więcej

wielkopolskie

15-latek zabił siostrę - odpowie jak dorosły?.

PAP |  dodane 2010-05-11 (15:45) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 39 minut temu
drukuj

Podejrzewany o zabójstwo siostry, 15-letni Krystian H. decyzją sądu rodzinnego w Pile trafił do schroniska dla nieletnich na obserwację - poinformował wiceprezes Sądu Rejonowego w Pile Jerzy Wiewiórka.

Po zakończeniu obserwacji zachowania Krystiana i sporządzeniu przez biegłych opinii na temat jego osobowości sąd zdecyduje o jego przyszłych losach. Może m.in. postanowić, że chłopak będzie odpowiadał za swój czyn jak dorosły, czyli nie trafi do zakładu wychowawczego a do więzienia i grozić mu może nawet kara dożywocia.

Kodeks karny przewiduje bowiem możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej "jak dorosły" osoby, która ma skończone 15 lat.

Dzieje się to w przypadku popełnienia przez taką osobę zabójstwa, "w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, gdy poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się nieskuteczne".

Zwłoki 12-letniej siostry Krystiana znaleziono w ubiegły wtorek w jej mieszkaniu w Pile. Krystian H. trafił do szpitala prawdopodobnie po nieudanej próbie samobójczej. Zwłoki dziewczyny i rannego 15-latka znalazła po południu matka rodzeństwa.

(ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 45.45%
nie 6 54.55%

Przeczytaj też

15-latek zasztyletował kolegę za wyzwiska na Facebooku

dodane 2010-05-12 (16:20) 4 lata 7 miesięcy 6 dni 18 godzin i 4 minuty temu

"Rodzice bili mnie prawie codziennie - mam do nich żal"

dodane 2010-05-11 (14:17) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 20 godzin i 7 minut temu

Jeden z braci zginął w ogniu, drugi powiesił się na krzyżu

dodane 2010-05-11 (08:51) 4 lata 7 miesięcy 8 dni 1 godzinę i 33 minuty temu

19-latkowie i 22-latek brutalnie zabili bezdomnego

dodane 2010-05-09 (13:35) 4 lata 7 miesięcy 9 dni 20 godzin i 49 minut temu

15-latek zabił siostrę i chciał popełnić samobójstwo?

aktualizacja 2010-05-04 (22:48) 4 lata 7 miesięcy 14 dni 11 godzin i 36 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Przemoc to przemoc.

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~TEREJZA18 2010-05-17 (15:32) 4 lata 7 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 52 minuty temu

a gdzie byla matka???
ja nigdy dziecka z dzieckiem niezostawilabym nawet na chwilke a mam trujke dzieci...gdzie byla matka...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~pilanin 2010-05-11 (19:39) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 14 godzin i 45 minut temu

mieszkam w pile
to co tu piszecie to zwykłe chamstwo. chłopak był nieśmiały, rodzina porządna. nikt nie moze uwierzyć w to co się stało to były spokojne i grzeczne dzieci

odpowiedz

0
0
~mniejsze zło 2010-05-11 (18:41) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 15 godzin i 43 minuty temu

Czy nie lepiej byłoby, gdyby matka ok.16 lat temu dokonała aborcji ?
Teraz uniknęłaby traumy, a społeczeństwo nie musiałoby teraz płacić na jego utrzymanie w więzieniu.

odpowiedz

0
0
~mniejsze zło 2010-05-11 (18:39) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 15 godzin i 45 minut temu

Czy nie lepiej byłoby, gdyby matka 16 lat temu dokonała aborcji ?
Teraz uniknęłaby traumy, a społeczeństwo nie musiałoby teraz płacić na jego utrzymanie w więzieniu.

odpowiedz

0
0
~prawnik! 2010-05-11 (17:24) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Kodeks karny-nieznajomość
Autor artykułu nie zna kodeksu karnego a wypadałoby jeśli się nawet pobierznie relacjonuje sprawy sądowe lub dotyczące tak bulwersujących zdarzeń. Co prawda zgodnie z art. 10 par 2 kk. nieletni po spełnieniu odpowiednich warunków może odpowiadać jako dorosły, to zgodnie z art.54 par2 kk. co do sprawcy, który w czasie popełnienia przestepstwa nie ukończył 18 lat , nie orzeka sie kary dożywotniego pozbawienia wolności. (niestety). Dlatego nie prawdą jest jak twierdzi twórca artykułu , że sprawcy może grozić dozywocie. Proszę na przyszłośc zebrać podstawowe wiadomośći jak opisuje sie dany przypadek.

odpowiedz

0
0
~gość serwisu 2010-05-11 (16:37) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 17 godzin i 47 minut temu

Do 10 % społeczeństwa to psychopaci.
A państwo ułatwia mnożenie się psychopatów nawet w więzieniach udostępniając pokoje do dymania, zamiast kula w łeb, wyciąć podroby i dać potrzebującym chorym ludziom.

odpowiedz

0
0
~maria 2010-05-11 (16:36) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 17 godzin i 48 minut temu

No to mamusia się doczekała podzięki
czlowiek cale zycie sobie zyly wypruwa na gowniarzerie, a tu wracasz z pracy i zastajesz zmarnowana cala robote, cale lata pracy na nich.

odpowiedz

0
0
~prawnik 2010-05-11 (16:30) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 17 godzin i 54 minuty temu

co za bzdura, nie grozi dożywocie!
Nie ma to jak rzetelność dziennikarska. O art.10 kk może i coś autor słyszał, ale to trochę za mało. Otóż: "art.54 § 2 kk. Wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności." Naprawdę warto przejrzeć tę ustawę jak się pisze tego typu artykuły prasowe.

odpowiedz

0
0
"PRZYJACIEL PISu" 2010-05-11 (16:20) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 4 minuty temu

MAŁY ZABÓJCA
W czasie dochodzenia okaże się, że młodsza siostra była bardziej kochana przez rodziców

odpowiedz

0
0
~gość 2010-05-11 (16:20) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 4 minuty temu

BEZSTRESOWE WYCHOWANIE
To jest efekt bezstresowego wychowania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~zabiasd 2010-05-11 (16:17) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 7 minut temu

wyobraźcie sobie reakcję matki
niezły wstrząs, współczuję. Trzeba być śmieciem, żeby zabić z innych powodów niż obrona, a do tego własną siostrę? Ja bym za swoją wszystko dał.

odpowiedz

0
0
Tylko Leszek 2010-05-11 (16:15) 4 lata 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 9 minut temu

żadnej taryfy ulgowej
dożywocie dać i tyle.Jak zabija w wieku 15 lat to co będzie potem

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień i 1 minutę temu

materiał wideo

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień i 19 minut temu

Dziś odbędzie się pogrzeb ofiar tragedii w Rakowiskach
dodane 2014-12-18 (09:55) 1 dzień i 29 minut temu

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 1 dzień 22 godziny i 24 minuty temu

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 1 dzień 21 godzin i 54 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28675