Strona główna serwisu
Zuzanna Śmigiel

oprac.Zuzanna Śmigiel

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce

We wtorek Ministerstwo Środowiska poinformowało o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego w powietrzu oraz powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych. Pochodzą one w głównej mierze z południowej Polski. Dopuszczalne, dobowe stężenie pyłu PM10 powinno wynosić 50 ug/m3.
W poniedziałek, 9 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 ug/m3 zostało przekroczone w Nowej Rudzie, Koninie, Sosnowcu, Cieszynie, Opolu, Oleśnie, Olkuszu, Krakowie, Skawinie, Pabianicach, Otwocku, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim,

Przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, wynoszącego 300 ug/m3 (średnia dobowa) miało miejsce na terenach województwa śląskiego w: Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej oraz w województwie opolskim: w Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu.

Aktualne stężenie pyłu zawieszonego przekracza 100 ug/m3. Ma to miejsce w wielu miejsca południowej Polski. A najwyższe stężenia jednogodzinne, przekraczają 200 ug/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), opolskim (Opole, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle), małopolskim (Skawina) oraz wielkopolskim (Kalisz). Jednakże wartości godzinne nie powinny być odnoszone bezpośrednio do poziomu dopuszczalnego, równego 50 ug/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego.


Na obszarach, gdzie występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy wskazane jest, aby unikały przebywania na otwartym powietrzu.

Prognozy mereologiczne na dzień 11 i 12 stycznia mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (51)
Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
83
~ponar 2017-01-10 (17:44) 17 godzin i 53 minut temu

Proszę o podanie stężenia metali ciężkich w atmosferze i w glebie, które nasępuję w wyniku systematycznych oprysków lotniczych CHEMTRAILS... Dlaczego, u licha, żaden dziennikarz śledczy jeszcze nie wziął się za ten temat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
67
~etc 2017-01-10 (17:32) 18 godzin i 5 minut temu

To chyba głównie chodzi o samoloty, boprzecież przemysł w Polsce już nie istnieje ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
57
~Juras 2017-01-10 (18:18) 17 godzin i 19 minut temu

P. Szydło (p.o. premiera Rządu RP) zaapelowała (! premier "apeluje" zamiast nakazać) do v-premiera Mazowieckiego, żeby z tym coś z tym zrobił (np. wydał zakaz opalania śmieciami i plastikami) mieszkańcom Pl. A czemuż to do v-premiera, Pani P.O.? Czyż właściwym nie jest niejaki Szyszko - ponoć minister środowiska? Tak ylko pytam, bo przecież mamy "dobrą zmianę" czyli tragikomedię pt. "nikt nic nie wie i nic nie robi".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1