więcej

wielkopolskie

15-latek zabił siostrę - odpowie jak dorosły?.

PAP |  dodane 2010-05-11 (15:45) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 15 godzin i 1 minutę temu
drukuj

Podejrzewany o zabójstwo siostry, 15-letni Krystian H. decyzją sądu rodzinnego w Pile trafił do schroniska dla nieletnich na obserwację - poinformował wiceprezes Sądu Rejonowego w Pile Jerzy Wiewiórka.

Po zakończeniu obserwacji zachowania Krystiana i sporządzeniu przez biegłych opinii na temat jego osobowości sąd zdecyduje o jego przyszłych losach. Może m.in. postanowić, że chłopak będzie odpowiadał za swój czyn jak dorosły, czyli nie trafi do zakładu wychowawczego a do więzienia i grozić mu może nawet kara dożywocia.

Kodeks karny przewiduje bowiem możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej "jak dorosły" osoby, która ma skończone 15 lat.

Dzieje się to w przypadku popełnienia przez taką osobę zabójstwa, "w sytuacji, gdy okoliczności zdarzenia oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, gdy poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się nieskuteczne".

Zwłoki 12-letniej siostry Krystiana znaleziono w ubiegły wtorek w jej mieszkaniu w Pile. Krystian H. trafił do szpitala prawdopodobnie po nieudanej próbie samobójczej. Zwłoki dziewczyny i rannego 15-latka znalazła po południu matka rodzeństwa.

(ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 5 45.45%
nie 6 54.55%

Przeczytaj też

15-latek zasztyletował kolegę za wyzwiska na Facebooku

dodane 2010-05-12 (16:20) 4 lata 5 miesięcy 9 dni 14 godzin i 26 minut temu

"Rodzice bili mnie prawie codziennie - mam do nich żal"

dodane 2010-05-11 (14:17) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 16 godzin i 29 minut temu

Jeden z braci zginął w ogniu, drugi powiesił się na krzyżu

dodane 2010-05-11 (08:51) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 21 godzin i 55 minut temu

19-latkowie i 22-latek brutalnie zabili bezdomnego

dodane 2010-05-09 (13:35) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 17 godzin i 11 minut temu

15-latek zabił siostrę i chciał popełnić samobójstwo?

aktualizacja 2010-05-04 (22:48) 4 lata 5 miesięcy 17 dni 7 godzin i 58 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Przemoc to przemoc.

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~TEREJZA18 2010-05-17 (15:32) 4 lata 5 miesięcy 4 dni 15 godzin i 14 minut temu

a gdzie byla matka???
ja nigdy dziecka z dzieckiem niezostawilabym nawet na chwilke a mam trujke dzieci...gdzie byla matka...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~pilanin 2010-05-11 (19:39) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 11 godzin i 7 minut temu

mieszkam w pile
to co tu piszecie to zwykłe chamstwo. chłopak był nieśmiały, rodzina porządna. nikt nie moze uwierzyć w to co się stało to były spokojne i grzeczne dzieci

odpowiedz

0
0
~mniejsze zło 2010-05-11 (18:41) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 12 godzin i 5 minut temu

Czy nie lepiej byłoby, gdyby matka ok.16 lat temu dokonała aborcji ?
Teraz uniknęłaby traumy, a społeczeństwo nie musiałoby teraz płacić na jego utrzymanie w więzieniu.

odpowiedz

0
0
~mniejsze zło 2010-05-11 (18:39) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 12 godzin i 7 minut temu

Czy nie lepiej byłoby, gdyby matka 16 lat temu dokonała aborcji ?
Teraz uniknęłaby traumy, a społeczeństwo nie musiałoby teraz płacić na jego utrzymanie w więzieniu.

odpowiedz

0
0
~prawnik! 2010-05-11 (17:24) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Kodeks karny-nieznajomość
Autor artykułu nie zna kodeksu karnego a wypadałoby jeśli się nawet pobierznie relacjonuje sprawy sądowe lub dotyczące tak bulwersujących zdarzeń. Co prawda zgodnie z art. 10 par 2 kk. nieletni po spełnieniu odpowiednich warunków może odpowiadać jako dorosły, to zgodnie z art.54 par2 kk. co do sprawcy, który w czasie popełnienia przestepstwa nie ukończył 18 lat , nie orzeka sie kary dożywotniego pozbawienia wolności. (niestety). Dlatego nie prawdą jest jak twierdzi twórca artykułu , że sprawcy może grozić dozywocie. Proszę na przyszłośc zebrać podstawowe wiadomośći jak opisuje sie dany przypadek.

odpowiedz

0
0
~gość serwisu 2010-05-11 (16:37) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 9 minut temu

Do 10 % społeczeństwa to psychopaci.
A państwo ułatwia mnożenie się psychopatów nawet w więzieniach udostępniając pokoje do dymania, zamiast kula w łeb, wyciąć podroby i dać potrzebującym chorym ludziom.

odpowiedz

0
0
~maria 2010-05-11 (16:36) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 10 minut temu

No to mamusia się doczekała podzięki
czlowiek cale zycie sobie zyly wypruwa na gowniarzerie, a tu wracasz z pracy i zastajesz zmarnowana cala robote, cale lata pracy na nich.

odpowiedz

0
0
~prawnik 2010-05-11 (16:30) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 16 minut temu

co za bzdura, nie grozi dożywocie!
Nie ma to jak rzetelność dziennikarska. O art.10 kk może i coś autor słyszał, ale to trochę za mało. Otóż: "art.54 § 2 kk. Wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności." Naprawdę warto przejrzeć tę ustawę jak się pisze tego typu artykuły prasowe.

odpowiedz

0
0
"PRZYJACIEL PISu" 2010-05-11 (16:20) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 26 minut temu

MAŁY ZABÓJCA
W czasie dochodzenia okaże się, że młodsza siostra była bardziej kochana przez rodziców

odpowiedz

0
0
~gość 2010-05-11 (16:20) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 26 minut temu

BEZSTRESOWE WYCHOWANIE
To jest efekt bezstresowego wychowania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~zabiasd 2010-05-11 (16:17) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 29 minut temu

wyobraźcie sobie reakcję matki
niezły wstrząs, współczuję. Trzeba być śmieciem, żeby zabić z innych powodów niż obrona, a do tego własną siostrę? Ja bym za swoją wszystko dał.

odpowiedz

0
0
Tylko Leszek 2010-05-11 (16:15) 4 lata 5 miesięcy 10 dni 14 godzin i 31 minut temu

żadnej taryfy ulgowej
dożywocie dać i tyle.Jak zabija w wieku 15 lat to co będzie potem

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjski samolot wojskowy nad Bałtykiem
dodane 2014-10-21 (18:00) 12 godzin i 46 minut temu

Sikorski o rozmowie z Politico: niektóre moje słowa zostały nadinterpretowane
dodane 2014-10-20 (23:05) 1 dzień 7 godzin i 41 minut temu

materiał wideo

Oscar de la Renta nie żyje
dodane 2014-10-21 (05:23) 1 dzień 1 godzinę i 23 minuty temu

Agencja AP: USA wypłaca emerytury wydalonym nazistom
dodane 2014-10-20 (21:38) 1 dzień 9 godzin i 8 minut temu

Polscy lekarze postawili na nogi sparaliżowanego mężczyznę
dodane 2014-10-21 (02:37) 1 dzień 4 godziny i 9 minut temu

Rosyjska prasa: Szwedzi znaleźli powód, żeby się zbroić
dodane 2014-10-20 (09:35) 1 dzień 21 godzin i 11 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy wierzysz w pojednanie Tusk-Kaczyński?

liczba oddanych głosów: 31893