Strona główna serwisu
Artykuł pochodzi z tygodnika
POLITYKA 37/2014
18-​letnia Polka, która chce być noblistką

18-​letnia Polka, która chce być noblistką

18-letnia Nina Mazurewicz poprawia naukę. A przy okazji - całkiem realnie - chce odebrać nagrodę Nobla. Właśnie zrewolucjonizowała przemysł motoryzacyjny - czytamy w tygodniku "Polityka".
W maju tego roku, w centrum handlowym w Tbilisi rozgrywa się finał Olimpiady Młodych Wynalazców. Nina Mazurkiewicz przez dwa dni opowiada o maszynie poruszanej dźwiękiem. Zwiedzający są pod wrażeniem. Radzą jej żeby przygotowała się na ataki koncernów paliwowych. Radio podaje w informacyjnym serwisie o złotym medalu dla Polki.

Jako 17-latka uczęszczała na uniwersyteckie wykłady z czwartym rokiem fizyki. Rodzice przyjęli to spokojnie. Sami nie mają z fizyką nic wspólnego. Doktorskie małżeństwo. On stomatolog, ona laryngolog. Za to ich córka jest nią zafascynowana.

We wczesnym gimnazjum po raz pierwszy jest pod wrażeniem siebie samej. Zostaje członkiem Mensy z wynikiem IQ 156 plus. Tu kończy się skala, więc trudno powiedzieć, ile naprawdę.


I wreszcie wie, czego chce - zostanie laureatką Nobla z fizyki. Ale najpierw postanawia zdobyć bazę, więc kilometry podręczników. Wybiera prestiżowe liceum w Gdyni. Poniekąd przez wzgląd na Uniwersytet Gdański.

Nina nie marnuje umysłu nawet podczas wakacji. Każdego dnia między godz. 10 a 20 jest niedostępna. Siedzi w kwantowej teorii pola. Już nudzi się z czwartym rokiem na wykładach z mechaniki klasycznej i relatywistyki. Podczepia się pod badania fizyków alternatywnych. Lubi ciemną piwnicę w Zakładzie Akustyki i Fizyki Laserów. Tu pod mecenatem prof. Piotra Kwieka buduje tamten pojazd na dźwięk. Siedzą z Niną do północy. Ale to dopiero początek.
Polityka

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (207)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
69
~Marcin 2014-09-10 (10:24) 2 godziny i 49 minut temu

Tylko pozazdrościć takiego umysłu. A tak nawiasem mówiąc to właśnie takich ludzi powinno się promować i popularyzować, a nie różniej maści młodych celebrytów co to logicznego zdania nie potrafią sklecić, a ich życiowy sukces to rozebrać się po pijaku na imprezie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
59
~kira 2014-09-10 (10:28) 2 godziny i 45 minut temu

Zawsze z wielką przyjemnością czytam o Polakach, którzy łamią stereotyp "Polak-nieudacznik". Nino! Powodzenia i wytrwałości!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
72
~dog 2014-09-10 (11:17) 1 godzinę i 56 minut temu

Te minusy, Nino, to daja ci stare ramole po 40ce, ktorzy swoje ambicje lokuja w wypasionych furach i wczasach na Bali. Nie przejmuj sie tym, mlodzi ludzie musza przejac od nichi wladze i Noble oraz udowodnic, ze sa lepsi w kazdym calu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11