Strona główna serwisu
3. rocznica katastrofy smoleńskiej -​ uroczyste obchody

3. rocznica katastrofy smoleńskiej -​ uroczyste obchody

W Warszawie odbędą się główne obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rano, przed wylotem do Nigerii wieniec na Powązkach złożył premier Donald Tusk. Później o 8.15 oficjalna delegacja, choć bez premiera i prezydenta rozpocznie uroczystości na cmentarzu - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski: Przy pomniku na Powązkach w asyście wojskowej zostaną złożone wieńce i kwiaty.
O godzinie 13.00 oficjalne obchody przeniosą się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie mszę świętą koncelebrował będzie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po mszy zostanie poświęcony pierwszy fragment pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Na pierwszej płycie, która jest jednocześnie kamieniem węgielnym widnieje polski orzeł. Gdy strona polska uzyska dostęp do terenu w Smoleńsku, kamień ten zostanie przewieziony na miejsce budowy pomnika. Skromne uroczystości od samego rana odbędą się także w Sejmie: msza święta oraz złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie wezmą udziału w oficjalnych obchodach katastrofy smoleńskiej. Prezes Jarosław Kaczyński i parlamentarzyści PiS zorganizowali własny program. Tak jak 10. każdego miesiąca, tak i dziś rozpoczną uroczystości od mszy świętej (godz.8.00) w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, po czym przed Pałacem Prezydenckim zapalą znicze i złożą kwiaty. Tam też zostanie odczytany apel poległych.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że oficjalne obchody wydają się być lekceważące dla tych którzy 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zginęli, dlatego PiS organizuje własne. Po południu o godzinie 14 w Sejmie odbędzie posiedzenie zespołu do spraw katastrofy smoleńskiej. Jego szef Antoni Macierewicz ma przedstawić nowe fakty dotyczące przyczyn wypadku. Po posiedzeniu zespołu, obchody ponownie przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie o 15.00 odbędzie koncert "Tryptyk Smoleński", po nim o 16.30 przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński. Wyświetlony zostanie także film Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego "Prezydent", który opowiada o Lechu Kaczyńskim.


Obchody o godzinie 19.00 zakończy msza święta w Archikatedrze Jana Chrzciciela, po której nastąpi Marsz Pamięci. Na jego zakończenie, około 21.00 planowane jest ponowne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Obchodom będzie towarzyszyła także manifestacja antyrządowa, którą pod kancelarią premiera organizują kluby "Gazety Polskiej".
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (12)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
11
~78-latek moher 2013-04-10 (06:23) 12 godzin i 5 minut temu

Wciąż mamy w Polsce imigrantów którzy okazują destrukcje do przyjętych demokratycznych praw w tym kraju. Kiedyś popularne było hasło żydowskie "wasze ulice nasze kamienice". Następnie komuniści chcieli nas uszczęśliwić na siłę nie mając równiesz zgody wiekszości narodu. Dzisiaj PIS chce także zawłaszczyć państwo nie uzyskując zgody większości obywateli którzy decydują przy urnie wyborczej. Jeżeli PIS nie zmieni postępowania i nie zacznie szanować woli większości marnie zginie na cmętarzysku historii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~maks 2013-04-10 (06:41) 11 godzin i 47 minut temu

Dzisiaj na Krakowskim Przedmieściu "DZIEŃ KACZYZMU"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Moris 2013-04-10 (07:18) 11 godzin i 10 minut temu

Już zaczynaja polityczny taniec na trumnach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji