więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1086525solidarnych Solidarni z Ukrainą

"Abp Życiński nie wahał się być kontrowersyjnym".

IAR, PAP |  aktualizacja 2011-02-15 (19:32) 3 lata 2 miesiące 8 dni 2 godziny i 2 minuty temu
drukuj


W bazylice katedralnej w Tarnowie odbyła się msza żałobna przy trumnie z ciałem zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego. Przewodniczył jej ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Do świątyni przybyły tłumy wiernych z całej archidiecezji tarnowskiej, której ordynariuszem w latach 1990 - 1997 był zmarły abp Życiński.

Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc w homilii podczas nabożeństwa żałobnego przy trumnie arcybiskupa Józefa Życińskiego powiedział, że metropolita lubelski był zawsze po stronie człowieka prostego, wykluczonego, potrzebującego i krzywdzonego.

- W obronie ludzkiej godności i nienaruszalnych wartości, zagrożonych relatywizmem, nie wahał się wchodzić w polemikę. Szedł z Chrystusem po niepopularnych szlakach, określanych nieraz jako kontrowersyjne, o ile kontrowersyjny może być ewangeliczny radykalizm - mówił bp Skworc podczas mszy odprawionej wieczorem w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Ordynariusz tarnowski przyrównał abpa Życińskiego do proroka, który "widział głębiej i dalej, umiał rozpoznawać znaki czasu". - I doświadczał losu proroka, którego udziałem bywa nieraz gorzki chleb odrzucenia i twardy kamień oskarżeń, ale i kwiaty - podkreślił. - Nagła śmierć metropolity lubelskiego wynikała z jego życia. On był nieustannie w pośpiesznej drodze, przynaglany pragnieniem służby Bogu i ludziom w Kościele - powiedział bp Skworc.

Do koncelebry mszy żałobnej bp Skworc zaprosił duchowieństwo całej diecezji, a szczególnie tych kapłanów, którzy z rąk arcybiskupa przyjęli świecenia kapłańskie. We mszy uczestniczyli także biskupi z innych miast, m.in. metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup elbląski Jan Styrn i biskup gliwicki Jan Wieczorek.

Po mszy świętej w intencji zmarłego w ubiegłym tygodniu abp Życińskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne przy trumnie, które potrwa do godziny 22. Kondukt żałobny wyruszy z Tarnowa do Lublina w środę około godz. 9.

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 5 62.5%
nie 3 37.5%

Przeczytaj też

Będzie ulica arcybiskupa Józefa Życińskiego

dodane 2011-03-02 (10:40) 3 lata 1 miesiąc 21 dni 10 godzin i 54 minuty temu

Trumna z ciałem abp. Życińskiego wystawiona na KUL

dodane 2011-02-17 (17:40) 3 lata 2 miesiące 6 dni 3 godziny i 54 minuty temu

Trumna z ciałem abp. Życińskiego już w Polsce

aktualizacja 2011-02-15 (12:09) 3 lata 2 miesiące 8 dni 9 godzin i 25 minut temu

"Abp Józef Życiński był budowniczym mostów"

aktualizacja 2011-02-12 (10:33) 3 lata 2 miesiące 11 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Znamy szczegóły pogrzebu abp. Józefa Życińskiego

dodane 2011-02-11 (18:25) 3 lata 2 miesiące 12 dni 3 godziny i 9 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (42)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~j-an 2011-02-15 (18:14) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 20 minut temu

Żal, też nad Brdą.
Wielki szok, wielki żal po śmierci tego mądrego pasterza. Modlimy się z Tarnowianami i Lublinianami po stracie Ich Biskupa. Należał do grona biskupów światłych i odważnych a zarazem ufnych Bogu i ludziom. To jego optymizm i świadectwo nadziei podsyca w nas potrzebę głębszej wiary i miłości bliźnich.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~krystian 2011-02-17 (21:15) 3 lata 2 miesiące 6 dni i 19 minut temu

Czy Życimski był gejem?
...słuchałem Go kiedys w radiu i przemawiał takim mięęękkim głosem...no....obiecująco wielce...

odpowiedz

0
0
~Kobus 2011-02-17 (20:19) 3 lata 2 miesiące 6 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Sprawiedliwy..
..a o Paetzu nawet on- ani mru mru.

odpowiedz

0
0
~Skala 2011-02-17 (19:31) 3 lata 2 miesiące 6 dni 2 godziny i 3 minuty temu

Kontrowersja polega na tym ze
jak ktos popiera PiS to mocher ,bydlo ,nieuk itd.A jak ktos byl UB-ckim agentem ,donosil na bliznich ktorych najpierw "Sluchal"a potem bronil swych pracodawcow przed nazywaniem ich po imieniu CZERWONYMI BANDYTAMI to byl kontrowersyjny .POmyje nawet mocz na was oddany to bylby dla was komplement!!!!!

odpowiedz

0
0
Eryk Sledzik z fejsa 2011-02-15 (18:01) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 33 minuty temu

Młodzi z PO powinni iść w kondukcie
Tyle tej partii dobrego zrobił

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~ondrasz 2011-02-15 (18:24) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 10 minut temu

Nazajutrz po informacji o śmierci biskupa
zakomunikowałem ten fakt mojemu pracownikowi.Spojrzał na mnie dziwnie i zapytał-szefie a kto to był?To pytanie odzwierciedla jak niby wielkim Polakiem i znanym obywatelem był zmarły.Śmieszne,że media zrobiły z gościa jednego z najwybitniejszych ludzi w tym kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.Pytam-a któż to taki biskup Życiński?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~warszawiak 2011-02-15 (22:44) 3 lata 2 miesiące 7 dni 22 godziny i 50 minut temu

Kochaj swojego biskupa, do jasnej cholery !
To ten sam facet, który, zatrzymany do kontroli drogowej obiecał policjantowi, ze popamięta. I rzeczywiście, policjant pamięta do dziś. Kochaj swojego biskupa, do jasnej cholery !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~diablik 2011-02-15 (18:40) 3 lata 2 miesiące 8 dni 2 godziny i 54 minuty temu

Za dusze sie modla a cialo zjadaja robaki.
Co ta modlitwa ma dac zmarlemu? Ile nazbieraja pieniedzy za dusze zmarlego?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~dawna parafianka 2011-02-15 (21:27) 3 lata 2 miesiące 8 dni i 7 minut temu

dokladnosc mile widziana
Biskup elblaski nazywa sie Jan STYRNA, byl kiedys ksiedzem w Krynicy-Zdroju. Bardzo porzadny czlowiek, jako ksiadz i jako biskup.

odpowiedz

0
0
~Chełmianka 2011-02-15 (18:31) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 3 minuty temu

Nie do Lublina...
Z Tarnowa kondukt wyruszy nie do Lublina, ale jeszcze po drodze do Chełma. W Lublinie uroczystości odbędą się od czwartku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~tryton 2011-02-15 (18:27) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 7 minut temu

ABP JOZEF ZYCINSKI
BYL PRAWDZIWYM PATRIOTA.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~kinga 2011-02-15 (18:38) 3 lata 2 miesiące 8 dni 2 godziny i 56 minut temu

Nieliczny z mowiacych zwyklym jezykiem
Szkoda ze odszedl! Takich obiektywnych nam i kosciolowi trezba wiecej by wierni trzymali sie kosciola! Niestety instytucja kosciola jest ponad jego wartosciami mamy tego dowody na kazdym kroku!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~rosomak 2011-02-15 (18:34) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 1 minutę temu

Szkoda mi go jako czowieka
ale za to jeden agent Watykanu a Polsce mniej. Niech mu ziemia lekką będzie. Bliskim i przyjaciołom wyrazy współczucia.

odpowiedz

0
0
~aaa 2011-02-15 (18:22) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 12 minut temu

DLACZEGO NIE PISZA ZE BYL TW?
CZYZBY FAKT ZE JUZ NIE ZYJE OZNACZAL ZE WSZYSTKIE JEGO SWINSTEWKA TEZ ZAPADLY SIE POD ZIEMIE?

odpowiedz

0
0
~ON 2011-02-15 (18:16) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 18 minut temu

DLACZEGO
Wożą go po trasie Tarnów- Lublin-Chełm-Lublin, wątpię aby "zainteresowany" sobie tego życzył?? A czy przypadkiem on tam w srodku sie nie rozleci, to juz tydzień??

odpowiedz

0
0
~hip50 2011-02-15 (18:13) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 21 minut temu

Nikt nie pisze...
...kto płaci za całą tą szopkę.Może znowu nasze państwo miało gest.

odpowiedz

0
0
~edi.3 2011-02-15 (18:10) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 24 minuty temu

Aż boję się powiedzieć!!! czyżby nowy święty??? a zanosi się na to?? przecież to był wybitny ksiądz i zasługuje aby go wynieść na ołtarz

odpowiedz

0
0
~pinokio 2011-02-15 (18:07) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 27 minut temu

A moze
Dookoła Polski jak w tour de polone.

odpowiedz

0
0
~LOLO 2011-02-15 (18:06) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 28 minut temu

BISKUP Ż☼
NA WAWEL GO!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~fgfdg 2011-02-15 (18:06) 3 lata 2 miesiące 8 dni 3 godziny i 28 minut temu

Nie szczekaj a wejdz i czytaj www.echoroztocza.cba.pl

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie bombowce
dodane 2014-04-23 (20:25) 1 godzinę i 9 minut temu

Tragedia w Zduńskiej Woli. 16-latka zginęła od strzału
dodane 2014-04-23 (19:13) 2 godziny i 21 minut temu

Słynny kamień papieski na krakowskich Błoniach sprofanowany
dodane 2014-04-23 (18:56) 2 godziny i 38 minut temu

"Witajcie u przyjaciół". Żołnierze USA wylądowali w Polsce
dodane 2014-04-23 (17:44) 3 godziny i 50 minut temu

Witalij Kliczko kandydatem na mera Kijowa
dodane 2014-04-23 (19:40) 1 godzinę i 54 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 2327