Strona główna serwisu
71 rocznica wyzwolenia Auschwitz-​ Birkenau

71 rocznica wyzwolenia Auschwitz-​ Birkenau

• Dziś (27.01) mija 71 lat od wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz - Birkenau
• Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o 12:30 w budynku „Sauny”
Najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie, których w Miejscu Pamięci pojawi się około osiemdziesięciu. W uroczystości weźmie udział Prezydent Andrzej Duda, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, delegacje Izraela oraz Rosji. Głos zabierze między innymi prezydent Polski, dwóch byłych więźniów, dyrektor muzeum oraz ambasadorowie Izraela oraz Rosji.

Uroczystość zakończy modlitwa ekumeniczna przy Pomniku Ofiar Holocaustu w Birkenau, gdzie zostaną złożone również zostaną kwiaty i zapalone znicze. Zabrzmi również szofar - instrument z baraniego rogu - w tradycji żydowskiej towarzyszący najważniejszym uroczystościom.

Do momentu wyzwolenia obozy przez Armię Czerwoną, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Zobacz także: 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (91)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
322
~Poprawka 2016-01-27 (04:42) 6 godzin temu

71 rocznica wyzwolenia niemieckiego OBOZU ZAGŁADY Auschwitz--Birkenau(Oświęcim-Brzezinka).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
78
~Stan Canada 2016-01-27 (01:36) 9 godzin i 6 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
83
~kuba6543 2016-01-27 (02:27) 8 godzin i 15 minut temu

Nikt z niemiec się nie pojawi? No tak, przecież to "polskie obozy koncentracyjne". Niemcy wydają sporo kasy na lobbing, piszą historie na nowo. Żydzi podobnie. Cały świat wie o Jedwabnem(chociaż myśle że to niemcy a nie polacy są odpowiedzialni), natomiast nikt nie mówi o setkach podobnych tragedii ktora dosiegnęła polaków z rąk niemców i zydów. Nie ma filmów o dobrych polakach z złych żydach. Są natomiast filmy o złych polakach lub dobrych niemcach: pokłosie, ida, pianista, lista szindlera

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
60
~mx 2016-01-27 (07:57) 2 godziny i 45 minut temu

Teraz pytam wszystkich z ONR. i tych którzy twierdzą, ze w 1945r przeszliśmy z pod jednej okupacji pod drugą. Czy wyzwoleni więźniowie też tak uważali?! I tak przy okazji do Lajkoników z Krakówka: To dzięki Koniewowi Niemcy nie zdołali wysadzić waszego miasta. Pamiętajcie o tym.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
46
~Nickołaj 2016-01-27 (07:18) 3 godziny i 24 minut temu

No, panie Schetyna! Opowiedz pan jeszcze o tych ukraińcach co ten obóz wyzwalali. Nie pomagali im czasem niemcy z brygady Dirlewangera?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
43
~lew 2016-01-27 (06:55) 3 godziny i 47 minut temu

a o blokadzie leningradu nic nie piszecie zostala przerwana 27 styczna 1943

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
43
~ović 2016-01-27 (02:22) 8 godzin i 20 minut temu

A Chorwaci przeprosili za Jasenovac ? Za zdradę walczącej z Niemcami w 1940 r. Jugosławii. Za podrzynanie gardeł Serbom przeprosili ? Czy przeprosili za wydłubane żydowskie i serbskie oczy ? Czy przeprosili za kolaborację z Niemcami ? Jeśli nie, to obecność prezydent tego kraju to potwarz dla tego miejsca. Pora aby Polska zaczęła szanować Serbów, to Polska ma wobec nich dług za pomoc uchodźcom w 1939 r. Serbia Polsce dziękuje za uznanie Kosowa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
33
~mamnick 2016-01-27 (07:17) 3 godziny i 25 minut temu

A gdzie prezydent USA?A racja on twierdzi że to Polskie obozy.Dziadek i ojciec Merkelki pewnie stali na wieżach to teraz głupio...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
33
~Znowu 2016-01-27 (07:44) 2 godziny i 58 minut temu

Kolejne kłamstwo w Auschwitz nie byli mordowani głównie Żydzi, ich mordowano w Birkenau czyli Brzezince. W Auschwitz mordowano głównie Polaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
22
~kondor 2016-01-27 (09:35) 1 godzinę i 7 minut temu

Czy wyzwolenie na przykład obozu Stutthof przebiega bez echa bo nie było w nim żydów ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
~hanek 2016-01-27 (08:33) 2 godziny i 9 minut temu

Nie jestem anty-Niemiecki ale mam żal do rządów RFN za zbyt łagodne potraktowanie zbrodniarzy wojennych .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~loki 2016-01-27 (09:57) 45 minut temu

Ale sobie gościa zaprosili Chorwata którzy nie lepiej od Niemców mordowali w czasie II-wojny światowej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
~dlaczego 2016-01-27 (09:45) 57 minut temu

Może ta prawda będzie bolesna dla tych od propagandy, ale najwięcej wymordowano Cyganów w stosunku do populacji narodowej. Wymordowano tam tez olbrzymią ilość Rosjan ( mówię o ludności byłego ZSRR, sumarycznie). Co do Żydów, to bardzo, bardzo mi żal tej całej społeczności, tej biednej, ubogiej, bo i tacy byli wśród nich. Teraz krzyk na cały świat- mordowali, jak mogli. Ale pytanie, co zrobiliście wy bogaci w Ameryce, gdy ich mordowano?? Udawaliście, że o niczym nie wiecie??Dlaczego?? Jaki mieliście plan?? Tam zostali zamordowani sąsiedzi mojej mamy, jak mawiała, biedni, pobożni i bardzo życzliwi. Dlaczego??Dla jakiej idei??? Potraficie uczciwie odpowiedzieć??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
19
~xxx 2016-01-27 (08:28) 2 godziny i 14 minut temu

71 rocznica wyzwolenia "Niemieckiego Obozu Auschwitz-​ Birkenau" Podkreslmy to tak jak klamliwie podkreslaja to czosnkowo-niemieckie media

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
~bahalas 2016-01-27 (08:25) 2 godziny i 17 minut temu

Nie mieści mi się w głowie jak do tego mogło dojść w połowie XX w w środku Europy i zrobiło to ,,cywilizowane '' państwo .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
18
~bahalas 2016-01-27 (07:54) 2 godziny i 48 minut temu

Bardzo lubię słuchać wspomnień Kazimierza Piechowskiego , bohatera udanej brawurowej ucieczki z obozu .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
16
~ruben 2016-01-27 (09:40) 1 godzinę i 2 minuty temu

POWINNO BYĆ: 71 lat temu wyzwolono niemiecki obóz zagłady Auschwitz--Birkenau(Oświęcim-Brzezinka). Skoro sami Polacy nie potrafią zadbać o prawdę, to czego można się spodziewać zagranicą?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~Zdegustowany 2016-01-27 (09:31) 1 godzinę i 11 minut temu

HE,he! Przyjedzie prezydent Chorwacji! To oni wyzwalali ten obóz koncentracyjny? Choć w dzisiejszej Polsce wszystko jest możliwe, gdyż jakiś "historyk" z IPN może napisać wiekopomne dzieło pt." To Chorwaci wyzwolili Auschwitz - Birkenau".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
16
~Bob K. 2016-01-27 (06:19) 4 godziny i 23 minut temu

Prezydent Chorwacji ?????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~antyz 2016-01-27 (10:05) 37 minut temu

Coś podobnego, to jednak Armia Czerwona wyzwoliła ten obóż ? Już myślałem, że PiS przebije ubiegłoroczną wypowiedź osobnika z PO, którego zdaniem obóz wyzwolili Ukraińcy. Widać tu jednak obiektywizm.

odpowiedz