Strona główna serwisu
15-​latek zabił siostrę -​ odpowie jak dorosły?

15-​latek zabił siostrę -​ odpowie jak dorosły?

Podejrzewany o zabójstwo siostry, 15-letni Krystian H. decyzją sądu rodzinnego w Pile trafił do schroniska dla nieletnich na obserwację - poinformował wiceprezes Sądu Rejonowego w Pile Jerzy Wiewiórka.
Po zakończeniu obserwacji zachowania Krystiana i sporządzeniu przez biegłych opinii na temat jego osobowości sąd zdecyduje o jego przyszłych losach. Może m.in. postanowić, że chłopak będzie odpowiadał za swój czyn jak dorosły, czyli nie trafi do zakładu wychowawczego a do więzienia i grozić mu może nawet kara dożywocia.

Kodeks karny przewiduje bowiem możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej "jak dorosły" osoby, która ma skończone 15 lat.

Dzieje się to w przypadku popełnienia przez taką osobę zabójstwa, "w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, gdy poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się nieskuteczne".

Zwłoki 12-letniej siostry Krystiana znaleziono w ubiegły wtorek w jej mieszkaniu w Pile. Krystian H. trafił do szpitala prawdopodobnie po nieudanej próbie samobójczej. Zwłoki dziewczyny i rannego 15-latka znalazła po południu matka rodzeństwa.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (13)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~TEREJZA18 2010-05-17 (15:32) 15 godzin i 5 minut temu

ja nigdy dziecka z dzieckiem niezostawilabym nawet na chwilke a mam trujke dzieci...gdzie byla matka...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pilanin 2010-05-11 (19:39) 10 godzin i 58 minut temu

to co tu piszecie to zwykłe chamstwo. chłopak był nieśmiały, rodzina porządna. nikt nie moze uwierzyć w to co się stało to były spokojne i grzeczne dzieci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~mniejsze zło 2010-05-11 (18:41) 11 godzin i 56 minut temu

Teraz uniknęłaby traumy, a społeczeństwo nie musiałoby teraz płacić na jego utrzymanie w więzieniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~mniejsze zło 2010-05-11 (18:39) 11 godzin i 58 minut temu

Teraz uniknęłaby traumy, a społeczeństwo nie musiałoby teraz płacić na jego utrzymanie w więzieniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~prawnik! 2010-05-11 (17:24) 13 godzin i 13 minut temu

Autor artykułu nie zna kodeksu karnego a wypadałoby jeśli się nawet pobierznie relacjonuje sprawy sądowe lub dotyczące tak bulwersujących zdarzeń. Co prawda zgodnie z art. 10 par 2 kk. nieletni po spełnieniu odpowiednich warunków może odpowiadać jako dorosły, to zgodnie z art.54 par2 kk. co do sprawcy, który w czasie popełnienia przestepstwa nie ukończył 18 lat , nie orzeka sie kary dożywotniego pozbawienia wolności. (niestety). Dlatego nie prawdą jest jak twierdzi twórca artykułu , że sprawcy może grozić dozywocie. Proszę na przyszłośc zebrać podstawowe wiadomośći jak opisuje sie dany przypadek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gość serwisu 2010-05-11 (16:37) 14 godzin temu

A państwo ułatwia mnożenie się psychopatów nawet w więzieniach udostępniając pokoje do dymania, zamiast kula w łeb, wyciąć podroby i dać potrzebującym chorym ludziom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~maria 2010-05-11 (16:36) 14 godzin i 1 minutę temu

czlowiek cale zycie sobie zyly wypruwa na gowniarzerie, a tu wracasz z pracy i zastajesz zmarnowana cala robote, cale lata pracy na nich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~prawnik 2010-05-11 (16:30) 14 godzin i 7 minut temu

Nie ma to jak rzetelność dziennikarska. O art.10 kk może i coś autor słyszał, ale to trochę za mało. Otóż: "art.54 § 2 kk. Wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności." Naprawdę warto przejrzeć tę ustawę jak się pisze tego typu artykuły prasowe.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
"PRZYJACIEL PISu" 2010-05-11 (16:20) 14 godzin i 17 minut temu

W czasie dochodzenia okaże się, że młodsza siostra była bardziej kochana przez rodziców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gość 2010-05-11 (16:20) 14 godzin i 17 minut temu

To jest efekt bezstresowego wychowania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~zabiasd 2010-05-11 (16:17) 14 godzin i 20 minut temu

niezły wstrząs, współczuję. Trzeba być śmieciem, żeby zabić z innych powodów niż obrona, a do tego własną siostrę? Ja bym za swoją wszystko dał.

odpowiedz