więcej

Polska się wyludnia - demografowie biją na alarm.

Rzeczpospolita |  dodane 2013-06-10 (09:10) 1 rok 4 miesiące 21 dni i 56 minut temu
drukuj


Polska się wyludnia - demografowie biją na alarm
opinie
Z 2 mln Polaków, którzy są za granicą, ponad 1,4 mln ma 
39 lat lub mniej – wynika z najnowszych danych GUS. – To bardzo niepokojące. Ci ludzie są w najlepszym wieku, by zakładać rodziny i mieć dzieci. Tracąc ich ponosimy olbrzymią stratę - mówi demograf z SGH prof. Irena Kotowska.

Z danych GUS wynika, że najliczniejszą grupą emigrantów są osoby w wieku 25–34 lata. Jest ich 726 tys. Urodzili się w latach 1977–1986, a na świat przyszło wtedy 6,85 mln dzieci. Oznacza to, że wyjechało 10,6 proc. wszystkich urodzonych wtedy osób. – To bardzo niepokojące. Ci ludzie są w najlepszym wieku, by zakładać rodziny i mieć dzieci. Nie znają socjalizmu, to miała być nasza nadzieja. Tracąc ich ponosimy olbrzymią stratę – mówi „Rz" prof. Irena Kotowska, demograf z SGH i szefowa zespołu ekspertów, który przygotował prezydentowi program prorodzinny.

Podkarpacie, Podlasie, Warmia i Mazury oraz Opolszczyzna 
- to rejony, skąd ucieka najwięcej osób - pisze "Rzeczpospolita". Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że za granicą przebywa 2 mln Polaków, z czego 1,56 mln jest poza Polską dłużej niż rok. Prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego ocenia, że "nie ma większych szans, by ci ludzie wrócili do kraju".

Najwięcej osób, które wyjeżdżają z Polski, pochodzą z tzw. jej ściany wschodniej. Na pierwszym miejscu jest Opolszczyzna - za granicą jest 10,7 proc. jej ludności. Następnie są woj. podlaskie (wyjechało 9,2 proc. ludności), podkarpackie (wyjechało 8,4 proc. ludności) i warmińsko-mazurskie (wyjechało 7,5 proc. ludności).

Nie wszystkie osoby z tych regionów przebywają za granicą. Część z nich wyjechało do większych ośrodków w Polsce. Demografowie biją na alarm. – Jest jeszcze szansa, by choć część emigrantów wróciła – mówi prof. Kotowska. Wymaga to jednak zmiany naszej polityki społecznej i zwrócenia jej bardziej w stronę młodych.
rp.pl

(msz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 272 91.89%
nie 24 8.11%

Przeczytaj też

Smutne dane. Coraz mniej dzieci w Polsce

dodane 2013-06-01 (10:16) 1 rok 4 miesiące 29 dni 23 godziny i 50 minut temu

Miliony Polaków za granicą. Demografowie: oni nie wrócą

dodane 2013-02-19 (03:05) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie!

aktualizacja 2013-01-30 (08:33) 1 rok 9 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 33 minuty temu

Polskie miasta wymierają, spektakularny upadek Łodzi

dodane 2013-01-24 (12:17) 1 rok 9 miesięcy 6 dni 21 godzin i 49 minut temu

Polacy znów emigrują na Wyspy Brytyjskie

dodane 2012-09-25 (12:22) 2 lata 1 miesiąc 5 dni 21 godzin i 44 minuty temu

Polacy znów będą emigrować "za chlebem"

dodane 2012-08-22 (09:48) 2 lata 2 miesiące 9 dni i 18 minut temu

Ilu jest Polaków? GUS już policzył

dodane 2012-03-22 (17:43) 2 lata 7 miesięcy 8 dni 16 godzin i 23 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (934)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

26
0
~qw 2013-06-10 (10:31) 1 rok 4 miesiące 20 dni 23 godziny i 35 minut temu

A na miejsce Polaków przyjadą murzyni i muzułmanie. Powtórzy się scenariusz z Zachodu...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
0
~Jan III 2013-06-10 (12:11) 1 rok 4 miesiące 20 dni 21 godzin i 55 minut temu

styropianowi, anty solidarnościowi barbarzyńcy nawet dżunglę przerobią na pustynię...ciebie Tusku też to dotyczy...najgorszy z najgorszych...nowy film

odpowiedz

0
0
~T 2013-06-10 (12:10) 1 rok 4 miesiące 20 dni 21 godzin i 56 minut temu

Jeszcze trochę ta klika porządzi i będziemy mieli w kieszeniach Chałupy. Jak z tej piosenki.

odpowiedz

11
0
~monika 2013-06-10 (12:09) 1 rok 4 miesiące 20 dni 21 godzin i 57 minut temu

oby jak najwięcej wyjechało trzymam za was kciuki nie zastanawiajcie się nawet żeby tu zostać w tym syfie

odpowiedz

7
0
~Max 2013-06-10 (12:09) 1 rok 4 miesiące 20 dni 21 godzin i 57 minut temu

Zus i podatki niech jeszcze podniosa będzie lepiej .

odpowiedz

28
0
~homo 2013-06-10 (11:53) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 13 minut temu

moja przyszlosc na lata w Polsce? hmm praca na umowe zlecenie za 1600zl netto plus praca 7d w tygodniu po 12-15h dziekuje. Pierdole wole isc na zmywak w Nieczech czy Austrii na umowe o prace ale wiem ze dostane emeryture za ktora na starosc przezyje

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~sojer 2013-06-10 (12:07) 1 rok 4 miesiące 20 dni 21 godzin i 59 minut temu

herr tusk ja pracuje w ochronie mam 5.50zł na godzinę przyjmijmy że mam 2 dzieci i co mam patrzeć na obraz nędzy i rozpaczy nawet wojna nie zniszczyła polski jak pańska partia PO gratulacje nawet schleschwikhollstein nie narobił w polsce tyle szkód co pan.Jest takie powiedzenie ( stado baranów pod wodzą wilka pokonało stado wilków pod wodzą barana)

odpowiedz

32
4
~Jaan 2013-06-10 (10:53) 1 rok 4 miesiące 20 dni 23 godziny i 13 minut temu

Mam znajomego po studiach (politologia). Wyjechał do UK. Zapytałem co tam można robić po takim kierunku. Wszystko... można pracować na budowie, w budce z hot dogami u Hindusa, na zmywaku w knajpie, sprzątać w markecie... i wiele innych podobnych rzeczy.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
1
~Max 2013-06-10 (12:06) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 1 minutę temu

Tuska europa klepie po plecach , kto płaci za to klepanko ?

odpowiedz

3
1
~art 2013-06-10 (12:06) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 1 minutę temu

piec milionow Anglikow mieszka i pracuje za granica i nie ma problemu

odpowiedz

2
1
~heh 2013-06-10 (12:06) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 1 minutę temu

Większość polaków po studiach nie może w polsce podjąć pracy bo nasz kraj nie jest odżydzony a ci zajmują glówne stanowiska kierownicze dlatego rząd powinien zadbać żeby za granicę naszego kraju w poszukiwaniu pracy wyjeżdżali nie polacy tylko żydzi !!!

odpowiedz

23
6
irondec 2013-06-10 (12:04) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Robią miejscy dla "polaków" którym w Tel Awiwie na czerwonych poduszkach daję paszporty polskie.

odpowiedz

34
7
~izka 2013-06-10 (12:04) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Byłam na emigracji - same gówniarze 19- 25 lat Wielu w trakcie studiów lub PO. No i margines 40 letnich pijaczków, kur domowych, które się obudziły bez kasy z ręką w nocniku. Zaczepi się jedno a potem ściąga całą rodzinę na dorobienie lub zarobek. Pracuje się za około 2400 - 3000 tysiące na czysto - po opłatach na miesiąc. Nie muszę mówić na jakiś stanowiskach? Starcza na wszystko. Jedzenie, ciuchy, imprezy no i odkłada się. Ja w 4 miesiące nie oszczędzając jakoś dramatycznie odłożyłam 10 tysięcy. I powiem wam jedno. Połowa z nas chciałaby być w Polsce, pracować i żyć w Polsce ale za takie właśnie pieniądze. Nieliczni chcieliby pracować w Polsce nawet za 1200 na czysto ale nie ma gdzie...Nie dziwcie się bo emigracja to ciężki kawałek chleba, szczególnie tam gdzie jakiś pośrednik zorganizuję grupę 100 polaków. Dramat.

odpowiedz

12
5
~PLforSale 2013-06-10 (12:04) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Nadchodzą czasy prawdy i Polska będzie matką prawdziwą, Polską dla Polaków a Anglia macochą dla łotrów, złodziei, pętaków.... Najwyższy czas zrobić to co nie udało się Olszeskiemu i pierwszemu demokratyczne wybranemu rządowi RP, czyli przepędzić Towarzyszy z *nocnej zmiany* i *magdalenki*...

odpowiedz

17
1
~m. 2013-06-10 (12:04) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 2 minuty temu

ocknęli się, eksperci, profesor za profesorem, a wystarczy zwykły kalkulator, żeby sobie policzyć, tyle że cóż z tego jak już po ptokach

odpowiedz

22
0
~ale 2013-06-10 (12:03) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 3 minuty temu

Polacy maja wyjechac,zastapia ich pejsaci

odpowiedz

116
6
~onr 2013-06-10 (10:09) 1 rok 4 miesiące 20 dni 23 godziny i 57 minut temu

na obietnicach wyborczych Tuska wszyscy mieli szybko wracac na zielona wyspe i gzie te obietnice cesarzu afryki a jak tam AMBERGOLD juz zamiecione banda złodzieji

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
15
~Xiążę 2013-06-10 (11:44) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 22 minuty temu

Gardzę wami, emigrantami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~Przedsiębiorca 2013-06-10 (12:01) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 5 minut temu

Ciągle podwyższają tą minimalną pensje. Tak się żyć nie da. Niedługo będe musiał płacić swoim niewolnikom po 2000 zł brutto i nie stać będzie mnie na zakup najnowszego jachtu. Będe musiał pływać 2 letnim, przecież to wstyd. Żartuję, i pracownicy i przedsiębiorcy mają źle w tym kraju. Dobrze żyje się tylko jak ktoś przy władzy jest.

odpowiedz

22
1
metro66 2013-06-10 (12:00) 1 rok 4 miesiące 20 dni 22 godziny i 6 minut temu

Jeszcze jedna kadencja Ponurej Obory , to faktycznie zostanie nas 15 milionowe stado .

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 19 godzin i 59 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 5 godzin i 11 minut temu

materiał wideo

Pościg po kradzieży taksówki w Olsztynie. Nie żyje pasażer
dodane 2014-10-30 (06:40) 1 dzień 3 godziny i 26 minut temu

Dron, który ratuje życie
dodane 2014-10-30 (06:53) 1 dzień 3 godziny i 13 minut temu

Polak pobił rekord Guinnessa w graniu w grę komputerową
dodane 2014-10-30 (05:01) 1 dzień 5 godzin i 5 minut temu

Tragedia na Podkarpaciu. Nie żyje 2-tygodniowy noworodek
dodane 2014-10-29 (11:27) 1 dzień 22 godziny i 39 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.