więcej

"Władimir Putin jest tak cyniczny, że zabiłby Lecha Kaczyńskiego. Ale nie miał motywu".

Polska The Times, wp.pl |  dodane 2012-05-04 (07:34) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 9 godzin i 21 minut temu
drukuj


Władimir Putin opinie
- Putin jest na tyle cyniczny, że mógłby zabić Kaczyńskiego - ale nie uważam, by to on stał za tragedią smoleńską. Nie miał motywacji - ocenia Masza Gessen, publicystka, autorka biografii pt. "Putin. Człowiek bez twarzy" w wywiadzie dla "Polska The Times".

Zdaniem Gessen "z punktu widzenia Putina Polska właściwie nie istnieje". - Dla niego to mały, irytujący kraj, który w kółko coś krzyczy o Katyniu, zamiast zwyczajnie zapomnieć o tym mało znaczącym epizodzie sprzed 70 lat. Właśnie dlatego Putin nie próbowałby nawet przygotować jakiegokolwiek zamachu przeciwko prezydentowi Polski. Zwyczajnie nic by mu to nie dawało - wyjaśnia.

Dlaczego autorka książki nazwała Putina już w tytule "człowiekiem bez twarzy"? Jak mówi, "Putin znalazł się w rosyjskiej polityce znikąd". - Proszę zwrócić uwagę, że właściwie do chwili, gdy został premierem w 1999 r., nikt go nie znał. Ten mrok, który skrywa jego przeszłość, nie jest zresztą przypadkowy - twierdzi.

Dodaje również, że prezydent Rosji wolał pozostać w cieniu. - Tak naprawdę Putin nigdy nie miał ambicji, by sięgać po władzę, stawać się osobą publiczną. (...) Ta jego cecha charakterystyczna była trochę jak miecz obosieczny. Z jednej strony jego promotorzy z końca lat 90. mieli nadzieję, że będzie on od nich zależny, z drugiej Putin mógł sam opowiedzieć o sobie taką historię, jaką oni chcieli usłyszeć - wyjaśnia. Zdaniem Gessen "to przerażające". - Dlatego właśnie w swojej książce poświęciłam bardzo dużo miejsca na omówienie tego wątku. Wydało mi się ważne dokładne przedstawienie tego, w jaki sposób Putin chce być widziany: jako polityk agresywny i mściwy, jako człowiek nieumiejący kontrolować swych emocji - opisuje autorka książki o Władimirze Putinie.


(msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 191 21.46%
nie 699 78.54%

Przeczytaj też

220 lat temu rozpoczęła się wojna z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja

dodane 2012-05-18 (06:30) 2 lata 6 miesięcy 9 dni 10 godzin i 25 minut temu

Gazeta Polska Codziennie: po katastrofie smoleńskiej nikt nie pilnował telefonów

dodane 2012-05-07 (08:17) 2 lata 6 miesięcy 20 dni 8 godzin i 38 minut temu

"ND": skandal kwalifikacji

dodane 2012-05-07 (02:40) 2 lata 6 miesięcy 20 dni 14 godzin i 15 minut temu

"GPC": telefon Lecha Kaczyńskiego był spalony

dodane 2012-05-07 (00:05) 2 lata 6 miesięcy 20 dni 16 godzin i 50 minut temu

Ok. 10 tys. ludzi żąda w Moskwie odejścia Putina

dodane 2012-05-06 (15:10) 2 lata 6 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 45 minut temu

"ND": Rosjanie używali telefonu L. Kaczyńskiego

dodane 2012-05-05 (02:55) 2 lata 6 miesięcy 22 dni 14 godzin i 1 minutę temu

Władimir Putin skrytykował polityczny bojkot Euro 2012 na Ukrainie

dodane 2012-05-03 (17:15) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 23 godziny i 40 minut temu

W Moskwie chcieli zorganizować modlitwę w intencji odejścia Władimira Putina

dodane 2012-04-29 (18:50) 2 lata 6 miesięcy 28 dni 22 godziny i 5 minut temu

Tusk: nie było w planach wspólnej wizyty premiera i prezydenta w Katyniu

dodane 2012-04-27 (14:40) 2 lata 7 miesięcy 2 godziny i 15 minut temu

Wnuk Stalina żąda wznowienia śledztwa w sprawie Katynia

dodane 2012-04-24 (20:40) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 20 godzin i 15 minut temu

materiał foto

To oni chcieli zabić Putina

dodane 2012-02-28 (12:29) 2 lata 8 miesięcy 30 dni 4 godziny i 26 minut temu
materiał foto

Gobelin z Putinem

dodane 2012-02-09 (10:08) 2 lata 9 miesięcy 18 dni 6 godzin i 47 minut temu

materiał foto

Putin na kawie

dodane 2012-02-02 (10:08) 2 lata 9 miesięcy 25 dni 6 godzin i 47 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (848)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
5
~pgj 2012-05-04 (13:19) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 37 minut temu

Ta Pani jednak znikad sie nie wziela-mocne korzenie w ogrodku " KGB" daje sie poznac zaraz po kilku zdaniach. Wstyd , ze cos takiego pokazuje sie w WP-chyba,ze sie musi.

odpowiedz

20
5
~karolina 2012-05-04 (13:14) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 42 minuty temu

Prezydent Kacxzyński robił wszystko, aby POlska była krajem liczącym się w Europie i świecie, a Putin zrobił wszystko, aby go unicestwić, także polskimi rekoma. Jesli nikt tego nie rozumie, to sorry, nauczcie się histori i tej najnowszej także.

odpowiedz

37
25
~Kola 2012-05-04 (12:17) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 39 minut temu

motywów miał kilka. Główny to że Lech Kaczyński wzmacniał pozycję Polski i bronił jej interesów a także bronił wolności innych krajów jak Gruzja czy Ukraina przed dominacją Rosji. Sprzeciwiał się rurociągowi północnemu...itd itp. Czy to mało dla tego psychopaty-mordercy ??? Ludzie co piszą takie artykuły powinni ulice zamiatać !

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

8
4
~111222333 2012-05-04 (13:11) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 45 minut temu

Motywów mogłoby by byc kilka 1 Pomaranczowa rewolucja odlaczajaca urkane od rosji 2 trudnosci jakie robila Pl w handlu 3 katyń i nie trzeb studiow skoncyc krotko mowiac kczynski mieszla roskji w interesach

odpowiedz

21
20
~~~Luk1407 2012-05-04 (09:41) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 7 godzin i 15 minut temu

W wyniku wojny Unia Europejska (Wielki Babilon opisany w Apokalipsie) znajdzie się pod ich wpływem Rosji i Chin, z powrotem zapanuje komunizm, na niebie ukaże się wielki cud - znak Krzyża, a wszyscy ludzie poznają swoje grzechy, Benedykt XVI będzie ostatnim prawdziwym Papieżem, na jego miejscu ma zasiąść fałszywy prorok, znakiem bestii opisanym w Apokalipsie mają być chipy wszczepiane ludziom umożliwiające dostęp do pieniędzy, robienie zakupów, a w rzeczywistości mają służyć do kontrolowania nas. Istnieje światowa grupa bardzo wpływowych ludzi, pod przewodnictwem antychrysta, która zamierza wprowadzić Nowy Porządek Świata, dąży do utworzenia rządu światowego, przez nich był inspirowany kryzys finansowy, oraz to oni inspirują konflikty na Bliskim Wschodzie, szukajcie orędzi "Ostrzeżenie" jakie otrzymuje od Jezusa Chrystusa wizjonerka z Irlandii, Maria Bożego Miłosierdzia

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

11
4
~M 2012-05-04 (12:37) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 19 minut temu

Mało znaczący Katyń ?? przepraszam ale dla kogo? rozumiem że jest "demokracja", decyduje większość, a większość to jednak idioci, ale niektórzy potrafią samodzielnie myśleć... Wracając do tematu putin miał wiele motywów aby zabić L. Kaczyńskiego. Polski prezydent jako pierwszy i jedyny w tak zdecydowany sposób sprzeciwił się najazdu ruskich na Gruzję, walczył o niezależne dostawy gazu do Polski m.in. z Gruzji, Norwegii. Planował gazoport w Świnoujściu, po to żebyśmy byli nie zależni od rosjan i ich cen które na nasz rynek są większe niż na zachodzie europy. Również walczył o pamięć o Katyniu o zbrodni na naszych rodzinach. to wcale nie było dawno temu. to dotknęło NASZYCH RODZIN. ludzie obudźcie się. To co teraz wyprawiają z naszym krajem, nie o taka Polskę walczyli NASI DZIADKOWIE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~jolka 2012-05-04 (13:05) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 51 minut temu

putin nie musi miec powodów -aby kogos ukatrupic

odpowiedz

6
1
~Jordache 2012-05-04 (13:05) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 51 minut temu

ta kgb-owska ku... może zrobić wszystko.1 września 1983 te same służby dały rozkaz zestrzelenia pasażerskiego samolotu koreańskiego bo stwierdziły że to szpieg ,269 osób zginęło .Nic się nie zmieniło w Rosji sowieckiej ,żeby osiągnąć cel wysadza się domy z Bogu ducha winnymi ludźmi, a ryży i komoruski włazi im w dupę.

odpowiedz

7
8
~WIKI 2012-05-04 (13:00) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 56 minut temu

OWSZEM, MIAŁ KILKA MOTYWÓW, A NAJWAZNIEJSZY, TO,ŻE KACZYNSKI WMACNIAŁ NIEPODLEGŁOŚCIOWE DĄŻENIA BYŁYCH REPUBLIK RADZIECKICH I BYŁ ICH AMBASADOREM NA ZACHODZIE

odpowiedz

9
10
~roberTT 2012-05-04 (12:45) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 11 minut temu

Czarnoksieżnik z Torunia rzadzi i nikt mi nie powie,ze NIE. Cala ta zgraja nawiedzonych pod wodza czubka Jarka robi to co on chce. A on Maybachem zasuwa heh..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
7
~cdn 2012-05-04 (12:59) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 57 minut temu

Dało za to Kaczyńskiemu. Lech nawet nie mógł marzyć o pochówku na Wawelu a tu proszę.

odpowiedz

6
3
~wola 2012-05-04 (12:44) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 12 minut temu

A co z lewicowym extremizmem? Przeciez nazizm to narodowy socjalizm i jak kazdy inny socjalizm to ideologia lewicowa prowadzaca do zniewolenia! Lewactwo przez te klamstwo ze nazizm to ideologia prawicowa samo sie wybiela ze swojej wlasnewj czerwonej historii. Nazizm czy komunizm to dwa konkurujace ze soba ekstremalne zwyrodnienia lewicy i nigdy nie zapominajcie o tym oraz nie dajcie sobie wmowic ze bylo inaczej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~er 2012-05-04 (12:57) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 59 minut temu

... Polska to taki mały kraik, irytujący, który jako jedyny zdobył Moskwę... pewno dlatego, że taki mały i nic nie znaczący to świętem narodowym Rosji jest dzień wypędzenia polskiej załogi z Kremla... Kim jest Masha Gessen można znaleźć w Wikipedii.

odpowiedz

4
1
~frag 2012-05-04 (12:57) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 3 godziny i 59 minut temu

Dziennik zmarłego Listy i dzienniki, które zebrały niemieckie oddziały oddają ostatnie chwile. Przytoczony poniżej znaleziono przy jednym majorze: Niedziela rano, 7 kwiecień 1940 r. Wczoraj dalsze przeszukania. Obiad w kantynie. Godz. 14.55 - opuszczam wreszcie Kozielsk, będę bliżej domu. Godz. 16.55 - wagony towarowe załadowane, teraz w transport. Wagony więzienne? Czy to wszystko, czym oni dysponują na tym terenie? Dwunastu z nas w pomieszczeniu dla sześciu. Poniedziałek rano, 8 kwiecień 1940 r. Godz. 15.30 - w końcu pociąg ruszył, ale dlaczego na wschód? (prawdopodobnie godz. 3.30). Godz 9.00 - dworzec Jelnia - wciąż jeszcze na wschód? Godz. 12.00 - wciąż jeszcze na dworcu, dlaczego ten postój? Wtorek rano, 9. kwiecień 1940 r. Godz. 5.00 - straże odprowadzają wszystkich do samochodów. Godz. 6.30 - muszę bazgrać, dalej w lasy, tak jak dom rolnika. Oddać zegarek, nóż i pierścionek?" To była ostatnia notatka w dzienniku polskiego oficera. Tu zginęli z rąk najgorszych wrogów. Katyń wiosną. Maj przyniósł tu kwitnące kwiaty i krzewy. Myślmy każdego kwietnia wiosną o Katyniu i nieżywych, którzy tam leżą. (...)

odpowiedz

2
3
~jj 2012-05-04 (12:55) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Opinia tej osoby wskazuje, ze te jej "dzielo" nadaja sie do podcierania . w klozecie!

odpowiedz

5
0
~nikol 2012-05-04 (12:52) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 4 minuty temu

widze że głupich nie brakuje i za granicami kraju...hahahah

odpowiedz

2
0
~ext 2012-05-04 (12:51) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 5 minut temu

Swoich się nie usuwa. Pomyśleć też nie zawadzi...

odpowiedz

428
300
~awd 2012-05-04 (08:21) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 8 godzin i 35 minut temu

co to za kłamstwo? miał 100 powodów aby go zlikwidować.

odpowiedz

pokaż 29 ukrytych odpowiedzi

4
2
~sf 2012-05-04 (12:46) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 10 minut temu

Co za bzdurne wypociny jakiejś Gessen ! Własnie to zrobił ! Za Gruzję, za politykę uniezaleznienia od Rosji ! Za polskość !!!!

odpowiedz

5
0
~analiza 2012-05-04 (12:46) 2 lata 6 miesięcy 23 dni 4 godziny i 10 minut temu

Znowu zamach w Rosji.Ruskie szykuja sie na wojne, tym razem Gruzji nikt nie obroni. Kolejny "zamach" fsb majacy na celu konsolidacje ruskiego spoleczenstwa i poparcie nastepnej krwawej zezi na kaukazie, ktora wybuchnie zaraz po uwiklaniu sie zachodu w nowy konflikt na Bliskim Wschodzie (Syria/Iran). Oczywiscie obu stronom bedzie chodzilo o walke z terroryzmem, wolnosc i sprawiedliwosc. Dlaczego Rosji potrzebna jest wojna zachodu na Bliskim Wschodzie? Ano dlatego: po 10.04.2010 Polska i cally region miedzymorza Europy srodkowo wschodniej zostal spacyfikowany, USA wycofalo sie z tego regionu wiec z Europy rosja moze liczyc na wsparcie lub cisze i spokuj. Wojna na bliskim wschodzie spowoduje lawinowy wzrost surowcow (ropy/gazu) a oparta na surowcach oligarchiczna gospodarka Rosji stanie sie silniejsza, a wiec bedzie w stanie wpoapowac wiecej srodkow na wojne na kaukazie i stabilizacje europy srodkowo-wschodniej. Zachod zostanie dodatkowo oslabiony kosztami nastepnej wojny oraz niepokojami spolecznymi na wlasnym terenie spowodowanymi pogorszajacymi sie warunkami zycia i podsycanymi przez miedia glownego nurtu kontrolowane przez miedzynarodowa lewice finansowana przez moskiewskich towarzyszy. Po Kaukazie i Gruzji, czas na Ukraine, kraje baltyckie i ostatecznie Polske! Milego grilowania rodacy!

odpowiedz