więcej

Jakubiak zawieszona w PiS po wywiadzie w WP.

Logo dostawcy  wp.pl, PAP | aktualizacja 2010-09-09 (14:03)

fot. PAP

opinie
drukuj

Posłanka Elżbieta Jakubiak została zawieszona w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. - Chodzi o postawę pani poseł Jakubiak po kampanii - mówił rzecznik PiS Mariusz Błaszczak. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o słowa, które Elżbieta Jakubiak wypowiedziała w rozmowie z reporterami Wirtualnej Polski: "tylko w czasach komunistycznych nie wolno było dyskutować, dziś ludzie mają poglądy i głośno o nich mówią". Posłanka dostała pismo z informacją o zawieszeniu, bez uzasadnienia. Trwa spotkanie Kaczyński-Jakubiak.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem zawieszenie Elżbiety Jakubiak, to pierwszy krok do usunięcia kolejnych członków PiS?



Zobacz, co Elżbieta Jakubiak powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską
Czy to pierwszy krok do usunięcia kolejnych członków PiS? - zagłosuj

Joanna Kluzik-Rostkowska, była szefowa sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego, podkreśliła, że jeśli to zawieszenie traktowane jest jako kara za porażkę wyborczą to uważa, taka sama kara powinna spotkać również ją. - Jeżeli ta informacja jest prawdziwa, to oczekuję takiej samej decyzji wobec mnie i innych członków - oświadczyła.

"Dopiero wróciłam z urlopu..."

-
Dopiero wróciłam z urlopu. Nie mam pojęcia, o co chodziElżbieta Jakubiak
Dopiero wróciłam z urlopu. Nie mam pojęcia, o co chodzi, nie mogę tego komentować - powiedziała Elżbieta Jakubiak reporterowi Wirtualnej Polski.

Mariusz Błaszczak, pytany o zawieszenie posłanki, mówił: - Jesteśmy ludźmi wolnymi, ale każdy odpowiada za swoje słowa i czyny.

Nie chciał bliżej opowiedzieć o sytuacji w Prawie i Sprawiedliwości, mówiąc, że "są ważniejsze problemy i ich rozwiązywaniem powinien zająć się rząd Donalda Tuska". Dodał, że chętnie opowie o rosnących cenach, podatku bankowym i projekcie budżetu.

Jesteśmy ludźmi wolnymi, ale każdy odpowiada za swoje słowa i czynyMariusz Błaszczak


Za rozmowę z Wirtualną Polską?

Jak wynika z ustaleń "Wprost", przyczyną zawieszenia Elżbiety Jakubiak były słowa w obronie Marka Migalskiego, wypowiedziane w rozmowie z reporterkami Wirtualnej Polski - Agnieszką Niesłuchowską i Anną Kalocińską: "Tylko w czasach komunistycznych nie wolno było dyskutować, dziś ludzie mają poglądy i głośno o nich mówią" - mówiła poseł Jakubiak. "W każdej partii powinno się rozmawiać o jej słabościach. Na tym polega polityka i robi się to na całym świecie" - dodała.

Nie ma ludzi nieomylnych, nawet lider popełnia błędy.Fragment wywiadu Elżbiety Jakubiak dla wp.pl z 23 sierpnia
Jakubiak pytana przez Wirtualną Polskę o to, czy lider PiS powinien wziąć pod uwagę głośny list europosła Marka Migalskiego mówiła 23 sierpnia: "Nie ma ludzi nieomylnych, nawet lider popełnia błędy. W każdej opinii powinno odnaleźć się kawałek prawdy o sobie, dlatego myślę, że to darmowa podpowiedź dla całej partii".

Z ustaleń "Wprost" wynika, że decyzja o zwieszeniu Jakubiak zapadła 2 września, podczas posiedzenia komitetu politycznego PiS. Na tym samym posiedzeniu podjęto decyzję o wykluczeniu Marka Migalskiego z delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim.

Jakubiak była członkiem sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich; wcześniej pełniła funkcję ministra sportu w jego rządzie; była też szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Posłanka została zawieszona w prawach członka PiS decyzją prezesa partii. Według statutu PiS szef ugrupowania może postanowić o zawieszeniu "w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż (działacz PiS) naraził dobre imię lub działał na szkodę PiS".

- Nie będę tego komentować, dobry zwyczaj nakazuje, żeby w takich sprawach jako pierwszy wypowiadał się prezes partii - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską Jolanta Szczypińska. Jak dodała, takiej decyzji można się jednak było spodziewać.

"Kara za miękką kampanię"?

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał list do członków partii. "Członkowie Klubu Parlamentarnego PiS i inne osoby z naszej partii zajmujące eksponowane stanowiska muszą wybrać lojalność lub pójść własną drogą" - pisał. Stwierdził też, że "
Skuteczność tzw. miękkiej kampanii (...) należy podać w wątpliwośćList prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
skuteczność tzw. miękkiej kampanii, nienawiązywania do sprawy Smoleńska itp. należy podać w wątpliwość".

Jakubiak zaliczana jest przez komentatorów do tzw. liberalnego skrzydła Prawa i Sprawiedliwości; obok m.in. szefowej kampanii prezydenckiej Kaczyńskiego Joanny Kluzik-Rostkowskiej i rzecznika sztabu Pawła Poncyljusza.

Paweł Poncyljusz, który przebywa obecnie na forum ekonomicznym w Krynicy, powiedział, że nie wie nic na temat zawieszenia Jakubiak. - Nic na ten temat nie wiem i nie będę tego komentował dopóki nie będę miał potwierdzenia - powiedział Paweł Poncyljusz.

W rozmowie z TVN24 również Joanna Kluzik-Rostkowska, zastrzegając, że "o ile ta informacja jest prawdziwa", to "będę nią bardzo zaskoczona". - Czuję się odpowiedzialna za Elę Jakubiak. Była jedną z moich najbliższych współpracowników w kampanii wyborczej. Jeśli jest to kara, to jak rozumiem, powinna ona spotkać również mnie i innych członków sztabu - mówiła Joanna Kluzik Rostkowska. Dodała, że jest gotowa ponieść taką karę.

W ostatnich tygodniach ta trójka posłów: Elżbieta Jakubiak, Paweł Poncyliusz i Joanna Kluzik-Rostkowska, wypowiadała się krytycznie na temat obranego przez partię, ostrego - w ocenie komentatorów - kursu partii.

W niedawnym wywiadzie dla tygodnia "Wprost" Jakubiak, pytana, czy po kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego otoczyli "ludzie potulni i bierni" i to oni wpłynęli na zmianę sposobu myślenia prezesa, odpowiedziała: "na każdego można wpływać, na jego nastrój, na sposób myślenia. To nie jest ich zwycięstwo, to jest nasza porażka".

Dopytywana, czy błędem członków sztabu Kaczyńskiego było udanie się na urlopy po kampanii, odparła: "okazało się, że w polityce nie ma odpoczynku. Ja już to kiedyś widziałam i powinnam być mądrzejsza". Na pytanie, dlaczego Jarosław Kaczyński nie odróżnia dobrej strategii od marnej, powiedziała: "Widzi, ale nie widzi, gdzie jest jego oparcie. Sądzę, że po kampanii uznał, że jesteśmy słabsi".

Tę ostrzejszą linię PiS w liście otwartym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skrytykował też eurodeputowany Marek Migalski. W liście obarczył Kaczyńskiego m.in. winą za niskie notowania partii. W związku z listem Migalski został w ostatnich dniach usunięty - decyzją Komitetu Politycznego PiS - z delegacji tej partii do Parlamentu Europejskiego.

Również socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis w jednym z felietonów w Wirtualnej Polsce pisała: "Właśnie młodzi indywidualiści, po których widać, że nie są dyspozycyjni, ale mają własne poglądy, powinni być nadzieją tej partii. A nie ludzie bez właściwości", dodając, że chodzi o "młodych działaczy PiS-u, którzy w trakcie kampanii stworzyli wokół Jarosława Kaczyńskiego aurę dobrej energii" jak Paweł Poncyljusz, Joanna Kluzik-Rostkowska, czy Elżbieta Jakubiak.


(tw, bart, mj, ap)

oceń
272
84
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Krytyk [2010-09-08 23:57]

Stalina nie wolno było krytykować
Jarka też nie wolno :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~iwona [2010-09-09 00:13]

Panie Kaczyński, pan jest jednak głupi !...
.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ewa [2010-09-08 20:19]

hip, hip hura!!!!
nareszcie coś się dzieje w PIS-ie. Sam PROROK ich i siebie wykończy. Pomogły mu już kobitki PiS-owe przed wyborami ale nie wziął sobie pigmej tego co mu mówiły do serca. Teraz wszystkich wypieprzy z PIS-u i będziemy mieć święty spokój. Nie można było tego lepiej rozegrać. Dajcie się tchórze z PIS-u wywalić KACZOR robi wam przysługę. Cieszcie z takich decyzji szefa!!! Możecie się nawet pomodlić:-)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ja [2010-09-09 00:07]

Droga na Wawel jest kręta ...
ale dojdę tam po waszych zawszonych łbach.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~moher [2010-09-09 00:07]

owczy (kaczy)
pęd ku samozagładzie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zuza [2010-09-09 00:06]

niech się wrwszcie pis rozwiąże !!!
Banda idiotów!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tadzik [2010-09-09 00:06]

Warto rozmawiać
To co wyprawiał Lityński i ojciec Góra w dzisiejszym pr.tv.to w głowie się nie mieści.Solidarność zawsze walczyła o godność,nie to co tusk/specjalnie tak napisałem-mając stosunek do tego głupka/.A że internauci w wiekszości są analfabytami,to wypisują bzdury.Tak się dzieje ,że trudno tych luji zidentyfikować.Ale oni nie będą bezkarni!!!!Ja już mam ich namiary i żywot ich zależy od moich żołnierzy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lesio [2010-09-08 22:17]

qwa
ROZWIĄZAĆ PiŚ TO JAKAŚ KPINA , CHOROBA JEDNEGO CZŁOWIEKA DPOROWADZI DO TRAGEDI TYSIĘCY , MILIONÓW, BRAK SŁÓW RĘCE OPADAJĄ...

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~moher [2010-09-09 00:01]

owczy (kaczy)
pęd ku samozagładzie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ina [2010-09-08 23:52]

PiS
konczcie juz z ta partią,żenada a guru Kaczynski niech idzie na emeryture i da sobie spokoj z polityką

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hindu [2010-09-08 23:52]

W PiS-uarze wrze. Obrywa się tym, którzy najbardziej
przysłużyli się dobremu wynikowi wyborczemu Kaczyńskiego - najlepszemu, jaki mógł osiągnąć. I straszno i śmieszno.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~JHH [2010-09-08 23:52]

dla mozgow z PO wczoraj awaryjnie wyladowal taki sm samolot na lesie -CALY
ZAMACH - DOBILI SAMOLOT BOMBA TERMOBARYCZNA

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hb [2010-09-08 23:51]

po nic nie robi tylko atakuje pis.
.....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hb [2010-09-08 23:51]

po nic nie robi tylko atakuje pis.
.....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hb [2010-09-08 23:51]

po nic nie robi tylko atakuje pis.
.....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hb [2010-09-08 23:51]

po nic nie robi tylko atakuje pis.
.....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hb [2010-09-08 23:51]

po nic nie robi tylko atakuje pis.
.....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jola [2010-09-08 23:48]

Och !
Jarek Ty Brutalu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jogi [2010-09-08 23:48]

Kaczynski przeżerał wiecej
razem ze swoja Fotyga. Wreszcie gnije na Wawelu. I tak ma byc ! Hehehe :)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ola [2010-09-08 23:47]

haha pewnie
czlonka to ona ma w buzi albo w reku jak ciagnie :-)

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 569