Hiram 2013-01-18 (14:34) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 11 godzin i 49 minut temu

700 napadniętych osób na 4,5 miliona - toż to prawdziwy Dziki Zachód". Lepiej nich siedżą u siebie na Białorusi gdzie o przestępczości nikt nie słyszał

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~sasiad 2013-01-18 (16:05) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 10 godzin i 18 minut temu

mieszkam w usa i sasiedzi sa z tego kraju to sa prefidni zlodzieje on juz sie z tym urodzili bo nigdzie na swiecie takiego czegos nauczyc sie nie mozna

odpowiedz

2
0
~Yogi 2013-01-18 (15:56) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 10 godzin i 27 minut temu

Przeciez wiadomo,ze wiekszosc przestepstw nie popelniaja Polacy, tylko przechrzty z polskimi nazwiskami. Wystarczy wejsc na portal Policji ''Poszukiwani''pl i porownac sobie rysy twarzy, typowo slowianskich jest zdecydowanie mniej. I tak to juz jest w naszym kraju. Ktos sra w nasze papiery caly czas a my zbieramy ''zlote zniwa''.

odpowiedz

4
1
~ark 2013-01-18 (15:54) 1 rok 10 miesięcy 7 dni 10 godzin i 29 minut temu

...uwaga na PO....np...tusk, komorowski. sikorski,niesiołowski, rostocki...itd..

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 8 godzin i 34 minuty temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 9 godzin i 8 minut temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 8 godzin i 18 minut temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 16 godzin i 20 minut temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 17 godzin i 14 minut temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 18 godzin i 13 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 21911